jelen077@azet.sk
03.05.09,21:17
Ahojte všetci. Chcel by som prerábať kúrenie, kedže u nás nie je plyn, tak kúrime drevom...ale počul som o elektrických infra paneloch. Rozmýšlam, že by som ich zakúpil. Máte niekto s tým skúsenosť, ako to vykuruje? Má to vraj malú spotrebu el. energie....je to pravda? Velmi vás prosím, poradte mi niekto či sa to oplatí vôbec dotoho investovať.
patrixo
03.05.09,19:39
Myslím, že by bolo treba popremýšľať nad tým ako dostupné je pre vás to drevo ktorým vykurujete, čo vás to stojí, aký máte kotol, resp. či používate krb... no a potom treba zohladniť cenu infra panelov a cenu elektrickej energie, tepelné straty vášho domu.. a na základe toho sa rozhodnúť, či sa neoplatí viac investovať napr. do účinnejšieho kotla, napr. splyňovacieho kotla na tuhé palivo alebo podobne... najlepšie by bolo obrátiť sa na niekoho kto by vám to vedel vyrátať čo je pre vás najlepšie a akú bude mať vaša investícia návratnosť...
comodo
03.05.09,19:44
byva to uz niekolko rokov po vystavach, akoze vykyrovacie teleso v tvare zrkadle , obrazu a pod. Mozno ako doplnok niekde nech - ja ale som sa vedla toho citil ako kura v mikrovlnke. Ale cely dom si na toto prerobit , to ( podla mojho nazoru ) nie.
Ak nemate plyn , vsak su i pelety -v tej cene ako plyn ... Chapem niekto je rad , ze je na dreve , niekoho uz to nabavi smradit susedom :-)
jelen077@azet.sk
03.05.09,20:05
Nechcem mať už viac starosti s chystaním dreva, prikladaním, vymetaním a pod...treba nato aj čas a toho moc nemám, aj ked to vyjde lacnejšie. Nemal som tú česť vyskúšat infrapanel. Niekto to ohovára, že to nieje dobré a iný to zasa chvália že to je výhodné vykurovanie. Tak teraz neviem. Také tepelné čerpadlo sa mi zasa zdá byť dosť drahé a vraj to má malú účinnosť.....nezateplený dom sa vraj ani vykúriť nedá. Hovorím len to čo som počul tak že ak máte niekto iný názor tak sem sním. V kúrení sa moc nevyznám tak, bez urážky....tým kto májú tepelné čerpadlo.
patrixo
04.05.09,06:27
Nechcem mať už viac starosti s chystaním dreva, prikladaním, vymetaním a pod...treba nato aj čas a toho moc nemám, aj ked to vyjde lacnejšie. Nemal som tú česť vyskúšat infrapanel. Niekto to ohovára, že to nieje dobré a iný to zasa chvália že to je výhodné vykurovanie. Tak teraz neviem. Také tepelné čerpadlo sa mi zasa zdá byť dosť drahé a vraj to má malú účinnosť.....nezateplený dom sa vraj ani vykúriť nedá. Hovorím len to čo som počul tak že ak máte niekto iný názor tak sem sním. V kúrení sa moc nevyznám tak, bez urážky....tým kto májú tepelné čerpadlo.

