duris11
29.04.09,21:38
Dobrý večer,
rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
ďakujem za vaše príspevky
duris11
Vladimír Ozimý
30.04.09,10:42
Dobrý večer,
rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
ďakujem za vaše príspevky
duris11

Daň z darovania sa už neplatí. T.j. ak darujete ide to mimo všetkých daňových povinností, pokiaľ sa to týka len súkromných osôb

Daň z príjmu sa platí len ak by nastal kúpno predajný vzťah a nebola by splnená podmienka 5 rokov od doby nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku...(§ 9 ods. 1 písm. b)
skaspa
30.04.09,13:55
Dobrý večer,
rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
ďakujem za vaše príspevky
duris11
ak ti stará mama pozemok daruje, nevznikajú s uvedeným žiadne daňové povinnosti týkajúce sa dane z príjmu, tie by vznikali jedine v prípade, ak by ste vy ďalej pozemok predali, ale to už je o niečom inom;

ak chcete pozemok kvôli stavebnému sporeniu, musí ti stará mama tento pozemok predať; v tomto prípade bude u starej mamy tento príjem z predaja pozemku síce predmetom dane z príjmu, ale pokiaľ pozemok vlastnila aspoň 5 rokov je tento príjem oslobodený od dane z príjmu a žiadnu daň by neplatila, rovnako ani ty a mohlo by to ísť na stavebné sporenie;

ak by stará mama pozemok nevlastnila aspoň 5 rokov pozri ešte § 9 zákona o dani z príjmov, sú tam vymenované aj iné oslobodenia z príjmov (nielen 5 ročné vlastníctvo);

ak sa na ňu nebude vzťahovať žiadne oslobodenie musí tento príjem zdaniť; to ale neznamená, že ho zdaní celý, môže si samozrejme uplatniť aj výdavky (hlavne to bude cena pozemku, za ktorý ho stará mama obstarala); a až z rozdielu medzi príjmami a výdavkami sa vypočíta daň
duris11
06.05.09,20:37
ďakujem pekne za odpoveď, nakoniec to budeme riešiť darovacou zmluvou. Jej výdavky sú totiž veľmi nízke a platila by dosť vysokú sumu na dani z príjmov, pretože pozemok nevlastnila 5 rokov ale iba 2 roky.
ešte raz, veľmi pekne ďakujem
duris11
Dáša_
06.05.09,20:46
ešte by som možno riešila otazku, či ide o manželov - či je vysporiadane bsm... v budúcnosti to môže byť významné.

Nezdedila nahodou stara mamaten pozemok?