james bond
01.05.09,18:37
Nazdar poradaci

Viem ze sa tu uz nieco popisalo o solarnych paneloch.Mna vsak zaujima ci je tu niekto kto to ma namontovane na rodinnom dome a ake su vysledky?

Oplati sa do toho pustat alebo nie.

Dakujem za kazdu cennu radu
Vlado.s
01.05.09,17:06
Len sa pripojím, že to zaujíma viacerých a osobne by som najradšej čo najpodrobnejšie info o nákladoch počiatočných, prevádzkových... . Ono odpoveď typu "Áno mám to a je to super" veľa nepovie. Tak sa rozpíšte. Veď ste poraďáci, či nie? :-)
krvak
02.05.09,18:05
Chcem si to dat a verim, ze to bude super. :-) Pociatocne naklady su v cennikoch. Moj odhad je pociatocna investicia cca 140 tisic, aj s kotlom. Navratnost -zhruba 15 rokov, zivotnost - pevne verim 30 rokov :-) Solar ma stryko. Pochvaluje si to a ozaj sa mu uz polovica vratila, ma to cca 6 rokov. Teraz su uz zase modernejsie systemy , aj cena sla trochu dole. Na vasom mieste , ked uz mate postavene, najdem si nieco okolo 70-80 tisic bez kotla s 300-500l zasobnikom tak tam je ta navratnost vazne cca 12-15 rokov. Ale podla mna sa to oplati.
Milan.Žiška
03.05.09,11:45
" pilotný projekt" Podunajské Biskupice, BA, obnova objektu panelového bytového domu. Jednou z možností riešenia úspor energie je montáž solárnych kolektorou. Zníženie nákladou - za energie pre celý dom ( 142 bytových jednotiek ) je cca 26.000,-€ . Po dvoch rokoch je pripravovaný projekt tepelného čerpadla na daľšie zníženie spotreby energií. Racionálne uvažovanie je aj riešenie splachovania WC úžitkovou vodou a nie pitnou atď.... Pravdou ostávajú značne vysoké vstupné náklady - v tomto prípade prispel štát a výrobca ako i eurofond. Deto sa týka TČ. Treba sa okolo toho točiť a hladať cestu. Sú riešenia aj pre RD.:):):)
james bond
03.05.09,17:55
Pocuj krvak a ake panely chces dat?

mna presvedcili na fasadne.Budu presne v uhle 180 stupnov takze maju vyhodu ze po cely den bude svietit slnko.Pociatocne naklady boli okolo 96 tisic(kotol,rozvody,panely).Samozrejme len ohrev vody,pretoze som mal asi 8 firiem a kazda jedna mi povedala ze na ohrev vody a aj kurenia je to dost nerentabilne.

A k tomu zevraj sa da este dostat nejakych 18 000 spat od statu takze by to mohlo celkom vyjst.
sartira
05.05.09,09:21
Pripájam sa tiež, myslíte, že vhodné použiť ich aj pri bytoch, ak bývate na najvyššm poschodí (možnosť využiť strechu)? Našla som nejake Solarboxy, ktoré dávajú aj s dotáciou.
"SOLARBOX sa jednoducho napojí na prívod studenej vody a vývod s ohriatou vodou sa pripojí na už existujúci systém (bojler, prietokový ohrievač a podobne).

Stavebnicový systém umožňuje pripájať jednotlivé moduly a vytvárať tak aj velke celky.

V letnom období sa takto dá ušetriť až 100% energie potrebnej na ohrev TÚV a v zimnom období v prípade nedostatku slnečnej energie sa predohriata voda ešte doohreje v pôvodnom existujúcom systéme."

Myslíte, že je to rentabilné?

Ďakujem
ladharis
05.05.09,10:29
A ako je to s dotáciami od štátu napr. pre rodinné domy, vraj je nejaká možnosť, je to reálne?
james bond
20.05.09,02:34
Tak vidim ze tato tema ohladom solarnych panelov uz asi skoncila.

no co uz :confused:

aj tak diky vsetkym za nazory
mrsinko
27.05.09,15:34
Solarne panely sa v dnesnej dobe zacinaju konecne uplatnovat, hlavne z dovodu dotacie aj ked to este nieje ono. Nebojte to casom pride len sa dobre rozhodnite ake solare si kupite je hrozne vela typov lacnych drahych skor by som preferoval pri tejto investicii nesetrit pretoze sa to moze vypomstit pouzitim lacnych materialov a po kratkej dobe mozu vypovedat...vakuove trubicove su preukazane ze maju 1.5 x vacsiu ucinnost ako ploche
Ferdosondo
28.05.09,05:05
Solarne panely sa v dnesnej dobe zacinaju konecne uplatnovat, hlavne z dovodu dotacie aj ked to este nieje ono. Nebojte to casom pride len sa dobre rozhodnite ake solare si kupite je hrozne vela typov lacnych drahych skor by som preferoval pri tejto investicii nesetrit pretoze sa to moze vypomstit pouzitim lacnych materialov a po kratkej dobe mozu vypovedat...vakuove trubicove su preukazane ze maju 1.5 x vacsiu ucinnost ako ploche
A hlavne prepočítať si či sa to vôbec ekonomicky oplatí. Aby to nedopadlo podľa hesla: "Budem šetriť, nech to stojí koľko chce".
gomanek
28.05.09,09:28
Nějaké info o dotacích na solární panely je možné se dozvědět na webu prodejce těchto solárních panelů (http://eshop.enbra.cz/dotazy/dotazy-solarni-systemy/nabidka-solarniho-systemu-splnuje-podminky-dotace/). :)
Ferdosondo
28.05.09,15:54
Nějaké info o dotacích na solární panely je možné se dozvědět na webu prodejce těchto solárních panelů (http://eshop.enbra.cz/dotazy/dotazy-solarni-systemy/nabidka-solarniho-systemu-splnuje-podminky-dotace/). :)
V prepočte stojí tento systém cca 5 100 Eur na Slovensku. Keďže na prípravu TÚV miniem ročne cca 200 Eur, tak mi vychádza návratnosť 25,5 roka. Do toho som nerátal náklady na údržbu, v zimných mesiacoch potrebu doohrevu. Tak tá návratnosť bude možno niekde okolo 30 rokov. Vydržia tie kolektory dovtedy? No nekúp to.
mysurk
29.05.09,10:19
V prepočte stojí tento systém cca 5 100 Eur na Slovensku. Keďže na prípravu TÚV miniem ročne cca 200 Eur, tak mi vychádza návratnosť 25,5 roka. Do toho som nerátal náklady na údržbu, v zimných mesiacoch potrebu doohrevu. Tak tá návratnosť bude možno niekde okolo 30 rokov. Vydržia tie kolektory dovtedy? No nekúp to.

