ichromekova
30.04.09,15:43
Prajem pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Keď chceme zamestnať na dohodu pracovníka ktorý je vedený na úrade práce, čo všetko je potrebné? Nahlásiť na sociálnu poisťovňu ho nemusíme, no on musí poskytnúť na úrade práce zmluvu o dohode a výšku zárobku? Týždenne môže najviac odpracovať 10 hodín a zarobiť mesačne 131,65 EURO?
Ďakujem
milka1619
30.04.09,13:50
Prihlásiť ho do SP musíte. Nahlasovať sa musia aj dohodári a musíte viesť aj evidenciu - dochádzku, zoznam dohôd.
mzdarka renca
30.04.09,14:26
Prajem pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Keď chceme zamestnať na dohodu pracovníka ktorý je vedený na úrade práce, čo všetko je potrebné? Nahlásiť na sociálnu poisťovňu ho nemusíme musíte a budete za neho odvádzať úrazové (0,8%) a garančné (0,25%) poistenie do SP., no on musí poskytnúť na úrade práce zmluvu o dohode a výšku zárobku áno, doručí kópiu dohody + mu budete vystavovať potvrdenie o výške dosiahnutej odmeny z dohody.? Týždenne môže najviac odpracovať 10 hodín a zarobiť mesačne 131,65 EURO? áno
Ďakujem

