lee
17.07.05,17:31
Dobry den,

mozno hlupa otazka ale som v tejto problematike uplny laik. Trochu som cital toto forum a dozvedel sa ze niekto je platca DPH a niekto nie. Platca DPH by nemal/a byt podnikatel / spolocnost ktory/a neprekroci urcitu hranicu zisku.

Zaujima ma, ak by som si otvoril obchod, pri nakupe tovaru vo velkosklade by som platil / neplatil DPH? pripadne, ci sa vracia nejak dodatocne.

ak niekto ma nejaky dobry link na stranku , prip. knihu ktora je o tejto problematike + o zac. podnikania prosim poradte . ( porada.sk uz poznam :) )

dakujem,
liba2
17.07.05,15:41
[QUOTE=lee]Dobry den,

mozno hlupa otazka ale som v tejto problematike uplny laik. Trochu som cital toto forum a dozvedel sa ze niekto je platca DPH a niekto nie. Platca DPH by nemal/a byt podnikatel / spolocnost ktory/a neprekroci urcitu hranicu zisku.
Zaujima ma, ak by som si otvoril obchod, pri nakupe tovaru vo velkosklade by som platil / neplatil DPH? pripadne, ci sa vracia nejak dodatocne.
ak niekto ma nejaky dobry link na stranku , prip. knihu ktora je o tejto problematike + o zac. podnikania prosim poradte . ( porada.sk uz poznam :) )
--------
Platiteľom DPH sa môžeš stať dobrovoľne (podáš si žiadosť na tvoj DÚ). Ale platiteľom sa musíš stať, keď tvoj obrat (nie zisk) dosiahne výšku 1,5 mil. Sk za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov (aj keby medzi tým bol prelom dvoch rokov).
lee
17.07.05,15:46
ahoj liba,

ako je to s nakupovanim tovaru ? DPH neplatim / alebo platim a potom mi ju nejak vratia?
liba2
17.07.05,15:59
[QUOTE=lee]

.....ak niekto ma nejaky dobry link na stranku , prip. knihu ktora je o tejto problematike + o zac. podnikania prosim poradte . ( porada.sk uz poznam :) )
-----------
Najlepšou knihou je zákon č. 222/2004 Z.z. v znení zákona č. 350/2004 a zákona č. 651/2004 Z.z. Toto si musíš aspoň raz prečítať. Odporúčam kúpiť PORADCA č. 5-6/2005. Je tam aj komentár. Získaš základné vedomosti o DPH a potom aj tvoje otázky budú konkrétnejšie a vecnejšie. To však neznamená že by si sa dnes a nasledujúce dni už nemohol pýtať. Ja neviem pripojiť link (hanba!) ale nájde sa nejaká iná dobrá duša ktorá to urobí.
porfin
17.07.05,16:32
pozri si aj toto: Zákon o DPH od 1.1.2005
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-7176.html
liba2
18.07.05,04:49
pozri si aj toto: Zákon o DPH od 1.1.2005
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-7176.html
To porfin:
Vďaka ti, že si sa pripojil do tejto témy v snahe pomôcť začínajúcemu podnikateľovi lee a doplnil si to, čo som ja urobiť nevedela (som tu ešte krátko, nájdem, ale mi to dlho trvá). Posúvam týmto tému hore.
zukana
18.07.05,08:03
Lee, pokúsim sa ti, veľmi zjednodušene, uviesť príklady:

1. nie si platcom DPH
Nakúpiš tovar vo veľkosklade, kde ti vystavia faktúru:
cena bez DPH (základ dane) 100 Sk
DPH 19 SK
cena s DPH 119 Sk
Zaplatíš 119 Sk
Prídeš domov a k cene s DPH pripočítaš rabat, s ktorým robíš, napr. 30% a tvoja predajná cena bude 119 x 30% = 154,70 Sk.
S týmto končíš a viac ťa nič nezaujíma.
Ak si kúpil materiál, s ktorého vyrobíš výrobok na jeho ocenenie vychádzaš tiež zo 119 korún + ostatné náklady + zisk.