Podľa mňa to stráca význam pri návratnosti okolo 15 rokov.
jajah1
29.05.09,10:49
Ahoj,

ked premyslas nad solarnymi panelmi tak sa najprv rozhodni ake, lebo solarne su aj fotovoltaicke.
Zakladne pravidlo pri slnecnych kolektoroch je, ze kvalita je priamo umerna cene a cim tmavsie sklo, tym lepsie- drahsie- ucinnejsie, zaroven chcem podotknut, ze kvapalinove trubicove su omnoho lepsie, nakolko maju mensi unik tepla- ucinnejsie. Co sa tyka navratosti investicii, vsetko zalezi na tom aj ake oslnenie je na mieste, kde si ich chces namontovat a samotny pocet kolektorov, ktory sa odvija aj od poctu obyvatelov v danom dome. Co sa tyka cenovych relacii - kazda firma ine ceny, samozrejme + dotacia od statu.
V kazdom pripade odporucam slnecne kolekroty najma pre novostavby, kvoli vsetkym rozvodom a pripadnym potrebnym zariadeniam, co sa tyka starsich domov, ktore uz maju vlastny zdroj kurenia a vody, je to po zvazeni daneho projektu, teda treba sa porozpravat s nejakou firmou, kolko penazi najviac bude treba na prestavbu rozvodov, aby bolo vsetko tradicne prisposobene na verziu s kolektormi- alternativne. A odporucam este zapojenie vedla seba, ako pod sebou kvoli istym stratam a mensim nevyhodam. Neviem do akej miery chces blizsie vysvetlit problematiku.
jajah1
29.05.09,10:53
A navratnosti investicii sa neboj, nakolko ked premyslas ze novy kotol stoji riadny balik a este platis kazdy mesiac plyn, elektirku,.... tak kolko preplatis oproti tomu ked zainvestujes raz do kolektorov a uz len cakas. A ani sa nenazdas a prejde 10 rokov a budes cely rad, ze sa ti penazenka plni co si usetril. Navratnost je zasa o tom, kedy a ako ucinne kolektory si das. + ekonomika na slovensku a vstupanie cien energii takze rozmyslaj rychlo, aby si potom nelutoval, ze si to davas neskoro, a mohol si uz davno setrit.
Ferdosondo
29.05.09,12:52
Jajah1 Skôr by som sa priklonil k rozmýšľaniu pomaly a poriadne. Účinnejšie kolektory sú zároveň aj drahšie. Na stránke výrobcu Thermosolar som sa dočítal. že na dobre oslnených polohách kolektory pokryjú 60-75% spotreby.To je pri ideálnych podmienkach. Doohrev je potrebný. To sú ďalšie náklady. Takže tá návratnosť sa posúva zas o niečo ďalej
mysurk
03.06.09,09:45
Jajah1 Skôr by som sa priklonil k rozmýšľaniu pomaly a poriadne. Účinnejšie kolektory sú zároveň aj drahšie. Na stránke výrobcu Thermosolar som sa dočítal. že na dobre oslnených polohách kolektory pokryjú 60-75% spotreby.To je pri ideálnych podmienkach. Doohrev je potrebný. To sú ďalšie náklady. Takže tá návratnosť sa posúva zas o niečo ďalej
Pokrytie spotreby v % je nepresné. Musel by si vedieť spotrebu v kW.
alus.tom
06.06.09,10:33
Je dost tazke ziskat dotecie pre slnecne kolektory. Ak mam poradit,najprv sa dobre informujte na tel. linkach. Su ne internete. Pretoze som vsetky doklady odoslala a este vela mi chybalo. Hlavne ake kolky treba na niektore doklady. Stale to menam vybavene. Udaje, ktore su na internete nie su kompletne.
Zuziana
06.06.09,11:24
menomeno007
06.06.09,17:25
Moja rada je. Ak sú peniaze tak do toho jednoznačne treba ísť.

Ceny energií pôjdu určite hore a dosť výrazne. Sú za tým špekulácie. Stačí sa pozrieť čo sa dialo za posledné dva roky s ropou to nemá s trhovým hospodárstvom nič spoločné. Z 50 dolárov na 150. Čistá špekulácia. Cena zemného plynu je zatiaľ viazaná na cenu ropy ale Rusi to chcú zmeniť aby tie ceny boli od seba nezávislé.
V priebehu 15-20 rokov može ísť cena hore o 100% alebo aj o viac a nespravíme s tým nič.Maximálne si zanadávame.
Tá návratnosť ktorá teraz vychádza na 30 rokov sa dramaticky skráti.

A treba pritom myslieť ešte na jednu významnú vec. Teraz sme na tom finančne buď dobre alebo ako tak dobre a inkaso platíme bez problémov. Ale nikto nikdy nemôže vedieť do akej zlej finančnej situácie sa dostane a vtedy dobre padne keď to inkaso bude menšie.
najag
06.06.09,17:47
V kazdom pripade je dolezite spracovat projekt, kde musi byt jasna navratnost investicie na zaklade prepoctov. Dolezita je velkost spotreby teplej vody, najma po jednotlivych mesiacoch. Niekdy moze byt investicia vyssia a navratnost dlhsia, ako ocakavame, aj napriek dotacie.
comodo
06.06.09,18:01
Nebolo by pri takej dlhej dobe navratnosti uzitocne porozmyslat , pripadne poctat na postupne znizovanie cien fotovoltaickych komponentov a uzvazovat s panelmi fotovoltaickymi ? Berte to ani nie ako nazor, skor uvahu ci podotazku.
Ferdosondo
07.06.09,05:27
Len aby si sa dožil toho zlacňovania.:)
comodo
07.06.09,07:57
Len aby si sa dožil toho zlacňovania.:)

uvazujem tak - kolko stal satelit pre 20 rokmi ? 30000,- Kolko stoji dnes ?
A vela vela takych tovarov , hifi , TV , PC......... tak snad i toto sa dostane do kategorie , ze toho bude plne smetiska :)
Tatopeto
07.06.09,17:41
Každý kto chce zo solárnymi panelmi začať, najprv si musí uvedomiť kto mu to bude robiť( referencie ). Nakoľko poznám človeka ktorý sa dal na to nahovoriť a nefunguje to ako má ( zatial sa bavýme len o vode ). Náš štát síce začal niečo dotovať ale stále je to málo nato ako sa zaviazal štát európskej únii. Teraz môžeme hovoriť o Fotovoltaike ( výroba elektriky). Napríklad v Čechách sa výroba elektriky dotuje natoľko že ju aj odkupujú a tým je návratnosť investýcie omnoho rýchlejšia. Pokial by ste chcely vyrábať elektriku iba preseba tak sa to neoplatí. Ja som tiež jedan z nadšencov využitia slnečnej energie ale tiež som sa nedopátral kedy je to výhodné a prekoho.

Prajem pekný deň´.:)
casiopea
19.06.09,10:39
Výroba solárnej elektrickej energie je dotovaná aj na Slovensku. Pre rok 2009 je výkupná cena garantovaná štátom na 13,50 Sk / 0,448 €, čo je asi trojnásobok nákupnej.


Vzorová fotovoltaická elektráren je postavená v Prievidzi. Nie je problém ísť sa tam pozrieť ako to všetko funguje.

Nejde mi pridať sem odkaz na web stránku. Ak by chcel niekto kontakt na majiteľov píšte mi do SS.
majoran
29.06.09,11:53
A ako je to s tou garanciou vykupu elektrickej energie v SR za urcite ceny? Su ceny garantovane vzdy len na rok dopredu, alebo nejak dlhodobejsie?

Napr. v CR je to garantovane na 10 rokov dopredu (alebo 15? neviem celkom presne) a tym padom je to v podstate investicia s uplne istou navratnostou.. (hoc uz chcu tu garanciu nejak obmedzit, pokial viem).
casiopea
22.07.09,15:41
Štátom garantovaný čas výkupu tejto energie je na dobu minimálne 15 rokov.