Môžete mu dať podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a z funkčných... a uplatni si NČZD - 335,47€. Z uvedeného dôvodu bude mať základ dane 0 a daň tiež 0.
Toto platí, ak nemá u iného zamestnávateľa Vyhlásenie podpísané.
ichromekova
30.04.09,16:37
Ešte mám jeden dotaz. Aj keď je vedený na úrade práce, môžeme mu dať dohodu o pracovnej činnosti?
Ďakujem
Tweety
30.04.09,16:40
Ešte mám jeden dotaz. Aj keď je vedený na úrade práce, môžeme mu dať dohodu o pracovnej činnosti?
Ďakujem
Môžeš.
tibor1000
04.05.09,08:01
Zdravím Vás.
je prosím medzi Dohodou o prac.činnosti a Dohodou o vyk.práce rozdiel pri platení odvodov zamestnávateľom?
(rozdiel medzi týmito dohodami je je jasný,rozsah hodín,vykonanie konkr.práce atď)
len ma zaujíma,že či pri dosiahnutí nejakej vyššej mzdy musí zamestnávateľ,resp. zamestnanec doplatiť napr.zdravotné odvody?
(no je mi jasné,že pri dohode sa platí daň,a úraz.a garančné poistenie-platí zamestnávateľ,iné odvody nie)
Ďakujem
mzdarka renca
04.05.09,08:24
Zdravím Vás.
je prosím medzi Dohodou o prac.činnosti a Dohodou o vyk.práce rozdiel pri platení odvodov zamestnávateľom?
(rozdiel medzi týmito dohodami je je jasný,rozsah hodín,vykonanie konkr.práce atď)
len ma zaujíma,že či pri dosiahnutí nejakej vyššej mzdy musí zamestnávateľ,resp. zamestnanec doplatiť napr.zdravotné odvody?
(no je mi jasné,že pri dohode sa platí daň,a úraz.a garančné poistenie-platí zamestnávateľ,iné odvody nie)
Ďakujem
1. V odvodoch zamestnávateľa medzi dohodami nie je žiaden rozdiel, platí sa len na GP a ÚP do SP, nič iné.
2. Z dohody sa neplatí ZP.
tibor1000
04.05.09,08:37
Ďakujem.Takže sa ani na dohody nevzťahuje ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
Tweety
04.05.09,09:09
Ďakujem.Takže sa ani na dohody nevzťahuje ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
Nie, príjem z dohôd je mimo RZZP.
Dobroslava
04.05.09,09:20
pekný deň, môžete mi vysvetliť nasledujúce?
živnostník môže zamestnať brigádnika, ktorú má hlavný PP na dohodu o VP alebo dohodu o pracovnej činnosti? Samozrejme zaplatí zaň odvody. Čo si musí splniť voči DÚ? Aké predkladá výkazy alebo hlásenia? Ako zaplatí zaň 19 % daň?
A čo potom pri dańovom priznaní? Živnostník mu pošle potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch? Môže si on následne požiadať o vrátenie dane, pokiaľ hlavný príjem nepresiahne stanovenú hranicu 1/2 nezdaniteľ. časti?
A ako je to so živnostníkom, ak má príjmy len z podnikania, a v priebehu roka robil na dohodu a jeho príjem z dohody nepresiahol 1/2 nezdaniteľnej časti? Môže si takisto požiadať o vrátenie dane z tejto dohody?
Ďakujem.
Dobroslava
04.05.09,09:28
Pekný deň, ako je to prosím, keď:
živnostník má príjmy len z podnikania, ale v priebehu roka pracoval aj na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti.Môže si pri podaní DP požiadať o vrátenie dane z uvedenej dohody, ak jeho príjem z dohody nepresiahol 1/2 nezdaniteľ. časti základu dane?
