romino
16.07.05,11:56
od roku 2002 mám uzatvorené doplnkové dochodkové poistenie. je možnosť aby som dnes čerpal tzv. výsluhový dochodok t.j. príspevky za posledných 12 mesiacov. Ak by som to urobil, musel by som nejak toto zohladniť pri danovom priznaní za rok 2005 ? alebo nejak inák ? pretože som si v uplynulých rokoch vzdy uplatnoval ulavu na dani vo výške ročného príspevku max. 12.000 ako pri životných poisteniach...
Johanka
16.07.05,16:38
Podľa § 7 ods.1 písm d Zákona o dani z príjmu, sú príjmami z kapitálového majetku aj dávky z doplnkového dôchodkového sporenia.

Neviem, ako si prišiel na to , že max. v minulých rokoch bolo 12000 Sk. Alebo je to tak, že ty si si sporil 12 tis. ročne?
romino
19.07.05,08:08
ahoj Johanka, ja som si sporil 10.800 ročne a tuto ciästku som si mohol odpisat z daní. To je pri zmluvách nad 10 rokov do 50 roku života. Teraz možem vybrať peniaze za posledný rok / taká je možnosť v zmluve / ale neviem ako sa to dotkne danového priznania...
Janca
19.07.05,08:31
Tiež mi bol priznaný výsluhový dôchodok za 12 mesiacov. Prišlo mi rozhodnutie, že mi ho schvaľujú a zasielajú, ale ani zmienka o tom, či je alebo si ho mám ja zdaniť. Na pobočke mi už vôbec nevedela povedať. Momentálne sama neviem čo urobiť, ak niekto vie, poraďte, ale najskôr pozriem do zákona, kým mi prídu chechtáky.
Johanka
20.07.05,06:44
Však som Vám to napísala aj z §§, že je to zdaniteľný príjem. Je to príjem podľa § 7 Zákona o dani z príjmov , z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm.e. Základom dane je vyplatený príjem znížený o zaplatené vklady, čiže zdaneniu podlieha len vyplatený výnos, t.j. zhodnotenie vkladu.
Janca
20.07.05,06:56
Už chápem, ďakujem. Išlo mi len o to, že neviem ako to bude rozpísané, či už čistý základ dane, alebo to bude rozpísané na BRUTTO a zrážková daň.