cyberich
16.07.05,09:05
Som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem davat fakturu do EU bezproblemov?
Zahranicny odberatel nemusi platit zato DPH v svojej krajine?

(Zatial som nasiel na Porade otazky len pre platcu DPH.)
JanaSys
16.07.05,16:26
Čo máš na mysli "dávať faktúru do EU" ?. Buď vykonávaš svoju činnosť na území SR (keby si bol platiteľ, tak by si platil DPH v SR ) a niekto z EU je tvojím odberateľom - tam by nemal byť problém. Alebo vykonávaš činnosť, ktorá nie je predmetom dane v SR ale naopak je predmetom dane v inom štáte EU, tak si pre daný štát zahraničná osoba a vtedy ti hrozí reálna hrozba, že sa u nich musíš zaregistrovať (závisí to od ich zákona).
Johanka
16.07.05,16:51
Som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem davat fakturu do EU bezproblemov?
Zahranicny odberatel nemusi platit zato DPH v svojej krajine?

(Zatial som nasiel na Porade otazky len pre platcu DPH.)Napíš konkrétne či predávaš tovar, poskytuješ službu, ....
cyberich
16.07.05,18:51
Napíš konkrétne či predávaš tovar, poskytuješ službu, ....
Poskytujem sluzby (tvorba webstraniek, webhosting), a za tie vystavujem faktury pre zahranicnych odoberatelov. Poskytujem ich asi tam, neviem. Tu tu stranku urobim... oni ju pouzivaju tam, chodim tam aj na pracovne cesty, server si platim a je v Madarsku.

V pripade ze by som bol platca DPH tak musim zistit len EU danove cislo odoberatela, to dam na fakturu a vystavim mu ju bez DPH. A on si potom zaplati zato DPH v jeho krajine. To je ok. Lenze co je v tom pripade ked nie som platca DPH?
Muška
16.07.05,19:18
Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 7 - ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, je miesto, kde má táto osoba sídlo, ale bydlisko.
Tvoja služba je § 15 odst. 8 písm. i

tzn., že urobiš tzv. prenos daňovej povinnosti na odberateľa /nezáleží či si , alebo nie si platiteľ DPH/

DPH odvedie do štátneho rozpočtu vo svojej krajine odberateľ, musí sa riadiť ich zákon o DPH, ale väčšinou je to takto:
Ak je platiteľ DPH - tak samozdaní, tzn. že výsledný efekt je 0
Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná
JanaSys
17.07.05,06:38
Súhlas s Muškou.
Len toľko. U teba podľa mňa ide o § 15 ods.7 preto, lebo robíš služby podľa §15 ods. 8 písm. i) elektronicky dodávané služby (Myslím, potvrďte to niekto).

Zaujímalo by ma ako je to, keď dodá tieto služby neplatcovi a sám je neplatca.
V § 15 nie je nič o podmienke, že druhá strana musí mať ICDPH (ako pri dodávke tovaru podľa §43), takže aj keď dodá neplatcovi , miestom dodania služby je členský štát odberateľa. (Alebo to tam nevidím ... )
LENŽE!!! Toto sa mi nezdá:

Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná

Kde je v našom zákone, že ak neplatiteľ nadobudne službu z EU s miestom plnenia v tuzemsku (SR), tak z nej odvedie DPH? Nám totiž tesne po vstupe hrozilo že sa budeme musieť registrovať v ČR práve preto, že sme takéto služby dodávali neplatcovi. Našťastie sa medzitým zaregistroval. Preto by ma naozaj zaujímalo, či nás len zbytočne nestrašili.
cyberich
17.07.05,10:33
Ano, pre mna plati § 15 ods.7, lebo v ods.12 definuju tvorbu webstranok a hostovanie ako elektronicky dodavane sluzby.

Otazka je uz len to, ako vystavim fakturu, a kedy potrebujem ICDPH odberatela?

Pravdepodobne su 4 verzie:

1. Nie som platca DPH:

1.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu bez DPH
1.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH

2. Som platca DPH

2.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu s DPH
2.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH
JanaSys
17.07.05,16:10
STÁLE NEVIEM, ČI PRI VARIANTE 2A SA NEMUSÍŠ REGISTROVAŤ V MAĎARSKU !!!
porfin
17.07.05,16:42
Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH
cyberich
17.07.05,18:55
Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH
A vtom pripade ked nie som platca DPH, na fakture musim uviest ICDPH madarskeho odberatela?
JanaSys
18.07.05,04:58
Ak nie si plátca DPH tak preda nemôžeš vystaviť fa s DPH Ani v jednom prípade - viď 1a alebo 1b predsa nevystavuje FA s DPH.
Zuzka
18.07.05,05:16
Faktúru bezvystavuješ bez DPH, pretože Ty nie si registrovaný na daň. úrade a maďarskému odberateľovi musíš uviesť jeho IČ DPH (HU....), pretože je to jeho povinný údaj, nakoľko on je registrovaný pre DPH v svojom štáte v Maďarsku.
Slovenskému odberateľovi, ktorý je registrovaný pre DPH u nás, tiež uvádzaš jeho IČ DPH, pretože je to zo zákona pre neho povinné.
Ty si uvádzaš svoju adresu, IČO a DIČ.
Muška
18.07.05,13:01
Súhlas s Muškou.
Len toľko. U teba podľa mňa ide o § 15 ods.7 preto, lebo robíš služby podľa §15 ods. 8 písm. i) elektronicky dodávané služby (Myslím, potvrďte to niekto).

Zaujímalo by ma ako je to, keď dodá tieto služby neplatcovi a sám je neplatca.
V § 15 nie je nič o podmienke, že druhá strana musí mať ICDPH (ako pri dodávke tovaru podľa §43), takže aj keď dodá neplatcovi , miestom dodania služby je členský štát odberateľa. (Alebo to tam nevidím ... )
LENŽE!!! Toto sa mi nezdá:

Ak nie je platiteľ DPH - tak musí odviesť do ich ŠR - DPH v takej výške, aká je u nich platná

Kde je v našom zákone, že ak neplatiteľ nadobudne službu z EU s miestom plnenia v tuzemsku (SR), tak z nej odvedie DPH? Nám totiž tesne po vstupe hrozilo že sa budeme musieť registrovať v ČR práve preto, že sme takéto služby dodávali neplatcovi. Našťastie sa medzitým zaregistroval. Preto by ma naozaj zaujímalo, či nás len zbytočne nestrašili.
Janka, § 15 hovorí o odberateľovi - podnikateľovi,
tzn., že robíš prenos daňovej povinnosti na odberateľa , a odberateľ sa musí vysporiadať s ich zákonom o DPH, tak ako som písala vyššie

Ak by urobili službu pre občana, vtedy sa musí dodávateľ zaregistrovať za platiteľa DPH v druhej krajine EU, vystaviť faktúru s DPH tejto krajiny a odviesť DPH do rozpočtu uvedenej krajiny. /a je jedno, či je alebo nie je u nás platiteľ DPH/

Opravte ma ak sa mýlim :)
JanaSys
18.07.05,13:52
No veď práve v tomto mám chaos. Ako nás školili - základným princípom DPH v EU je, že niekto tú daň odviesť musí.
Slovák ju v SR neodvedie (§15). Jasné.

A potom sa musí riadiť podľa zákona o DPH príslušnej krajiny - platca DPH je jasný, vždy sa daň preklopí.
Ak majú uvedené, že ju dodaní neplatca ( ako napr. u nás :
§ 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
tak dodaňuje každá zdaniteľná osoba - teda podnikateľ.

Ale nikde v českom zákone som takéto niečo nenašla:
§ 24 Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnosti přiznat daň při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle § 15 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par15) osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou je plátce povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění

V českom zákone sa hovorí o platcoch, nie o zdaniteľnej osobe.
platcom je:
s) plátcem osoba povinná k dani, která byla registrovaná k dani v tuzemsku podle § 95 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par95),
Okrem toho ešte majú osoby identifikované k dani, § 96.

Naozaj by som si toto ujasnila, pretože po vstupe do EU sme mali podľa §15 dodávateľ neplatcovi (podnikateľovi) a daňový poradca tvrdil, že sa kvôli tomu musíme registrovať v ČR.

Ešte som si na niečo spomenula zo školenia:
Ak poskytuješ služby, ktoré sú predmetom dane v inom členskom štáte a nemáš na koho preklopiť daň, tak tú daň musíš v tom členskom štáte odviesť sám a teda sa tam registrovať. Pre daný štát si zahraničná osoba, ktorá poskytuje plnenia, ktoré sú predmetom dane v ich štáte. (Pozor, ale každý štát môže mať ale iné podmienky pre zaregistrovanie).
Muška
18.07.05,14:26
Ešte pár ukážok z českého zákona:

§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby ve zvláštních případech
7) Při poskytnutí služby podle odstavce 6 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, které nemají která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci, který má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo osobě povinné k dani podle § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d1.aspx#par6) odst. 1 anebo osobě identifikované k dani je místem plnění tuzemsko.

