Stebielko
02.05.09,19:37
Idem prvýkrát počítať mzdy. V mesiaci apríl bolo 20 pracovných dní /150 hod./ + 2 dni sviatok. Niektorí pracovníci odrobili 21 dní, z toho jednu sobotu. Ako to zadám do systému. Odpracovaných 20 dní + 1 deň nadčas, alebo 21 dní + hodiny, ktoré nadčasoval ?
mzdarka renca
02.05.09,18:49
Idem prvýkrát počítať mzdy. V mesiaci apríl bolo 20 pracovných dní /150 hod./ + 2 dni sviatok. Niektorí pracovníci odrobili 21 dní, z toho jednu sobotu. Ako to zadám do systému. Odpracovaných 20 dní + 1 deň nadčas, alebo 21 dní + hodiny, ktoré nadčasoval ?

Neviem, aký máš soft, ale je jasné, že vyplatíš v sumáre 21 dní + 2 dni sviatok + za ten jeden deň (sobota) mu dáš príplatok 25% za prácu nadčas.

Každý soft je iný a aj spôsob nahadzovania práce nadčas je iný.
tttt
03.06.09,13:44
Prosím o radu - podobný problém: robotník (37,5 hod prac.týždeň PO - PI) odpracoval v máji / 09 : 19+1 deň (sviatok v piatok 8.5., čo je inak jeho obvyklým pracovným dňom) . Považuje sa ten 1 deň za prácu nadčas, alebo nie? Ja si myslím, že mu patrí len 7,5 hod. príplatok za prácu v sviatok (50%) + základný odpracovaný čas, ale už nie ďalší príplatok za nadčas.

+ ďalšia otázka: iný pracovník- dispečing, odmeňovaný mesačnou mzdou - nepretržitá prevádzka, 37,5 hod. úväzok, 11,5 hod. zmena v máji 09. DNVVDNVV... na štátne sviatky mu zmeny nevyšli rozvrh mu bol spracovaný na 14 dní ( 157,5/ 11,5 zaokrúhlené na 14 dní. Aký správny fond pracovného času má mať daný pracovník? Pracovník si myslí, že 142,5 h (bežných 19 pracovných dní, lebo 2 boli sviatky, a tie pracovať nemal, ani nepracoval), . Prečítala som si porady o tejto téme, ale odpoveď som nenašla. Vďaka za radu.
mzdarka renca
03.06.09,22:07
Prosím o radu - podobný problém: robotník (37,5 hod prac.týždeň PO - PI) odpracoval v máji / 09 : 19+1 deň (sviatok v piatok 8.5., čo je inak jeho obvyklým pracovným dňom) . Považuje sa ten 1 deň za prácu nadčas, alebo nie? Ja si myslím, že mu patrí len 7,5 hod. príplatok za prácu v sviatok (50%) + základný odpracovaný čas, ale už nie ďalší príplatok za nadčas. presne tak, len príplatok za sviatok+ mzda, ale nie aj nadšasový príplatok

+ ďalšia otázka: iný pracovník- dispečing, odmeňovaný mesačnou mzdou - nepretržitá prevádzka, 37,5 hod. úväzok, 11,5 hod. zmena v máji 09. DNVVDNVV... na štátne sviatky mu zmeny nevyšli rozvrh mu bol spracovaný na 14 dní ( 157,5/ 11,5 zaokrúhlené na 14 dní. Aký správny fond pracovného času má mať daný pracovník? Pracovník si myslí, že 142,5 h (bežných 19 pracovných dní, lebo 2 boli sviatky, a tie pracovať nemal, ani nepracoval), . Prečítala som si porady o tejto téme, ale odpoveď som nenašla. to, že nemal počas sviatkov pracovnú zmenu nič nemení na fakte, že je daný mesačný prac. fond. V máji je mesašný fond 19+2=21 x 7,5 = 157,5 hod. Vďaka za radu.
Ak by mal zamestnanec pochybnosti, tak mu povedz, že aj v iné prac. dni nepracuje a predsa sa rátajú do fonru prac. času. Píšem to prirovnaním k banalite, ale aj ja sa s takýmito zamestnancami stretávam denno denne, aj keď je fakt, že ich intenzita návštev ohľadom prac. času je už dnes minimálna.
tttt
04.06.09,11:08
Dakujem mocno silno! Vysvetlila som mu to podobne podla pracovnej zmluvy, ze ma 37,5 h tyzdenne, a potom sa riesia sviatky, ktore JEMU pripadnu do prac.casu. Na nas kalendar nech sa nepozera. Tak vyrukoval aspon s poziadavkou, ze by radi stravne listky 1 ks na nas bezny pracovny den (t.j. 19 ks za maj). Nijak nechcu oddelit jablka od hrusiek. Zatial maju smolu a 1 listok na svoju zmenu, ideme 11,5 h len 1.mesiac, myslim, ze sa dohodne zvysenie listkov aj spätne. Neviem ako by to bolo spravodlive.
mzdarka renca
04.06.09,11:13
Dakujem mocno silno! Vysvetlila som mu to podobne podla pracovnej zmluvy, ze ma 37,5 h tyzdenne, a potom sa riesia sviatky, ktore JEMU pripadnu do prac.casu. Na nas kalendar nech sa nepozera. Tak vyrukoval aspon s poziadavkou, ze by radi stravne listky 1 ks na nas bezny pracovny den (t.j. 19 ks za maj). Nijak nechcu oddelit jablka od hrusiek. Zatial maju smolu a 1 listok na svoju zmenu, ideme 11,5 h len 1.mesiac, myslim, ze sa dohodne zvysenie listkov aj spätne. Neviem ako by to bolo spravodlive.
V zmysle zákonníka práce majú nárok na 1 smenu len na 1 SL, ale zamestnávateľ môže, ale nemusí poskytnúť pri zmene dlhšej ako 11 hod. jeden SL navyše.