Výkupná cena sa upravuje každoročne a je valorizovaná úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
lapejko
23.07.09,19:42
poviem Vám neoverenú informáciu.Pred krátkym časom, počas politických problémov na ministerstve ŽS pustili na internet ponuku so 70% dotáciou na solar pre 500 "občanov"-vyvolených?? Informáciu malo len pár ľudí a na internete to bolo vraj iba jeden deň.
samy88
29.07.09,05:25
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je možné získať dotáciu od štátu na fotovoltaickú elektráreň, ktorá by slúžila pre firmu? A ešte mám jednu prosbu, mohol by mi niekto poslať nejaký kontakt alebo odkaz na fotovoltaickú elektráreň ktorá je v Prievidzi? NA internete sa mi nepodarilo nájsť nič. Ďakujem
Furko
29.07.09,05:53
Ja som to všetko zvážil a nakoniec som sa rozhodol pre malé TČ iba na teplú vodu. Dúfam že som sa rozhodol dobre a keď ten dom dostaviam tak mi pôjde teplá voda stále zadara
Milan.Žiška
29.07.09,12:31
Ak je to len trošku k ekológii, určite do toho treba ísť. Energie nebudú lacnieť, to ti potvrdí "každý"( ak nesedí v parlamente). Navyše máš dobrý pocit, že si aj ty niečo málo pomohol ( a časom aj peňaženka ).
Ferdosondo
30.07.09,05:06
Ja som to všetko zvážil a nakoniec som sa rozhodol pre malé TČ iba na teplú vodu. Dúfam že som sa rozhodol dobre a keď ten dom dostaviam tak mi pôjde teplá voda stále zadara
Zadara??? No neviem. Ročne miniem teplú vodu za zhruba 300 Eur. Predpokladám, že to Tvoje "malé TČ" je systém vzduch voda s učinnosťou 1:3. Tak ušetríš ročne v ideálnom prípade cca 200 Eur. Predpokladám, že Ťa TČ vyjde aj so všetkým okolo 6600 Eur. Návratnosť 33 rokov sa skráti o niečo zvyšovaním cien energií odhadom na 25 rokov. V tej dobe už to TČ bude pravdepodobne niekde na šrotovisku. Oplatí sa to?
Furko
07.08.09,07:39
TČ bude zem voda, účinnosť áno ako si povedal pravdepodobne okolo 1:3 ale cena cca 1000 € t.j. tá návratnosť bude podstatne kratšia a hlavne bude a po pár rokoch si už bude na seba zarábať, pri predpokladanej životnosti min. 15-18 rokov je to už zaujímavé nie?:)
brumteles
11.08.09,14:46
TČ bude zem voda, účinnosť áno ako si povedal pravdepodobne okolo 1:3 ale cena cca 1000 € t.j. tá návratnosť bude podstatne kratšia a hlavne bude a po pár rokoch si už bude na seba zarábať, pri predpokladanej životnosti min. 15-18 rokov je to už zaujímavé nie?:)
Tak to ma zaujima - kde zozenies cerpadlo zem-voda za 1000 E? Ak je to realne, tak ho urcite chcem tiez.
Furko
14.08.09,07:51
Volá sa to že Aqualea a je to v celku bežne dostupné, v ČR to už v pár domácnostiach funguje, v Nemecku a Francúzsku sa to začína rozmáhať. Mám aj priame kontakty ak by si chcel inak na nete je okolo toho pár informácii.
palkosk
14.08.09,10:29
Tak to ma zaujima - kde zozenies cerpadlo zem-voda za 1000 E? Ak je to realne, tak ho urcite chcem tiez.

Tiez planujem do buducnosti nieco podobne, ale cena 1000 E je cena iba za cerpadlo a rozvody? Do toho treba zaratat aj vrtacie prace, nie?
A cena za vrt 1M cca 50 E. Katalog. dom potrebuje priemerne dva vrty cca 80m hlboke.
Vzsledna cena sa urcite navyssi, nie?

:confused:
Furko
17.08.09,19:58
Použijem plošný kolektor v dlžke cca šo bm a šírke asi 60 cm , je to jednoduchšie ako zemný vrt a hlavne lacnejšie pokiaľ máš na to plochu.
AndrejG
17.08.09,21:44
Hmmm...no neviem...pokial ten kolektor nebude zakopany dost hlboko, nebude ucinny v zime, takze v case kedy ho je najviac treba. Tiez sa mi nezda ze cena komplet je 1000 euro, teda okrem rozkopanej zahrady.

p.s. Plosne kolektory urobia realne celorocne mozno 1:2. Idealny je hlbkovy vrt, ale tam je navratnost milion rokov.
margot157
18.08.09,09:14
Všetko o dotáciach na slnečné kolektory nájdete tu :
http://www.economy.gov.sk/dotacie-na-slnecne-kolektory-a-kotly-na-biomasu/129520s
Ja práve vybavujem dotáciu, takže neviem este s akym vysledkom to bude, ale mame dva kolektory s celkovou plochou 4m2 a pri dotácií 100€ na m2 to pre nas vychadza 400€.
Ale ak si niekto mysli, ze ked si da namontovat slnecne kolektory ma o teplu vodu rokov postarane v zime v lete je na omyle. Podla mna to sluzi len na usporu energie pri ohreve teplej vody, predsa pri zamracenom pocasi sa voda nezohreje, alebo len minimalne.
Prave pocuvam v spravach, ze dotacia sa zdvajnasobuje na 200€/m2.
Furko
18.08.09,10:03
Práve to je najväčší problém solárov, že oni si hrejú iba vtedy, kedy oni chcú:D a nie stále kedy to potrebuješ o zime ani nevraviac..... preto skúsim radšej to TČ a za rok Vám poviem:--- a možno zaplačem nad výdelkem, ale zatiaľ referencie nie sú zlé....:mee:
Katalanka
26.11.09,16:30
pekny vecer zelam, ako ste pochodili s vybavovanim dotacie? vdaka za odpoved.
TomasHC
16.11.10,09:53
http://www.solarhit.cz/index.asp?redakcepreview=ok&menu=790&language=3&record=4249

Ma niekto nejaku realnu kalkulaciu z vlastnej skusenosti? Zatial priemerujem nasu spotrebu TUV a pozeral som nejake solarne sety, napr. http://www.empiria-shop.sk/katalog/view/T50560 - za 1999 EUR s DPH po statnej dotacii. Ak by mi vyslo rocne cca 300 EUR na TUV, tak porozmyslam o solari ;)
oravaucto
30.11.10,21:33
pekny vecer zelam, ako ste pochodili s vybavovanim dotacie? vdaka za odpoved.

Ahoj ja som si dal žiadost v 09/2010 a teraz mi prislo 1090 € na ucet budu super vianoce takze ked ratam tak som dobre obstal za solarny system som zaplatil 1941€ za pracu aj s materialom 520€ a stat mi vratil 1090€ cize ked ratam ako ratam tak mna to stalo 1371 € a kupil som to tu http://www.profisolar.sk dotaciu a vsetky nechutné papiere potrebné k nej mi vybavili takze spokojnost.

este sa vratim k dotacii http://www.profisolar.sk/statna-dotacia dole písu ze cez 4,5 miliona € je nevycerpanych cize ked ich nikto nechce nech mi ich daju mimotemy sory ale co mam na to povedat ze tento stat dava nieco zadarmo a ludia to nechcu ;)
oravaucto
30.11.10,21:36
http://www.solarhit.cz/index.asp?redakcepreview=ok&menu=790&language=3&record=4249

Ma niekto nejaku realnu kalkulaciu z vlastnej skusenosti? Zatial priemerujem nasu spotrebu TUV a pozeral som nejake solarne sety, napr. http://www.empiria-shop.sk/katalog/view/T50560 - za 1999 EUR s DPH po statnej dotacii. Ak by mi vyslo rocne cca 300 EUR na TUV, tak porozmyslam o solari ;)

no nechcem moc teras sa tu rozpisovat ale ta cena je prehnana tu http://www.profisolar.sk/set-3k-300l ich predavaju za 1950€ pred dotaciou a je tam este aj jeden panel naviac mimotemy
drozdm
01.12.10,15:01
dobrý
tak mna ako laika by zaujimalo . Chcem do novostavby kotol na drevo v kombinácii s radiátormi . Ohrev užitk. vody by v zime bol prave prid. zariadenik ku kotlu na drevo.Oplati sa alebo je možne ešte na leto na ohrev vody davať solare a ak ano ake . Podotykam len na ohrev už. vody cez leto.
Snoophy
02.12.10,14:38
Ja planujem kondenzačný kotol a krb s vodovodným výmenníkom tepla do podlahovky prepojený s kotlom.
Solarne sa mi veľmi páčia ale zatial sa to neoplatí....
TČ je tiež bomba ale ta cena je k plaču......

