alexxandra
17.07.05,11:21
Chcela by som sa poradit, co by mi vazeni poradaci odporucili v nasledovnom probleme:


V panelaku sa obcania rozhodli zabezpecit si upratovanie prostrednictvom pani susedky. Tato dama chodi normalne niekam do prace a tuto cinnost vykonava popri riadnom zamestnani. Odmenovana je systemom takym, ze sa obyvatelia domu skladaju po 10,- Sk mesacne.

Panelak je v sprave organizacie Spolocenstvo vlastnikov bytov, ktore ma pravnu subjektivitu a je normalne mozne tuto pani oficialne zamestnat. Otazka je, aku formu pracovneho pomeru zvolit, kedze sa ti ludkovia skladaju po 10,- Sk a viac ich to nezaujima.

Ak by som tam dala DoPC, musim odvadzat fondy do SP aj ZP. Ak by som dala DoVP, musim ju asi robit kazdy mesiac. Resp. da sa dohoda urobit tak, ze napr. je uzavreta na dobu 1 roka, dohodnuta odmena je napr. 12 000,- a tato bude vyplacana mesacne vzdy napr. k 12. dnu a praca bude povedane ze umyva schody vzdy 10. dna? Aby som ju nemusela stale prihlasovat - odhlasovat.

Neexistuje este nejake ine riesenie? Napr. napasovat sa na sumu cca /velmi nepresne/ 20 000,- Sk v ramci prilezitostnych prac,myslim §8 zakona o Dzprijmov FO, ktora je oslobodena od dane? Ono ani tak nakoniec nejde o tie zrazky, ako o to,ze je stym kopa prace pre nic. Dakujem.
Paula
17.07.05,10:01
DOPČ bola zrušená k 1.7.2003, resp. jej uzatvorenie po tomto termíne. U nás máme na ročnú DOVP s priebežným vyplácaním odmeny.:)
Jana Acsová
17.07.05,10:11
A o peniazoch, ktoré sa naskladajú, t.j. 10,00 Sk na byt (alebo osobu, neuvádzaš to presne) účtujete?
ala13
17.07.05,12:04
Ja uctujem zenu, co ma 2 vchody (12 poschodove) dostava mesacne nieco cez 7000,- a nezarobi pomaly ani na odvody. Velmi nevyhodne. Pracuje na zmluvu s BP, fakturuje im mesacne tuto sumu+preukazatelne vydavky na cistiace prostriedky.
sklenkova
17.07.05,16:38
Náš dom to má na dohodu max. 300h.ročne(tiež pracuje)a platí sa úrazové poistenie,vedla v dome to majú na brig. prácu študentov a niektorý si robia živnosť.
alexxandra
18.07.05,08:52
Jasne jasne, zrusena, ja si to stale pletiem :-) Mala som na mysli vedlajsi pracovny pomer na znizeny uvazok.


Dakujem za rady :-)
alexxandra
18.07.05,08:55
A o peniazoch, ktoré sa naskladajú, t.j. 10,00 Sk na byt (alebo osobu, neuvádzaš to presne) účtujete?
No,kedze ten vydavok skutocne existuje, radi by boli,aby sa o nom uctovalo. Keby to bolo jednorazovo, tak sa to strati, ale do roka to moze byt celkom pekna sumicka. Tych 10tis som dala iba ako priklad. Mozno je to v skutocnosti 4 320,- Sk mesacne ;-)
ala13
18.07.05,09:19
Vedla jsi pomer na kratsi uvazok? A to chcete zamestnat aj dalsieho cloveka - mzdovu uctovnicku? Ved je s tym viac papierovania ako roboty s tym upratovanim.
Ja som zabudla, ze v tom mojom pripade ma zivnost.
Jana Acsová
06.08.05,08:30
No,kedze ten vydavok skutocne existuje, radi by boli,aby sa o nom uctovalo. Keby to bolo jednorazovo, tak sa to strati, ale do roka to moze byt celkom pekna sumicka. Tych 10tis som dala iba ako priklad. Mozno je to v skutocnosti 4 320,- Sk mesacne ;-)Práve o to sa jedná. Stretla som sa s tým, že ak sa o vyzbieranej čiastke neúčtuje, neúčtuje sa ani o odmene upratovačky.
Nehovorím, že je to najsprávnejšie, ale je to dobrá vôľa spolubývajúcich a záujem na čistote domu.
Ak to nemáte riešené v zmluve (medzi majiteľmi bytov, stratila som niť, či sa jedná o spoločenstvo, ale asi áno), tak by to prešlo aj tichou dohodou.
Ak to chcete zoficiálniť, tak to doporučujem zapracovať do výšky nájomného (kalkulácie) a zlegalizovať príjem upratovačky. Formy sa už rozoberali veľakrát, závisí to od mnohých faktorov (pohovorilo sa o tom najmä v témach k dohodám).