M4rekX
04.05.09,01:13
Zdravím, som stredoškolak, praxujem v jednej firme a chcel by som tam ostat pracovať, no taktiež chcem chodiť ešte externe na vysoku školu... a kedže nemôžem pracovať 160 Hod mesačne tak som sa rozhodol a dohodol s firmou že si založím živnosť a budem im fakturovať to čo odrobím ...

Lenže teraz by som potreboval o tom nejaké info a to že čo všetko potrebujem k založeniu živnosti, kolko sa platia odvody (čo sa platí ked som študent), či môžem byť platca DPH. kolko sa platí za živnost, a za každy dalši okruh podnikania, ake okruhy si môžem dať...
Kolko sa platia jednotlivé odvody a kam, ako to je s platením DPH, potrebujem firemny nazov ? pečiatku? sídlo firmy ?

Ako je to s podnikatelskym učtom, (musím ho mať ? ), nestači ked mám osobny učet ? Vadí ked mam študentsky učet (Tatra Academy)

A čo sa bude platit dalši rok a čo sa bude a kolko platit ked nebudem už študovať ...
Vopred Dakujem za odpovede.
KEJKA
04.05.09,06:47
to je celá téma, čo keby si postupne povyhľadával odpovede? len si zadaj časť otázky do "hľadaj" a môžeš čítať do aleluja.
Ak ťa firma zamestnáva, tiež ti môže dať hodinovku a mzdu ti dá podľa odrobených hodín - teda ak plánujš robiť len pre tú jednu frmu. Toto nie je dôvod na založenie živnosti - de facto nebudeš podnikať.
grammatika
04.05.09,06:53
Ak budeš externý študent na Vysokej škole, tak štát za Teba platiť odvody do zdravotnej nebude (jedine, ak budeš zaevidovaný naUPSVaR).
Ty sa môžeš úplne v pohode zamestnať na trvalý pracovný pomer. (ak teda uvažujeme, že ukončíš strednú školu - čiže už nebudeš stredoškolák a budeš len externe študovať VŠ.)
grammatika
04.05.09,06:56
Živnosť si nemôžeš založiť, ak nemáš 18 rokov. takže predpokladám, že sa pýtaš na obdobie po skončení strednej školy a začatí externého štúdia na VŠ. Tak potom máš jednoduchšie, ak sa u nich zamestnáš na TPP, ako som písala,
M4rekX
04.05.09,12:41
TPP neprichádza do uváhy, to nechcem ! Zas taky kamarat s tou firmou niesom aby som si dovolil u nich pracovat na TPP, kedže viem ako to tam chodi som sa rozhodol že si to dam na živnost a budem im fakturovat vykonanu prácu... a nebudem u nich zamestnany natrvalo, popri tom chcem rozbehnut svoje veci a robím grafické návrhy tak potrebujem fakturovat konečnému zákaznikovi, stoho dôvodu si chcem založit aj tu živnost (aby som mohol podnikat a aby som mohol fakturovat aj prácu vykonanu pre tu firmu)

Mám 19 rokov takže klud ohladom veku, polku maturity mam uspešne za sebou už len ústne a som vonku.
KEJKA
04.05.09,19:48
takže sa zorientuj v Porade, nefunguje to tu ako otazka-odpoved, ale zodpovedané otázky mnohé sú, treba si odpovede dohľadať. A ty sa nič nové nepýtaš.....
veronikasad
05.05.09,05:07
TPP neprichádza do uváhy, to nechcem ! Zas taky kamarat s tou firmou niesom aby som si dovolil u nich pracovat na TPP, kedže viem ako to tam chodi som sa rozhodol že si to dam na živnost a budem im fakturovat vykonanu prácu... a nebudem u nich zamestnany natrvalo, popri tom chcem rozbehnut svoje veci a robím grafické návrhy tak potrebujem fakturovat konečnému zákaznikovi, stoho dôvodu si chcem založit aj tu živnost (aby som mohol podnikat a aby som mohol fakturovat aj prácu vykonanu pre tu firmu)

Mám 19 rokov takže klud ohladom veku, polku maturity mam uspešne za sebou už len ústne a som vonku.

http://www.porada.sk/t104293-student-a-zivnost.html?highlight=%B9tudent+%BEivnos%BB