ladharis
04.05.09,10:13
Ako sa mám zbaviť slimákov s ulitami v jahodách? Vďaka za radu.
ivka70
04.05.09,08:29
Vyzbierat?
V case dozrievania jahod asi jedina moznost - manualne, kazde rano pozbierat ...
mekelek
04.05.09,08:33
Najprv vyzbierať, potom povrch pôdy posypať popolom z dreva.
arizona
04.05.09,08:33
Ak ich máš iba v jahodách, skús "jahodnisko" obsypať popolom, alebo rozdrvenými škrupinami:)
Už sú tu založené rovnaké témy, treba pozrieť najskôr tie, až potom zakladať nové :
http://www.porada.sk/t9422-slimaky-v-zahrade.html
http://www.porada.sk/t30709-slimaci-co-s-nimi.html
ladharis
04.05.09,10:51
Díky za odkazy na tému, s tým pivom tomu celkom nerozumiem, dajú si z neho trocha a čo potom ... ???
ZEvina
04.05.09,11:21
Vôňa piva ich pritiahne a oni sa "upijú". Jednoducho pokapú. Mám to odskúšané, môžem odporúčať.
Jekyll
04.05.09,12:12
No a prečo nepoužijete napr. Mesurol?
palculienka.j
04.05.09,13:01
skús posypať okolie solou
ladharis
05.05.09,10:06
Takže asi najúčinnejšie bude obsypať jahody popolom, škrupinami, soľou, prihodím im Mesurol a naservírujem im poriadnu dávku Zlatého bažanta. Len aby mi potom z toho nepokapali jahody. Ak má niekto ďaľší nápad uvítam ho. Slimáci majú po chlebe. To zbieranie je asi naj, ale to chce čas a kvôly nim vstávať o hodinu skôr ...
arizona
05.05.09,10:10
Takže asi najúčinnejšie bude obsypať jahody popolom, škrupinami, soľou, prihodím im Mesurol a naservírujem im poriadnu dávku Zlatého bažanta. Len aby mi potom z toho nepokapali jahody.
Ten Mesurol by so medzi jahody určite nedávala. Je to predsa otrava, môže sa dostať do plodov.
ladharis
05.05.09,10:15
to je dobrý postreh ARIZONA, Mesurol nepoznám o čom to je
arizona
05.05.09,10:32
to je dobrý postreh ARIZONA, Mesurol nepoznám o čom to je

Sú to malé granulky,ktoré chutia slimákom.Slimáci onedlho podochnú a rozkladajú sa.
Osobne ho používam minimálne, pri veľkom premnožení,ale nie v zeleninovej záhrade.Odskúšaný mám popol, alebo podrvené škrupiny. To pôde neublíži, je to akási zábrana, cez ktorú slimáci neradi chodia;)
http://www.bayercropscience.sk/showdoc.do?docid=55
http://www.agromanual.cz/download/pdf_bezpecnost/bl_mesurol_schneckenkorn.pdf

Môžeš vyskúšať môj zlepšovák :)))
Tie granulky dať do plast.krabičky od masla. Do vrchnáku urob 2-3 diery,aby sa zmestili slimáci. Zahrab do zeme s úrovńou pôdy. Slimáci vlezú dnu,podochnú,ale von už nevylezú. Potom jenoducho vyberieš celú krabicu a vyhodíš.
Olgica
05.05.09,10:56
U nás sa slimáci sypú soľou (len slimáci, nie jahody - stačí im väčšia štipka na chrbát a hneď skapú).
ZEvina
05.05.09,11:03
Súhlasím s arizona. Mesurol je účinný, ale predsa len chémia a ja mám malé vnučky a chémiu používam len ako poslednú možnosť, keď už nič prírodné nepomôže a mám na záhrade plno vtáčikov, ktoré si zbierajú chrobáčiky a dažďovky a bojím sa, aby sa tiež neotrávili. Ja ako som už písala mám odskúšané pivo. Musí byť ale každý deň čerstvé, lebo slimáci idú za vôňou. (sestra robí vo výčape a zbytky mi zlievajú do konvičky - kupovať by som si to asi nemohla dovoliť:---) Čo sa minulý rok u nás "upilo" k smrti slimákov......
Jekyll
05.05.09,13:40
Ako sa Mesurol dostane do jahod? Žerú snáď jahody Mesurol?

Dúfam, že nepoužívate ani žiadne krémy, mydlá, šampóny, laky na nehty... Pretože aj to je predsa chémia!
ZEvina
06.05.09,06:08
Ako sa Mesurol dostane do jahod? Žerú snáď jahody Mesurol?

Dúfam, že nepoužívate ani žiadne krémy, mydlá, šampóny, laky na nehty... Pretože aj to je predsa chémia!

Veď práve to. Načo by sme ich ešte aj zbytočne jedli! Mesurol sa dostane do pôdy, stačí trocha vlhka a rozpustí sa. A nemyslela som s tou chémiou len Mesurol ale tie rôzne iné postreky. A nemusíš sa hneď paprčiť, vyjadrujeme tu len svoje skúsenosti a názory! Eva
MisS_KafenQa
07.05.09,10:56
Ja som dávala Mesurol do mrkvy, bolo to akurát v daždivom období, keďže bývame pri potoku tak nám slimáky vliezli do celej záhrady, urobili strašnú inváziu a ja som v zúfalosti zachraňovala rastlinky. Tá mrkva bola cítiť takou ako saponátovou pachuťou. Odvtedy ich zbieram, vždy večer tak polhodinku po zálievke, ešte pred zotmením aj ráno a samozrejme vždy po daždi.
tutiola
13.05.09,15:48
Možno niekto povie, že som mimotemy, lebo ja v jahodách nemám žiadne slimáky. Ja v nich mám voľajaké príšerky, ktoré vyzerajú ako háďatka. Sú tenké ako niť a dlhé asi 3-4 cm. Sú na povrchu aj vnútri plodu. Keď som ich zbadala prvý krát tak som zmenila záhon mysliac si, že už nebudú. Žiaľ mala som ich aj minulý rok a teraz trpnem, či sa objavia znova. Nemáte niekto podobú skúsenosť?Ako na tieto "háďatka"?
vierockak
14.05.09,21:15
Takže asi najúčinnejšie bude obsypať jahody popolom, škrupinami, soľou, prihodím im Mesurol a naservírujem im poriadnu dávku Zlatého bažanta. Len aby mi potom z toho nepokapali jahody. Ak má niekto ďaľší nápad uvítam ho. Slimáci majú po chlebe. To zbieranie je asi naj, ale to chce čas a kvôly nim vstávať o hodinu skôr ...
Veľmi vtipné ..., ale vážne a čo takto zmeniť stanovište pestovania jahôd? Jahody majú radi slnečné teplé miesta, slimáci zase skôr vlhkejšie. Uvedomujem si, že táto rada asi teraz nie je aktuálna, ale príde aj taký čas - nové poplazy ... nové sadenice už môžu mať nové stanovište.
arizona
15.05.09,04:11