TČ majú len taký čo v pracovnej dobe hrajú golf :-) to som niekde tu našiel a niečo na tom bude...
oravaucto
09.01.11,21:11
dobrý
tak mna ako laika by zaujimalo . Chcem do novostavby kotol na drevo v kombinácii s radiátormi . Ohrev užitk. vody by v zime bol prave prid. zariadenik ku kotlu na drevo.Oplati sa alebo je možne ešte na leto na ohrev vody davať solare a ak ano ake . Podotykam len na ohrev už. vody cez leto.
Ahoj ja som si dal žiadost v 09/2010 a teraz mi prislo 1090 € na ucet budu super vianoce takze ked ratam tak som dobre obstal za solarny system som zaplatil 1941€ za pracu aj s materialom 520€ a stat mi vratil 1090€ cize ked ratam ako ratam tak mna to stalo 1371 € a kupil som to tu http://www.profisolar.sk dotaciu a vsetky nechutné papiere potrebné k nej mi vybavili takze spokojnost.

este sa vratim k dotacii http://www.profisolar.sk/statna-dotacia dole písu ze cez 4,5 miliona € je nevycerpanych cize ked ich nikto nechce nech mi ich daju sory ale co mam na to povedat ze tento stat dava nieco zadarmo a ludia to nechcu
drozdm
10.01.11,15:21
aha, to je celkom fajn. davalô si to na novostavbu či inde? Na čo treba myslieť pri stavani RD aby sa solare dali čo najjednoduchšie namontovať. Myslím či je potrebne nechať nejake prestupy cez strop, strechu a pod.A ako ti to služi? ste spokojny?
maxxpu
03.05.11,12:19
Dôležité je, aby si človek vybral kvalitu nielen podľa certifikátu a rečí predajcu. U nás bola podmienka na dotované soláry od zisku viac ako 525 kWh.m2. Neviem kto dal takýto nezmyselný údaj do vetra, ale stredne kvalitné kolektory spravia za rok 1286!!! Takže sa tu podporujú kšefty za pár eur, ale zase raz na to doplatí ten, kto nevie kde sa informovať a aké údaje sú dôležité. Máme solár od istej firmy z TN na Mierovom námestí. Spravili nám návrh, prepočet a ukázali realizácie. Dali nám kontakty na ľudí, ktorým montovali soláry a kotle ešte pred nami. Kotol sme si nedali, ale slnečnú zostavu ktorú nám ponúkli, nám v ich cene nevedel ponúknuť nikto! No a vlaňajší zisk bol 6625 kWh za rok! Na jeden kolektor veľmi krásny zisk.
TomasHC
09.05.11,06:02
Dôležité je, aby si človek vybral kvalitu nielen podľa certifikátu a rečí predajcu. U nás bola podmienka na dotované soláry od zisku viac ako 525 kWh.m2. Neviem kto dal takýto nezmyselný údaj do vetra, ale stredne kvalitné kolektory spravia za rok 1286!!! Takže sa tu podporujú kšefty za pár eur, ale zase raz na to doplatí ten, kto nevie kde sa informovať a aké údaje sú dôležité. Máme solár od istej firmy z TN na Mierovom námestí. Spravili nám návrh, prepočet a ukázali realizácie. Dali nám kontakty na ľudí, ktorým montovali soláry a kotle ešte pred nami. Kotol sme si nedali, ale slnečnú zostavu ktorú nám ponúkli, nám v ich cene nevedel ponúknuť nikto! No a vlaňajší zisk bol 6625 kWh za rok! Na jeden kolektor veľmi krásny zisk.

Ahoj, 6625 kWh/rok - aku mas plochu a nerobil si si nahodou mesacnu statistiku? Diky!
maxxpu
09.05.11,06:41
Neviem akú máme presne plochu, ale máme 30 trubicový solár od Ecosystemu. Keď sme vyplňovali papiere na dotáciu, tak tam bolo niečo pod 3 m2. Ale presne neviem. A máme s tým výbornú skúsenosť. Hrejú aj v zime. Síce podvihnú teplotu vody zo studne z 10°C na 38°C, ale stále je to zisk a nemusíme nič vypúšťať (nechápem ako si niekto kúpi solár s bojlerom na strechu!!!). Mesačnú štatistiku nemám, ale tá riadiaca jednotka sama počíta vyrobené kWh. No a teraz mi tu otec hovoril, že to ešte nemáme celý rok, že k tým kWh ešte pribudnú takmer 2 mesiace. Namontovali nám to koncom júna. Takže zisk bude niečo okolo 8000 kWh. Za približne 1500 € (mali sme vlastnú akumulačku) perfektná investícia. Návratnosť cca 3,5 roka.
TomasHC
09.05.11,06:46
Ide mi totiz o to, ze ak mam spotrebu TUV cca 2400kWh rocne, tak mi je zbytocne vyrabat 8000kWh rocne (ak by som mal bazen, tak je to fajn...

Ak by to ale vo vykurovacej sezone (oktober-april) dalo aspon 3000kWh, tak budem o tom uvazovat aj ako o podpore vykurovania (podlahovka).

Akurat podla tohoto sa mi ten zisk nezda - http://www.ecosystem.sk/pvgis_solar_optimum_SK3.png

Pre Hlohovec to vychadza cca 1300 kWh/m2, co by aj pri 30-trubicovom paneli (2,45m2) vychadzalo len na 3185 kWh/rok.
VieraPopluharova
09.05.11,07:08
Pekny deň,

my sme asi pred 2 rokmi prerabali komplet starý rodinný dom, rozhodli sme sa pre kombinaciu plynu a solárnych panelov.
Po 2 rokoch možem povedať , že sa to oplatí. Prvotná investícia kotol na plyn, nádrž na vodu, solárne panely + výmena všetkých radiatorov, trubiek v poschodovom dome nás vyšla cca do 8000,-€, ale to bola kompletná rekonštrukcia kurenia.
Teraz k uvedeným solárnym panelom, mame namontované 2, dotácia bola 900,-€, a keďže sme 5-členná rodina môžem povedať, že nám sa to začalo už i vraciať, nakoľko pred tým sme mali plyn + tuhe palivo a nedoplatok plynu sa nam pohyboval okolo 320,-€ pri mesačnej zálohe 97,-€ čo je ročne 1387,-€.Teraz po rekonštrukcii vodu nám skoro celý rok ohrievaju solarne panely a kurenie ide na plyn a tento rok sme mali už preplatok 240,-€. Samozrejme cely dom je zateplený.
Skrátka pri 5 člennej rodine máme skoro celý rok ohrev teplej vody už zadarmo, dokonca i v zimných mesiacoch ju zohrieva a plyn už len dotiahne.
maxxpu
09.05.11,07:32
Pekny deň,

my sme asi pred 2 rokmi prerabali komplet starý rodinný dom, rozhodli sme sa pre kombinaciu plynu a solárnych panelov.
Po 2 rokoch možem povedať , že sa to oplatí. Prvotná investícia kotol na plyn, nádrž na vodu, solárne panely + výmena všetkých radiatorov, trubiek v poschodovom dome nás vyšla cca do 8000,-€, ale to bola kompletná rekonštrukcia kurenia.
Teraz k uvedeným solárnym panelom, mame namontované 2, dotácia bola 900,-€, a keďže sme 5-členná rodina môžem povedať, že nám sa to začalo už i vraciať, nakoľko pred tým sme mali plyn + tuhe palivo a nedoplatok plynu sa nam pohyboval okolo 320,-€ pri mesačnej zálohe 97,-€ čo je ročne 1387,-€.Teraz po rekonštrukcii vodu nám skoro celý rok ohrievaju solarne panely a kurenie ide na plyn a tento rok sme mali už preplatok 240,-€. Samozrejme cely dom je zateplený.
Skrátka pri 5 člennej rodine máme skoro celý rok ohrev teplej vody už zadarmo, dokonca i v zimných mesiacoch ju zohrieva a plyn už len dotiahne.