Aj nezateplený dom sa dá vykúriť.. len je to dosť energeticky a finančne náročné. no a k tepelným čerpadlám, tepelné čerpadlá majú vysokú účinnosť.. keď si zoberieme, že 10 kW čerpadlo má kompresor, na ktoré je príkon okolo 2 kW (len za určitých podmienok) tak na 1 kW elektriny máme skoro 5 kW toku tepla(keď neberiem do úvahy obehové čerpadlo). Len je fakt, že tieto čerpadlá sú fakt dost drahé... no ale na druhej strane mávajú celkom slušnú návratnosť (samozrejme vyššej tepelnej strate objektu.)... no a ked sa ti nechce pripravovat drevo, tak existujú aj kotle s automatickým dávkovaním tuhého paliva... tým sa dávkujú také granule či čo ja viem čo to je
milan395
04.05.09,16:03
Cítiť ako kura? Nuž záleží na pocitoch toho človeka. Bratovi som tieto paneli namontoval a zatial sa nesťažuje, ani na účet elektriny, takže je v pohode. Cena ale tých troch panelov bola dosť vysoká podľa mňa. Treba sa rozhodnúť sám.
jelen077@azet.sk
04.05.09,19:59
Neviem už na akej stránke som to pozeral, ale niektorý to majú spravené tak že vykurujú elek. infra panelmi a na streche majú fotovoltické články. Som sa dozvedel, že takto vyrábajú elektrinu celý rok(sú pripojený normálka na el. siet a stačí iba svetlo-nemusí ani slnko svietiť) sa im točia hodiny opačne a cez zimu to minú to čo vyrobili el. ener. počas roka. To vychádza podla mojho názoru, že kúria zadarmo. Ja viem ale tie vstupné náklady su velmi velmi vysoke. Ved 1kW fotovoltického panelu na výrobu el. stojí niekde okolo 4000eur. Návratnost tam može byť asi10-15rokov. Ale bral by som to. Má tu niekto takéto kúrenie?
focus3ccd
05.05.09,07:37
Cena za panely, aj spotreba sa da lahko vypocitat. Ale robia to aj jednotlive firmy. My mame tie paneli v nasej dielni a chlapi si stazovali, ze ich bolia hlavy, ked to bezi. Ale nemozem to stopercentne potvrdit, ci je to z toho. Tak asi len tolko.
Peter133
05.05.09,07:42
Ak ide o vacsiu plochu asi by som skor volil iny tip vykurovania. Infra kurenie je v sucastnosti povazovane za najzdravsi tip kurenia, no ktohovie co bude o 5 rokov. Z dlhodobeho hladiska by som volil oskusane.
jelen077@azet.sk
05.05.09,15:10
a čo tak kúrenie vodíkom..........ten sa dá doma vyrobiť z vody...a kúrim zadarmo.......aj takto som to už videl ale iba na nete
patrixo
05.05.09,21:16
A čo ti ten vodík padne z nebíčka?
Ferdosondo
06.05.09,04:21
a čo tak kúrenie vodíkom..........ten sa dá doma vyrobiť z vody...a kúrim zadarmo.......aj takto som to už videl ale iba na nete
Vodík nie je problém vyrobiť (elektrolýza). Problém je jeho výbušnosť. Môže sa stať, že sa Ti podarí zakúriť vodíkom iba raz a si ... v Markíze:)
živnostník-začiatočník
06.05.09,05:05
Neviem už na akej stránke som to pozeral, ale niektorý to majú spravené tak že vykurujú elek. infra panelmi a na streche majú fotovoltické články. Som sa dozvedel, že takto vyrábajú elektrinu celý rok(sú pripojený normálka na el. siet a stačí iba svetlo-nemusí ani slnko svietiť) sa im točia hodiny opačne a cez zimu to minú to čo vyrobili el. ener. počas roka. To vychádza podla mojho názoru, že kúria zadarmo. Ja viem ale tie vstupné náklady su velmi velmi vysoke. Ved 1kW fotovoltického panelu na výrobu el. stojí niekde okolo 4000eur. Návratnost tam može byť asi10-15rokov. Ale bral by som to. Má tu niekto takéto kúrenie?

Hm, neviem, ale velmi tomu neverim. Hlavne pochybujem, ze by si v nasich podmienkach dokazal ziskat co i len teoreticky vykon 1000 W z fotovoltaitickeho panelu. O stabilite prudu a napatie a frekvencii ani nehovorim...
patrixo
06.05.09,18:20
Vodík nie je problém vyrobiť (elektrolýza). Problém je jeho výbušnosť. Môže sa stať, že sa Ti podarí zakúriť vodíkom iba raz a si ... v Markíze:)


