gobseh
01.05.09,16:52
Som zamestnany na TPP a potreboval by som poradit ohladne neplateneho volna. Pred tyzdnom mi skoncila PN a o mesiac ma cakaju statnice na VS. Chcem si vziat v praci nejake volno. Mam si zobrat dovolenku alebo neplatene volno? Co sa mi viac oplati? Existuje zakon podla ,ktoreho by mi to volno musel zaplatit zamestnavatel? dakujem
mzdarka renca
01.05.09,15:01
Som zamestnany na TPP a potreboval by som poradit ohladne neplateneho volna. Pred tyzdnom mi skoncila PN a o mesiac ma cakaju statnice na VS. Chcem si vziat v praci nejake volno. Mam si zobrat dovolenku alebo neplatene volno? Co sa mi viac oplati? Existuje zakon podla ,ktoreho by mi to volno musel zaplatit zamestnavatel? dakujem

Zamestnávateľ ti nemusí, ale môže, ak sa dohodnete preplatiť voľno pri štátniciach. Poviem ti rovno, je to ojedinelé a zvyčajne je medzi zamestnancom a zamestnávateľom podpísaná zmluva a to od začiatku štúdia a za určitých podmienok.

Ak ti môžem poradiť, neplatené voľno si neber z týchto dôvodov:
- počas NV nebudeš poistený v SP
- nebudeš mať za uvedenú dobu žiaden príjem
- počas NV si zdravotné poistenie platíš sám prostredníctvom zamestnávateľa, t.z., že zamestnávateľ ti zrazí za seba a teba preddavky poistného na ZP a ty ich musíš v plnej výške 14% uhradiť zamestnávateľovi.

Zober si dovolenku
veronikasad
01.05.09,15:16
Som zamestnany na TPP a potreboval by som poradit ohladne neplateneho volna. Pred tyzdnom mi skoncila PN a o mesiac ma cakaju statnice na VS. Chcem si vziat v praci nejake volno. Mam si zobrat dovolenku alebo neplatene volno? Co sa mi viac oplati? Existuje zakon podla ,ktoreho by mi to volno musel zaplatit zamestnavatel? dakujem

Ak študuješ so súhlasom zamestnávateľa, pozri § 140 Zákonníka práce :


§ 140
Zvyšovanie kvalifikácie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

(4) Za pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi na vykonanie opravnej skúšky nepatrí náhrada mzdy.

Podmienkou je uzatvorenie dohody v zmysle § 155 Zákonníka práce :

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#153
danielaz
04.05.09,14:41
Ak ti môžem poradiť, neplatené voľno si neber z týchto dôvodov:
- počas NV nebudeš poistený v SP
- nebudeš mať za uvedenú dobu žiaden príjem
- počas NV si zdravotné poistenie platíš sám prostredníctvom zamestnávateľa, t.z., že zamestnávateľ ti zrazí za seba a teba preddavky poistného na ZP a ty ich musíš v plnej výške 14% uhradiť zamestnávateľovi.

Zober si dovolenku[/quote]



A aké povinnosti mám ako zamestnávateľ, keď zamestnanec o NV požiada?
Absenciu nahlasujem do SP na RLFO, len neviem ako to je pri NV.
Ďakujem
danielaz
04.05.09,14:44
už som to stihlha aj sama nájsť, pošlem do SP RLFO takisto, dôvod prerušenia 1.
gobseh
09.05.09,07:47
Super, dakujem za radu ..beriem si teda dovolenku
gobseh
09.05.09,07:52
dobre a ak nemam so zamestnavatelom uzavretu ziadnu zmluvu o zvysovani svojej kvalifikacie, teda zvysujem si ju sam pre seba a este k tomu som na dennom studiu...
veronikasad
09.05.09,08:02
dobre a ak nemam so zamestnavatelom uzavretu ziadnu zmluvu o zvysovani svojej kvalifikacie, teda zvysujem si ju sam pre seba a este k tomu som na dennom studiu...
s čerpaním dovolenky aj neplateného volna musí súhlasiť zamestnávateľ - všetko závisí od dohody so zamestnávateľom.
Na žiadne platené voľno v zmysle Zákonníka práce v tvojom prípade nemáš nárok.
nelika666
25.03.10,09:29
A co v pripade ak ma zamestnavatel prijimal uz v case ked som studovala? ani vtedy nemam narok na ziadne volno pred statnicami?
hanelie
25.03.10,09:55
viď § 140 v príspevku od veroniky,
máte spísanú dohodu? / toto štúdium uznáva ako súčasť zvyšovania kvalifikácie v prospech fy?
nelika666
25.03.10,09:58
viď § 140 v príspevku od veroniky,
máte spísanú dohodu? / toto štúdium uznáva ako súčasť zvyšovania kvalifikácie v prospech fy?
dohodu spisanu nemam, som bakalar - ucitel a som nekvalifikovanym pedagogickym zamestnancom, studujem II. stupen vysokoskolskeho studia, teda magisterske, po jeho dosiahnuti budem uz kvalifikovana