Som toho istého názoru. Ľudia s ktorými som hovoril mi vraveli niečo podobné. A bol som teda v debate aj s ľuďmi, ktorí mali panelové, trubicové a aj tie s bojlerom na streche. Väčšina ľudí si pochvaľuje. Nespokojní sú len tí, čo ich musia vypúšťať na zimu. Vraj im pekne vzrástla aj spotreba vody. Kým sa teplá vody zo strechy dostane do umývadla, to chvíľu trvá. V každom prípade energie rastú a stále budú.
fefe30
09.05.11,07:53
Neviem akú máme presne plochu, ale máme 30 trubicový solár od Ecosystemu. Keď sme vyplňovali papiere na dotáciu, tak tam bolo niečo pod 3 m2. Ale presne neviem. A máme s tým výbornú skúsenosť. Hrejú aj v zime. Síce podvihnú teplotu vody zo studne z 10°C na 38°C, ale stále je to zisk a nemusíme nič vypúšťať (nechápem ako si niekto kúpi solár s bojlerom na strechu!!!). Mesačnú štatistiku nemám, ale tá riadiaca jednotka sama počíta vyrobené kWh. No a teraz mi tu otec hovoril, že to ešte nemáme celý rok, že k tým kWh ešte pribudnú takmer 2 mesiace. Namontovali nám to koncom júna. Takže zisk bude niečo okolo 8000 kWh. Za približne 1500 € (mali sme vlastnú akumulačku) perfektná investícia. Návratnosť cca 3,5 roka.


maxxpu chváliš si svoj solárny systém, čo je pekné, lenže tu v tvojom profile máš na seba mailový kontakt a mailová doména tohto mailu je aj názvom firmy na predaj solárnych systémov a kotlov, kde si vedený ako kontaktná osoba a konateľ tejto s.r.o.... Pritom si kontaktná osoba a človek čo podniká v tejto oblasti a mimochodom nevieš presnú výmeru svojho systému....

Ak si tu len chváliš svoje produkty, tak to neni veľmi objektívne (prepáč, máš tu len 4 príspevky, kde chváliš svoj solár)........
VieraPopluharova
09.05.11,07:55
Som toho istého názoru. Ľudia s ktorými som hovoril mi vraveli niečo podobné. A bol som teda v debate aj s ľuďmi, ktorí mali panelové, trubicové a aj tie s bojlerom na streche. Väčšina ľudí si pochvaľuje. Nespokojní sú len tí, čo ich musia vypúšťať na zimu. Vraj im pekne vzrástla aj spotreba vody. Kým sa teplá vody zo strechy dostane do umývadla, to chvíľu trvá. V každom prípade energie rastú a stále budú.

My mame nadrž na vodu pri kotli, so solarnymi panelmi maximalne robíme v zime to,že manžel z času na čas odhrnie sneh ak ho je veľmi veľa. Čo sa týka spotreby vody, tak nám nevzrástla, treba to mať dobre poprepájané a nastavené v tom je celý problém.Manžel sa zaoberá tepelnou energetikou ak by si mal zaujem môže Ti potom neskôr preposlať i prepočet , v tom sa ja veľmi nevyznám.
maxxpu
09.05.11,08:09
maxxpu chváliš si svoj solárny systém, čo je pekné, lenže tu v tvojom profile máš na seba mailový kontakt a mailová doména tohto mailu je aj názvom firmy na predaj solárnych systémov a kotlov, kde si vedený ako kontaktná osoba a konateľ tejto s.r.o.... Pritom si kontaktná osoba a človek čo podniká v tejto oblasti a mimochodom nevieš presnú výmeru svojho systému....

Ak si tu len chváliš svoje produkty, tak to neni veľmi objektívne (prepáč, máš tu len 4 príspevky, kde chváliš svoj solár)........

Do tepla síce robím, ale do peletových kotlov. Moja firma je iná. Pozri si Torus Therm. Z toho, čo som napísal, nie je nič zavádzajúce, ani nič nekalé. Všetky údaje môžem podložiť. Do témy sa zapájam, lebo vidím, že ľudia nevedia ako to vlastne je. Upozorňujem na nedostatky čo sa týka tých nezmyselných 525 kWh v certifikáte. A tiež tých prepočtov návratnosti. Mojich príspevkov je tu viac ako dosť, aj ohľadne peletových kotlov. Pre nedostatok času som tu nebol asi rok a tak som si nezapamätal staré prihlasovacie údaje. Ak si admin, tak sa pozri, koľko krát som sa snažil z tohto počítača nájsť správne meno a heslo. Ospravedlňujem sa, ak som sa niekoho dotkol. Nemôžem za to, že som s niečim spokojný...
TomasHC
09.05.11,09:47
maxxpu: skus mi zodpovedat na to, co som sa pytal v prispevku vyssie - http://www.porada.sk/1737339-post53.html , diky! Myslim to seriozne.
maxxpu
09.05.11,11:55
takže: na to môžem ísť len tak, ako dostali aj mňa. Keďže robím do kotlov, tak som si myslel, že peletami vykurujem lacno. Lenže ma páni vzali na realizácie a nechali ma pokojne pozhovárať sa so zákazníkmi. Videl som realizáciu so 60 trubicami vo Valaskej Belej, ktoré vykurovali spolu s drevosplyňujúcim kotlom akumulačku. Pri vonkajšej nočnej teplote -5 °C je treba prekurovať dom a to tie soláry stíhali. To je praktická skúsenosť! Ja som vtedy nestál pri riadiacej jednotke, aby som sledoval u niekoho zisk kWh, takže neviem, koľko to vtedy dávalo. Realita je, že to stíha vykurovať samostatne. Zhodli sme sa na fakte, že to stíha len podlahovku!!! Na jeseň som k ich soláru inštaloval kotol vo Svite. Po tejto sezóne mi zákazník povedal, že mal spotrebu niečo cez dve tony peliet. Vraj sa kotol veľmi pekne dopĺňal so solárom. Dokonca si nechá vypracovať ponuku na rozšírenie soláru.
jar88
09.05.11,13:16
takže: na to môžem ísť len tak, ako dostali aj mňa. Keďže robím do kotlov, tak som si myslel, že peletami vykurujem lacno. Lenže ma páni vzali na realizácie a nechali ma pokojne pozhovárať sa so zákazníkmi. Videl som realizáciu so 60 trubicami vo Valaskej Belej, ktoré vykurovali spolu s drevosplyňujúcim kotlom akumulačku. Pri vonkajšej nočnej teplote -5 °C je treba prekurovať dom a to tie soláry stíhali. To je praktická skúsenosť! Ja som vtedy nestál pri riadiacej jednotke, aby som sledoval u niekoho zisk kWh, takže neviem, koľko to vtedy dávalo. Realita je, že to stíha vykurovať samostatne. Zhodli sme sa na fakte, že to stíha len podlahovku!!! Na jeseň som k ich soláru inštaloval kotol vo Svite. Po tejto sezóne mi zákazník povedal, že mal spotrebu niečo cez dve tony peliet. Vraj sa kotol veľmi pekne dopĺňal so solárom. Dokonca si nechá vypracovať ponuku na rozšírenie soláru.
Neviem, ako to presne funguje, ale pochopil som, že čím viac svetla dopadá na trubice, tým dávajú viac kWh.
Tak ma napadlo, či by pri nasmerovaní ďalšieho svetla, napríklad zrkadlami, nestúpol úmerne k množstvu svetla, aj výkon trubíc.
--------------------------------------------------
Napríklad, ak majú trubice plochu 3 m2 a plocha zrkadiel by bola trebárs 12 m2, malo by na ne dopadať aspoň 3 krát toľko energie.
-------------------------------------------------------
Prejavilo by sa to na ich účinnosti?
jezo421
10.05.11,04:19
Tak ma napadlo, či by pri nasmerovaní ďalšieho svetla, napríklad zrkadlami, nestúpol úmerne k množstvu svetla, aj výkon trubíc.
Prejavilo by sa to na ich účinnosti?

