Marcela80
02.05.09,11:39
Dobrý deň, som začiatočník v účtovaní a chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní faktúr od dodávateľov beriem do úvahy dátum zdaniteľného plnenia? Mám faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia 30. marca a dátum vystavenia je 4. apríla. Faktúru zaúčtujem s dátumom 30. marca? dakujem velmi pekne za radu.
Lenka1979
02.05.09,10:33
Dobrý deň, som začiatočník v účtovaní a chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní faktúr od dodávateľov beriem do úvahy dátum zdaniteľného plnenia? Mám faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia 30. marca a dátum vystavenia je 4. apríla. Faktúru zaúčtujem s dátumom 30. marca? dakujem velmi pekne za radu.
V PU ja osobne účtujem došlú faktúru v deň zaradenia-t.j. v deň kedy ju fyzicky "mám v ruke". Z pohľadu DPH je pre mňa podstatný dátum dodania tovaru/služby. Neviem aký máš soft, ale každý softvér to určite má zadefinované tak, aby Ti do zoznamu DPH dokladov bralo so správnym dátumom.
Lenka:)
Marcela80
02.05.09,14:33
Dakujem Lenka, uctujem vo FIBU ale planujeme prechod na Pohodu, cím skor. Dakujem
Stefan2005
02.05.09,15:03
V PU ja osobne účtujem došlú faktúru v deň zaradenia-t.j. v deň kedy ju fyzicky "mám v ruke"....

... podľa zvýrazneného, ak účtujem dodávateľsky, a dostanem od klienta za mesiac január všetky faktúry začiatkom februára, v januári by som nič nemal účtovať :confused: ? Treba si pozrieť postupy účtovania, §2 - deň uskutočnenia účtovného prípadu...
Lenka1979
02.05.09,15:44
... podľa zvýrazneného, ak účtujem dodávateľsky, a dostanem od klienta za mesiac január všetky faktúry začiatkom februára, v januári by som nič nemal účtovať :confused: ? Treba si pozrieť postupy účtovania, §2 - deň uskutočnenia účtovného prípadu...
Nie, Štefan, asi som sa zle vyjadrila. Postupy PU mám naštudované, aj §2;). To určite neznamená,že v januári nič neúčtujem. Účtujem napr. pokladňu, interné doklady, tiež došlé FA-januárove, aj keď došli vo februári-ale majú napr. dodanie služby alebo tovaru za január, tak mi patria do januára, len s dátumom zaradenia v knihe došlých faktúr s februárovým dátumom, tak isto mi to zaeviduje do zoznamu DPH faktúr (január). Ale dátum zaradenia je február, ak mi to došlo vo februári, ináč do dať nemôžem, ak to nemám v ruke skôr (až vo februári).
Aj tak neviem, či som sa zrozumiteľne vyjadrila.:rolleyes:
Lianka
02.05.09,16:54
Doklady mi nosia klienti tiez mesacne/kvartalne. Uctujem podla datumu vystavenia, v casovom slede. V pripade, ze fyzicky dostanem fakturu do ruky neskor, zauctujem v den, kedy som ju mala fyzicky k dispozicii, resp. ak sa da, tak spätne s datumom, s akym mam poslednu zauctovanu fakturu.
Lenka1979
14.09.09,11:24
Dnes sa mi dostala do rúk faktúra s dátumami:
- deň vyhotovenia: 10.03.2009 :eek:
- deň vzniku daň.povinnosti: 10.03.2009
- deň splatnosti: 09.04.2009

S akým dátumom by ste ju zaúčtovali ak došla dnes-14.09.2009?

Z Postupov účtovnia v PU:


Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

U mňa by deň splnenia dodávky bol dátum 10.03.2009... ale na druhej strane : cit. ("a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti."),... = mám až dnes - faktúru... ale dodací list za materiál som obdržala 10.03.2009.:cool:
Ďakujem za názory.
alušik
14.09.09,13:38
Dnes sa mi dostala do rúk faktúra s dátumami:
- deň vyhotovenia: 10.03.2009 :eek:
- deň vzniku daň.povinnosti: 10.03.2009
- deň splatnosti: 09.04.2009

S akým dátumom by ste ju zaúčtovali ak došla dnes-14.09.2009?