Musím uznať, že si ma veľmi pobavil:)... keby chceš vyrábať vodík elektrolýzou a používať ho na kúrenie, tak by to bola fantastická likvidácia elektriny a tvojich peňazí. Pretože podľa prvého zákona termochémie, hodnoty reakčnej entalpie priamej a protismernej reakcie majú rovnakú veľkosť, ale líšia sa znamienkom. To znamená, že keby si chcel vyrobiť z 1 mol vody 1 mol vodíka a 1/2 mol kyslíka, musel by si dodať reakčnú entalpiu 286 kJ a keby si spálil 1 mol vodíka a 1/2 mol kyslíka, tak by si zas dostal len 286 kJ. Lenže v skutočnosti by si elektrickej energie potreboval viac, lebo v dôsledku nečistôt v materiáloch elektród a v elektrolyte, poruchami v kryštálovej mriežke elektród a pod. vznikajú vedľajšie fyzikálnochemické deje, ktoré zapríčiňujú zvýšenú spotrebu elektrickej energie, a tým znižujú účinnosť elektrolýzy. To by bola prvá strata. potom, keby ideš spaľovať v kotli vodík so vzduchom vznikne ti ďalšia strata a to tá, že sa ti všetok vodík nespáli (neexistuje reakcia so stupňom premeny alfa=1). ďalej ti vzniká strata vo výmenníku tepla, pretože podľa druhej vety termodynamiky nie je možné, aby sa teplo šírilo z chladnejšieho miesta na teplejšie. Na to aby si využil celkovú spaľovaciu entalpiu, museli by spaliny odovzdať toľko tepla, kým by sa neochladili na teplotu paliva pred zhorením (a špeciálne v tomto prípade by museli aj komplet skondenzovať(čo je nemožné), pretože naše spaliny sú vlastne para, lebo 2H2 + O2 = 2H2O) a to sa nedá, lebo spaliny vo výmenníku tepla môžu odovzdať len toľko tepla, kým sa neochladia na teplotu vody, ktorú vykurujú (a tá má priemerne 60°C, teplota spaľovacieho vzduchu závisí od počasia a teplota vodíka závisí tiež od počasia a od zmeny tlaku pri škrtení ventilom, pretože vo fľaši, alebo v potrubí mal vodík tlak vyšší a po škrtení bude mať nižší a tým vzrastie teplota. Niekomu sa to bude zdať divné, že teplota vzrastie, ale vodík a hélium sú jediné dva plyny u ktorých teplota pri škrtení vzrastá. u ostatných plynoch je to opačne... no ale v konečnom dôsledku palivo má nižšiu teplotu ako vykurovacia voda). V skutočnosti máme ďalšiu stratu, pretože tie spaliny sa neochladia na teplotu vody, čo je okolo 70°C, ale sú horúcejšie, pretože technicky nie je možné navrhnúť výmeník tepla so 100% účinnosťou. a u výmenníkov typu spaliny/voda už vôbec nie, pretože plyny majú veľmi nízky koeficient prestupu tepla... ďalej je tu ešte jedna vec. tá para, keď bude kondenzvať, vo výmenníku (správenjšie by som to mal nazvať kondenzátor), vytvorí sa kondenzačný film, ktorý bude predstavovať ďalší odpor pri prestupe tepla a účinnosť bude ešte horšia. Ďalej vzniknú straty tokom tepla cez stenu kotla (tie najlepšie kotle majú straty tepla cez steny okolo 5%) a zbytočne budeš vykurovať pivnicu, alebo kde už ten kotol budeš mať... no a keď to zoberieme celkovo do úvahy, tak podľa môjho skromného odhadu stratíš aj v tom najlepšom prípade okolo 40% z peňazí za elektrinu ak nie viac... a ešte som skoro zabudol na obehové čerpadlo, ktoré by predstavovalo ďalšiu spotrebu energie oproti napr. podlahovému elek. kúreniu odporovým drôtom... tým vodíkom sa dá kúriť v priemysle, kde vzniká vodík ako vedľajší produkt napr. pri rôznych anaeróbnych pyrolýzach a podobne... a keby chcel niekto špekulovať, že cez leto bude chcieť vyrábať elektrinu solárnymi panelmi a pomocou nej vyrábať vodík ktorý, bude skladovať vo fľašiach na zimu, tak. by to bolo niečo strašné, pretože by toho vodíka nebolo dosť na celú zimu (pri nezateplenom dome určite), tak by musel mať ešte druhú alternatívu vykurovania a ešte špeciálny kompresor na plnenie fliaš.. , a ešte jedna vec, vodík má také malé molekuly, že dokáže prejsť cez kovovú mriežku steny fľaše a od leta do zimy by sa mu ten vodík z fliaš vytrácal. Nie som anorganický technológ a neviem koľko by sa toho vodíka za ten čas vytratilo, ale úbytok by bol prekvapujúci:eek:.. takato metóda by mala návratnosť aj 100 rokov
Ferdosondo
15.05.09,06:02
Patrixo, plne súhlasím, dobrá analýza. Veď ja som ani nechcel vyrábať vodík, len som napísal, že sa to dá, už keby niekto po tom túžil.:) Tie panely sú vďaka svojej cene zatiaľ nenávratná investícia.
jelen077@azet.sk
17.05.09,19:51
Otom kurení vodíkom.....to som videl na nete take video, mal to v rodinnom dome a vo večšej sklenenej nádobe s vodou vyrábal vodík, ktorý bol trubkami napojený rovno na kotol a fungovalo mu to. Nemám informácie či ešte žije alebo nie. Nemal tam spravený ani žiadny zásobník na vodík, čo vyrobil to ihned spotreboval.
Tiež som tento podobný systém videl v autách a jazdia niektorý doteraz na vodík. Samozrejme majú na to upravený motor.
O tých fotovoltických článkoch.... som zistil, že tie vraj moc tej energie nevyrobia, ked že maju účinnosť iba 10-15% na to môžem zabudnúť.....to je tak pre takých čo nevedia čo s peniazmi.......Vďaka vám za vaše názory:)
demko1
20.05.09,17:13
Tieto najnovšie pecky ako čerpadlo, panely.... by som neriešil to je ešte veľmi drahé s dlhou návratnosťou.

