Vlastak
29.04.09,16:32
Čaute,
Vie mi niekto poradiť či sa dá do Bulharska cestovať na občiansky preukaz alebo treba pas ?
ďakujem :)
Filip Glasa
29.04.09,14:35
Sú v únii čiže stačí OP
arizona
29.04.09,14:38
My sme boli na pas, naši susedia na OP.
Keď sme sa informovali na odd. cudz. a pasovej kontrole, dostali sme odpoveď : záleží na akého colníka natrafíte...
Hod si "Bulharsko" do vyhľadávača, nájdeš ostatné príspevky:)
alla66
29.04.09,14:42
Záleží kadiaľ cestuješ, ak ideš cez Srbsko, musíš mať pas. Nie sú v EÚ.
inga26
29.04.09,15:19
pri ceste cez Srbsko je potrebny pas, pri ceste cez Rumunsko staci OP.

Arizona, na oddeleni cudz. policie poradili velmi zvlastne, chcela by som vidiet colnika, co ta pusti do Srbska na OP:)
Excise Duty
29.04.09,15:25
pas je potrebny aj ked sa rozhodnes pre letecku dopravu. inac v kazdej cestovke poradia.

Arizona, na oddeleni cudz. policie poradili velmi zvlastne, chcela by som vidiet colnika, co ta pusti do Srbska na OP:)
A čo majú colníci spoločné s cestovnými dokladmi? Colníci kontrolujú tovar a cestovné doklady vždy cudzinecká polícia resp. alebo jej podobný orgán, podľa toho, ako sa v ktorom štáte volá.
inga26
29.04.09,15:31
My sme boli na pas, naši susedia na OP.
Keď sme sa informovali na odd. cudz. a pasovej kontrole, dostali sme odpoveď : záleží na akého colníka natrafíte...

To bola reakcia na tento prispevok od Arizony
alla66
29.04.09,15:35
mimotemy
Pri návrate z Bulharska, som mala pocit, že srbským colníkom vôbec nevadilo

zdržiavať slovenské autobusy a robiť dôkladnú kontrolu celej batožiny....:eek:

Hrôza...

bol to taký istý strach , ktorý som prežívala pri cestovaní do zahraničia

za čias komunizmu.:mee:
Excise Duty
29.04.09,15:37
To bola reakcia na tento prispevok od Arizony
OK, a odkiaľ čerpáš informáciu, že pas je potrebný aj keď sa niekto rozhodne pre leteckú dopravu.
alla66
29.04.09,15:42
pas je potrebny aj ked sa rozhodnes pre letecku dopravu. inac v kazdej cestovke poradia.

Arizona, na oddeleni cudz. policie poradili velmi zvlastne, chcela by som vidiet colnika, co ta pusti do Srbska na OP:)
:D:D:D
Nám zasa poradili do lietadla len OP... .
arizona
29.04.09,15:55
A čo majú colníci spoločné s cestovnými dokladmi? Colníci kontrolujú tovar a cestovné doklady vždy cudzinecká polícia resp. alebo jej podobný orgán, podľa toho, ako sa v ktorom štáte volá.
Určite to myslela "obrazne povedané". Možno sa jej nechcelo menovať všetky tie orgány:D
Ale pochopili sme, čo myslela:)
Excise Duty
29.04.09,16:03
Určite to myslela "obrazne povedané". Možno sa jej nechcelo menovať všetky tie orgány:D
Ale pochopili sme, čo myslela:)
V pohode, aj ja som pochopil ale bohužiaľ je veľa takých, čo by to mali vedieť a nevedia a sú za to platení z peňazí daňových poplatníkov.
kero64
29.04.09,16:47
Do Bulharska sa dá dostať viacerými spôsobmi.
1. Autom-Slovensko-Maďarsko-Rumunsko-Bulharsko=OP.
2. Autom-Slovensko-Maďarsko-Srbsko-Bulharsko=PAS.
3. Lietadlom- Slovensko-Bulharsko=OP.

Takéto informácie sme dostali pred odchodom do Bulharska už pred tromi rokmi. Dá sa prejsť na OP aj cez Srbsko, ale to neodporúčali. Boli prípady, keď to stálo "všimné" pre srbskú kontrolu (60€) a stalo sa aj to, že tam čakali na pas. Stačí si vybrať.:)
Excise Duty
29.04.09,17:05
Sú v únii čiže stačí OP
Na občiansky preukaz môžu po Európskej únii cestovať nielen jej občania, ale aj štátni príslušníci Európskeho hospodárskeho priestoru, teda okrem štátov EÚ aj z Andory, Lichtenštajnska, Monaka, San Marina, Vatikánu, Švajčiarska, Nórska a Islandu. Občania EÚ môžu s občianskym preukazom zároveň ísť aj do týchto krajín. Island, Nórsko a Švajčiarsko sú dokonca aj členmi schengenského priestoru.
Cestovanie s OP teda nie je závislé od členstva v EÚ, táto možnosť vyplýva z práva EÚ a z medzinárodných dohôd.
Vlastak
30.04.09,03:48
Ďakujem za odpovede,
až dnes som sa dostala k PC, ideme lietadlom. Musím ešte kontaktovať cestovku.
Filip Glasa
30.04.09,08:30
jednoduchá poučka - v rámci únie stačí pas. A je jedno či vlakom, alebo lietadlom. Ak by ste prestupovali na letisku v belehrade, tak pas :-)
Ada30
01.05.09,07:41
Minuleho roku sme boli autom v Bulharsku,sli sme cez Rumunsko,pÿtali od nas pasi
alla66
01.05.09,08:20
Od 1. januára 2007 je Rumunsko členom Európskej únie....nechápem...možno neboli na školení..:D:D:D
manDarinkaV
05.05.09,05:51
Ak cestujete do BG vl.dopravou, busom- cez Rumunsko- staci OP, ak cez Srbsko- musite mat pas odporuca sa aby bol platny este 3 mesiace po navrate z dovolenky. Ak cestujete do BG letecky stací OP.