2. si platcom DPH
Začiatok ten istý ako v prvom prípade, ale ...
Prídeš domov a oceních tovar takto: 100 x 30 % = 130 * 19% (DPH) = 154,70 Sk bude tvoja predajná cena. Povedzme, že tento tovar predáš v tom istom období, v ktorom si ho nakúpil (kalendárny mesiac, štvrťrok). Potom príde čas na podanie daňového priznania v ktorom si uplatníš nárok na odpočet DPH (to je tá časť, ktorú si zaplatiť svojmu dodávateľovi), čiže 19,- Sk a vznikne ti povinnosť odviesť DPH (DPH z predaného tovaru = 154,70 - 130), čiže 24,70 Sk. Tvoja daňová povinnosť 24,70 - 19 = 5,70 SKK, čo musíš odviesť na účet správcu dane.

Sumár
add 1. zisk 154,70 - 119 = 35,70
add 2. zisk 154,70 - 119 + 19 - 24,70 = 30
veronikaa
31.07.05,16:08
Ahojte, tiez som laik, a tak by mi velmi pomohlo, keby ste mi poradili, co je lepsie resp. spravnejsie - byt ci nebyt platcom DPH, ked firma chce vyrabat odevy a potom ich distribuovat do maloobchodnych predajni. Mohli by ste sa mi, prosim Vas, pomoct? Dakujem Vam za Vas cas a rady. Pekny den.
ondrejvla
31.07.05,16:22
Ahojte, tiez som laik, a tak by mi velmi pomohlo, keby ste mi poradili, co je lepsie resp. spravnejsie - byt ci nebyt platcom DPH, ked firma chce vyrabat odevy a potom ich distribuovat do maloobchodnych predajni. Mohli by ste sa mi, prosim Vas, pomoct? Dakujem Vam za Vas cas a rady. Pekny den.
Veronika, to je podľa toho, v akom objeme budeš mať výrobu, či budeš viac kupovať, vyrábať a (nedajbože!) mať na sklade, alebo už máš zabezpečený odbyt a tvoj odberateľ je platiteľ DPH.
Myslím, že pre tebe by mohlo byť výhodou už napríklad toto:
- prenájom budeš mať od platiteľa DPH, budú to výrobné priestory, DPH si odpočítaš, taktiež z energií, nákupu strojov, materiálu, zariadenia,
- tvoj odberateľ bude chcieť zmluvy o dodávke tovaru s platiteľom DPH, nakoľko on sám je platiteľ, tovar budeš predávať s DPH,
- v prípade, že máš viac odberateľov - platiteľov DPH, títo ťa môžu upredňostňovať pred neplatiteľmi,
- v prípade ak dosiahneš obrat 1,5 mil.Sk za 12 po sebe idúcich mesiacov, budeš sa musieť stať platiteľom DPH podľa zákona,
tvoje nevýhody -
- za viac predáš, teda na výstupe budeš mať oveľa viac ako na vstupe, tzn. aj viac odvedieš DÚ,
- tvoj odberateľ nebude platiteľom DPH, bude to pre neho nevýhodou,
nebude uzatvárať s tebou kontrakty,
- je ešte veľa iných za a proti v prípade, že sa môžeš rozhodnúť, či sa staneš ľubovoľným platiteľom...
Myslím, že najdôležitejšie je pre teba naštudovať si zákon o DPH, poradiť sa so svojou účtovníčkou, zvážiť výhody a nevýhody.
A najmä, želám ti dobrý výber účtovníčky, je to základ tvojho úspechu. Vyberaj s rozumom, musí byť nielen účtovník, ale i ekonóm.
Danielle369
31.07.05,16:31
Samozrejme byť platcom DPH,PRETOžE ked nebudeš,tak moja predajna nekupi od Teba nič,lebo ja som platca DPH A nemohla by som si uznať depehačku.
veronikaa
31.07.05,16:45
Pani Vlasta,

ďakujem Vám za promptnú odpoveď a cenné rady. Dobrá "Pani účtovníčka" je naozaj veľmi dôležitá. Mám už jednu pani vyhliadnutú, dúfam, že si budeme navzájom vyhovovať.

