Fadetka
04.05.09,09:13
Dobry den,
Moja priatelka (slovenka) zije v cudzine a zial, nepocula o tom, ze stare a neplatne cestovne pasy bolo by treba vratit spat. Kedze jej pas je neplatny od januara 2009, hrozi jej zaplatenie pokuty za odovzdanie v juni tento rok?
dakujem....
Stanislav 1975
04.05.09,07:16
Ahoj,pokuta jej nehrozí, starý pas treba odovzdať pri vybavovaní nového pasu, takže ani sa s tým odovzdávaním nemusí ponahľať- policajti si ho sami vypýtajú ked jej budú robiť nový pas...
ivka70
04.05.09,07:29
A to este moze mat sucasne 2 vydane pasy.
Takze ani pri vydavani nasledujuceho ho pytat nebudu, az keby si dala robit dalsi, tak musi najstarsi vratit.

Vobec nevadi, ze mu skoncila platnost, moze ho vratit az po x rokoch.
Stanislav 1975
04.05.09,07:37
Taká pikoška, ja čo som mal 1 pas, tak som tam mal víza do číny a keďže som bol ešte skoro pubiš, tak som si ho chcel nechať na pamiatku, skončila mi platnosť a išiel som si vybaviť nový a policajt mi hovorí- poprosím starý pas a ja na to- stratil som ho a on- tak to bude pokuta a ja na to mu vravím-počkajte, či ho nenájdem a vytiahol som ho z vrecka a policajt sa len zasmial...:D:D:D
alaya1
04.05.09,08:30
Ahoj,pokuta jej nehrozí, starý pas treba odovzdať pri vybavovaní nového pasu, takže ani sa s tým odovzdávaním nemusí ponahľať- policajti si ho sami vypýtajú ked jej budú robiť nový pas...
a odomna nepytali nic, nechali mi ho, len ho prestikli.
alla66
04.05.09,12:22
Občan, ktorý je držiteľom cestovného pasu, je povinný:

odovzdať bezodkladne neplatný cestovný pas orgánu, ktorý ho vydal, v zahraničí zastupiteľskému úradu a na vyžiadanie policajnému útvaru.



Neplatný cestovný pas môže byť na požiadanie držiteľovi ponechaný, ak má v ňom udelené platné vízum iného štátu alebo iný obdobný doklad potrebný na pobyt na jeho území; po uplynutí platnosti víza je občan povinný takýto cestovný pas odovzdať.

Občan, ktorý má v úschove cestovný pas občana mladšieho ako 15 rokov, ktorý bol na základe rozhodnutia súdu alebo predbežným opatrením zverený do výchovy druhému rodičovi alebo inej osobe, je povinný bezodkladne odovzdať tento doklad druhému rodičovi alebo inej osobe, alebo na požiadanie orgánu, ktorý ho vydal.

Občan, ktorý má v cestovnom pase vykonaný zápis o občanovi mladšom ako päť rokov a nastali okolnosti podľa § 21 ods. 4 zákona o cestovných dokladoch, je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánu, ktorý cestovný pas vydal, na zrušenie zápisu o občanovi mladšom ako päť rokov v cestovnom pase.



Občan Slovenskej republiky môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných pasov. Ak ostatné cestovné pasy neodovzdal, je povinný ich odovzdať bezodkladne orgánu, ktorý ich vydal alebo zastupiteľskému úradu v zahraničí.Za nesplnenie uvedených povinností môže byť občanovi uložená pokuta podľa § 30 ods. 2 zákona o cestovných dokladoch do výšky 331,50 € (10 000,-Sk) alebo podľa § 30 ods. 3 zákona o cestovných dokladoch do výšky 33 € (1 000,-Sk).
Palaj
13.07.11,06:58
Ja by som potreboval radu pls. Dal som si robiť nový pas a chcú aby som vrátil starý, ale absolútne neviem o žiadnom, že by som taký mal, resp. ho nie je absolútna šanca nájsť. je tomu predsa 10 rokov. Je možné to urobiť nejakým vyhlásením, že nedisponujem iným pasom, i keď ho majú policajti v PC ???

ďakujem
arizona
13.07.11,07:02
Ja by som potreboval radu pls. Dal som si robiť nový pas a chcú aby som vrátil starý, ale absolútne neviem o žiadnom, že by som taký mal, resp. ho nie je absolútna šanca nájsť. je tomu predsa 10 rokov. Je možné to urobiť nejakým vyhlásením, že nedisponujem iným pasom, i keď ho majú policajti v PC ???

ďakujem

Ak pas nemas, mal by si nahlasit stratu.



Ak občan stratí alebo mu odcudzia cestovný pas, je povinný ohlásiť bezodkladne túto stratu alebo odcudzenie príslušnému oddeleniu dokladov, ktoré cestovný pas vydalo, prípadne ktorémukoľvek inému oddeleniu dokladov alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru.
Ak občan stratí alebo mu odcudzia cestovný pas v zahraničí, je povinný ohlásiť bezodkladne túto stratu alebo odcudzenie na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky a po návrate do Slovenskej republiky tiež príslušnému oddeleniu dokladov, ktoré cestovný pas vydalo; ak občan pri ohlásení predkladá doklad o strate alebo odcudzení cestovného pasu v inom ako slovenskom alebo českom jazyku, priloží aj jeho osvedčený preklad do štátneho jazyka.
Ak občan neohlási bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, dopustí sa priestupku (§30 ods. 1 písm. m), za ktorý je možné uložiť pokutu do výšky 331 €.


http://www.minv.sk/?strata-alebo-odcudzenie-cestovneho-pasu
kn-alka
13.07.11,07:14
ja som tiež platila za neodovzdanie starého pasu pokutu 33 € :(
Buttabi
16.09.11,11:01
preco odo mna chcu v LM pokutu 100e za nevratenie stareho pasu + 33 za vybavenie noveho?
arizona
16.09.11,11:45
preco odo mna chcu v LM pokutu 100e za nevratenie stareho pasu + 33 za vybavenie noveho?
A preco si sa nespytala ich? :eek::rolleyes::confused:
Buttabi
16.09.11,11:55
Bolo to uz v maji tohto rokua opytal som sa...povedala mi ze to je pokuta ked neodovzdam stary....a tu citam ze babenka mala pokutu len 30e ... to si vysku pokuty davaju ako chcu ci ako?
lujza.j
16.09.11,12:27
Bolo to uz v maji tohto rokua opytal som sa...povedala mi ze to je pokuta ked neodovzdam stary....a tu citam ze babenka mala pokutu len 30e ... to si vysku pokuty davaju ako chcu ci ako?

zvýšený správny poplatok sa zvyšuje podľa toho koľká strata to je. takže ked niekto stratí/neodovzdá/ tak sa mu to nabaluje.
arizona
16.09.11,12:35
Bolo to uz v maji tohto rokua opytal som sa...povedala mi ze to je pokuta ked neodovzdam stary....a tu citam ze babenka mala pokutu len 30e ... to si vysku pokuty davaju ako chcu ci ako?
Bud rada, ze ti nedali 331 ;)