zabavac
02.05.09,07:10
Dobrý deň. Bývam v bytovke postavenej z tehloblobov a strop sú betónové preklady. Asi 4 roky nám rohy v izbe v zime vlhli a následne to plesnivelo. Práve sme to vysekali a zistili, že medzi tehloblokom a panelom sú diery široké 5 cm a hlboké 30 cm. Čím tie diery vyplniť, Stačí to nastriekať penou, lebo asi nič iné tam nedostameme? Má niekto iný nápad. Ďakujem.
220870
02.05.09,07:46
Fotto tej diery nemáte?
zabavac
02.05.09,08:07
Fotto tej diery nemáte?
nemám. je to asi 5X20cm.Hlboké asi 30 cm. Do diery vošiel majzel.
220870
02.05.09,10:16
Ako výplň sa dá použiť aj sklenná vata.
duves
02.05.09,11:09
Ak ta diera nepokračuje do exterieru a jedna sa vlastne o dutinu, vypenil by som to PUR penou.
alla66
02.05.09,11:18
Ak cez dieru zateká - presakuje voda a potom sa tvorí plieseň, je nutné zamedziť vlhkosti. Tam PUR pena a sklenná vata nepomôže...
josiph68
02.05.09,11:41
ja by som tam "napchal"baukleber-lepidlo na dlažbu,koľko vojde,toľko vojde.pur penu v žiadnom prípade nie,pretože ťahá vlhko!
220870
02.05.09,14:34
Najdôležitejšie je zistiť prečo tam tá dutina vôbec je ( preto som pýtal fotografiu).Tzv PUR pena neťahá vlhko len je nasiakavá podľa druhu a výrobcu vodou od 5 do 15% .Čo je v porovnaní z tehlovinou zanedbatelné tehla má nasiakavosť možno 98%.Vatu som navrhol preto ,že ak poradím PUR penu tak človek neznalí pôjde do obchodu a kúpi prvý kus peny ktorý mu padne do oka, a narve to tam koľko sa bude mestiť.Pritom pena na svoje tvrdnutie a kysnutie potebuje vzduch a vodu tj v takejto dutine bude pri neznalosti aplikácie kysnúť dva dni.Navyše ak je to hlboké 30 cm a pri hrúbke obvodového múru 30 cm môže svojim kysnutím poškodiť fasádu domu.
legolas
02.05.09,17:54
...stačí to vypeniť, lepidla nepoužívať.
kyblik
02.05.09,19:45
Bol by som opatrny aj s penou aj so sklenou vatou. Vata prijme vlhkost a skoncila funkciu, pena moze urobit neplechu - nizkoroztiazna nevyplni vsetko, vysokoroztiazna moze poskodit mury- ako napisal kolega. Asi som na strane lepidla podla josipha ale tiez by som najskor skumal pricinu vlhkosti ako pise alla... Ved ak je tam diera a vzduch je najlepsi izolant, niekde musi byt zrada.:confused:
alla66
02.05.09,19:50
kýblik ...konečne, niekto chce skúmať príčinu vlhkosti.....upchať dieru vie každý...
kyblik
02.05.09,19:58
:D:D:Dzlezaradil a su tie vlhke diery naozaj zlééé??? ale to uz som sprosty, pardon...:o
dad111
02.05.09,20:05
Bol by som opatrny aj s penou aj so sklenou vatou. Vata prijme vlhkost a skoncila funkciu, pena moze urobit neplechu - nizkoroztiazna nevyplni vsetko, vysokoroztiazna moze poskodit mury- ako napisal kolega. Asi som na strane lepidla podla josipha ale tiez by som najskor skumal pricinu vlhkosti ako pise alla... Ved ak je tam diera a vzduch je najlepsi izolant, niekde musi byt zrada.:confused:
Prečítaj si čo píšu na vreci od lepdla. Vôbec to nie je materiál na vyplnenie akejsi diery ale tenkovrstvé lepidlo. Tá vlhkosť je zrejme kondenzovaná, inak by tam bola hlavne v lete. V zime predsa padá sneh a ten sa tam nedostáva. Vzduch nie je nalepší izolant, to skôr vákuum a to je práve odsáty vzduch. Ten vzduch obsahuje vlhkosť, ktorá kondenzuje. Ak tam teda nebude vzduch, lepšie povedané v ňom obsiahnutá vlhkosť tak nebude mať čo kondenzovať.
kyblik
02.05.09,20:20
V zime predsa padá sneh a ten sa tam nedostáva.

Naozaj??? Tak dobre ak si to omrkol, tak nas nenatahuj a rovno povedz preco to plesnie a ako to treba osetrit...

A co sa tyka vyplnenia, kludne sa da "mozno" pouzit napr. Betosan G... Ale zabijes ma neviem co ma napisane na vreci :(
alla66
02.05.09,20:28
kľud, bude vás škoda oboch....zabavac sa ozve a doplní informácie
dad111
02.05.09,20:59
Naozaj??? Tak dobre ak si to omrkol, tak nas nenatahuj a rovno povedz preco to plesnie a ako to treba osetrit...