Prosim Vas nezacnite sa tu hadat, kde co potrebujete, tieto info su pravdive,cestovny ruch mi nieco vravi aj z profesojnej stranky, takze to viem.


http://www.nadovolenke.sk/viewtopic.php?f=11&t=1377&p=14842&hilit=cestovny+pas+bg#p14842
ivka70
05.05.09,05:56
Na občiansky preukaz môžu po Európskej únii cestovať nielen jej občania, ale aj štátni príslušníci Európskeho hospodárskeho priestoru, teda okrem štátov EÚ aj z Andory, Lichtenštajnska, Monaka, San Marina, Vatikánu, Švajčiarska, Nórska a Islandu. Občania EÚ môžu s občianskym preukazom zároveň ísť aj do týchto krajín. Island, Nórsko a Švajčiarsko sú dokonca aj členmi schengenského priestoru.
Cestovanie s OP teda nie je závislé od členstva v EÚ, táto možnosť vyplýva z práva EÚ a z medzinárodných dohôd.
To nezavisi od clenstva v EU ale od pristupu jednotlivych krajin k Schengenskej zmluve.
Preto napr. aj do Svajciarska nam staci OP, napriek tomu, ze Svajciari v EU nie su.
ivka70
05.05.09,06:01
Do Bulharska sa dá dostať viacerými spôsobmi.
1. Autom-Slovensko-Maďarsko-Rumunsko-Bulharsko=OP.
2. Autom-Slovensko-Maďarsko-Srbsko-Bulharsko=PAS.
3. Lietadlom- Slovensko-Bulharsko=OP.



Suhlasim a pridavam informacie zo stranky ministerstva zahr.veci:

BULHARSKO - podmienky vstupu:

Doklady na vstup, tranzit a pobyt občanov SR nepresahujúci 3 mesiace

platný cestovný pas alebo
platný občiansky preukaz

Občania SR môžu vstupovať na územie BR buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Odporúčame, aby platnosť cestovného dokladu bola o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu v Bulharsku, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu vrátane cesty.
Občan SR mladší ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom pase je zapísaný, a to aj vtedy, ak cestovný doklad rodiča nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Deti do 5 rokov musia opustiť krajinu v sprievode rodiča, v ktorého cestovnom pase sú zapísané.
Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť pokiaľ sa tranzit neuskutočňuje cez územie Srbska, tzn. pri leteckej doprave do Bulharska alebo na tranzit po zemi cez Maďarsko a Rumunsko. Srbsko (ako nečlenský štát EÚ) na vstup a tranzit cez svoje územie OP neuznáva.
Poznámka: Prípadnú stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu počas pobytu v Bulharsku (ak nemáte so sebou iný cestovný doklad) nahláste na najbližšom policajnom útvare a následne na Veľvyslanectve SR v Sofii, ktoré Vám vydá náhradný cestovný preukaz na návrat do SR.
Excise Duty
05.05.09,07:14
To nezavisi od clenstva v EU ale od pristupu jednotlivych krajin k Schengenskej zmluve.
Preto napr. aj do Svajciarska nam staci OP, napriek tomu, ze Svajciari v EU nie su.
A ja som napísal vo svojom príspevku niečo iné? Cestovanie iba s OP je jedna vec a so Schengenskou dohodou nemá nič spoločné a Schengenská dohoda je druhá vec, ktoré vzájomne nesúvisia. Veď na OP môžem cestovať napr. aj do Chorvátska, na ktoré som v predchádzajúcom príspevku pozabudol a kedže Chorvátsko nie je aktérom Schengenskej dohody, tak na jeho hraniciach budú ten OP vyžadovať a kontrolovať. To platí aj v prípade Anglicka a Írska, ktoré okrem toho, že sú členskými štátmi EÚ, sú síce súčasne aj členmi Schengenskej dohody ale ju v praxi neuplatňujú, to znamená, že pri vstupe do týchto krajín sa OP vyžaduje tak, ako sa vyžaduje od Angličanov a Írov pri ich vstupe na ostatné územie členských štátov EÚ a tretích štátov, kde je možné cestovať iba s OP a štátov účastných aj Schengenskej dohody. A pokiaľ ide o Švajčiarsko, tam sme mohli už niekoľko rokov cestovať tiež len s OP a kedže sa Švajčiarsko stalo 12. decembra 2008 členom Schengenského priestoru, tak na hraniciach Švajčiarsko nekontroluje ani tie OP. V súčasnosti sa dokonca pripravuje dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o zjednodušení kontrol a formalít pri preprave tovaru, ako aj o colných bezpečnostných opatreniach, kedže Švajčiarsko nie je členom EÚ a teda ani colnej únie.
norko69
24.06.11,11:53
ahojte. Je to jedno, ktory typ občianskeho preukazu (identifikačnej karty) pri dovolenke letecky do Bulharska? Nemusi byt ten novší?
Mám na mysli OP kartičkový zaliaty do laminátu, ale su dva typy v platnosti...jeden prvýkrát vydany v roku 1993 a druhy typ vydany v roku 2008 (snímanie podoby tváre na Polícii)