A ako je to so zamestnancom, ktorý je v HPP a "privirába" si na dohodu u živnostíka. Čo všetko je povinný živnostník urobiť?
Nahlásiť ho na SP, ZP, platiť zaňho odvody. A čo všetko musí urobiť voči DÚ? Ako odvádza zaňho daň?
A čo pri podávaní DP? Musí mu vystaviť potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti? Môže si tento zamestnanec takisto požiadať o vrátenie dane z tejto dohody, ak jeho príjem nepresiahol uvedenú hranicu 1/2 nezdaniteľ. častí? Ďakujem.
mzdarka renca
04.05.09,09:37
Pekný deň, ako je to prosím, keď:
živnostník má príjmy len z podnikania, ale v priebehu roka pracoval aj na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti.Môže si pri podaní DP požiadať o vrátenie dane z uvedenej dohody, ak jeho príjem z dohody nepresiahol 1/2 nezdaniteľ. časti základu dane? nie, pri podávaní DP sa všetky príjmy berú do úvahy, t.z. sa spočítajú
A ako je to so zamestnancom, ktorý je v HPP a "privirába" si na dohodu u živnostíka. Čo všetko je povinný živnostník urobiť?
Nahlásiť ho na SP, ZP, platiť zaňho odvody. A čo všetko musí urobiť voči DÚ? Ako odvádza zaňho daň? áno, nahlási ho do SP a ZP. Ak mu bude vypočítaná daň, tak ju odvedie na DÚ. Štvrťročne posiela na DÚ štvrťročný prehľad.
A čo pri podávaní DP? Musí mu vystaviť potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti? áno Môže si tento zamestnanec takisto požiadať o vrátenie dane z tejto dohody, ak jeho príjem nepresiahol uvedenú hranicu 1/2 nezdaniteľ. častí? iba v tom prípade, ak jeho celkové príjmy túto hranicu nepresiahnu (všetky zdaniteľné príjmy sa spočítajú) Ďakujem.
odpoveď v texte
JM1968
05.05.09,05:18
Pekný deň, ako je to prosím, keď:
živnostník má príjmy len z podnikania, ale v priebehu roka pracoval aj na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti.Môže si pri podaní DP požiadať o vrátenie dane z uvedenej dohody, ak jeho príjem z dohody nepresiahol 1/2 nezdaniteľ. časti základu dane? nie, pri podávaní DP sa všetky príjmy berú do úvahy, t.z. sa spočítajú
A ako je to so zamestnancom, ktorý je v HPP a "privirába" si na dohodu u živnostíka. Čo všetko je povinný živnostník urobiť?
Nahlásiť ho na SP, ZP, platiť zaňho odvody. A čo všetko musí urobiť voči DÚ? Ako odvádza zaňho daň? áno, nahlási ho do SP a ZP. Ak mu bude vypočítaná daň, tak ju odvedie na DÚ. Štvrťročne posiela na DÚ štvrťročný prehľad.
A čo pri podávaní DP? Musí mu vystaviť potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti? áno Môže si tento zamestnanec takisto požiadať o vrátenie dane z tejto dohody, ak jeho príjem nepresiahol uvedenú hranicu 1/2 nezdaniteľ. častí? iba v tom prípade, ak jeho celkové príjmy túto hranicu nepresiahnu (všetky zdaniteľné príjmy sa spočítajú) Ďakujem.