§ 15 Poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 7 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci nebo osobě identifikované k dani, jsou tyto osoby povinny daň přiznat a zaplatit podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108), pokud je místo plnění v tuzemsku a nejedná se o poskytnutí služby, která je osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d8.aspx#par51).
Janka myslím, že "jsou tyto osoby povinny" patrí k predchádzajúcim slovám "plátci nebo osobe identifikované k dani" , tzn. že osoby pre ktoré to bolo vykonané.

Nepoznám český zákon o DPH, ale je dosť možné, že u nich podnikateľ - neplatiteľ DPH - nemusí takto prijatú službu zdaniť.

V každom prípade my vystavujeme faktúru podľa § 73 s odvolávkou na § 15 a zaujímame sa iba či je to zdaniteľná osoba.
Zuzka
18.07.05,16:08
Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.
Cyberich vystaví faktúru pre maďarského odberateľa a tým to pre neho končí. On sa neriadi zákonom o DPH, nakoľko nemá registráciu. Pre neplatiteľa je zo zákona povinnosť sledovať iba obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil., ak ho prekročí, tak sa musí zaregistrovať, ak by dovážal tovar, tak sledovať hodnotu 420 tis., ak ju prekročí, tak zaplatiť daň alebo sa predtým zaregistrovať, aby si ju mohol uplatniť a ak dovezie nové auto zaplatiť daň.
Neplatiteľ je zdaniteľná osoba v prípadoch, ktoré som uviedla.
JanaSys
19.07.05,02:36
Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.A vieš prečo? Lebo je tu rozbehnutých niekoľko ďalších tém s týmto problémom, tak sa to ľahko stane.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=84309
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11121

Mimochodom, nepýta sa na niekde na začiatku?
Pravdepodobne su 4 verzie:

1. Nie som platca DPH:

1.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu bez DPH
1.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH

2. Som platca DPH

2.a: pre madarskeho odberatela neplatcu DPH vystavim fakturu s DPH
2.b: pre madarskeho odberatela platcu DPH vystavim fakturu bez DPH

My len rozoberáme tú možnosť 2a platca neplatcovi.
JanaSys
19.07.05,03:00
Janka myslím, že "jsou tyto osoby povinny" patrí k predchádzajúcim slovám "plátci nebo osobe identifikované k dani" , tzn. že osoby pre ktoré to bolo vykonané.
Tak, teraz len zistiť, čo sú osoby identifikované k dani podľa českého zákona. Prosím ŤA, ako pochopíš toto: (§10 ods.7 - to sú tie služby z EU). Zmiatlo ma uskutočňuje plnenia oslobodené od dane bez nároku na odpočet.
Povinná osoba k dani je asi to isté ako naša zdaniteľná osoba. Tak mi prosím ešte vysvetli, to z predchádzajúcej vety a dám Ti za pravdu.

(2) Osobou identifikovanou k dani je osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, pokud jsou jí poskytovány služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 7 osobou registrovanou k dani v jiném členském státu nebo zahraniční osobou povinnou k dani.
JanaSys
19.07.05,03:08
Muška, ešte jednu veľkúúúúúúúú prosbu.
Môžeš sa pozrieť na téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9744&page=2&pp=10
na svoj príspevok 15 a povedať mi, prečo tam je to inak? Kľudne odpovedz v tej téme.