Iste ze by to fungovalo. Blbe je akurat, ze slnko sa hybe. Ked sa zamyslis ako by to asi muselo vyzerat, zistis ze je to nerealizovatelne (v normalnych podmienkach).
Na takom principe funguju solarne elektrarne, ktore mnozstvom natacanych parabolickych zrkadliel vyrabaju paru pre turbinu.
TomasHC
24.05.11,10:26
Kedze mi nikto (maxxpu) neodpovedal, tak skusim posunut moje vypocty. Ak chcem solar len na ohrev TUV, a pocitam 20-trubicovy panel (1,6 m2), tak vychadza nasledovne:

http://img838.imageshack.us/img838/8674/solarzisk.png

Ak mam mesacnu spotrebu TUV 200 kWh, tak solar moje potreby pokryje od marca do septembra a takmer aj v oktobri. To je sice super, ale od aprila do augusta bude vyrabat o 100-200 kWh viac ako potrebujem a budu mi na nic. No a od novembra do februara mi bude na ozdobu a budem TUV pripravovat na 95% aj tak elektrinou.

Takze ak aj za rok bude zisk spolu 2,8 MWh, ja stale potrebujem len 2,4 MWh. Cize ak mam pocitat navratnost, nemozem pocitat ze usetrim 2,8, ale len 1,4 MWh. Plus nemam predstavu aku spotrebu ma cerpadlova skupina a riadiaca elektronika a ak do vypoctov zahrniem aj vymenu teplonosnej kvapaliny a montaz (lebo inak nebude dotacia), tak navratnost asi nebude moc ruzova...
TomasHC
24.05.11,12:49
Pokracujem vo vypocte - 1400 kWh ktore mi solar realne rocne usetri, je pri D11 NT cca 150 eur. Teplonosnu kvapalinu treba menit kazdych 6 rokov (75 eur s dph + praca). Cerapdlo v zostave "S2 Solar 3" je typ Wilo ST 25/6 180, spotreba 85 W, zoberte si, kolko hodin musi bezat - asi stale pokial je slnko a teplota v zasobniku je nizsia ako pozadovana. Nech ide len 150 dni po 6 hodin (blbost?), to je 900 h * 0,085 kWh = 77 kWh = 8 eur za podmienky, ze by islo len v NT a nie vo VT. Nejakych par kWh zozrie aj riadiaca elektronika...

V dalsom prispevku to nejako dopocitam ;)
maminka1
25.05.11,07:50
My mame nadrž na vodu pri kotli, so solarnymi panelmi maximalne robíme v zime to,že manžel z času na čas odhrnie sneh ak ho je veľmi veľa. Čo sa týka spotreby vody, tak nám nevzrástla, treba to mať dobre poprepájané a nastavené v tom je celý problém.Manžel sa zaoberá tepelnou energetikou ak by si mal zaujem môže Ti potom neskôr preposlať i prepočet , v tom sa ja veľmi nevyznám.


vierka vedel by mi tvoj manzel poradit v tych paneloch, a od koho mate? rada by som sukromne cez mail. vdaka.
TomasHC
25.05.11,09:15
Cize suma sumarum... Rocne viem ziskat energiu v hodnote 150 eur, ak odpocitam 30 eur za udrzbu a prevadzku, vo vysledku usetrim rocne 120 eur. Ak ma solarny set + montaz vyjdu cca 1500 eur, tak jednoducho spocitame, ze 1500/120 = 12,5 roka navratnost.

Je to pre Vas zaujimave?
radEg
25.05.11,10:26
Premýšľal resp. rátal si ako by sa to odzrkadlilo ak by si dal namontovať 3 x 1,6 m2 ? Tam by si mal zisk už aj január február marec ....
Neviem o koľko by išla hore cena a koľko by stúpli náklady nakoľko elektronika a čerpadlo by bola asi stále ta istá.
A pri týchto ziskoch už by sa dalo reálne uvažovať aj o vykurovaní.

Skús to prepočítať.
TomasHC
25.05.11,11:38
Premýšľal resp. rátal si ako by sa to odzrkadlilo ak by si dal namontovať 3 x 1,6 m2 ? Tam by si mal zisk už aj január február marec ....
Neviem o koľko by išla hore cena a koľko by stúpli náklady nakoľko elektronika a čerpadlo by bola asi stále ta istá.
A pri týchto ziskoch už by sa dalo reálne uvažovať aj o vykurovaní.

Skús to prepočítať.

Velmi jednoduche moj mily skoro-sused :) Ak das 3 x 1,6m2, tak okrem decembra budes mat pokrytu teplu vodu, v marci a aprili mozno nieco malo prikuris (aj ked uz moc netreba) a ako bonus od aprila do augusta cca 1 MWh naviac, ktory Ti bude na dve veci. Dve veci = TUV a bazen (ktory neviem ci budes mat).

http://imageshack.us/m/163/5536/zisk2.png
radEg
26.05.11,05:32
To som si spočítal to je jasné.
Len nepoznám ceny solárov tak neviem či aj cena zostavy 1500 sa strojnásobí alebo to bude niečo menej. Rovnako neviem koľko by človek ušetril ak by zvyšný zisk zo solárov v prechodných obdobiach (mimo TUV) použil do akumulačky a následne do podľahovky.

PS: bazén bol skôr ako dom ;). Je to výborná vec pri budovaní hrubej stavby v lete.:) Ale na ten stačí bubliková fólia a 25m3 máš na 30C zohriate počas celej sezóny.
alltracboy
17.06.11,20:33
tiez som uvazoval teraz ci dam solar lebo idem kupovat kotol a bojler, a zistil som presne to to tomasHC. Navratnost vyse 10 rokov pri jednom panely. Cim viac panelov, tym to vychadza lepsie, ale zasa co s tou teplou vodou v lete? Aby islo cerpadlo nonstop a este v noci ochladzovalo zasobnik? Este predajca povie ze by mohol byt problem, ak by sa islo na par dni prec :D Teraz nemam ani bazen, ani prachy navyse. momentalne by ma 20 trubicovy solar stal cca 1500 eur, ale je tam ta navratnost cez 10 rokov a mozno tolko ani tie cinske trubky nevydzia. Zmysel ma sada za 5-8tis eur, spolu s dotaciou, ale co v lete s tou teplou vodou? Navyse momentalne potrebujem ako tak byvat takze tak drahy solar pre mna nema vyznam.
day
17.06.11,20:50
Cize suma sumarum... Rocne viem ziskat energiu v hodnote 150 eur, ak odpocitam 30 eur za udrzbu a prevadzku, vo vysledku usetrim rocne 120 eur. Ak ma solarny set + montaz vyjdu cca 1500 eur, tak jednoducho spocitame, ze 1500/120 = 12,5 roka navratnost.

