durisovad
16.07.05,19:01
Mili poradaci,

iste ste si vsimli, ze sa na nas vali dalsia "dobrota" v podobe zvysenia ceny plynu takmer o stvrtinu.
Pozrela som si fakturu za plyn z roku 1998 a kurz dolara v tom roku. Zistila som nasledovne:
cena za kubik plynu bola 1,63 Sk
hodnota dolara cca 35 korun
kolko stal barel ropy presne neviem, ale predpokladam, ze asi 20 dolarov.
Z toho mi vyplyva, ze ak je dnes barel ropy za 60 dolarov, ak pominieme kurz dolara, cena plynu by mala vzrast od roku 1998 trojnasobne, to znamena 4,90 Sk za kubik.
Nova cena ma byt asi 13 korun, co je zvysenie osemnasobne.
Co vy na to? Ako by sme sa mohli proti tomu branit? (okrem toho, ze nebudeme kurit a riskujeme zamrznutie, v lepsom pripade nachladnutie).
Paula
16.07.05,17:15
Ako ja rada vravím: zabiť a zakopať!!!!!:(
durisovad
16.07.05,17:27
Ako ja rada vravím: zabiť a zakopať!!!!!:(Koho? Kam? A kedy? Rada sa pridam.
Paula
16.07.05,17:33
Kohokoľvek, kamkoľvek, kedykoľvek.... ak prináša "nepotešenie" :(
durisovad
16.07.05,18:37
A myslis, ze je to ten pravy recept?
hron
17.07.05,06:41
Ja si myslim, ze rada je nevolit volov, a ked uz sa stane, tak volov treba vyhnat, alebo aspon poriadne zbicovat a nie cakat dva roky, ze MOZNO budu len tak, sami od seba mudrejsie.
bepo
17.07.05,06:45
Faktúra z roku 1998 je úplne na nič lebo vtedy boli ceny krížovo dotované a už sa prestávajú dotovať.
durisovad
17.07.05,06:51
Ja skor myslim, ze URSO plynarom uznava do opravnenych nakladov odpisy milionovych aut a stamilionovych budov. Je v tomto state nejaka sila, ktora by prinutila plynarne, aby si tieto odpisy uplatnovali z trzieb za tranzit?
Ze boli ceny krizovo dotovane - mozno, ale pochybujem, ze zo statneho rozpoctu, myslim, ze to bolo z tranzitu.
A aka by bola teda spravna cena plynu v roku 1998?
durisovad
17.07.05,06:53
Ja si myslim, ze rada je nevolit volov, a ked uz sa stane, tak volov treba vyhnat, alebo aspon poriadne zbicovat a nie cakat dva roky, ze MOZNO budu len tak, sami od seba mudrejsie.A koho teda doporucujes volit? Ale nie preto som sem zadala tuto temu, aby sme sa bavili o volbach, ale o tom, ako a na koho apelovat. Myslela som, ze viac hlav - viac kapusty.
hron
17.07.05,07:11
A koho teda doporucujes volit? Ale nie preto som sem zadala tuto temu, aby sme sa bavili o volbach, ale o tom, ako a na koho apelovat. Myslela som, ze viac hlav - viac kapusty.
Nemam ziadne odporucania na volenie. Ale na apelovanie mam :-). V prvom rade zodpovednost sa svoju volbu. Hmmm... v ostatnom case pozorujem akysi jemny ostych politikov na svoju pracu.... a vobec si nemyslim, ze je to blizkostou volieb, skor tym, ze obijanie hlav na internetovych diskusiach je masovejsie, razantnejsie, a svoje kroky vedia obhajit coraz menej a menej. Bodaj by tak bolo uz od minulych volieb. Takto sa da vela veciam uz len prizerat.
Jo, ten plyn, ten bohuzial je v poriadku. Drzi sa (podobne ako benzin) na svetovych cenach a tie neracia prihliadat na nase vyplaty...ani na vysku kurzu SK-EUR. Tu nam napriklad "zaistila" nasa narodna banka za nase peniaze.
durisovad
17.07.05,07:14
No a to sa mame dokedy dat mlcky zodierat z desiatej koze?
A ten ostych politikov som si akosi nevsimla, ja skor badam coraz vacsiu aroganciu a vyhybanie sa priamym odpovediam. No, ale to je asi len iny uhol pohladu.