U mňa by deň splnenia dodávky bol dátum 10.03.2009... ale na druhej strane : cit. ("a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti."),... = mám až dnes - faktúru... ale dodací list za materiál som obdržala 10.03.2009.:cool:
Ďakujem za názory.
Leni, ja by som ju účtovala až dnešným dátumom a vlastne to aj tak robím. Na dodacom liste nebývajú vždy uvedené ceny - je to častokrát len doklad o prevzatí určitého množstva, takže ja osobne sa držím práve tej časti "a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti." ;)
Ak sú na dodáku ceny a mala si ho 10.3. a vedela si na základe toho materiál prijať do skladu, tak Ti v podstate len mal ostávať visieť účet 111, kým teraz nemáš doručenú faktúru.
Lenka1979
14.09.09,17:17
Leni, ja by som ju účtovala až dnešným dátumom a vlastne to aj tak robím. Na dodacom liste nebývajú vždy uvedené ceny - je to častokrát len doklad o prevzatí určitého množstva, takže ja osobne sa držím práve tej časti "a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti." ;)
Ak sú na dodáku ceny a mala si ho 10.3. a vedela si na základe toho materiál prijať do skladu, tak Ti v podstate len mal ostávať visieť účet 111, kým teraz nemáš doručenú faktúru.

Alenka, neúčtujem spôsobom "A", takže 111 nepoužívam. Tiež si myslím,že až s dnešným dátumom,len ma zmiatol aj ten dodací list- že vlastne som mala v ruke doklad-akurát to nebol daňový- ale ceny som vedela.:rolleyes:
Zlata
21.09.09,20:56
Faktúra od českého dodávateľa MAKRO CASH - som z toho dosť vedľa, nestretol sa prosím Vás s týmdo dodávateľom?
1. Slovneský odberateľ, s.r.o. , platiteľ DPH, dňa 28.7. nakupuje u MAKRO - ČR tovar.
MAKRO vystaví faktúru s českou DPH v českých korunách, slovneský odb. napriek tomu , že sa preukáže, že je pláta DPH na Slovensku, musí zaplatiť celu sumu v EUR. Doklad o zaplatení nie je. Ako to prerátavajú netuším.

2. Pri budúcom nákupe 11.8. donesie slov. odberateľ pôvodnú faktúru do MAKRA, tam mu ju vymenia za novú, na ktorej je razítko "ZAPLACENO" a suma celkom placeno už bez DPH, zasa v českých korunách , vrátia mu ceskú DPH ale už v českých korunách, len tak bez dokladu, za výmenu faktúr,
Na faktúre čo dostnem na zaúčtovanie je dátum vystavenia 11.8.2009
Dátum uskuteč. zdanit. plnenia: 28.7.2009
Dátum splatnosti: 28. 7. 2009 (vtedy to bolo aj hradené , ale doklad o zaplatení neexistuje)
Froma úhrady: v hotovosti.
Neporadí mi prosím niekto , ako s tým začať?
Kája.
21.09.09,21:32
Faktúra od českého dodávateľa MAKRO CASH - som z toho dosť vedľa, nestretol sa prosím Vás s týmdo dodávateľom?
1. Slovneský odberateľ, s.r.o. , platiteľ DPH, dňa 28.7. nakupuje u MAKRO - ČR tovar.
MAKRO vystaví faktúru s českou DPH v českých korunách, slovneský odb. napriek tomu , že sa preukáže, že je pláta DPH na Slovensku, musí zaplatiť celu sumu v EUR. Doklad o zaplatení nie je. Ako to prerátavajú netuším.

2. Pri budúcom nákupe 11.8. donesie slov. odberateľ pôvodnú faktúru do MAKRA, tam mu ju vymenia za novú, na ktorej je razítko "ZAPLACENO" a suma celkom placeno už bez DPH, zasa v českých korunách , vrátia mu ceskú DPH ale už v českých korunách, len tak bez dokladu, za výmenu faktúr,
Na faktúre čo dostnem na zaúčtovanie je dátum vystavenia 11.8.2009
Dátum uskuteč. zdanit. plnenia: 28.7.2009
Dátum splatnosti: 28. 7. 2009 (vtedy to bolo aj hradené , ale doklad o zaplatení neexistuje)
Froma úhrady: v hotovosti.
Neporadí mi prosím niekto , ako s tým začať?