A pozri sa aj na 16, možno mi poradíš. Nikto sa neozval. Díky moc.
Jana
PS. Už mi chýba naozaj málo, aby si ma presvedčila, tak potom popravujem svoje príspevky.
Muška
19.07.05,14:01
Muška, ale zadávateľ otázky nie je registrovaný pre DPH na Slovensku ani v zahraničí. Toto čo tu rozvádzate spolu s JanouSys platí iba pre osoby registrované pre DPH.
Cyberich vystaví faktúru pre maďarského odberateľa a tým to pre neho končí. On sa neriadi zákonom o DPH, nakoľko nemá registráciu. Pre neplatiteľa je zo zákona povinnosť sledovať iba obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil., ak ho prekročí, tak sa musí zaregistrovať, ak by dovážal tovar, tak sledovať hodnotu 420 tis., ak ju prekročí, tak zaplatiť daň alebo sa predtým zaregistrovať, aby si ju mohol uplatniť a ak dovezie nové auto zaplatiť daň.
Neplatiteľ je zdaniteľná osoba v prípadoch, ktoré som uviedla.Zuzka, pri službách je to podľa mňa inak ako pri tovare?
Aj keď si neni registrovaná v SR ako platiteľ DPH, akonáhle robíš službu pre EÚ už sa musíš zaujímať o to - čo s DPH. Dokonca aj na faktúru musíš písať :
Miesto dodanie : napr. ČR
Prenos daňovej povinnosti.
Môžu nastať rôzne situácie /podľa druhu služby/, ale napr.
Ak by si robila kultúrnu službu pre občana v EÚ /napr. ČR/, musíš sa zaregistrovať za platiteľa DPH v ČR, vystaviť faktúru s ich DPH, a uvedenú DPH odviesť do ich ŠR. Uvedená situácia Ti nezakladá povinnosť prihlasiť sa za platiteľa DPH doma v SR.
cyberich
19.07.05,19:45
A vraj zato sme stupili do EU lebo bude vsetko jednoduchsie, no mozno, ale ze je jednoduche to sa neda povedat ;-)
Zuzka
20.07.05,04:36
... hm, a si zase na začiatku .:) Čo sa týka mojicho príspevkov len toľko. To čo som napísala som si overovala na DU a tam mi to pracovníčka potvrdila.
Zrejme bude najlepšie, keď sám zavoláš na DU a spýtaš sa a podľa toho sa zariadiš.
Hľadala som nejaký podobný príklad v publikáciách, ktoré mám, aby som sa usvedčila o opaku ale žiadny som nenašla.
Eva99
20.07.05,06:20
Ahojte! :) Mám trošku iný problém, ale hodím to sem, nech tých tém nie je veľa...

Potrebujem vystaviť faktúru do ČR za sprostredkovanie obchodu. Ja som platca DPH, on je tiež platca v CZ, ale nie je registrovaný na Slovensku. Sprostredkovanie obchodu nie je služba, ktorá by podliehala samozdaneniu, tak ako ju vystavím? Normálne vyčíslim DPH, ako by som to fakturovala Slovákovi? Ešte som sa s tým nestretla...:o
evina
20.07.05,06:23
Priznám sa, že odkedy je tu založená táto téma stále okolo nej chodím a neviem sa sama so sebou akosi zorientovať:D, nemala som zatiaľ takýto prípad.

Neviem nájsť nikde v zákone podporu preto, že § 15 sa týka aj neplatiteľa. Čítajúc to stále dokola mi vychádza, že v prípade neplatiteľa DPH by sa to malo riešiť tak ako píše Zuzka v príspevku 16.

Veľmi by som sa potešila, keby sa nám podarilo urobiť spoločne rovnaký záver. pozrela som tiež množstvo príkladov, ale neviem nič také nájsť, aby som si bola úplne istá.
Zuzka
20.07.05,07:21
Informovala som sa na DRSR kde mi bolo povedané, že neplatiteľ vystaví faktúru (na faktúru nepíše odvolávky na náš zákon) a pošle maďarskému podnikateľovi - platiteľovi.
Pre pokoj duše a dobrý spánok by si mal zistiť, či v maďarskom zákone mu náhodou nevzniká povinnosť sa registrovať čo je pravdepodobnosť 0,0 %, pretože je zrejmé, že maďarský zákon je identický s našim zákonom. Povinnosť samozdanenia potom vzniká maďarskému podnikateľovi.
Muška
20.07.05,11:18
Evinka, ja len k tomu, že zákon o DPH sa týka aj neplatiteľov DPH.
Uvediem otázku a následne odpoveď:

Otázka:
Obchodná spoločnosť /nie je platiteľom DPH/ sprostredkuje vystúpenie slovenského umelca v ČR. Podľa § 15 ods. 4 zákona č. 222/2004 o DPH je miestom dodania služieb ČR, daňová povinnosť vzniká v ČR. Mala by sa slovenská spoločnosť registrovať v ČR za platiteľa DPH a z tržieb za vystúpenie odviesť v ČR českú DPH bez ohľadu na výšku tržieb? Treba sa registrovať podľa vyššie uvedeného aj na Slovensku?

Odpoveď:
Vystúpenie slovenského umelca v ČR je službou s miestom dodania v ČR, kde sa služba fyzicky vykonala. Pre povinnosť registrácie v ČR platí, že ak sa sprostredkovanie tejto služby bude fakturovať českému subjektu, ktorý je v ČR zdaniteľnou osobou, povinnosť zdaniť službu prejde na túto českú zdaniteľnú osobu a povinnosť registrácie nevznikne, spoločnosť vystaví faktúru bez dane.
Ak spoločnosť bude službu fakturovať českému subjektu, ktorý nie je v ČR zdaniteľnou osobou, alebo slovenskému subjektu, spoločnosti vznikne povinnosť registrovať sa v ČR pre daň, vystaviť faktúru s českou daňou a odviesť daň do českého štátneho rozpočtu. Povinnosť registrovať sa pre daň v ČR v danom prípade nie je podmienené výškou obratu, ale vznikne bezodkladne začatím vykonávania činnosti podliehajúcej dani.
Povinnosť automaticky sa registrovať za platiteľa dane na Slovensku slovenskej spoločnosti v uvedenom prípade nevznikne.