§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
raya1
05.06.09,04:40
V tomto prípade : 37,5 hod. prac. týždeň - PO - PIA, naliehavá práca v administratíve, zamestnankyňa so súhlasom zamestnávateľa odpracovala 8.5. ( obvykle by bola doma).
Ide o prácu nadčas ? Patrí jej príslušná časť funkčného platu za prácu nadčas, zvýšenie za úprácu nadčas a príplatok za prácu vo sviatok a aj str. lístok ?
Ďakujem !
mzdarka renca
05.06.09,04:44
V tomto prípade : 37,5 hod. prac. týždeň - PO - PIA, naliehavá práca v administratíve, zamestnankyňa so súhlasom zamestnávateľa odpracovala 8.5. ( obvykle by bola doma).
Ide o prácu nadčas ? Patrí jej príslušná časť funkčného platu za prácu nadčas, zvýšenie za úprácu nadčas a príplatok za prácu vo sviatok a aj str. lístok ?
Ďakujem !
Bohužial jej patrí len príplatok za prácu vo sviatok vo výške 100%. Preto 100%, lebo som pochopila, že je odmeňovaná v zmysle zákona č. 553/2003. Nárok na SL vzniká.
raya1
05.06.09,04:52
Ďakujem, ak sme to vyplatili - ten nadčas, ako to opraviť ?
Je možné tie nadčasové hodiny - celkom 9,5 hod. rozdeliť na niekoľko prac. dní, aby to bolo OK ?
Súhlas zamestnávateľa obsahuje dni a presný rozpis hodín práce nadčas a aj dôvod práce nadčas ?
mzdarka renca
05.06.09,05:00
Ďakujem, ak sme to vyplatili - ten nadčas, ako to opraviť ?
Je možné tie nadčasové hodiny - celkom 9,5 hod. rozdeliť na niekoľko prac. dní, aby to bolo OK ?
Súhlas zamestnávateľa obsahuje dni a presný rozpis hodín práce nadčas a aj dôvod práce nadčas ?
Keď prídem do práce, čo bude asi o 10.30, tak ti sem proložím vzor dohody na prácu nadčas pre verejný záujem.
Ostatné tak môžeš urobiť, ale potom nebude mať nárok na SL, pokiaľ to nemáte ošetrené v kolektívnej zmluve.
mzdarka renca
05.06.09,05:05
Ešte otázočka, vyplatili ste aj príplatok za prácu vo sviatok?
raya1
05.06.09,05:07
áno, vo výške 100%
Veľká vďaka !
mzdarka renca
05.06.09,07:36
tu ti prikladám predmetnú dohodu na prácu nadčas
vieroska
30.07.09,08:40
Zdravím.
Mám otázočku:confused:
Zákonník práce hovorí, že do počtu hodín nadčasu sa nezapočítava práca nadčasu, pri ktorej zamestnanec vykonával naliehavé opravárske práce alebo mimoriadne práce bez ktorých by mohlo dôjsť ku škode veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.
Zaujíma ma, čo sa rozumie pod osobitným predpisom a akou formou je možné zdokladovať, že išlo naozaj o mimoriadne práce?
Pýtam sa preto, lebo mi sme menili výrobnu linku a ľudia pracovali na nadčasoch, lebo linku spojazdňovali a tiež z dôvodu, že nám hrozila nedodávka výrobkov - a teda aj sankcia. Môže sa to uznať?
A ešte jedna otázka. Vo mzde máme dohodnutú prípadnu prácu nadčas. Niektorí zamestnanci prekročia právny rámec 150 hod. Nad 150 hodín musíme s nimi spísať dohodu a nadčasy platiť?
milanr
04.09.09,12:37
Chcela by som vedieť, ako správne vypočítať dosiahnutú mzdu za prácu nadčas pri TFPČ 37,5 h a mzde 500,- €. Napr. nadčas 10 h za 08/2009. 1. mzda 500,- + mzda za nadčas 500/157,5 h (aktuálny MFPČ) x 10 h = 31,74 € 2. mzda 500,- € + mzda za nadčas 500/163,05 h (priemerný MFPČ) x 10 h= 30,67 €. Ktorý výpočet je správny ?
mzdarka renca
04.09.09,12:44
Chcela by som vedieť, ako správne vypočítať dosiahnutú mzdu za prácu nadčas pri TFPČ 37,5 h a mzde 500,- €. Napr. nadčas 10 h za 08/2009. 1. mzda 500,- + mzda za nadčas 500/157,5 h (aktuálny MFPČ) x 10 h = 31,74 € áno, mzda na hod./ nadčas 2. mzda 500,- € + mzda za nadčas 500/163,05 h (priemerný MFPČ) x 10 h= 30,67 €. Ktorý výpočet je správny ?
a príplatok za nadčas počítaš z priemernej mzdy
milanr
07.09.09,07:14
Príplatok za nadčas je OK. Bol to dotaz zamestnancov a nakoľko nemáme ošetrené v KZ ani v Mzdovom predpise výpočet dosiahnutej mzdy za nadčas (iba príplatok) chcela som vedieť ako to má byť správne. Takže dosiahnutá mzda za nadčas sa ma počítať z aktuálneho mesačného fondu.
Apokalio
13.09.09,11:11
Zdravím páni a dámi, mam na Vás otázočku ohladne terminológie jedneho odstavca našej pracovnej zmluvy:

