Lianka
04.05.09,10:10
Mozno sa mnohi nad otazkou pousmeju, ale ja mam momentalne dilemu. Raz tu uz o tom diskusia bola, ale neviem temu najst. Zda sa mi, ze sa nedospelo k jednoznacnemu nazoru.

Klientom, ktorych uctujem v JU, vystavim fakturu v den, kedy som ozaj uctovnictvo spracovala, t. j. za 1. Q 2009 napr. datum vystavenia aj dod. sluzby 20.4.2009. Do zaväzkov zauctujem podla datumov na fakture, do VOZD ide az platba.

Problem vidim u faktur pre PO. U PO mam dohodnuty mesacny pausal, faktury zvacsa vystavujem posledny den v mesiaci, za ktory fakturu vystavujem, t. j. 30.4.2009 za 4/2009. Po skonceni mesiaca 4/2009 vsak robim mzdy, uctovne doklady do 4/2009 nemam este k dispozicii (odovzdavaju mi ich po skonceni mesiaca), takze moja praca za 4/2009 sa vlastne len zacina. Moja faktura by pre PO mala byt nakladom v 4/2009, kedze sluzby boli realizovane za ten mesiac. Pre mna vsak dodanie sluzby nastava az po spracovani uctovnictva za predchadzajuci mesiac.

Otazka: Aky uviest datum zdanitelneho plnenia na vystavenej fakture za vedenie uctovnictva? Vediem JU, som neplatitel DPH.

Ktory variant preferujete:
a) Datum vystavenia: 4.5.2009, datum dodania: 30.4.2009. (Fakturu vystavit automaticky po skonceni mesiaca, cena je dohodnuta pausalne.)
b) Datum vystavenia: 24.5.2009, datum dodania: 24.5.2009. (Datum spracov. uctovn. za 4/2009 - do akeho mesiaca zauctovat DF u PO?)
c) Datum vystavenia: 24.5.2009, datum dodania: 30.4.2009? (Faktury by nebola vystavena ihned, ani do 15 dni.)
d) ine.

PS
S vacsinou klientov nemam uzatvorenu zmluvu.
Johanka
04.05.09,08:49
Otazka: Aky uviest datum zdanitelneho plnenia na vystavenej fakture za vedenie uctovnictva? Vediem JU, som neplatitel DPH.

PS
S vacsinou klientov nemam uzatvorenu zmluvu.
Dátum zdaniteľného plnenia je pojem (aj keď už prežitý) zo zákona o DPH. Prečo sa ním zaťažuješ, keď nie si platiteľ DPH a nevykonávaš činnosť , pri ktorej by si mala povinnosť samozdanenia ?

PS - aj ústna zmluva je zmluva ;). Určite si s každým na niečom dohodnutá ...
Muška
04.05.09,08:51
Lianka,

1. už nie "dátum zdaniteľného plnenia", ale "dátum dodania"
2. ak nie si platiteľ DPH, tak Ťa ani bod 1 nemusí trápiť
3. tzn., že ako neplatiteľ "dátum dodania" ani neuvádzaš na faktúre, stačí uviesť dátum vystavenia a dátum splatnosti a do textu faktúry napíšeš za čo to je.
4. môžeš vystaviť zmluvu na celý rok, kde uvedieš "paušál" a nevystavuješ už žiadne faktúry.

P.S.
Johanka , sa nepredbiehaj :)
Lianka
04.05.09,08:58
Ano, "datum dodania", viem, len mam este vzity stary nazov. :confused: Som si to neuvedomila pri pisani.

Mna to trapi, ked svoju fakturu uctujem u klienta (PO). Na fakture uvadzam datum vystavenia, datum dodania sluzby a datum splatnosti. Ked bude na fakture datum vystavenia 24.5., datum dodania sluzby tiez 24.5., ale je to faktura za sluzby v 4/2009, aj napriek majovemu uvedenemu datumu uctujem u neho fakturu do nakladov v 4/2009? Alebo 5/2009 (ale to podla mojho nazoru z pohladu PO casovo tomuto obdobiu neprislucha)? Na fakture je uvedeny text "sluzby za april 2009".
MINOLTA2
07.05.09,07:48
Dobrý deň.
Som neplatcom DPH, čiže nemusím vo faktúre uvádzať dátum zdaniteľného plnenia. Firma ktorej však faktúrujem je platcom DPH. Žiada odomňa tento dátum na faktúre taký istý, ako je dátum vystavenia faktúry. Je to v poriadku?
Ďakujem