Problém s čítaním zákona o DPH mi robí pochopenie širších súvislostí, mám také potrhané informácie, pomohla by mi nejaká základná literatúra. Škoda, že nemám ekonomické vzdelanie, keby človek vedel, v čom bude chcieť naozaj pracovať, tak by sa tomu venoval od prvého ročníka na SŠ a vybral by si celkom iné zameranie. To je tak, keď človek nepozná sám seba v pravý čas...:)

Ešte raz Vám veľmi pekne ĎAKUJEM a prajem pekný zvyšok dňa.
ondrejvla
31.07.05,16:51
Pani Vlasta,

ďakujem Vám za promptnú odpoveď a cenné rady. Dobrá "Pani účtovníčka" je naozaj veľmi dôležitá. Mám už jednu pani vyhliadnutú, dúfam, že si budeme navzájom vyhovovať.

Problém s čítaním zákona o DPH mi robí pochopenie širších súvislostí, mám také potrhané informácie, pomohla by mi nejaká základná literatúra. Škoda, že nemám ekonomické vzdelanie, keby človek vedel, v čom bude chcieť naozaj pracovať, tak by sa tomu venoval od prvého ročníka na SŠ a vybral by si celkom iné zameranie. To je tak, keď človek nepozná sám seba v pravý čas...:)

Ešte raz Vám veľmi pekne ĎAKUJEM a prajem pekný zvyšok dňa.
Želám ti, nech nájdeš tú správnu cestu v podnikaní. Ak máš vyhliadnutú dobrú ekonómku, tá by ti mala vo všetkých takýchto problémoch poradiť. A neboj sa, čas preverí nielen teba, či máš výdrž, ale aj tvoju odvahu začať a učiť sa všetko nové a neznáme. Držím ti palce.
veronikaa
31.07.05,16:51
dan,

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tak to sa budem snažiť, aby ste radšej odo mňa kupovali :)

Ešte raz ďakujem, aj takí ako ja sú medzi Vami, majte s nami, prosím, trpezlivosť :)
Monita
31.07.05,16:53
Je dobré ak si platcom DPH, ak tvoji odberatelia sú platcami DPH. Ak nie sú platcami, nie je to potrebné.
ondrejvla
31.07.05,16:54
dan,

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tak to sa budem snažiť, aby ste radšej odo mňa kupovali :)

Ešte raz ďakujem, aj takí ako ja sú medzi Vami, majte s nami, prosím, trpezlivosť :)
Pamätáš si, ako to spieval pán Werich v rozprávke: Bol raz jeden kráľ...- "ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc!"
veronikaa
31.07.05,16:54
Pani Vlasta,

ďakujem Vám za podporu, tak obdivujem, kde ste sa všetci dostali, a ja som len na začiatku. Ach jaj, ešte veľa nervov a sĺz potečie...

Majte sa pekne a veľa úspechov ! ! !
ondrejvla
31.07.05,16:59
Pani Vlasta,

ďakujem Vám za podporu, tak obdivujem, kde ste sa všetci dostali, a ja som len na začiatku. Ach jaj, ešte veľa nervov a sĺz potečie...

Majte sa pekne a veľa úspechov ! ! !
Veronika neboj, aj my sme plakali, aj naše deti, aj naši vnuci...
A teraz tiež občas plačem, že by som ešte len chcela začínať. Závidím ti, že na to máš odvahu, vek a aj chuť!
veronikaa
31.07.05,17:37
Pani Vlasta,
ešte raz Vám ďakujem! Práve Vám je čo závidieť, možno sa Vám to zdá byť fráza, ale je skutočne obdivujem ľudí, ktorí niečo v živote dokázali a pri tom zostali ľuďmi s každodennými starosťami.Ľudia ako ste Vy sú na nezaplatenie a som strašne rada, že existuje tato Porada.
Prajem Vám veľa zdravia, šťastia veľa úspechov!
ondrejvla
31.07.05,17:42
Veronika, ďakujem!