katsimo
03.05.09,15:02
Prosim o radu pri problematickom deleni majetku po rozvode. Pred uzavretim manzelstva sme zili ako druh a druzka a postavili sme rodinny dom, v ktorom sme spolocne byvali pred aj po uzavreti manzelstva. Na liste vlastnictva sme uvedeni ako spolumajitelia 1:1, aj ked ja som poskytla asi 80 percent financnych prostriedkov, zvysok sme zaplatili z uveru z banky, ktory sme splacali uz spolocne ako manzelia. S podielom 1:1 som suhlasila v dobrej viere, nechcela som komplikovat vzajomny vztah. Teraz sme rozvedeni kvoli manzelovym opakovanym neveram a nasiliu pachanemu na mne. Na delbe majetku sa manzel nebol ochotny dohodnut, preto ho deli sud. Chcem radu, či by som mohla dostat viac ako len polovicu hodnoty domu. Doklady o vlastnictve financnych prostriedkov pred stavbou mam, manzel vtedy nevlastnil ziadne. Za kazdu radu dakujem!
Celsus
03.05.09,13:19
Z príspevku mi nie je celkom jasné, či daný dom máte v podielovom spoluvlastníctve alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve. Hoci hovoríte o podielovom spoluvlastníctve a uvádzate podiel 1:1, ostatný kontext príspevku skôr naznačuje, že ide o bezpodielové spoluvlstníctvo. V každom prípade by bolo vhodné druh spoluvlastníctva upresniť, aby sme vedeli jednoznačne, o čom hovoríme.

Ak by išlo o bezpodielové spoluvlastníctvo, môžete z domu "dostať" viac ako polovicu jeho hodnoty, a to využijúc ustanovenie § 150 Občianskeho zákonníka, ktorého znenie je nasledovné: "Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Pokiaľ teda ide o BSM a viete preukázať, že zo svojho (výlučného) majetku ste na spoločný majetok (v tomto prípade rodinný dom) vynaložili viac ako Váš exmanžel, máte právo na to, aby Vám príslušná suma bola uhradená, resp. aby Váš podiel získaný pri vyporiadaní bol o príslušnú časť zvýšený.
katsimo
03.05.09,14:21
Sud vyclenil rod.dom z celkoveho BSM, pretoze bol postaveny este pred uzavretim manzelstva, cize ho povazuje za podielove vlastnictvo.
Mária27
03.05.09,15:04
Žiaden zákon neustanovuje, že by sa malo pri vysporiadaní majetku po rozvode vrátiť to, čo jeden manžel zo svojho oddeleného majetku daroval druhému do jeho oddeleného majetku.

Ty si mu vlastne svoj majetok darovala, a to ešte zaslobodna. Ak ti to nechce vrátiť, podľa mňa jediná cesta je žiadať vrátenie daru, ak dokážeš, že si mu to darovala. Darovacia zmluva na nehnuteľnosť musí byť písomná.
Musíš tiež dokázať, že sa k tebe alebo k tvojej rodine správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy, čo je ťažké.
kyblik
03.05.09,18:43
Musíš tiež dokázať, že sa k tebe alebo k tvojej rodine správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy, čo je ťažké.