odpoveď v texte
Zdravím, prosím, dohodára treba prihlásiť aj do ZP, hoci má inde HPP?Myslela som, že len do SP, keďže tam idú odvody....ďakujem
Tweety
05.05.09,05:19
Pekný deň, ako je to prosím, keď:
živnostník má príjmy len z podnikania, ale v priebehu roka pracoval aj na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti.Môže si pri podaní DP požiadať o vrátenie dane z uvedenej dohody, ak jeho príjem z dohody nepresiahol 1/2 nezdaniteľ. časti základu dane? nie, pri podávaní DP sa všetky príjmy berú do úvahy, t.z. sa spočítajú
A ako je to so zamestnancom, ktorý je v HPP a "privirába" si na dohodu u živnostíka. Čo všetko je povinný živnostník urobiť?
Nahlásiť ho na SP, ZP, platiť zaňho odvody. A čo všetko musí urobiť voči DÚ? Ako odvádza zaňho daň? áno, nahlási ho do SP a ZP. Ak mu bude vypočítaná daň, tak ju odvedie na DÚ. Štvrťročne posiela na DÚ štvrťročný prehľad.
A čo pri podávaní DP? Musí mu vystaviť potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti? áno Môže si tento zamestnanec takisto požiadať o vrátenie dane z tejto dohody, ak jeho príjem nepresiahol uvedenú hranicu 1/2 nezdaniteľ. častí? iba v tom prípade, ak jeho celkové príjmy túto hranicu nepresiahnu (všetky zdaniteľné príjmy sa spočítajú) Ďakujem.

Zdravím, prosím, dohodára treba prihlásiť aj do ZP, hoci má inde HPP?Myslela som, že len do SP, keďže tam idú odvody....ďakujem
Áno, treba, pred začiatkom prác na dohodu, cez RLFO. Zamestnáv. do SP bude platiť odvody tiež, G a ÚP.
mzdarka renca
05.05.09,05:29
Ešte doplním, že na ZP sa dohodár neprihlasuje.
JM1968
05.05.09,05:39
Ešte doplním, že na ZP sa dohodár neprihlasuje.
Ďakujem pekne, už som sa zľakla, že zas bola nejaká zmena. Pekný deň.
Zuzka2510
02.06.09,07:58
Dobrý deň. Prijali sme na dohodu o pracovnej činnosti pani, ktorá bude vypomáhať v kaderníctve na 10 hod./týž. podľa zákona. Je evidovaná na úrade práce a tam jej povedali, keď niesla dohodu, že nemôže pracovať na dohodu o prac. činnosti ale len na DoVP. Môže mi niekto poradiť, ako to vlastne je? Pokiaľ viem môže evidovaný pracovať aj na DoPČ aj na DoVP. Ďakujem
veronikasad
02.06.09,08:01
Dobrý deň. Prijali sme na dohodu o pracovnej činnosti pani, ktorá bude vypomáhať v kaderníctve na 10 hod./týž. podľa zákona. Je evidovaná na úrade práce a tam jej povedali, keď niesla dohodu, že nemôže pracovať na dohodu o prac. činnosti ale len na DoVP. Môže mi niekto poradiť, ako to vlastne je? Pokiaľ viem môže evidovaný pracovať aj na DoPČ aj na DoVP. Ďakujem
poberá aj dávku v hmotnej núdzi ?
mzdarka renca
02.06.09,08:02
Dobrý deň. Prijali sme na dohodu o pracovnej činnosti pani, ktorá bude vypomáhať v kaderníctve na 10 hod./týž. podľa zákona. Je evidovaná na úrade práce a tam jej povedali, keď niesla dohodu, že nemôže pracovať na dohodu o prac. činnosti ale len na DoVP. Môže mi niekto poradiť, ako to vlastne je? Pokiaľ viem môže evidovaný pracovať aj na DoPČ aj na DoVP. Ďakujem
Môže pracovať aj na DoVP, aj na DoPČ. max. čo môže zarobiť na uvedené dohody je 131,65 EUR/mesiac.
veronikasad
02.06.09,08:06
Môže pracovať aj na DoVP, aj na DoPČ. max. čo môže zarobiť na uvedené dohody je 131,65 EUR/mesiac.
renca, už to asi nie je na všetkých UP pravda