"Zamestnancovi za vykonanú prácu prislúcha mzda vo výške 398€ brutto mesačne. Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že dohodnutá mzda už zohľadnuje prípadnú prácu nadčas, vrátane prípadnej práce v dňoch pracovného pokoja."

- nie je hrubo vyznačena časť v rozpore z nejakým zákonom?

- totiž zamestnanci urobili v prvý mesiac 47 hodín nadčas a samozrejme nedostali nič preplatené, jedna sa o oblasť logistiky a skladovania...

Ďakujem A.
Xanti
13.09.09,11:16
Zdravím páni a dámi, mam na Vás otázočku ohladne terminológie jedneho odstavca našej pracovnej zmluvy:

"Zamestnancovi za vykonanú prácu prislúcha mzda vo výške 398€ brutto mesačne. Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že dohodnutá mzda už zohľadnuje prípadnú prácu nadčas, vrátane prípadnej práce v dňoch pracovného pokoja."

- nie je hrubo vyznačena časť v rozpore z nejakým zákonom?

- totiž zamestnanci urobili v prvý mesiac 47 hodín nadčas a samozrejme nedostali nič preplatené, jedna sa o oblasť logistiky a skladovania...

Ďakujem A. Nie je to porušenie zákona ...


Zamestnávatel neporušuje ZP - pozri § 121 ZP

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
porušením by bolo ak by tých nadčasových hodín bolo viac ako 150. Nad rámec už patria príplatky alebo náhradné voľno.
viktor24
13.10.09,19:05
Dobry vecer,
HM: 270,--EUR
pracovne dni: 22
odpracovane dni: 21 (denne 8 hod.)
nadčas: 15 hod-
praca v sobotu: 4 hod.
dovolenka: 1 den.
Na mzd.liste mam v kolonke "ciastka za odpracovane dni" sumu 286,88 EUR, cize 270/176 hod.x187 hod.(187 hod.= 21x8plus 15hod.nadcas plus 4 hod.praca v sobotu)
Je to spravne, ze v ciastke za odpracovane dni su zaratane nielen hodiny v ramci pracovneho casu ale i nadcasy a hodiny cez vikend?

