daanaa
02.05.09,15:49
Prosila by som o radu... manžel pracoval ako šéfkuchár, nakoľko mal zdravotné problémy, bol uznaný ako invalid s poklesom miery pracovnej schopnosti o 60
%, zamestnávateľ ho preradil na pracu recepčného ale zaroveň ho preradil z platovej triedy 6 do platovej triedy 4, je to v sulade so zákonom, môže ho preradiť do mensej platovej triedy? mal pracovný úraz, následkom čoho marodoval rok ale invalidita mu vznikla nie na zaklade úrazu ale pridruženych komplikácií, dakujem.
daanaa
03.05.09,09:33
Nikto mi nevie povedat, ci ma zamestnavatel pravo preradit ho z vysej platovej triedy do nizsej? Ci je to v sulade so zakonom? Alebo sa da proti tomu nejako branit?
mzdarka renca
03.05.09,09:57
Samozrejme, že má, ak sa povaha jeho pracovnej náplne znení.

Napríklad, ak niekto robí účtovníctvo a potom začne robiť upratovačku, tak je jasné, že nemôže mať plat ako účtovníčka.
daanaa
03.05.09,10:06
dakujem... v takomto pripade viem, ale on ma hotelovu skolu, takze jeho pracovna napln doterajsia, ako sefkuchar a nova, ako recepcny, je na tej istej profesionalnej urovni, splna tie iste naroky na vzdelanie a aj prax, to ma mätie, robim tiez mzdarku ale s takym pripadom som sa este nestretla.
mzdarka renca
03.05.09,10:26
V tomto prípade nie je až tak podstatné vzdelanie a prax, ale v prvom rade náročnosť práce, ktorú vykonáva a čo pri ktorej musí ovládať.
Sama musíš uznať, že šéfkuchár má podstatne vyššiu zodpovednosť ako recepčný.

A ako si sama napísala, pracovné miesto recepčný je zaradený v inej (nižšej) triede a z uvedeného je logické, že aj mzda za túto prácu bude nižšia.