Je to pre Vas zaujimave?

solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
TomasHC
18.06.11,05:14
tiez som uvazoval teraz ci dam solar lebo idem kupovat kotol a bojler, a zistil som presne to to tomasHC. Navratnost vyse 10 rokov pri jednom panely. Cim viac panelov, tym to vychadza lepsie, ale zasa co s tou teplou vodou v lete? Aby islo cerpadlo nonstop a este v noci ochladzovalo zasobnik? Este predajca povie ze by mohol byt problem, ak by sa islo na par dni prec :D Teraz nemam ani bazen, ani prachy navyse. momentalne by ma 20 trubicovy solar stal cca 1500 eur, ale je tam ta navratnost cez 10 rokov a mozno tolko ani tie cinske trubky nevydzia. Zmysel ma sada za 5-8tis eur, spolu s dotaciou, ale co v lete s tou teplou vodou? Navyse momentalne potrebujem ako tak byvat takze tak drahy solar pre mna nema vyznam.


"co v lete s tou teplou vodou" - natahaj trubky TUV 5 susedom a predavaj ju ;)
jezo421
18.06.11,16:00
solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
Dovolim si pridat aj moj nazor. Vacsinou sa tu kalkuluje s porovnavanim ohrevu TUV plynom alebo elektrinou v dvoch tarifach. Ale su aj ludia ktori kuria pevnym palivom a neoplati sa im platit tarifu s nocnym prudom. V zime sa kuri, takze s teplou vodou nie je problem, ale v lete kolektory dost pomozu a ich navratnost bude kratsia.
mendo933
19.06.11,09:30
Ja mam rozhodovanie ci dat, ci nedat solar trochu jednoduchsie ,kedze tak ci tak bude AN a vnej prietokovy ohrev TUV. Takze investicia do panelov uz nie je taka velka. V prechodnych obdobiach mi to podpori aj kurenie. V zime dec, januar ma solarne zisky nezaujimaju, lebo sa bude kurit pevnym palivom a TUV sa popri tom zohreje. Cez leto tiez extra prebytky neocakavam , 750l zasobnik to skôr pojme ako 300l.
Najprv som rozmyslal len solar pre TUV, ale v mojom pripade ked je aj AN, podlahovka , TS domu 3,5kW tak pridanie dalsich panelov za ktore dostanem este dotaciu je pre mna vyhodne. Umiestnenie panelov mam priam idelane na streche garaze,je to nizko a blizko tech. miestnosti
TomasHC
20.06.11,04:59
Dovolim si pridat aj moj nazor. Vacsinou sa tu kalkuluje s porovnavanim ohrevu TUV plynom alebo elektrinou v dvoch tarifach. Ale su aj ludia ktori kuria pevnym palivom a neoplati sa im platit tarifu s nocnym prudom. V zime sa kuri, takze s teplou vodou nie je problem, ale v lete kolektory dost pomozu a ich navratnost bude kratsia.

Ani pri D1 alebo D2 to nebude nejako zásadne výhodnejšie.
jsw
28.06.11,14:53
To som zvedavy, preco potom su ludia proti fotovoltaike na vlastnej streche a to argumentuju dlhou navratnostou. A vodny solar s navratnostou od 12,5 do 20 rokov nevadi :)
lubko6394
29.06.11,06:06
To som zvedavy, preco potom su ludia proti fotovoltaike na vlastnej streche a to argumentuju dlhou navratnostou. A vodny solar s navratnostou od 12,5 do 20 rokov nevadi :)

Trochu je rozdiel v cene. Popisované sety vyšli na 1500 Eur, predimenzované 3000. A cena FVE ma vyšla na 37.000 Eur za 10kWp, takže ked som tie peniaze mal tak som spravil FVE a nie ohrev. Bazén nemám, podlahové tiež nie a miesto spotreby TUV je v strede domu, takže k panelu by to bolo cca 15m a preto nad teplom ani neuvažujem.
mendo933
29.06.11,06:45
solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
Pri novostavbe ked este nemas kupeny bojler, pri. iny zdroj TUV tak 30 trubicovi solar s 250l zasobnikom a dotaciou vinde cca 1000€ . este stale je to az take nevyhodne? Pre mna je to akceptovatelne. Za ten komfort a plnu vanu bez strachu ze mi koliesko na elektromeri odleti to stoji.Plyn nebude
TomasHC
29.06.11,11:02
Pri novostavbe ked este nemas kupeny bojler, pri. iny zdroj TUV tak 30 trubicovi solar s 250l zasobnikom a dotaciou vinde cca 1000€ . este stale je to az take nevyhodne? Pre mna je to akceptovatelne. Za ten komfort a plnu vanu bez strachu ze mi koliesko na elektromeri odleti to stoji.Plyn nebude

30 trubicovy solar s montazou a dotaciou nevyjde urcite 1000, ale minimalne 1500. No a pri navratnosti prinajlepsom 10 rokov to aspon mne za ziadnych okolnosti vyhodne nepride.
mendo933
30.06.11,05:06
30 trubicovy solar s montazou a dotaciou nevyjde urcite 1000, ale minimalne 1500. No a pri navratnosti prinajlepsom 10 rokov to aspon mne za ziadnych okolnosti vyhodne nepride.
ano 1500€ , ale ked v mojom pripade odpocitam bojler,cerpadlo, a veci okolo toho, kedze ich nemam este kupene tak to vinde tych 1000€
TomasHC
30.06.11,06:00
ano 1500€ , ale ked v mojom pripade odpocitam bojler,cerpadlo, a veci okolo toho, kedze ich nemam este kupene tak to vinde tych 1000€

Lepsie ako s drotom do oka. Ale myslis ze tie trubice preziju aspon 10 rokov? Predajcovia sice tvrdia ze im ani krupy neublizia, ale ja osobne tomu moc verit nechcem :(
alltracboy
30.06.11,06:55
a ja mam VW touareg za 200eur. ked v mojom pripade od toho odpocitam poloosy, sedacky, motor, prevodovku, kolesa a cely zvysok auta kedze ho este este nemam kupeny tak to vinde tych 200eur.. svetla uz mam.
naco pisat ze sorar ma vide iby 1000eur ked tam nieje zaratanych dalsich x veci. potom si niekto bude mysliet ze ten solar fakt stoji 1000eur, pritom bezne tolko stoji iba lepsi bojler. nic to ale nemeni na tom ze aj ked by to bolo 1000eur, tak pri plyne je ta navratnost v nedohladne.
mendo933
30.06.11,08:31
nepochopil si co som myslel. A akych x veci tam ma byt zaratane? Pri plyne tiez nemas zaratane, ze ked sa ti pokazi kotl vycalujes za kazdym 100euri len taky fukot. Tiez potrebujes servisne prehliadky a cim lepsi efektivnejsi, drahsi kotol tym je to drahsie.
Pri plyne na buducnost by som sa nespominal, vid minule roky. Dnes uz nevies co bude zajtra, za rok nieto este nedohladno.
alltracboy
30.06.11,08:50
vsetko nieco stoji, la len vravim, ze plyn ma predpoklad byt vzdy lacnejsi ako elektrina. Zdrazie plyn, v zapati pojde hore aj prud. jeden panel ma slabe zisky na to aby sa to oplatilo aj za cenu materialu, ked za cenu materialu solaru mozem kurit 8 rokov vodu plynom a to som teda hodne prihodil solaru na efektivite.
mendo933
30.06.11,10:20
To ze je plyn lacnejsi ako el. netreba ani ekonomicke vzdelanie. Ja plyn mam na pozemku ale do domu nepôjde, je to ale uz ina tema. Pri ohreve elektrikou je navrastnost este zaujimavejsia a cim vysia spotreba TUV, tym je navratnost nizsia.

