Blankake
01.05.09,18:32
Nedávno ma známy poprosil o preklad ponuky jednej čínskej spoločnosti na kúpu jeho tovaru, ktorý vyrába. Korešpondencia sa zdala byť na úrovni, spoločnosť komunikovala o špecifikáciách objednávky, množstve tovaru, poslala návrh zmluvy (veľmi jednoduchý) a zlatým klincom bolo pozvanie do Číny kvôli podpísaniu náležitých dokumentov.
Tu sme spozorneli a začali pátrať na internete. Dozvedeli sme sa, že ide pravdepodobne o "scamming" (podvod). Takéto spoločnosti zo začiatku komunikujú veľmi profesionálne, objednajú si veľké množstvo tovaru (elektroniku, víno, prekladateľské služby...), o cene vôbec nevyjednávajú, súhlasia takmer so všetkým a nakoniec vás "srdečne" pozvú do ich spoločnosti.
Našli sme vyjadrenia tých, čo naleteli a do Číny prišli. Ubytovanie aj stravu im platila spoločnosť, zamestnanci boli veľmi pozorní, úslužní, urobili prehliadku mesta a "odporučili" kúpiť pre ich riaditeľa nejaký darček (vraj je to "starý čínsky zvyk"), ktorý bol vraj v cene 2000 - 5000 USD, niektorí uvádzali sumu aj 10 000 USD. Po podpísaní zmluvy a zaplatení "notárskych" poplatkov títo podvedení odleteli domov a o milej firme už viac nepočuli.
Máte niekto podobnú skúsenosť (dostali ste podobnú ponuku e-mailom)?
Blankake
07.05.09,09:40
Takže po niekoľkých dňoch mi známy povedal, že zatiaľ od tej čínskej spoločnosti nedostal nič. Keď im odpísal, že je momentálne zaneprázdnený a nemôže prísť, ale že zmluvu môžu uzavrieť aj na diaľku, tak mu odpísali, že ak nechce prísť - OK, ak príde - OK, ak nechce spolupracovať - no problem... proste všetky varianty boli podľa nich OK. A odvtedy sa neozvali.
Takže ak náhodou niekto z vás alebo vašich známych dostanú e-mail od nejakej čínskej spoločnosti s "návrhom na spoluprácu", tak si ju dobre overte.
Braňo
07.05.09,09:59
a prečo si nedohodli zaplatenie predfaktúry vopred pred dodávkou tovaru?
kaupke
07.05.09,10:04
Takže po niekoľkých dňoch mi známy povedal, že zatiaľ od tej čínskej spoločnosti nedostal nič. Keď im odpísal, že je momentálne zaneprázdnený a nemôže prísť, ale že zmluvu môžu uzavrieť aj na diaľku, tak mu odpísali, že ak nechce prísť - OK, ak príde - OK, ak nechce spolupracovať - no problem... proste všetky varianty boli podľa nich OK. A odvtedy sa neozvali.
Takže ak náhodou niekto z vás alebo vašich známych dostanú e-mail od nejakej čínskej spoločnosti s "návrhom na spoluprácu", tak si ju dobre overte.
Zrovna dnes som dostala ponuku od nejakého pána CHANA , ani som to nedočítala . vymazala nafurt a bolo ... Takže sa ani nedozviem čo odo mňa pán CHAN chcel ...
Blankake
07.05.09,10:05
a prečo si nedohodli zaplatenie predfaktúry vopred pred dodávkou tovaru?
To bolo v návrhu zmluvy, že zaplatia už neviem, koľko % pri 1. zásielke. Ale podmienkou vôbec uzavretia zmluvy bolo prísť osobne do Číny. :eek:
Martasch
07.05.09,10:17
Zrovna dnes som dostala ponuku od nejakého pána CHANA , ani som to nedočítala . vymazala nafurt a bolo ... Takže sa ani nedozviem čo odo mňa pán CHAN chcel ...

Ja som postupovala rovnako.
Dura
10.08.09,04:25
Dobry den, ja som komunikoval uz z viacerimi cinskymi firmami, schema bola rovnaka, s tym rozdielom, ze som si firmu preveril uz vopred a nepozdavalo sa mi to. Na webovej stranke mali predmet podnikania elektroniku a od nas chceli kupit vino, asi 100 paliet. Komunikoval som s nimi aby som si precvicil anglictinu. Ked ma chceli pozvat do Ciny tak som uz nereagoval. Po par mesiacoch som dostal mail od jednej cinanky, predstavila sa mi ako prekladatelka jednej z tychto spolocnosti a varovala ma pred ich praktikami, ze im naleteli ludia z Japonska, Korei atd. Takze ruky prec, alebo otocte komunikaciu a robte si z nich dobry den.