Dodanie služby je však zdaniteľným plnením, ktoré vstupuje do obratu, ktorého výška sa sleduje pre účely registrácie za platiteľa dane v SR podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH:
Mirkaska
05.09.05,09:41
Muška, to je odpoveď z DR SR? alebo z nejakého poradcu?

My máme podobnú situáciu, ktorú sme možno trošku zanedbali. Právnické služby poskytované podnikateľským subjektom v EÚ (ČR).
Podľa nášho zákona je miestom zdaniteľného plnenia ČR, v oboch prípadoch - ak je odberateľ platiteľ aj neplatiteľ (ale podniká) DPH. To znamená, že DPH patrí ČR, a musí sa odviesť do ŠR ČR.
Tu sa musí analyzovať, kto v ČR tú daň odvedie:
a, existuje možnosť prenosu daň. povinnosti - odberateľ sa samozdaní
b, ak neexistuje možnosť prenosu DP -vzniká povinnosť registrácie dodávateľa, resp. by sa mohol využiť inštitút daňového zástupcu (v Zákone o DPH SR to najprv nebolo, teraz daňový zástupca pri dovoze tovaru, V ČR tento inšitút existoval od začiatku, ale minulý týždeň som si stiahla novelizovaný zákon o DPH v ČR a už je tento paragraf zrušený - neviem od kedy?)
Možnosť prenosu daňovej povinnosti si musí dodávateľ naštudovať v zákone daného štátu EU.
Pre ČR:
V prípade odberateľa - platcu DPH jednoznačne sa on v ČR samozdaní. Otázne je to ale pri neplatcoch DPH. V SR je v zmysle § 69 ods. 2 táto povinnosť prenesená na zdaniteľnú osobu ako takú.

Vybraté zo zákona o DPH ČR:

§ 15
Poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě
a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 7 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci nebo osobě identifikované k dani, jsou tyto osoby povinny daň přiznat a zaplatit podle §108 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a7108 *0 :0&date=-2), pokud je místo plnění v tuzemsku a nejedná se o poskytnutí služby, která je osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně podle §51 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a751 *0 :0&date=-2).

§ 94
(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle §108 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a7108 *0 :0&date=-2), se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.

§ 95
(12) Osoba povinná k dani, která se stane plátcem podle §94 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a794 *0 :0&date=-2) odst. 11, je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění. V přihlášce k registraci je povinna uvést všechna daňová identifikační čísla, která jí byla přidělena v jiném členském státě nebo ve třetí zemi. Pokud tato osoba začne uskutečňovat plnění v tuzemsku prostřednictvím provozovny, je povinna tuto skutečnost oznámit Finančnímu úřadu pro Prahu 1, který provede změnu místní příslušnosti podle adresy provozovny. Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, ani místo pobytu v tuzemsku, která uskutečňuje pouze přemístění zboží z jiného členského státu a následné dodání jednomu kupujícímu podle §16 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a716 *0 :0&date=-2) odst. 4, není povinna předložit přihlášku k registraci, pokud kupující zaplatí daň z přemístěného zboží, jako při pořízení zboží z jiného členského státu.

§ 99
(10) Zdaňovacím obdobím plátce podle §94 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a794 *0 :0&date=-2) odst. 11 je kalendářní čtvrtletí.

§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen

a)plátce, který uskutečňuje zdanitelná plnění v tuzemsku,b)plátce, nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 7 s místem plnění v tuzemsku,c)kupující, který je plátcem nebo osobou identifikovanou k dani, kterému je dodáváno zboží za podmínek stanovených v §17 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a717 *0 :0&date=-2),d)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je dodáváno zboží podle §13 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a713 *0 :0&date=-2) odst. 8e)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kteří uskutečňují pořízení zboží z jiného členského státu, včetně pořízení zboží, které je předmětem spotřební daně,f)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 1,2,4,5,9,12 a 13 s místem plnění v tuzemsku, osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,g)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a718 *0 :0&date=-2) osobám, které nejsou plátcem ani osobou identifikovanou k dani, pokud hodnota dodaného zboží, s výjimkou zboží, které je předmětem spotřební daně, přesáhne částku 1 140 000 Kč za kalendářní rok,h)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a718 *0 :0&date=-2), které je předmětem spotřební daně, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani,i)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle §13 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a713 *0 :0&date=-2) odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,j)osoba, které je při dovozu zboží toto zboží propuštěno do celního režimu, u kterého vznikla daňová povinnost,k)osoba, která pořizuje nový dopravní prostředek z jiného členského státu,l)zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje služby podle §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 1, 2, 4, 5, 9, 10, 11 a 12 nebo dodává zboží podle §13 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a713 *0 :0&date=-2) odst. 9 s místem plnění v tuzemsku, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, popřípadě uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,m)osoba, která uvede daň na daňovém dokladu,n)zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby podle zvláštního režimu,
(2) Osoby povinné přiznat a zaplatit daň mají procesní postavení daňového subjektu.

