zuzkadzugi
30.04.09,07:00
Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?
optimistka
30.04.09,05:05
ak jeho sc trvala viac ako 5 hodín, určite má nárok na stravné
dotyčný by si mal vypísať cesťák kde si vyúčtuje náhradu za km a k tomu stravné
pri zahraničnej SC napr. do nemecka by mal mať min. doklad o nákupe phm
Antea
30.04.09,05:13
Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?
Ja robím stravné na základe knihy jázd. Prefotím si príslušné listy a tie priložím k výpočtu cestovných náhrad. /vlastné tlačivo./ Tlačivá, ktoré sa predávajú sú len doporučené. K služobnej ceste by mal maťvypísaný príkaz na jazdu pokiaľ je to firemné vozidlo.
zuzkadzugi
30.04.09,05:31
ide o súkromné auto, dáva mi evidenciu jázd, kde rozpíše trasu, ubehnuté km a nárok na náhradu PL a najazdené km. Rozmýšľam, že tú evidenciu jázd upravím tak, že v nej nechám iba cesty v SR, kde uplatním stravné, stačí keď tam dopíšem ešte hodiny príchodu a odchodu. No a na cesty do zahraničia spravím cesťáky. Hm?
JarkaL
04.05.09,14:55
Aj na cessty v SR by si malal mať cesťáky, ak chceš uplatňovať stravné. Po mne autitori chceli, aby som robila cesťák aj na 14,- Sk cestovný lístok na MHD v Bratislave.
ostryyyy
05.05.09,07:31
Prosím Vás, konateľ s.r.o. behá na súkromnom aute kvôli firme každý deň, buď po SR alebo aj do zahraničia. Viem, že na účely zákona o CN, má nárok okrem iného aj na stravné.
Dal mi svoje jazdy za mesiac, s tým, že vybavuje firemné veci celé dni. Dávali by ste mu stravné na každý deň? Potom ale musím robiť na každý deň služobku? Alebo to môžem stravné vpísať na evidencie jádz?
A ešte napr. ide na 3 dni do Nemecka, ale nemá doklad o ubytovaní, strave, nič čo dokazuje, že tam bol. Môžem mu aj tak dať služobku?

Podotázky: podľa § 1 zákona o cestovných náhradách:

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej
osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu, ak im nie sú poskytované
náhrady podľa písmena a),

Má konateľ nárok na stravné 8,3 eur na deň, pokiaľ je na takejto pracovnej ceste v rámci SR, a nie je zamestnancom s.r.o. ani svoje služby konateľa nefakturuje sročke ako živnostník, ale má nanajvýš mandátnu zmluvu (z ktorej mu mimochodom nevyplýva žiadna odmena, nakoľko je tiež spoločníkom s.r.o. a jeho odmenou sú ročné dividendy)?

Keď je na takej pracovnej ceste povedzme 2 mesiace, stačí mu na celú dobu trvania pracovnej cesty jeden cestovný príkaz?
Chobot
05.05.09,21:44
Podotázky: podľa § 1 zákona o cestovných náhradách:

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej
osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu, ak im nie sú poskytované
náhrady podľa písmena a),

Má konateľ nárok na stravné 8,3 eur na deň, pokiaľ je na takejto pracovnej ceste v rámci SR, a nie je zamestnancom s.r.o. ani svoje služby konateľa nefakturuje sročke ako živnostník, ale má nanajvýš mandátnu zmluvu (z ktorej mu mimochodom nevyplýva žiadna odmena, nakoľko je tiež spoločníkom s.r.o. a jeho odmenou sú ročné dividendy)?

Na tieto účely (vyplýva to aj z tebou uvedenej citácie zákona) je konateľ považovaný za zamestnanca a má rovnaké nároky ako zamestnanec.


Keď je na takej pracovnej ceste povedzme 2 mesiace, stačí mu na celú dobu trvania pracovnej cesty jeden cestovný príkaz?

Nejdi mi niekoho, kto uverí, že je v jednom kuse 2 mesiace na pracovnej ceste. Môže použiť jedno vyúčtovanie, ale nech tam napíše skutočne strávený čas na ceste rozpísané podľa dní...;), alebo mi chceš tvrdiť, že za tie 2 mesiace ani jeden víkend nestrávil doma?
Lianka
06.05.09,07:44
Pripojim sa k Vasej diskusii, lebo tiez mam konatela, ktoremu by som chcela dat stravne na kazdy den, ale nie som o tom presvedcena, ze by to pred kontrolou obstalo.

Moj dopyt na DRSR:
"Jediny spolocnik s. r. o. a zaroven konatel, bez pracovneho pomeru, vykonáva vsetku cinnost pre spoločnost. Konatel vykonava sluzby priamo u odberatela, cca. 5 dni v tyzdni po 8 hod. denne. Pocet skutocne odpracovanych hodin vykazuje vo vykaze prac - podklad ku fakturacii. Konatel sa obcas necha odviest k zakaznikovi taxikom (v ramci mesta, v ktorom ma spolocnost sidlo). Je tato cesta pracovnou cestou v zmysle § 2 zakona o cestovnych nahradach? Moze si konatel uplatnit cestovne nahrady (preukazatelne vydavky na cestovne a narok na stravne podla poctu odpracovanych hodin za kazdy odpracovany den)?"

Odpoved:
"Definíciu pojmu pracovnej cesty upravuje zákon o cestovných náhradách v platnom znení, ku ktorému DR SR nie je oprávnené poskytovať informácie. Preto nejasnosti týkajúce sa tohto zákona odporúčame konzultovať s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V prípade, že ide o výkon pracovnej cesty a spoločníkovi (príp. konateľovi) obchodnej spoločnosti vzniká v súvislosti s výkonom závislej činnosti nárok na uplatnenie cestovných náhrad, potom zaúčtované náklady u obchodnej spoločnosti na cestovné náhrady vo výške nároku podľa zákona o cestovných náhradách sú uznanými daňovými výdavkami podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) z.č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Náklady nad rámec osobitného predpisu tvoria pripočítateľnú položku k základu dane.

Odbor služieb pre verejnosť DR SR B. Bystrica

3.3.2009"

Ma tento konatel (jediny spolocnik, firma bez zamestnacov) narok na stravne za kazdy den? Firma ma sidlo v BA, pracuje pre odberatela v inej casti BA. Tym, ze nema zamestnacov, je jedina vykonna sila. Automobil zatial vo firme nema, k pripadnym vydavkom na taxi mu robim cestak, avsak len na dni podla dokladov taxi.
Najka
16.10.09,04:31
Ahojte, mám jednoosobovú s.r.o. so sídlom v Žiline. Konateľ je zamestnancom spol. v Ba. Odchádza zo Žiliny firemným autom na začiatku mesiaca, má jazdy po Ba a na konci mesiaca ide domov.
Mám mu dávať stravné počas dní, keď má jazdy?