Nebude to az take tazke, kedze rozvod je prave z dovodu porusenia dobrych mravov ( fyzicke napadnutie a nevera)...
malysh
02.07.09,20:38
Dobrý večer!
Prosím o radu. Mama s nevlastným otcom boli zosobášený na Ukrajine. O rok na to na Slovensku na meno môjho nevlastného otca bol kúpený byt, pričom ešte vtedy sme žili na Ukrajine (on tam žil preto, lebo tam pracoval). Pred 4 rokmi nevlastný otec daroval (darovacia zmluva) mame 1/2 bytu, pričom vzniklo podielové vlastníctvo. Medzitým mama bola nezamestnaná, ale predala na Ukrajine 2 byty, z čoho sme vlastne niekoľko rokov aj žili. Pred 2 rokmi doma začalo peklo. Nevlastný otec začal pracovať v zahraničí a začal zarábať podstatne viac. Asi práve preto sa začal k mame správať ako k slúžke, psychicky ju týrať a na mňa slovne útočiť, vyhrážať sa mi, že vyhodí ma z bytu a to rovno cez okno. Pred niekoľkými dňami nevlastný otec z bytu vyviezol polovicu nábytku a tvrdí, že aj tak všetko, čo sa nachádza v tom byte je jeho, pretože on dáva peniaze na vedenie domácnosti. Žiadosť o rozvod mama ešte nepodala, pretože nemáme kam ísť. A dnes jej nevlastný otec povedal, že on sa z bytu ani nehne.
1) Chcela by som vedieť, či nevlastný otec môže zrušiť darovaciu zmluvu?
2) Taktiež sme počuli, že nevlastný otec môže súdnou cestou pripraviť mamu o polovicu bytu a to z toho dôvodu, že byt bol nadobudnutý v čase, keď sme ešte nebývali na Slovensku.
3) Dá sa vyrovnanie riešiť súdnou cestou? Môže mu súd nariadiť akým spôsobom sa majú vysporiadať?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
elli
03.07.09,10:39
Žiaden zákon neustanovuje, že by sa malo pri vysporiadaní majetku po rozvode vrátiť to, čo jeden manžel zo svojho oddeleného majetku daroval druhému do jeho oddeleného majetku.

Ty si mu vlastne svoj majetok darovala, a to ešte zaslobodna. Ak ti to nechce vrátiť, podľa mňa jediná cesta je žiadať vrátenie daru, ak dokážeš, že si mu to darovala. Darovacia zmluva na nehnuteľnosť musí byť písomná.
Musíš tiež dokázať, že sa k tebe alebo k tvojej rodine správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy, čo je ťažké.

Ale ustanovuje (ako je pisane vyssie) o vrateni toho, co sa zo svojho vynalozilo na spolocne.
K darovaniu je potrebny prejav vole zbavit sa svojho majetku v prospech niekoho ineho, co tu podla mna rozhodne absentuje. Vratenia daru by sa domahala nepomerne tazsie nez vyporiadania v ramci BSM, a predpokladam, ze sud by na prvom pojednavani navrh zamietol uz kvoli tomu absentujucemu prejavu vole, v kontexte ukonov nasledujucich.
elli
03.07.09,10:44
Sud vyclenil rod.dom z celkoveho BSM, pretoze bol postaveny este pred uzavretim manzelstva, cize ho povazuje za podielove vlastnictvo.


S tym by stalo za to sa pohrat a odporovat tomu rozhodnutiu o vycleneni, pretoze sud moze urcit, ze nieco patri alebo nepatri do BSM, iba na navrh a nie z vlastnej iniciativy. Ak to nikto nenavrhol, sud prekrocil ramec navrhu.
Pokial je zapisany v BSM v bezpodielovom spoluvlastnictve, jednoznacne patri do BSM dovtedy, kym nie je preukazany opak. Na zaklade toho, ze sud "vycleni" dom z BSM, si predsa este nemozte dat na katastri zapisat podielove spoluvlastnictvo!!
V BSM to vidim jednoduchsie aj preto, ako je pisane vyssie, ze sud pri deleni prihliada jednak na to, kto sa akou mierou o nadobudnutie tohoto majetku pricinil, a jednak na to, ake dovody viedli k rozvratu manzelstva. Za predpokladu, ze je to tak ako pises - nevery a dokonca fyzicke nasilie, by mohla uvaha sudu posunut deliacu ciaru z 50:50 na pomer, ktory by bol pre Teba vyhodnejsi.
02Michaela
03.07.09,10:46
Sud vyclenil rod.dom z celkoveho BSM, pretoze bol postaveny este pred uzavretim manzelstva, cize ho povazuje za podielove vlastnictvo.

Tak si rovnako na tom ako som bola ja. U nás sa jednalo o byt. Tiež kúpený pred manželstvom, z mojích peňazí a úveru, ktorý splácam JA dodnes, kde sme sa stali podielový vlastníci. Tiež som nechcela robiť zlú krv, veď človek myslel, že to zostane NAVEKY. Žiaľ, hlúpučká som bola ja a tak som pekne musela bývalého vyplatiť z niečoho, do čoho vlastne nikdy nevložil svoje peniaze. :o Stáva sa.