Na tvojom mieste by som riešil dve možnosti

1. AK SA TI CHCE RÚBAŤ DREVO - splyňovací kotol
Naláduješ pár dobrých kúskov a 24 hodín pokoj. Kotol si sám reguluje horenie. Je možné vybaviť ho izbových termostatom a kotol spáli len toľko dreva koľko treba.

2.AK SA TI NECHCE RÚBAŤ DREVO - infra
V dome som to síce ešte neriešil, ale videl som to v niekoľkých priemyselných prevádzkach a v pohode.

Vstupné náklady a prevádzka sú cca rovnaké úspora oproti plynu by mala byť okolo 40%.

Aj by som napísal značku ale to by bola reklama, hoď do googla.
patrixo
20.05.09,17:54
Tieto najnovšie pecky ako čerpadlo, panely.... by som neriešil to je ešte veľmi drahé s dlhou návratnosťou.

Na tvojom mieste by som riešil dve možnosti

1. AK SA TI CHCE RÚBAŤ DREVO - splyňovací kotol
Naláduješ pár dobrých kúskov a 24 hodín pokoj. Kotol si sám reguluje horenie. Je možné vybaviť ho izbových termostatom a kotol spáli len toľko dreva koľko treba.

2.AK SA TI NECHCE RÚBAŤ DREVO - infra
V dome som to síce ešte neriešil, ale videl som to v niekoľkých priemyselných prevádzkach a v pohode.

Vstupné náklady a prevádzka sú cca rovnaké úspora oproti plynu by mala byť okolo 40%.

Aj by som napísal značku ale to by bola reklama, hoď do googla.


:) no ani to drevo zadarmo z neba nepadá... ale ak má niekto prístup k drevu tak to môže byť relatívne lacná alternatíva kúrenia.. a keď kotol na pevne, tak splyňovací . s tým súhlasím.
A ak sa môžem spýtať v ktorých priemyselných prevádzkach si videl kúriť pomocou infra?
... a škoda, že si nenapísal že úspora čoho je u infra o 40 % väčšia...

A mimochodom panely nie sú žiadna novinka a tepelné čerpadlo už je vymyslené skoro sto rokov...
patrixo
20.05.09,18:07
Otom kurení vodíkom.....to som videl na nete take video, mal to v rodinnom dome a vo večšej sklenenej nádobe s vodou vyrábal vodík, ktorý bol trubkami napojený rovno na kotol a fungovalo mu to. Nemám informácie či ešte žije alebo nie. Nemal tam spravený ani žiadny zásobník na vodík, čo vyrobil to ihned spotreboval.
Tiež som tento podobný systém videl v autách a jazdia niektorý doteraz na vodík. Samozrejme majú na to upravený motor.
O tých fotovoltických článkoch.... som zistil, že tie vraj moc tej energie nevyrobia, ked že maju účinnosť iba 10-15% na to môžem zabudnúť.....to je tak pre takých čo nevedia čo s peniazmi.......Vďaka vám za vaše názory:)

k tomu kúreniu vodíkom sa už vyjadrovať nebudem, už sa tak stalo... aaa panely. No dobre... kompresory majú účinnosť 30 % a keď ich prevádzkujú babráci tak len 20%, pece na pečenie chleba tiež okolo 30% - 40 % a keď ich prevádzkujú babráci tak majú účinnosť len 6%... a aj tak sa používajú ... lenže pri fotovolt. článkoch investuješ len vstupné náklady (aj keď to nie je zrovna lacné) a potom vyrábaš energiu a potom už sa ti investícia vracia... kedy sa vráti tak to je už druhá vec...:)
demko1
20.05.09,18:18
:) no ani to drevo zadarmo z neba nepadá... ale ak má niekto prístup k drevu tak to môže byť relatívne lacná alternatíva kúrenia.. a keď kotol na pevne, tak splyňovací . s tým súhlasím.
A ak sa môžem spýtať v ktorých priemyselných prevádzkach si videl kúriť pomocou infra?
... a škoda, že si nenapísal že úspora čoho je u infra o 40 % väčšia...

