mariannak
04.05.09,07:08
Môžem odpísať daňovo do nákladov pohľadávku, ktorá vznikla z titulu nesplateného úveru? Myslím, že bolo niekde v zákone, že odpísať do nákladov a aj uznať za daňový výdavok sa môže len pohľadávka, ktorá pri jej vzniku bola účtovaná do výnosov a to úver nie je. Nemôžem to nájsť v zákone. Neviete niekto?

Alebo podobný prípad, keď ide o predaj nehnuteľnosti - účtuje sa predaj do výnosov, kúpna cena bola zaplatená - následne kataster nepovolil vklad - odvolanie - kúpna cena bola preúčtovná na prijaté preddavky a následne bol vyhlásený konkurz. Môže sa takáto pohľadávka (nadobudnutá postúpením) odpísať do nákladov? Bola síce vo výnosoch ale skončila na prijatých preddavkoch.
Ď.
mariannak
04.05.09,07:01
prosím ...
JarkaL
04.05.09,14:38
Mám taký pocit, že v obidvoch prípadoch hovoríme nie o pohľadávke, ale o záväzku...
Prijatý preddavok nie je pohľadávka firmy, ale jej záväzok, veď keď nedošlo k predaju, mali by ste peniaze vrátiť. Ak ich už nemáte a ste v konkurze, mal by sa veriteľ prihlásiť. Vy sami si nemôžete btento čerstvý záväzok len tak sami odpísať.
Takisto ak máte nejaký nesplatený úver (ak som tomu dobre porozumela).
Rozalka
04.05.09,15:35
Ani v jednom prípade nejde o daňový náklad.

Prijatý úver a ani prijatá záloha nebola v čase ich prijatia zdanená, prečo by mali teraz daň znížiť?
mariannak
04.05.09,16:18
Mám taký pocit, že v obidvoch prípadoch hovoríme nie o pohľadávke, ale o záväzku...
Prijatý preddavok nie je pohľadávka firmy, ale jej záväzok, veď keď nedošlo k predaju, mali by ste peniaze vrátiť. Ak ich už nemáte a ste v konkurze, mal by sa veriteľ prihlásiť. Vy sami si nemôžete btento čerstvý záväzok len tak sami odpísať.
Takisto ak máte nejaký nesplatený úver (ak som tomu dobre porozumela).

Ide o pohľadávku, ktorú sme nadobudli postúpením od inej obchodnej spoločnosti (táto nadobudla pohľadávku od banky, ktorá poskytla úver). Dlžník je v konkurze, tento rok bude skončený konkurz a pohľadávku budeme odpisovať, len neviem či daňovo alebo nie.
Rozalka
04.05.09,16:27
Nepoteším ťa, daňovo určite nie.
mariannak
05.05.09,18:19
neviete mi poradiť § v zákone ?
Tweety
05.05.09,18:23
neviete mi poradiť § v zákone ?
§19, 21 Zákona o dani z príjmov.
mariannak
01.06.09,18:39
napísala som dopyt na DRSR a toto mi odpovedali:

sluzby@drsr.sk

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Odpis pohľadávky vykonaný v účtovníctve účtovnej jednotky je uznaným daňovým výdavkom, ak sú splnené podmienky § 19 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov v platnom znení. Vo Vami uvedenom prípade ak sú splnené podmienky bodu 1/ cit. zák. ustanovenia a to do výšky obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo jej neuhradenej časti.

Odbor služieb pre veesjnosť DR SR BB

Váš dopyt:

Obraciam sa na Vás so žiadosťou o poskytnutie informácií ? stanoviska k daňovej problematike:

Obchodná spoločnosť je vlastníkom pohľadávky, ktorú nadobudla postúpením na základe Zmluvy o postúpení pohľadávky od inej obchodnej spoločnosti. Táto obchodná spoločnosť nadobudla pohľadávku tiež postúpením od postupcu VÚB, a.s.. Uvedená pohľadávka vznikla z dôvodu nesplateného úveru dlžníkom. Dlžník je v konkurze. V roku 2009 došlo k právoplatnému skončeniu konkurzu.

Môže obchodná spoločnosť ? vlastník pohľadávky, odpísať pohľadávku voči dlžníkovi v konkurze do nákladov a bude tento náklad daňovo uznaný?


Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

S pozdravom