Ja napíšem ako to robím ja, aj keď som si nie istá sprívnosťou. Prvú faktúru neúčtujem, klient si musí faktúru prefotiť, prefotenú faktúru prikladám k druhej nanovo vystavenej. Faktúry účtujem v CZK, do účtovníctva dávam kurzom zdaniteľného plnenia a v ten deň aj úhradu, do DPH dávam faktúru kurzom vystavenia.
Zlata
22.09.09,07:07
Ešte by som poprosila o uistenie.
Podľa zadaných dátumov teda do účtovníctva zapísať s dátumom 28.7. - prepočítať týmto kurzom, vtedy aj úhradu a do DPH 11.8. - teda kurzom10.8.?
Zlata
22.09.09,07:20
Akosi mi to nesedí,
doklad je vystavený 11.8. a ja ho mám zaúčtovať do účtovníctva s dátumom 27.8., hoci tovar bol vtedy aj zaplatený aj prevzatý.
(Okrem iného 11.8. bol tovar už aj predaný konečnému zákazníkovi)

Mám takýchto faktúr v mesiaci veľa.
Stefan2005
22.09.09,07:30
Akosi mi to nesedí, ...

... ani mne.
Zoberme si situáciu, že nákup bol realizovaný 20.12., do konca roka spotrebujem nákup, a po ceske DPH si pôjdem až v apríli nasledujúceho roka. Dovtedy o tom nebudem účtovať?
Zlata
22.09.09,07:40
... ani mne.
Zoberme si situáciu, že nákup bol realizovaný 20.12., do konca roka spotrebujem nákup, a po ceske DPH si pôjdem až v apríli nasledujúceho roka. Dovtedy o tom nebudem účtovať?

Neviem ako sa s tým popasovať, celé je to zcestné.
O českej DPH neúčtujem, nemám žiadny doklad, dokonca nemám ani žiadny doklad o tom , že sa platí v EUR nie v CZK, čo je na faktúre, ani o tom, že mu vrátili DPH ( a to už v CZK)
Vyžadovali sme od MAKRA hneď poriadny doklad, ale bezvýznamne, oni majú také praktiky a basta.
Kája.
24.09.09,08:19
Akosi mi to nesedí,
doklad je vystavený 11.8. a ja ho mám zaúčtovať do účtovníctva s dátumom 27.8., hoci tovar bol vtedy aj zaplatený aj prevzatý.
(Okrem iného 11.8. bol tovar už aj predaný konečnému zákazníkovi)

Mám takýchto faktúr v mesiaci veľa.


Ja mám takéto faktúry už zo 4 roky. Napr. nákup sa uskutoční 10.8., českú DPH ti vrátia len do 15 dní od nákupu, potom už nie (divný potup, ale nie v rozpore zo zákonom). To znamená, že druhú faktúru môžeš mať vystavenú v tomto prípade najneskôr 25.8. Do účtovníctva účtujem dňom 10.8., týmto dňom aj úhrada a do DPH dávam dňom 25.8.
Zlata
28.09.09,06:53
Ja mám takéto faktúry už zo 4 roky. Napr. nákup sa uskutoční 10.8., českú DPH ti vrátia len do 15 dní od nákupu, potom už nie (divný potup, ale nie v rozpore zo zákonom). To znamená, že druhú faktúru môžeš mať vystavenú v tomto prípade najneskôr 25.8. Do účtovníctva účtujem dňom 10.8., týmto dňom aj úhrada a do DPH dávam dňom 25.8.

Prosím ťa, vieš na základe čoho (myslím tým akého papiera, alebo pekného slova, alebo stačí prísť druhý krát do 15 dní a pod.) môžu do 15 dní vrátiť DPH? Vystavujú na to aj nejaký doklad, že vrátili DPH? A majú to zadefinované aj v zákone? Predpokladám, že to nie je v rozpore s českým zákonom.

A keď to účtuješ do účtovníctva aj úhradu 10.8., t.j. na základe prvej faktúry, ako účtuješ tú DPH , na aký účet? A tiež robia úhradu v EUR a vrátenú DPH dostanú v CZK?
Kája.
28.09.09,07:11
Do 15 dní ti vrátia DPH na základe faktúry, ktorú im predložíš (všetky dátumy rovnaké), tú ti zoberú a vystavia novú už bez DPH (dátum vystavenia a dátum dodania sú rozdielne).