Pouzivame program Abra G3.
Dakujem.
PS: Priplatok za nadcas a za pracu v sobotu je 25% z priemeru na pracovno-pravne ucely.
Zuzy
14.10.09,08:04
Dobrý deň, mala by som takú otázku, keď je zamestnanec na dovolenke, či môže mať potom v noci nadčas. U nás počas jarmoku boli zamestnanci zadelení - upratovali mesto, za názory ďakujem
jankasm
14.10.09,11:44
Dobrý deň, mala by som takú otázku, keď je zamestnanec na dovolenke, či môže mať potom v noci nadčas. U nás počas jarmoku boli zamestnanci zadelení - upratovali mesto, za názory ďakujem

Ja myslím, že áno. Ak jeho bežná pracovná doba je klasicky, ráno, napr. 7.00-15.00, a v tom čase čerpal dovolenku, tak áno, jeho nočná práca je prácou nadčas a rovnako mu patrí aj príplatok za nočnú prácu.
Nadčas by to nebol len v tom prípade, ak by nemal naplnený týždenný pracovný fond. Napr. ak má v týždni odpracovať 40 hod, no a on ich v skutočnosti aj odpracoval, spolu s dovolenkou, tak táto nočná práca je prácou nadčas. Ak by napr. mal v týždni odpracovaných len 35 hodín, tak 5 hodín z tej nočnej práce by nadčas ešte nebol, ostatné hodiny už áno.
To je teda aspoň môj názor. :cool:
mzdarka renca
14.10.09,11:46
Dobrý deň, mala by som takú otázku, keď je zamestnanec na dovolenke, či môže mať potom v noci nadčas. U nás počas jarmoku boli zamestnanci zadelení - upratovali mesto, za názory ďakujem

Prečo to neriešite radšej dohodou o vykonaní práce?
mirhu
14.10.09,17:11
Neviem, aký máš soft, ale je jasné, že vyplatíš v sumáre 21 dní + 2 dni sviatok + za ten jeden deň (sobota) mu dáš príplatok 25% za prácu nadčas.

Každý soft je iný a aj spôsob nahadzovania práce nadčas je iný.

septembrovy problem : 20 prac.dni a 2 sviatky, niektori pracovnici pracovali v noci :
zo 14.9. na 15.9.2009 - kde 15.9.2009 uz bol sviatok,
ako to vysporiadat?

vdaka
pepanius
23.10.09,08:55
Zdravim poradakov

v praci mam nasledujuci problem. Chcem uzatvorit pracovnu zmluvu so zamestnancom kde by sme chceli aby pracovny tyzden ZCa mal 42 hodin (aby sa nasi zahranicni kolegovia nestazovali ze oni pracuju viac).

Je mozne napisat do pracovnej zmluvy, ze ZC bude mat pracovny tyzden 40 + 2 hodiny povinneho (pripadne oboma stranami odsuhlaseneho) nadcasu, pricom tieto dve hodiny nadcasu su uz zohladnene v jeho brutto mesacnej mzde (jedna sa o programatorov co by sa vztahovalo na §121 odsek 2) a vsetko co zamestnanec odpracuje nad 42 hodin si moze vycerpat ako nahradne volno?

Je mozne pracu nadcas teda ako keby dopredu naordinovat, naplanovat a teda praca nadcas nebude len pripadnou (nahodnou)?
jana32
26.10.09,09:18
Dobrý deň prajem, chcem sa uistiť, že je to skutočne tak. Zamestnávateľ nariadil zamestnancovi v sobotu ( v sobotu sa u nás nepracuje ) školenie - týka sa vyslovene profesie daného zamestnanca. Tie hodiny, ktoré trávi zamestnanec na školení sú normálne nadčas? Počítam ten nadčas od momentu keď má lístok na električku,a lebo len účasť na samotnom školení? Ďakujem
jana32
26.10.09,10:00
Dobrý deň prajem, chcem sa uistiť, že je to skutočne tak. Zamestnávateľ nariadil zamestnancovi v sobotu ( v sobotu sa u nás nepracuje ) školenie - týka sa vyslovene profesie daného zamestnanca. Tie hodiny, ktoré trávi zamestnanec na školení sú normálne nadčas? Počítam ten nadčas od momentu keď má lístok na električku,a lebo len účasť na samotnom školení? Ďakujem

prosím ubezpečíte ma, že je to OK? Ďakujem