A mimochodom panely nie sú žiadna novinka a tepelné čerpadlo už je vymyslené skoro sto rokov...
Jáááj veď aj auto na elektrinu bolo vymyslené pred sto rokmi a stále fičíme na nafťákoch. Len teraz to prichádza do módy.

Ja som infra videl v jednom autoservise, vo výrobni na minerálku a výrobni na montované domy.
demko1
20.05.09,18:50
Jáááj veď aj auto na elektrinu bolo vymyslené pred sto rokmi a stále fičíme na nafťákoch. Len teraz to prichádza do módy.

Ja som infra videl v jednom autoservise, vo výrobni na minerálku a výrobni na montované domy.
patrixo
20.05.09,20:18
Jáááj veď aj auto na elektrinu bolo vymyslené pred sto rokmi a stále fičíme na nafťákoch. Len teraz to prichádza do módy.

Ja som infra videl v jednom autoservise, vo výrobni na minerálku a výrobni na montované domy.

tak tú výrobňu na minerálku by som pochopil, ale autoservis a výroba montovaných domov.. tak to vôbec nechápem prečo to tak riešia... no, možno majú na to nejaký pádny dôvod.. ktorý by som chcel poznať
demko1
21.05.09,07:12
Možno má v rodine niekoho, kto vyrába infra panely.
jelen077@azet.sk
21.05.09,18:01
No myslím, že som už našiel to správne kurenie...iked trocha drachšie ale zasa nemusím najbližších x-rokov dotoho vraziť ani korunu okrem elektriny. Kurenie z kamena je to čiastočne akumulačné, takže dostanem od elektrární tu najnižšiu tarifu na 20h denne a možem na to používat všetky spotrebiče v domacnosti aj kuriť. Už tu o tom ktosi písal, ale nespomínam si už čo otom písali. Tiež vraj je tam životnosť min. 50rokov ale neni to dokázané. Používa niekto tieto vykurovacie panele z kamena....vraj je tam uspora min. 25% ako pri plyne.
patrixo
21.05.09,19:40
No myslím, že som už našiel to správne kurenie...iked trocha drachšie ale zasa nemusím najbližších x-rokov dotoho vraziť ani korunu okrem elektriny. Kurenie z kamena je to čiastočne akumulačné, takže dostanem od elektrární tu najnižšiu tarifu na 20h denne a možem na to používat všetky spotrebiče v domacnosti aj kuriť. Už tu o tom ktosi písal, ale nespomínam si už čo otom písali. Tiež vraj je tam životnosť min. 50rokov ale neni to dokázané. Používa niekto tieto vykurovacie panele z kamena....vraj je tam uspora min. 25% ako pri plyne.


to je tuším dnes v móde nepísať úspora čoho 25 %...:o .. zo zákona zachovania energie vyplýva jedna podstatná vec: a to, že energia sa nedá vyrobiť ani zničiť, iba premieňať. a keď si vezmeme, že ceny rôznych zdrojov energie sú diametrálne odlišné, tak sa nám vnukne otázka: Aký zdroj je pre nás najvýhodnejší? ten cenovo (v zmysle:vyššia cena za jednotku dodanej energie pri vyššej účinnosti zariadenia) alebo energeticky (v zmysle nižšia cena za jednotku dodanej energie pri nižšej účinnosti zariadenia) náročnejší? odpoveď je: 1. účinnosť a z toho vyplýva 2. návratnosť (pri určitých podmienkach)
jelen077@azet.sk
18.05.10,17:46
Ešte keby som mal tak ten magnetický generátor, tak to by som si mohol doma aj elektrinu vyrábať.
Skúšal ho niekto z vás doma vyrobiť.
Kedže kúpiť sa to nedá a ani nebude dať lebo chlapík čo to vymyslel si to nechal patentovať a ten to chystá iba prenajímať.