bepo
17.07.05,10:52
Dotovalo sa nie zo štátneho rozpočtu ale z tranzitu,teraz sa to ide oddeliť.A náklady na budovy a autá sú pri tranzite ďaleko nižšie ako pri distribúcii-pri tranzite stačí jedna budova na celé Slovensko a pár áut,pri distribúcii má SPP budovu v každom okresnom meste a niekoľko sto-násobne ak nie tisíc-násobne viac zamestnancov.
durisovad
17.07.05,12:39
Ja som pracovala pred casom vo firme, ktora predavala finalne vyrobky a nahradne dielny k nim. Vynos z predaja celkov celkom bol mierne minusovy, ale z nahradnych dielov vysoko plusovy. Jedno sa kompenzovalo druhym a vysledny efekt bol vynikajuci. Ak by sme ponukali zakaznikom finaly za vyrobnu cenu + zisk, nikto by to nekupil a obratil by sa na konkurenciu. A to by som bola ocakavala aj od plynarov, ze stratu jednej casti budu kompenzovat ziskom z inej. No, ale to asi nie je trhove. Zvlast, ak spotrebitel nema na vyber a musi kupit od jedneho dodavatela.
ilona
18.07.05,04:59
Jedine,čo by zamedzilo zvyšovaniu cien ropy a elektriny by bolo,keby sa tieto podniky neboli odpredali a zostali by vo vlastníctve štátu,ale teraz nás budú zdierať ako len budú chcieť a to predsa každý musel vedieť že to tak bude keď sa tieto podniky rozpredajú,hádam by ste si nemysleli,že nejaký zahraničný investor alebo naši politici by brali ohľad na nejaký obyčajný ľud.Však keby ste vy mali ich príjem,tiež by Vám nevadili zvýšenie.
durisovad
18.07.05,10:50
Tiez to takto chapem, ale ze by sa mi to pacilo, povedat nemozem. Zato som to sem dala, ci niekoho nenapadne nejaky dobry tip, ako sa tomu branit.
bepo
18.07.05,11:56
No keby ostali vo vlastníctve štátu a Ducký by tie zmenky preplatil a vydal ešte nejaké k tomu neviem či by sme neplatili 100 Sk za kubík.l
heket
18.07.05,12:09
V cene plynu musia byť predsa aj zohľadnené ich kráľovské platy a o ,, akcionároch ani nehovorím,,. ,,Chudoba vždy prispievala bohatým,,.
účtovník 007
18.07.05,12:18
Často som sa smiala na mijich susedoch(starí ľudia, viem nepatrí sa to), že postavili veľký dom a na starosť bývajú v jednej izbe kde varia aj spia a kúria drevom,lebo sa im nechce kúriť v celom dome. Dnes mám pocit, že by sa smiali oni. Ja bývam v starom, malom a tiež sa asi presťahujeme všetci do jednej izby. Nie preto, že sa nám nechce kúriť ale preto, že celý plat pôjde na poplatky plyn, elektrina, voda, smeti....ááááááááááááááááá:mad:
elli
18.07.05,12:35
Stat (teda MY) ma Urad na regulaciu sietovych odvetvi, ktoreho ulohou je posudit cenu v zavislosti od OPRAVNENYCH nakladov. Su sestmiestne managerske platy a vsetky nadstandardne vybavenia (podkrovne sluzobne byty, luxusne auta a pod.) OPRAVNENYMI nakladmi?

Je neopravnene a nemiestne od statu ziadat, aby sa voci svojim obcanom spraval slusne a nezastaval zaujmy sukromnych korporacii proti vlastnym obcanom, z vrecak ktorych zije?

Pamatate - ked Smogina za opravnene naklady uznavala len % nakupenych PHM? Toto je opacny extrem, mam dojem, ze plynarnam by preslo ako opravneny naklad aj kupa bane na lekvar ...........
durisovad
18.07.05,12:54
Toto sa mi velmi paci. Len este vymysliet sposob, ako primat URSO, aby tym plynarom naozaj neuznal kupu bane na lekvar.