kacica
15.07.05,14:37
Dobrý deň, mám prosbu. Ako SZČO sme mali auto zaradené do majetku a po dobu 4 rokov sme ho odpisovali . Tento rok sme kúpili nové auto a práve riešime otázku, čo s tým starým autom. Viete mi prosím poradiť, či je možné to staré auto vyradiť z majetku a naďalej ho používať na podnikanie a uplatňovať popri PHM aj náhradu za km (napriek tomu, že už je po odpisoch)? Radi by sme ho totiž po 5 rokov od vyradenia predali (už s oslobodením od dane z príjmu). Ďakujem za pomoc.
KEJKA
15.07.05,15:04
ja si myslím, že ak bude aj takýmto spôsobom využívané na podnikanie, tak to oslobodenie daniari neodobria. Budeš musieť aj tak platiť cestnú daň ako SZČO.
Ja osobne by som staršie auto ponechala evidované v majetku kvôli vyšším nárokom na údržbu. Na nové auto toho veľa netreba a tie áhrady za km je slušná suma.
accad
15.07.05,15:33
§ 9 ods.1 písm.d) zákona o príjmoch hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;...
Podľa mňa ak auto bude vyradené z obchodného majetku SZČO, začína plynúť 5 ročná lehota na oslobodenie. To, že bude SZČO používať toto auto, ktoré už nebude zaradené v obchodnom majetku, ďalej na zabezpečenie príjmov podľa § 2 písm.i) nemá vplyv na plynutie 5-ročnej lehoty a po jej uplynutí sa na takého auto vzťahuje oslobodenie v zmysle § 9 ods.1 pím.d).
Po vyradení z obchodného majetku si daňovník daňové výdavky uplatňuje podľa § 19 ods.2 písm.e).
Lucia 77
22.08.05,15:13
Môžem auto po vyradení z obchodného majetku darovať inej osobe? Potom nebudem mať žiadny príjem, ktorý by som musela zdaňovať.