luzbetka
30.04.09,13:39
Ahojte poraďáci

Už sa veľa o tom popísalo, ale od 1.1.09 sa menil zákon o rodičovskom príspevku a preto by som sa rada opýtala. Som na rodič. príspevku od 16.2.09 , vlastne dňom narodenia dietata, pretože materská by mi nevyšla. Pred tým som bola SZČO. Chcem sa opýtať či môžem pracovať na dohody o pracovnej čiinnosti na účtovníctvo, keď poberám rodičovský príspevok , a do akej výšky môžem zarobiť aby som nemusela platiť Zdravotné poistenie.
luzbetka
01.05.09,18:56
prosím ako je to po novom s prácou na dohodu a rodičovským príspevkom?
brčko
01.05.09,19:41
ak nevykonávaš zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť) ale len pracuješ na dohodu a počas vykonávania tejto práce na dohodu sa o dieťa stará napr. niekto z rodiny (t.j. nie škôlka ani nikto na živnosť), tak máš nárok na RP.
luzbetka
06.05.09,07:26
Este by ma zaujímalo do koľko môžem mať príjem aby som neplatila zdravotné poistenie, a či mám povinnosť robiť potom RZZP?
Gaba30
06.05.09,07:37
Pokiaľ viem, z dohody o vykonaní p. sa zdravotné neplatí. Ak si na rodičovskej dovolenke, ZP za teba platí štát. Prácu na dohodu máš obmedzenú časom a to je 300 hod za rok.
Opravte ma ak sa mýlim.
ivky
06.05.09,08:04
Pokiaľ viem, z dohody o vykonaní p. sa zdravotné neplatí. Ak si na rodičovskej dovolenke, ZP za teba platí štát. Prácu na dohodu máš obmedzenú časom a to je 300 hod za rok.
Opravte ma ak sa mýlim.

Podľa mňa:
Dohoda o vykonaní práce - 350 hod./rok u jedného zamestnávateľa,
Dohoda o pracovnej činnosti - 10 hod./týždeň

...alebo je to v kombinácii s rodičovským príspevkom inak?
ivky
06.05.09,08:09
ak nevykonávaš zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť) ale len pracuješ na dohodu a počas vykonávania tejto práce na dohodu sa o dieťa stará napr. niekto z rodiny (t.j. nie škôlka ani nikto na živnosť), tak máš nárok na RP.

Keď pracuje ako SZČO alebo na HPP stráca nárok na rodičovský príspevok, aj keď nemá dieťa umiestnené v štátnej škôlke? Doteraz som si myslela, že je jedno aký druh pracovného pomeru má, keď je o dieťa postarané v rodine alebo súkromných jasliach (škôlke)...?
ivky
07.05.09,09:20
Keď pracuje ako SZČO alebo na HPP stráca nárok na rodičovský príspevok, aj keď nemá dieťa umiestnené v štátnej škôlke? Doteraz som si myslela, že je jedno aký druh pracovného pomeru má, keď je o dieťa postarané v rodine alebo súkromných jasliach (škôlke)...?

Sú v tomto dáke zmeny, prosím vás?
brčko
07.05.09,09:35
Keď pracuje ako SZČO alebo na HPP stráca nárok na rodičovský príspevok, aj keď nemá dieťa umiestnené v štátnej škôlke? Doteraz som si myslela, že je jedno aký druh pracovného pomeru má, keď je o dieťa postarané v rodine alebo súkromných jasliach (škôlke)...?

záleží odkedy ti vznikol nárok na RP.

Ak za obdobie pred 1.1.09, tak je to tak, ako si myslíš. Na túto skupinu mamičiek sa vzťahuje prechodné ustanovenia (t.j. dá sa povedať výnimka)

Ak od 1.1.09 (vrátene), tak nemôžeš byť zároven zárobkovo činná a poberať RP, to sa vylučuje.
brčko
07.05.09,09:40
nie som si istá, no v prípade, ak celý rok 2009 si poberatelom rodič.príspevku, tak nie je výška príjmu na dohodu obmedzená, t.j. nevznikne povinnosť platiť ZP.

Ako je to v prípade, ak časť kalend.roka si poberatelom materského (možno záleží v tomto prípade, či trvá PP, vtedy je to asi tiež bez obmedzenia alebo nie, vtedy asi podla výpočtu cez minimum) alebo časť kalend.roka živnostník, tak tie výpočty neovládam.

Vzťahuje sa k tomu Zákon o zdravotnom poistení §11 ods.9+10 + § 13 posledný ods. myslím 20.

V tomto si akosi neviem utriasť info :(