A co sa tyka vyplnenia, kludne sa da "mozno" pouzit napr. Betosan G... Ale zabijes ma neviem co ma napisane na vreci :(
O príčinách plesní sa popísalo dosť. Najpravdepodobnejšia príčina je zase len kondenzácia, aj keď pravdepodobne kondenzuje vlhkosť zo vzduchu v miestnosti, teda to, čo vydychujeme, vypotíme a podobne na chladnej ploche steny. Najprv sa prejaví na najstudenšom mieste povrchu múra prene tak, ako keď v zime vojdete do vykúrenej miestnosti s okuliarmi na očiach. Ak teda vyplníme dieru v tehlovej stene niečím ako je betón, vyrobíme zase len studené miesto, kde sa bude tá vlhkosť zrážať. Ak už tú dieru vyplniť tak nie takým vodičom tepla a hlavne vytesniť vlhký vzduch.
Zabrániť plesniveniu teda možno minimálne dvomi spôsobmi.
1. odstrániť vlhkosť, to je vetrať, neprodukovať zbytočnú vlhkosť.
2. zmeniť povrchovú teplotu stien, to je zaizolovať.
kyblik
03.05.09,03:58
... a problem s vlhkou dierou je vyrieseny... :D
220870
03.05.09,07:14
Bol by som opatrny aj s penou aj so sklenou vatou. Vata prijme vlhkost a skoncila funkciu, pena moze urobit neplechu - nizkoroztiazna nevyplni vsetko, vysokoroztiazna moze poskodit mury- ako napisal kolega. Asi som na strane lepidla podla josipha ale tiez by som najskor skumal pricinu vlhkosti ako pise alla... Ved ak je tam diera a vzduch je najlepsi izolant, niekde musi byt zrada.:confused:
ty sa v tom vyznáš ,prepokladám podľa tvojich príspevkov ,že si od fachu.Takže ak si vezmeme tehloblok ktorý sa zle reže na 5cm a okenný preklad a medzi nimi 5cm dieru, tak obidvaja vieme ako sa rieši na stavbách.Z obidvoch strán obvodového múru , kúsok tehly .Potom to dopadne tak ako to dopadlo.Z toho čo je uvedené v príspevku sa dá usudzovať len toľko.Premŕza to cez betónový preklad ,ktorý v dutine steny na seba viaže vlhkosť , následkom čoho vznikajú plesne.
AndrejG
03.05.09,08:35
To je fakt taky problem urobit foto? Bez toho sa da len hadat.
Milan.Žiška
03.05.09,11:04
Detail je sám o sebe na dnešné podmienky špatne riešený a vytvára určitou formou tepelný most. To je hlavná príčina vlhnutia a plesnivenia kútov/rohov. Odstrániť sa to dá zvýšením povrchovej teploty v kúte/rohu. Zateplenie tento problém pri dobrom návrhu rieši.
Osobne si myslím, že lokálne opravy sú len čiastkovým problémom. Vyplnenie dutín môže čiastkovo riešiť problém, ale nie ako systémové riešenie. Či už na vyplnenie použiješ materiál s otvorenou štruktúrou do interiéru ( PU pena ,.. ) alebo s uzavretou štruktúrou ( typy expanzných pásou z poréznej gumy, ... ) problémom naďalej zostávajú miesta s "tepelnými mostami" , kde dochádza k povrchovej kondenzácii.:)
Vhodný návrh by mohlo riešiť podrobný výpočet resp. posudok pomocou dvoj/troj rozmerných teplotných polí. Z jeho izočiar jasne vydieť možnosti - či je "možná" oprava ( zateplenie ) z vnútra, teda opravou dutí alebo len vonkajšie zateplenia.
zabavac
03.05.09,15:13
Zatekať tam nezateká. Tá diera medzi prekladom a tehloblokom bude aj u suseda podo mnou. vlhne to najmä v zime. okná sú plastové, vetrám 2x denne, mám vlastné plynové kúrenie. Ide o spálňu a detskú. Teplota v zime je nastavená na 21 st. zastriekal som to pur penou, uvidím, čo to urobí v zime. Zatepliť by som mohol balkón, ale problém by bol so strechou, tá je nezateplená a odtiaľ by to snáď mohlo premŕzať. Vďaka za rady.
kyblik
03.05.09,17:14
Ako uz na zaciatku napisal 220870 samotne vyplnenie purpenou to nevyriesi. Milan.Zizka velmi vhodne doplnil, ze vyriesit by sa to dalo celoplosnym zateplenim. Priklanam sa k ich nazorom - mam dom zatepleny zvnutra a nemam nikde plesne... 5cm polystyren na strope, prip. vonkajsich stenach moze vyriesit problem.
alla66
03.05.09,21:18
Nebývaš na najvyššom poschodí?
zabavac
04.05.09,06:59
Bývam na najvyššom poschodí.
alla66
04.05.09,07:20
Nemôže byť tvoj problém v poškodenej streche?
kyblik
04.05.09,10:11
Ak si si isty, ze Ti nikde nezateka jednoznacne treba zateplit povalu a obvodove mury. To co das do zateplenia sa Ti v dohladnej dobe vrati na energiach. A mas po probleme.
alušik
04.05.09,10:37
Mali sme tento istý problém... Plesnela nám detská izba kvôli trhline, ktorá nám spôsobovala neustále vlhnutie celého jedného kúta. Trhlina sa tiahla dole viacerými poschodiami. Nebývam síce na najvyššom poschodí, no problém sa naozaj podarilo vyriešiť až zateplením bytovky. Túto zimu, keď bol panelák konečne zateplený (trhlina sa ničím nevypĺňala), sa nám už pleseň konečne neobjavila a ani kút vôbec nevlhol...;)