http://www.porada.sk/1059544-post8.html
Zuzka2510
02.06.09,08:08
Asi áno neviem teraz presne, ale mám iných ľudí čo poberajú dávku v hmotnej núdzi a pracujú na DoPČ a nie je žiaden problém, aspoň o tom neviem a to by mi povedali.
veronikasad
02.06.09,08:13
Asi áno neviem teraz presne, ale mám iných ľudí čo poberajú dávku v hmotnej núdzi a pracujú na DoPČ a nie je žiaden problém, aspoň o tom neviem a to by mi povedali.
na soc.odbore ÚP majú nejaké nové usmernenie, jedna z dohôd sa započítava do príjmu, druhá nie - prever si to
mzdarka renca
02.06.09,08:16
renca, už to asi nie je na všetkých UP pravda


http://www.porada.sk/1059544-post8.html
Veronika, tak potom si vyber, ako to vlastne je.:)
mzdarka renca
02.06.09,08:16
na soc.odbore ÚP majú nejaké nové usmernenie, jedna z dohôd sa započítava do príjmu, druhá nie - prever si to
To je ako možné?
veronikasad
02.06.09,08:19
To je ako možné?
neviem presne o čo sa jedná, kamarátka robí na sociálnych dávkach, niečo spomínala. Nemám taký prípad, tak som sa bližšie nezaujímala.
veronikasad
02.06.09,08:22
Veronika, tak potom si vyber, ako to vlastne je.:)
Ak by pracovníci ÚP aspoň trochu ovládali metodiku výpočtu mzdy, tak by pri dohodách nemohli vypočítať 65 % životného minima sumu 131 €
mzdarka renca
02.06.09,08:24
neviem presne o čo sa jedná, kamarátka robí na sociálnych dávkach, niečo spomínala. Nemám taký prípad, tak som sa bližšie nezaujímala.
Ja mám jeden, má u nás dve dohody na dve rôzne činnosti, jedna je na DoVP a druhá je DoPČ, tzv. 2v1:). Max. zárobok z oboch dohôd si strážim, aby nepresiahol tých 131,65 EUR.
veronikasad
02.06.09,08:27
Ja mám jeden, má u nás dve dohody na dve rôzne činnosti, jedna je na DoVP a druhá je DoPČ, tzv. 2v1:). Max. zárobok z oboch dohôd si strážim, aby nepresiahol tých 131,65 EUR.
Renča, to asi nie je ten prípad o ktorom píšem. Sociálnou dávkou som myslela dávku v hmotnej núdzi, tam to posudzujú nejako inak.
mzdarka renca
02.06.09,08:33
Renča, to asi nie je ten prípad o ktorom píšem. Sociálnou dávkou som myslela dávku v hmotnej núdzi, tam to posudzujú nejako inak.
Musím sa opýtať na personálnom, či dohodár poberá dávku v hmotnej núdzi, ďakujem Veronika:).
Zuzka2510
02.06.09,08:34
:mee:Telefonovala som na úrad práce v Košiciach a povedali mi, že môže pracovať na DoPČ, ale ak poberá dávky tak sa jej budú krátiť o príjem dosiahnutý na DoPČ a nie je žiaden limit koľko môže zarobiť aj keď zarobí 1,- €. A čo sa týka DoVP tak ak ten príjem nepresiahne dvojnásobok životného minima tak sa jej dávky krátiť nebudú. Tak čo je väčšie zlo? Ak mám zamestnancov, ktorý pracujú ako pomocný stav. rob. na DoPČ na to im nemôžem dať DoVP?
mzdarka renca
02.06.09,08:36
:mee:Telefonovala som na úrad práce v Košiciach a povedali mi, že môže pracovať na DoPČ, ale ak poberá dávky tak sa jej budú krátiť o príjem dosiahnutý na DoPČ a nie je žiaden limit koľko môže zarobiť aj keď zarobí 1,- €. A čo sa týka DoVP tak ak ten príjem nepresiahne dvojnásobok životného minima tak sa jej dávky krátiť nebudú. Tak čo je väčšie zlo? Ak mám zamestnancov, ktorý pracujú ako pomocný stav. rob. na DoPČ na to im nemôžem dať DoVP?
To mi nejako nesedí, nevyradia ho z evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak zarobí dvojnásobok ŽM?
veronikasad
02.06.09,08:37
To mi nejako nesedí, nevyradia ho z evidencie uchádzačov o zamestnanie, aj zarobí dvojnásobok ŽM?
Poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie
mzdarka renca
02.06.09,08:39
Poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie
Veronika, pozri príspevok č.11, Zuzka píše, že je evidovaný na ÚP.
veronikasad
02.06.09,08:43
Veronika, pozri príspevok č.11, Zuzka píše, že je evidovaný na ÚP.
Súhlasím, len Zuzka asi volala na dávky v hmotnej núdzi a tých nezaujímajú podmienky evidencie uchádzačov o zamestnanie
Zuzka2510
02.06.09,08:45
No ja som volala na oddelenie, kde poskytujú dávky v hmot.núdzi a povedala som presne, čo potrebujem zistiť a to mi povedali, azda vedia čo rozprávajú. :)
mzdarka renca
02.06.09,08:47
Zhrniem si to, takže, stále môže zarobiť max. 131,35EUR/mesiac, nakoľko je aj uchádzač o zamestnanie.
Zuzka2510
02.06.09,08:49
To sa týka DoPČ? Budem si to takto dávať s vami dokopy. už som z toho paf.
mzdarka renca
02.06.09,08:51
No, asi podľa všetkého, je najvhodnejšia DoVP so zárobkom max. 131,65EUR/mesiac. Tak mi to vychádza.
Zuzka2510
02.06.09,08:54
A nemôže to niekto vytknúť, že vypomáha v kaderníctve ako kaderníčka? To je prdsa opakovaná činnosť a na opakovanú činnosť sa nemôže uzatvárať DoVP.
mzdarka renca
02.06.09,08:58
A nemôže to niekto vytknúť, že vypomáha v kaderníctve ako kaderníčka? To je prdsa opakovaná činnosť a na opakovanú činnosť sa nemôže uzatvárať DoVP.
To je pravda, čo píšeš, je to opakujúca činnosť. Mohla by si v DoVP napísať, aby to nebola opakujúca činnosť napr., že podľa potreby zamestnávateľa bude vykonávať to a to v prípade potreby. T.z., že to bude robiť vtedy, ak to budeš občas potrebovať.
veronikasad
02.06.09,09:00
A nemôže to niekto vytknúť, že vypomáha v kaderníctve ako kaderníčka? To je prdsa opakovaná činnosť a na opakovanú činnosť sa nemôže uzatvárať DoVP.
Z celej tejto debaty mi vychádza, že uchádzač o zamestnanie - poberatel dávky v hmotnej núdzi, by mal vykonávať len nejaké jednorázové práce na Dohodu o vykonaní práce - nie trvalejšie zamestnanie /DoPČ/

