rmozolik
30.04.09,11:42
Ahojte vsetci, chcem sa informovat, co po novom plati ohladne dovolenky na svadbu. V juni sa zenim a chcem vyuzit dovolenku, ktora mi pripada zo zakona pred svadbou, ako zenichovi. Pytal som sa na to mojho zamestnavatela a povedal mi, ze to sa vztahuje len vtedy, ak by som mal svadbu v tyzdni, od po-Pia, coz nemam. Upresnite mi to prosim, kto vie. Aj pripadne ktory zakon a kde je to popisane, aby som sa vedel ohradit. Dakujem
Chobot
30.04.09,09:48
Ahojte vsetci, chcem sa informovat, co po novom plati ohladne dovolenky na svadbu. V juni sa zenim a chcem vyuzit dovolenku, ktora mi pripada zo zakona pred svadbou, ako zenichovi. Pytal som sa na to mojho zamestnavatela a povedal mi, ze to sa vztahuje len vtedy, ak by som mal svadbu v tyzdni, od po-Pia, coz nemam. Upresnite mi to prosim, kto vie. Aj pripadne ktory zakon a kde je to popisane, aby som sa vedel ohradit. Dakujem

Zamestnávateľ má pravdu, je to Zákonník práce § 141 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) ....

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,

Takže na voľno máš nárok len na deň svadby.
ivka70
30.04.09,10:05
A nemyl si pojmy, nie je to dovolenka :)
Je to pracovne volno s nahradou mzdy a platene rovnako ako dovolenka, ale dovoelnka to nie je.
rmozolik
04.05.09,05:48
Ahojte,

dakujem Vam za odpovede a vysvetlenie. Uz mi to je jasne.

Richard
Snoophy
29.09.09,09:23
Hmmm ja som sa teraz zenil a zapisujem dochadzku a posielam uctovnicke,
Som jej volal co si mam napisat a povedala mi ze platene volno by som mal len keby sa zenim napr. v piatok. Ale (už) žena jej zaplatia a nepotrebuju ani sobasny list :) je to asi o osobe co nahadzuje dochadzku na vyplatu nie??
Podla mna by mohli dať paragraf......
Tweety
29.09.09,09:31
Hmmm ja som sa teraz zenil a zapisujem dochadzku a posielam uctovnicke,
Som jej volal co si mam napisat a povedala mi ze platene volno by som mal len keby sa zenim napr. v piatok. Ale (už) žena jej zaplatia a nepotrebuju ani sobasny list :) je to asi o osobe co nahadzuje dochadzku na vyplatu nie??
Podla mna by mohli dať paragraf......
Sobášny list určite nie je potrebný, len doklad z matriky o vykonaní sobáša. Je to §141ZP odst. 2.
e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
Snoophy
29.09.09,09:55
Je to absolutny suvis s touto temou len v zakone nieje spomenuty ziadny den ci si beriem platene volno v sobotu (den svadby ) alebo v pondelok.
Nejak tomu nechapem.........
Chobot
29.09.09,09:55
Hmmm ja som sa teraz zenil a zapisujem dochadzku a posielam uctovnicke,
Som jej volal co si mam napisat a povedala mi ze platene volno by som mal len keby sa zenim napr. v piatok. Ale (už) žena jej zaplatia a nepotrebuju ani sobasny list :) je to asi o osobe co nahadzuje dochadzku na vyplatu nie??
Podla mna by mohli dať paragraf......

Nemáš nárok na voľno, ak máš sobáš v sobotu. V zmysle ZP je nárok na deň voľna len na sobáš.

To, že to manželke v práci preplatia, nezáleží od osoby, čo nahadzuje dochádzku, ale od soc. politky firmy. Ak firma v rámci benefitov rozhodne, že bude poskytovať v prípade svadby zamestnanca deň voľna navyše, než čo priznáva ZP, tak je to vec firmy. Nie je to ale nárokovateľné.
Chobot
29.09.09,09:59
Je to absolutny suvis s touto temou len v zakone nieje spomenuty ziadny den ci si beriem platene volno v sobotu (den svadby ) alebo v pondelok.
Nejak tomu nechapem.........

Keby si pozorne čítal ZP, tak by si to videl:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a)....

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,

AK máš svadbu v sobotu, tak si nemôžeš zobrať voľno v pondelok, lebo to nie je účasť na vlastnej svadbe.
Nutricia
29.09.09,10:01
to že ten den preplatili manželke mohlo súvisiet aj s §141 ods.3 zamestnávatel môže poskytnút zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 dalšie prac.volno s náhradou mzdy alebo bez ...........
Snoophy
29.09.09,10:10
ok Ď.
judita1971
29.09.09,18:30
ok Ď.mimotemy všetko najlepšie mladomanželom.....
zltalienka
01.10.09,06:56
Ahojte, chcem sa spýtať, je možné dať dovolenku človekovi, ktorý nastúpi do novej firmy 2.11. a bude si pýtať dovolenku na 6.11. a 9.11. z dôvodu vlastnej svadby? Skúšobnú dobu v zmluve nemá dohodnutú.
Je aspoň nejaká šanca?
ďakujem.
Tweety
01.10.09,07:03
Ahojte, chcem sa spýtať, je možné dať dovolenku človekovi, ktorý nastúpi do novej firmy 2.11. a bude si pýtať dovolenku na 6.11. a 9.11. z dôvodu vlastnej svadby? Skúšobnú dobu v zmluve nemá dohodnutú.
Je aspoň nejaká šanca?
ďakujem.
Áno, je to možné. ZP to umožňuje.
zltalienka
01.10.09,07:18
Vďaka za odpoveď, Tweety. Ktorý § ZP to umožňuje? Čumím do neho už dlhšie, ale nič som nenašla.
veronikasad
01.10.09,07:25
Vďaka za odpoveď, Tweety. Ktorý § ZP to umožňuje? Čumím do neho už dlhšie, ale nič som nenašla.
§ 113
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
zltalienka
01.10.09,07:37
juj ako ste ma potešili, dúfam, že budú ústretoví ...
ďakujem za odpoveď Veronikasad