legenda2
02.05.09,09:22
Dobrý deň,

môj problém je trošku širší, preto dovoľte, aby som ho opísal. V roku 1992 začal môj otec podnikať. Vzal si na to úver, ktorý nedokázal splatiť. Spolumajiteľkou jeho úveru bola aj moja mama. Pred 2 rokmi uvalili preto na otca konkurz a vyhlásili správcu konkurzne podstaty (okrem tohto dlhu, mal otec aj nejaké daňové nedoplatky). Mamka pred pol rokom zomrela a problém mám teraz s dedickým konaním. Na dedenie sme traja: ja, brat a zadĺžený otec. Ja s bratom nemáme žiadne podlžnosti. Okrem iného majetku mala mamka v bezpodielovom spoluvlastníctve s otcom aj dom, v ktorom v súčasnosti žijeme. A teraz nastáva problém, ak:
1. sa vzdám dedičstva (kvôli dlhom), majetok s domom pripadne štátu, ten sa môže dohodnúť s veriteľmi na dražbe a príjdem o strechu nad hlavou...
2. sa vzdám dedičstva likvidáciou, dražbe domu nezabránim a príjdem o strechu nad hlavou...
3. príjmem dedičstvo, príjmem aj dlhy do výšky dedeného majetku. Tu nastáva môj problém. Ako ďalej riešia zákony túto problematiku?, resp. ak príjmem dedičstvo s bratom, zdedíme časť domu s dlhmi, no tým sa stane dom pre veriteľov (štát) nepredajný. Nikto nekúpi len časť domu. Ako ďalej môžu postupovať veritelia? Sú povinní nám zo zákona dať splátkový kalendár na tú časť dlhov, ktorú sme zdedili? Alebo môžu rovno nariadiť dražbu domu, aj keď by sme boli proti? Dohodnúť sa s nimi dať nebude. V roku 1992 si otec vzal úver zo Slovenskej Sporiteľne a cez Slovenskú konsolidačnú sa pohľadávka dostala do rúk rôznych skupín podnikateľov, s ktorými nechcem mať nič spoločné, ich činnosť je na hrane zákona.
Ako by som mal ďalej postupovať? Každá rada drahá...
Ďakujem za odpoveď,
Peťo