Uzatvor jej dohodu o vykonaní práce - max. výkon práce 350 hod. ročne. Zatial som sa nestretla s prípadom, že by to nejakej firme vytkli, ak sa jedná aj o opakovanú prácu /možno by to zaujímalo pri kontrole IP - sociálnu poisťovňu to zatial nezaujíma/.
macula
08.06.09,07:45
Ahojte,
práve idem vypisovať dohodu pre nezamestnaného, a teraz neviem, či mu mám vypísať DoVP alebo DoPČ, aby ho nevyradili z evidencie nezamestnaných.
mzdarka renca
08.06.09,07:49
Ahojte,
práve idem vypisovať dohodu pre nezamestnaného, a teraz neviem, či mu mám vypísať DoVP alebo DoPČ, aby ho nevyradili z evidencie nezamestnaných.
To je jedno, dôležité je, aby neprekročil výšku príjmu max. do 131,65EUR/mesiac
macula
08.06.09,07:56
To je jedno, dôležité je, aby neprekročil výšku príjmu max. do 131,65EUR/mesiac

Ďakujem, trocha ma pomýlila predchádzajúca debata, ale to sa potom asi týkalo poberateľov dávky v hmotnej núdze. Takže ak nie je poberateľom takejto dávky a poberá len podporu v nezamestnanosti, tak môže mať DoVP alebo DoPČ.
mzdarka renca
08.06.09,07:58
Ďakujem, trocha ma pomýlila predchádzajúca debata, ale to sa potom asi týkalo poberateľov dávky v hmotnej núdze. Takže ak nie je poberateľom takejto dávky a poberá len podporu v nezamestnanosti, tak môže mať DoVP alebo DoPČ.
presne tak, dobre si to pochopila
Hansa
09.06.09,07:41
Malá otázočka:

dohodár ukončil dohodu o pracovnej činnosti koncom apríla 2009. Zamestnávateľ mu chce teraz koncom júna vyplatiť ešte nejaké peniaze /za kvalitný výkon prác/. Myslím, že by to bolo možné, odvedieme úrazové a garančné, ale ako to zadám vo mzdách?!
mzdarka renca
09.06.09,08:08
Malá otázočka:

dohodár ukončil dohodu o pracovnej činnosti koncom apríla 2009. Zamestnávateľ mu chce teraz koncom júna vyplatiť ešte nejaké peniaze /za kvalitný výkon prác/. Myslím, že by to bolo možné, odvedieme úrazové a garančné, ale ako to zadám vo mzdách?!
Ja by som ho opäť prihlásila na SP, spravila mu novú dohodu a vyplatola by som mu, čo mu šéf chce vyplatiť.
jankaso
09.06.09,10:10
Prosím o radu. Môže byť uzatvorená dohoda o pracovnej činnosti na činnosť, ktorá je mojou hlavnou činnosťou. Jedná sa o výkon práce po ukončení pracovnej doby u jedného zamestnávateľa v rámci podnikateľskej činnosti.
Bolo mi povedané, že nie ale ja to nemôžem v zákonníku nájsť. Ďakujem.
Lianka
09.06.09,11:17
Jedná sa o výkon práce po ukončení pracovnej doby u jedného zamestnávateľa v rámci podnikateľskej činnosti.

Neviem, ci som spravne pochopila. Javi sa mi to ako praca nadcas - po pracovnej dobe u toho isteho zamestnavatela, ten isty vykon prace...

Preco to chcete osetrit dalsou zmluvou/dohodou?
Iveta1
10.06.09,05:08
Môžem pani, ktorej chceme urobiť DoPC, ktorá je na UP už bez podpory dať odmeny vyššie ako 131,65€ ? Vyradia ju z UP alebo nie ?
veronikasad
10.06.09,06:05
Môžem pani, ktorej chceme urobiť DoPC, ktorá je na UP už bez podpory dať odmeny vyššie ako 131,65€ ? Vyradia ju z UP alebo nie ?
uchádzač o zamestnanie, evidovaný na úrade práce, nemôže mať príjem vyšší ako 65 % životného minima
jankaso
10.06.09,06:09
Je to práca kuchárky v školskej jedálni- hlavná prac. činnosť
Kuchárka - v rámci podnikateľskej činnosti ŠJ po prac. dobe.Dúfam , že som to zrozumiteľne napísala.Ďakujem
zuzana
02.07.09,05:16
131,65€ to má byť po zdanení, alebo pred zdanením?