(3) Osoba určená k zajištění prodeje obchodního majetku plátce, která přijala úplatu za uskutečněný prodej obchodního majetku, je povinna zajistit daň a odvést ji na osobní daňový účet plátce vedený u místně příslušného správce daně. Tato osoba je povinna oznámit správci daně uskutečnění a výši zdanitelného plnění ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém se uskutečnil prodej obchodního majetku plátce.

Základný je paragraf 15, ktorý podľa mňa hovorí, že iba platiteľ - český odberateľ je povinný DPH fakturovanú platiteľom z iného ČŠ zaplatiť v prípade dodania týchto služieb. § nič nehovorí o neplatiteľovi DPH.
§ 108 definuje osoby povinné priznať a zaplatiť daň v ČR - ods.
b)plátce, nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 7 s místem plnění v tuzemsku


- no § 108 už nerieši otázku platenia DPH v prípade príjemcu služby - neplatiteľa DPH, o čom hovorí písm. i - sú tam uvedené mnohé služby podľa § 10, ale ods. 7 nie!!

Trošku dlhý príspevok, ale neviem, čo teda máme ako firma robiť. Ak poskytujeme služby neplatiteľovi s miestom plnenia ČR, musíme sa registrovať, lebo ani v §15, ani 108 nie je povedané, že túto povinnosť má odberateľ.

Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní príspevku, a dúfam, že pomôže aj iným.
Mirkaska
12.09.05,14:36
To AVO, Muška - aký máte názor, prosím???
Jana Acsová
12.09.05,16:48
Poskytujem sluzby (tvorba webstraniek, webhosting), a za tie vystavujem faktury pre zahranicnych odoberatelov. Poskytujem ich asi tam, neviem. Tu tu stranku urobim... oni ju pouzivaju tam, chodim tam aj na pracovne cesty, server si platim a je v Madarsku.

V pripade ze by som bol platca DPH tak musim zistit len EU danove cislo odoberatela, to dam na fakturu a vystavim mu ju bez DPH. A on si potom zaplati zato DPH v jeho krajine. To je ok. Lenze co je v tom pripade ked nie som platca DPH?Náš zákon v § 69 uvádza, že v prípade, že zdaniteľná osoba na Slovensku (podnikateľ platiteľ aj neplatiteľ) je príjemcom služby podľa § 15 ods. 8, táto zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň. Podmienkou je, že službu jej dodá zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Vychádza mi z toho povinnosť, zistiť si, ako je to v iných členských štátoch EÚ, kde je "miesto dodania služby" t.j. či tam platí obdoba nášho § 69 (mala by) a to, či poskytovanú službu možno klasifikovať ako službu podľa nášho § 15 ods. 8.

Ak by neboli splnené uvádzané podmienky ... museli by sme hľadať ďalšie riešenie.
Jana Acsová
12.09.05,16:53
Pre pokoj duše a dobrý spánok by si mal zistiť, či v maďarskom zákone mu náhodou nevzniká povinnosť sa registrovať čo je pravdepodobnosť 0,0 %, pretože je zrejmé, že maďarský zákon je identický s našim zákonom.
Mám za to (aspoň zatiaľ, čo som sa stretla s obdobnou problematikou) že v zásade by mal platiť prenos daňovej povinnosti pri službách podľa § 15 ods. 8, t.j. nedá sa všeobecne predpokladať "generálna" identickosť zákonov.
Jana Acsová
12.09.05,17:07
Náš zákon v § 69 uvádza, že v prípade, že zdaniteľná osoba na Slovensku (podnikateľ platiteľ aj neplatiteľ) je príjemcom služby podľa § 15 ods. 8, táto zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň. Podmienkou je, že službu jej dodá zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Vychádza mi z toho povinnosť, zistiť si, ako je to v iných členských štátoch EÚ, kde je "miesto dodania služby" t.j. či tam platí obdoba nášho § 69 (mala by) a to, či poskytovanú službu možno klasifikovať ako službu podľa nášho § 15 ods. 8.