Keby som mal plyn a vrazit tolko penazi do plynofikacie , udrzali by sa dnesne ceny tak nad solarom nerozmyslam.
30 trubicovi solar na 200l nadrz uplne staci
TomasHC
30.06.11,11:20
Nebudem nasilu zvysovat (s)potrebu TUV len preto, aby sa to viacej "oplatilo".
alltracboy
30.06.11,13:39
to ale nema so zvysenim spotreby nic spolocne. proste ked denne potrebujem 200l teplej vody a bez solaru na nu spotrebujem 10,6kW, solar mi za den doda 7kW tak musim prikurit elekrikou 3,6kW za ktore zaplatim. Ked som to prepocital tak mi vyslo pri najnizsej sadzbe 0,0602 za elektrinu mi solar zacne setrit 7kW denne za 10 rokov pri cene 1500eur. stale treba prikurit 3,6kW elektrikou. ak by som kuril iba elektrikou tak oproti solaru preplatim za 10r 100eur pri dnesnych cenach.



Proste ten solar ma nejaku ucinnost a je to navratna vec iba v pripade, ze vies realne kolko vody potrebujes denne a solarom sa tomu priblizis. ked som preratal ze na ten vykon by si potreboval cca 3,8m2 panelu a ten panel by stal 1000eur+500 bojler+500 elektronika +500 instalacia kvoly dotacii, tak to mas 2500eur za solar. navratnost bude tiez cca 10 rokov, a potom uz setris oproti elektrine 230eur rocne.

do tych cien som neratal elektrinu na pohon motorov, vymeny chladiacej zmesi nejaku udrzbu solaru a pod. pokial som to zle poratal tak mi kludne vynadajte :D
alltracboy
30.06.11,14:09
este by som asi dodal , ze na solar asi netreba pozerat z hladiska navratnosti, ale proste ze som zasa o kusok nezavislejsi na dodavateloch energie a mam pre to dobry pocit aj ked ma to stalo nejake prachy ktore sa mozno nevratia.
TomasHC
30.06.11,14:34
tomas86
20.03.13,08:38
Vie mi prosim vas niekto povedat, ci zapojenie solarnych panelov zvladne clovek aj sam? Nemyslim tym vyslovene laika, proste majster co nema problem s elektrinou, vodarinou, zvaranim a pod...
Dakujem za odpoved.
TomasHC
20.03.13,09:25
Vie mi prosim vas niekto povedat, ci zapojenie solarnych panelov zvladne clovek aj sam? Nemyslim tym vyslovene laika, proste majster co nema problem s elektrinou, vodarinou, zvaranim a pod...
Dakujem za odpoved.

Dúfam že áno, lebo chcem cez leto tiež vyrobiť a spojazdniť solár, ale len taký hobby, ktorý sa bude na zimu vypúšťať.

PS: dotácie sa neplánujú na rok 2013, ani 2014 :( http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/26868-dotacie-na-slnecne-kolektory-a-kotly-sa-mozno-obnovia/

Problémom zatiaľ zostáva fakt, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014. “Ministerstvo sa však pri tvorbe nového rozpočtu bude uchádzať o prostriedky na tento program,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
day
20.03.13,13:33
aky budes mat solar? hobby?
TomasHC
20.03.13,13:53
aky budes mat solar? hobby?

http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=703

Topeni/tepla voda
Minuly rok sem usetril od 4-ho do polovice 10-ho mesice 45% zemniho plynu pouzivaneho na ohrev teple vody. Muj solar se zaplatil, tenhle rok uz setrim (vydelavam)

Popis systemu
(System neni z me vlastni hlavy - kaamos, dela voda/UT/plyn/solar a ma cca 10ti lete skusenosti se solary. Jeho nazor - regulace pres elektroniku je prakticky zbytecna, vakuove panely pres zimu praskaj - perfektni nahrada - stare ploche plechove radiatory.)

Studna-->Zasobnik 180L s vymenikem pres solar-->Plynovy ohrivac 70L QuadJet 7KW-->Tepla voda

Panely: kamos prines zadarmo 2ks 600x1900 plochych radiatoru, ktere menil za novsi Al. Vymenik byl uz zapojen (spiralou sla voda z topeni - plyn. kotle 25KW). Panely sly na strechu (natreny cernou MATNOU barvou) na mineralni vatu (tloustka 6 byla doma), pridali jsme na vrch odvzsnovaky (automat+manual), PE trubky do kotelny. Pridali jsme expanzomat, cerpadlo, napousteci/vypousteci ventyl, pretlakovy ventyl. Natlakovali jsme system na 0,6-0,7atm za studena, pripojili cerpadlo pres spinaci hodiny (cca 100korun Hornbach) a cuceli na teplomery (jeden je na privodu z panelu a druhy na nadobe 180L) a tlakomer.

Cas instalace: cca 7 hodin (skuseny topenar + 1 osoba-jaa)

Naklady:
- co dum dal: dreveny ram kolem panelu, mineralni vata, tlakomer/teplomer.
- PE trubky / cerpadlo / ventily / plyn-svareni / instalace / sprovozneni: 3500 korun.
- 180L vymenik nepocitam - byl by tam i bez solaru. (jinak tak 3200 korun)
- denne cca 5 korun v elektrine za beh cerpadla

Vysledky:
Ponevadz sem se az dodnes nedostal k zaskleni, panely tlacej max. 55-65C vodu. Provoz 9 - 16 hod. (jinak tam slunce nesviti) pres spinaci hodiny. Hezky den = 50-55C voda v 180L zasobniku, t.j. QudraJet (nastaveny na 55C) dohriva jenom castecne. Celkova uspora vod 4tyho - do poloviny 10tyho mesice cca 45% nakladu na zhrivani vody QuadJetem. (Doma stale nekdy je a tak de voda na odbyt i nez je zehrita - taky po vycerpani vecer dohriva okamzite QuadJet)

"Panel" (radiátor na čierno, OSB dosky ako rám, nejaká vata vzadu + sklo vpredu) zatiaľ nebudem dávať samozrejme na strechu (prestupy trubiek, konzoly, rám...) ale vedľa garáže, čo bude k bojleru cca 7 metrov, na pripojenie použijem 1/2" PE hadice bez izolácie (možno aj nejaký tubolit), klasické lacné obehové čerpadlo a nie drahú profi čerpadlovú solárnu skupinu, a celé to bude asi realizované ako otvorený systém bez expanzomatu. Reguláciu si urobím sám s pomocou jednočipového procesoru (jednoduchý komparátor teplôt a časovač, možno aj meranie ziskov).
Počas prevádzky uvidím aké budú teploty a tlaky... potom sa to doladí :)
command
20.03.13,17:37
Tomas HC: nieco podbne chystam spravit malej na bazen akurat namiesto radiatora pouzijem asi zahradnu hadicu namotanu do slimaka. Neskor urcite cez leto na chate k sprche usetrim za ohrev.
day
20.03.13,18:50
palec hore!