Ohľadne účtovníctva, nie som na 100% presvedčená či to robím správne, ja účtujem len druhú faktúru (tá už je bez DPH), t.z. o DPH neúčtujem vôbec, ani o zaplatenej ani o vrátenej. Ak máte správnejší postup budem rada ak sa s ním podelíte.
Zlata
28.09.09,08:46
Do 15 dní ti vrátia DPH na základe faktúry, ktorú im predložíš (všetky dátumy rovnaké), tú ti zoberú a vystavia novú už bez DPH (dátum vystavenia a dátum dodania sú rozdielne).

Ohľadne účtovníctva, nie som na 100% presvedčená či to robím správne, ja účtujem len druhú faktúru (tá už je bez DPH), t.z. o DPH neúčtujem vôbec, ani o zaplatenej ani o vrátenej. Ak máte správnejší postup budem rada ak sa s ním podelíte.

Ja to nerobím tiež správne, učtujem až na základe druhej faktúry a to do účtovníctva dátumom vystavenia, lebo vtedy mám až doklad a do DPH mi to vchádza prakticky tiež tým dátumom, len s kurzom z predchádzajúceho dňa.

Keď hľadám správne riešenie, napadá mi takýto postup.
Keďže prvú fakúru nikde neevidujem (t.j. akoby nebola) ale ja viem sumu, ktorá mi bude faktúrovaná,
zaúčtujem to 10.8. ako nevyfaktúrovaný tovar: 504/326
úhradu ako preddavok 10.8. : 314/211
za 15 dní - 25.8. dostanem faktúru ("opravenú"), tak zúčtujem : 326/321
zúčtujem preddavok: 321/314
a na základe faktúry a dátumu vystavenia , t.j. 25.8. kurzom z 24.8. zaevidujem do DPH.

Ale stále tam chýba tá česká DPH.
Tú by som nevidela, pretože nedostanem žiaden doklad o tom , že som ju platila a že mi ju vrátill.

Aj tak by ma zaujímalo, ako to majú v zákone, ako účtujú oni tú prvú faktúru.
Kája.
28.09.09,09:29
Keby to bolo len v tej českej DPH. Ale ono tá prvá faktúra je platená v EUR, druhá faktúra je vyčíslená len v českých korunách aj DPH je vrátená v českých korunách. Preto si dávam tú prvú faktúru prefotiť. Keď mi začali tieto faktúry chodiť bola som aj za kontrolorkami na DU a tiež hľadeli na to ako "žaby z prachu". Ono Makro to robí preto, aby preukázalo, že tovar opustil ČR. Môj názor je taký, že Makro už prvú faktúru vystavuje chybne, nakoľko je na faktúre uvedené IČ DPH Sk....... sú povinný vystaviť faktúru bez DPH.
IvetaH
01.10.09,16:04
Ja tiež účtujem len tú druhú a dokonca ani nie ako faktúru, ale priamo cez pokladňu ako doklady z nášho Metra.
a_je_to
01.10.09,16:43
Dobrý deň, som začiatočník v účtovaní a chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní faktúr od dodávateľov beriem do úvahy dátum zdaniteľného plnenia? Mám faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia 30. marca a dátum vystavenia je 4. apríla. Faktúru zaúčtujem s dátumom 30. marca? dakujem velmi pekne za radu.
Najlepšie by bolo zaúčtovať ju do marca s aprílovým dátumom. Ak Ti to program neumožňuje, tak....nepoznám všetky programy, ale...faktúra by mala byť zaúčtovaná tak, aby aj vo finančnom účtovníctve, aj v priznaní DPH sa dostala do marca. Volá sa to akruálny princíp časového zaradenia. Najdôležitejšie je to v decembri, lebo do decembra sa Ti musia dostať všetky faktúry so zdaniteľným plnením do 31.12....aj keby prišli 25.januára....inak by skončili v budúcom roku, kde prvotne nepatria.
Predpokladám, že ide o PÚ...lebo v JÚ pre odpočet DPH do marca, ale do účtovníctva až keď ju uhradíš.
Muška
01.10.09,16:53
faktúra by mala byť zaúčtovaná tak, ........ aj v priznaní DPH sa dostala do marca.
...ale nemusí. Môže až do decembra.
Či..?