Ak by neboli splnené uvádzané podmienky ... museli by sme hľadať ďalšie riešenie.Ešte poznámka:
Ak sa služba vykonáva pre platiteľa DPH, mal by v tomto prípade platiť všeobecný prenos daňovej povinnosti. Ak sa služba vykonáva pre neplatiteľa DPH - zdaniteľnú osobu - tu by mohli byť podmienky ČŠ odchylné.
Ak sa služba dodáva pre občana (neziskovú PO), mala by vzniknúť povinná registrácia na území iného členského štátu EÚ.
Jana Acsová
12.09.05,17:08
To AVO, Muška - aký máte názor, prosím???Kuknem ... zajtra.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
13.09.05,14:40
My máme podobnú situáciu, ktorú sme možno trošku zanedbali. Právnické služby poskytované podnikateľským subjektom v EÚ (ČR).
Podľa nášho zákona je miestom zdaniteľného plnenia ČR, v oboch prípadoch - ak je odberateľ platiteľ aj neplatiteľ (ale podniká) DPH. To znamená, že DPH patrí ČR, a musí sa odviesť do ŠR ČR.
Tu sa musí analyzovať, kto v ČR tú daň odvedie:
a, existuje možnosť prenosu daň. povinnosti - odberateľ sa samozdaní
b, ak neexistuje možnosť prenosu DP -vzniká povinnosť registrácie dodávateľa, resp. by sa mohol využiť inštitút daňového zástupcu (v Zákone o DPH SR to najprv nebolo, teraz daňový zástupca pri dovoze tovaru, V ČR tento inšitút existoval od začiatku, ale minulý týždeň som si stiahla novelizovaný zákon o DPH v ČR a už je tento paragraf zrušený - neviem od kedy?)
Možnosť prenosu daňovej povinnosti si musí dodávateľ naštudovať v zákone daného štátu EU.
Pre ČR:
V prípade odberateľa - platcu DPH jednoznačne sa on v ČR samozdaní. Otázne je to ale pri neplatcoch DPH. V SR je v zmysle § 69 ods. 2 táto povinnosť prenesená na zdaniteľnú osobu ako takú.
Všetko, čo uvádzaš je úplne v poriadku. Otázka znie na povinnú registráciu? V tomto prípade doporučujem kontaktovať druhú zmluvnú stranu. Určite majú viac možností ako vy.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
13.09.05,14:46
- no § 108 už nerieši otázku platenia DPH v prípade príjemcu služby - neplatiteľa DPH, o čom hovorí písm. i - sú tam uvedené mnohé služby podľa § 10, ale ods. 7 nie!!
Pozrela som uvádzané §§ aj Tvoj uzáver.
Nakoľko som nedoštudovala celý český zákon ... z toho, čo uvádzaš mi vychádza "registrácia".

Vylučovací argument: ak sa nenájdete medzi osobami povinnými platiť daň, v prípade registrácie sa stanete českým platiteľom a týkajú sa vás povinnosti na úrovni riadne registrovaných platiteľov.

Ale to je len uzáver v prípade, že skutočne nebudete osobou povinnou platiť ďaň z iného dôvodu a neexistuje prenos daňovej povinnosti.

Povinná registrácia by v tomto prípade kopírovala situáciu v SR - náš § 5.
Mirkaska
14.09.05,10:23
Práveže z toho § 108 mám pocit, že im táto situácia - povinnosť platiť DPH pri dodani služby podľa § 10 ods. 7 vypadlo.

nie je to uvedené v § 108 - písm. a, (prenos je iba na platcu) a ani v pism. i, kde je definovaná povinnosť priznať a zaplatiť daň pre osobu registrovanú na DPH v inom ČŠ:

i)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle §13 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a713 *0 :0&date=-2) odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,
Podľa mňa, keby nebolo toto písmeno, tak by prenos na neplatcu mohla posudzovať len podľa znenia písmen, kde je definovaný prenos na platiteľa, čo je v našom prípade písm. a. Keďže toto hovorí, že platiteľ je povinný platiť daň, ak sú mu dodané služby z iného ČŠ s miestom plnenia v ČR, nebyť písm. i, tohto paragrafu, podľa mňa by mi z toho (z písm. a, + ostatných) vyplynulo v prípade, ak je odberateľom neplatca, a miestom ZP ČR, povinnosť priznať a zaplatiť DPH pre dodávateľa. (presun nie je možný). My sme doteraz fakturovali bez DPH, s upozornením, že miesto ZP je ČR, s domnením, že to vysporiada odberateľ, my sme sa v ČR neregistrovali.
Ale v § 108 je písm.i, ktoré hovorí o povinnosti platiť daň pre osoby registrované pre DPH v inom ČŠ (čo sme i my) osobám, ktorí sú neplatcovia v ČR, v taxatívne vymenovaných prípadoch - a tam nie je § 10 ods. 7. Vyplýva z tohto písm. i, že my nemáme túto povinnosť?

Neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne, čo ma mätie a neviem, či to chápem dobre, alebo nie, a ktoré písm. má prednosť, a či sa teda máme registrovať alebo nie.

Ďakujem za čas, ochotu a pomoc.
Jana Acsová
14.09.05,10:42
Práveže z toho § 108 mám pocit, že im táto situácia - povinnosť platiť DPH pri dodani služby podľa § 10 ods. 7 vypadlo.
Povinnosť podľa môjho názoru vypadnúť nemôže. Služba má definované miesto dodania a tým je ČR a teda daňová povinnosť vzniká ... otázka je komu?
nie je to uvedené v § 108 - písm. a, (prenos je iba na platcu) aj mne to tak vychádza, teda sem nepatríš a ani v pism. i, kde je definovaná povinnosť priznať a zaplatiť daň pre osobu registrovanú na DPH v inom ČŠ: vidíš, sledujeme stále líniu osoby registrovanej v inom štáte (nie v ČR).

i)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a710 *0 :0&date=-2) odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle §13 (http://cds.mfcr.cz/TaxInet/Bin/iKonzultant.dll?url=235/2004 Sb. %a713 *0 :0&date=-2) odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,
Podľa mňa, keby nebolo toto písmeno, tak by prenos na neplatcu mohla posudzovať len podľa znenia písmen, kde je definovaný prenos na platiteľa, čo je v našom prípade písm. a. Keďže toto hovorí, že platiteľ je povinný platiť daň, ak sú mu dodané služby z iného ČŠ s miestom plnenia v ČR, nebyť písm. i, tohto paragrafu, podľa mňa by mi z toho (z písm. a, + ostatných) vyplynulo v prípade, ak je odberateľom neplatca, a miestom ZP ČR, povinnosť priznať a zaplatiť DPH pre dodávateľa. (presun nie je možný). My sme doteraz fakturovali bez DPH, s upozornením, že miesto ZP je ČR, s domnením, že to vysporiada odberateľ, my sme sa v ČR neregistrovali.
Ale v § 108 je písm.i, ktoré hovorí o povinnosti platiť daň pre osoby registrované pre DPH v inom ČŠ (čo sme i my) boli by ste nimi ak by Vám nevznikla povinnosť registrácie. Ak vznikne, ste osobou identifikovanou na daň v ČR, čiže by ste nepatrili do tohto bodu. osobám, ktorí sú neplatcovia v ČR, v taxatívne vymenovaných prípadoch - a tam nie je § 10 ods. 7. Vyplýva z tohto písm. i, že my nemáme túto povinnosť?
No mne práveže z toho stále vyplýva iba jedno ... začali ste vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane na území ČR a teda ste zahraničnou osobou, ktorá sa má registrovať k dani (a to asi bezodkladne).
Neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne, čo ma mätie a neviem, či to chápem dobre, alebo nie, a ktoré písm. má prednosť, a či sa teda máme registrovať alebo nie.

Ďakujem za čas, ochotu a pomoc.
Skúsila som vstúpiť do príspevku, nakoľko je to veľmi zložitá oblasť. Ale stále mi vychádza, že Vás nemôžeme v uvádzaných §§ nájsť. Takže záver stále ten istý. Ale musím zopakovať ... je to len z "videnia" Tebou uvádzaných §§http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Mirkaska
19.09.05,09:58
AVO, ďakujem veľmi pekne za pomoc a čas. Ešte som to neuzavrela, nejako sa s tým neviem stotožniť, asi tomu ešte dám najaký ten čas na dozretie, možno sa niekto iný vyjadrí, pridá názor alebo skúsenosť. V jednom príspevku Muška citovala nejaké usmernenie, neviem, odkiaľ to bolo, opýtala som sa jej, ale zatiaľ neodpovedala.
Keď napíšem dotaz na DRSR - vyjadria sa len k povinnosti týkajúcej sa SR, k povinnosti platenia, resp. registrácie v ČR nie?
Neexistuje nejaká takáto stránka v ČR, kde by sa dalo opýtať?

Ešte raz ďakujem.

Mirka