sarita
04.05.09,10:35
Dobrý deň vie mi niekto poradiť,
Mali sme spoločenstvo vlastníkov bytom, do ktorého sme spadali 6 domov.
Pred 30 rokmi bola jedna miestnosť zariadená 3 stolmi a 40 stoličkami pre toto spoločenstvo. Stoly a stoličky sú už vyradené niektoré aj znehodnotené.
Naše spoločenstvo zaniklo, rozdelilo sa , každý dom má svoje.
Každý dom teraz chce svoj podiel stoličiek a stolov, lenže po vyradení tieto už nemajú hodnotu, v podstate už ani skoro neexistujú. Majú ostatné domy nárok na tento vyradený majetok, pretože píšem za náš dom, v ktorom sme mávali členské schôdze 30 rokov všetky domy. Teraz už má každý vo svojom schôdzu, ale oni chcú stoličky a stoly. Nevieme čo máme robiť, veď hodnotu tých stoličiek si dávno všetci odsedeli za tých 30 rokov.
Zostalo nám tam nejakých 25 stoličiek. To sa nedá ani spravodlivo rozdeliť, tak sme si ich nechali, ale Družstvo nás stále bombarduje, že sme im tie stoličky povinní dať.
Majú na ne nárok?
Ďakujem.
sito
04.05.09,13:01
Družstvo , ako Váš správca by mal mať nejaký zápis, dohodu o zániku vášho spoločenstva, tak isto doklad o vyradení stoličiek. Ak Vám z dohody vyplýva povinnosť sa s ostatnými domami o uvedený majetok podeliť, treba to spraviť.

Ako? Spomínaš tri stoly a šesť domov. Opýtajte sa družstva, či ich je treba rozrezať? a rozdeliť rovným dielom.

P. S.
Nevieme čo máme robiť, veď hodnotu tých stoličiek si dávno všetci odsedeli za tých 30 rokov.

Kde sedeli?
sarita
05.05.09,06:13
Nie je žiadny doklad o tom, že by sme sa museli podeliť so stoličkami, v r. 2007 boli vyradené likvidáciou a koniec.
sarita
05.05.09,06:14
P.S. Sedeli na tých stoličkách.
sito
05.05.09,06:38
Šesť domov, štyridsať stoličiek, pravdepodobne sa jedná o menšie domy so 6 - 8 bytmi. Pred 30 rokmi to boli asi družstevné byty, tých 6 domov tvorilo samosprávu, správnu jednotku družstva. Dnes musí družstvo viesť samostatné každý dom, to bola asi príčina samostatnosti každého domu, prípadne prevod bytov do osobného vlastníctva a domy zostali pod správou družstva.

Ak je všetko papierovo v poriadku, netreba si robiť starosti.

Ak družstvo neustále na Vás tlačí, bombarduje, ponúknite mu zmenu správcu, alebo založenie SVB, ak sú na to v dome podmienky.
sarita
05.05.09,09:11
No ja by som sa aj dala na založenie SVB ale nemám žiadne skúsenosti. Akurát viem účtovníctvo. Ale ako začať a či vôbec sa to oplatí pre náš dom. Máme 16 bytov, je to stará bytovka.
A ešte niečo, mohla by som sa brániť, tak aj rozmýšľam, že to spravím, že tento spor je len medzi našim a jedným domom, pretože v tom dome býva bývali predseda našej samosprávy a ja som ho dostala konečne po tých 30 rokoch preč a som teraz ja zástupkyňa vlasntíkov našich bytov. Takže to je len osobná pomsta a myslím si OSBD je len náš správca a nemá právo zasahovať alebo niečo nariaďovať. Pretože už mi volali, že nám to dajú písomne.
Tak som veľmi zvedavá ako nás k tomu chcú donútiť. Ja by som mohla povedať, že tie stoličky tam už nie sú.
sito
05.05.09,10:15
Stará bytovka, 16 bytov, čí sa to oplatí? Ako začať? V prvom rade prehodnotiť stav bytovky, prípadné náklady na jej obnovu. Pop druhé, prehodnotiť stav, bývajúcich, predpoklad, že v dome bývajú väčšinou už starší ľudia. Budú chcieť zmenu, budú Ťa podporovať? Môžeš sa nezáväzne opýtať.

Isté skúsenosti si už pri zastupovaní získala. Na začiatok je účtovníctvo, dobré, treba sa venovať viac zákonom podľa ktorých sa spravujú bytové domy. A mohlo by to bolo priechodné, ale s podporou spoluvlastníkov domu.

Je pravdou, že OSBD je len správca, no podstatné je čo ste si dali do zmluvy o výkone správy, aké právomoci ste mu schválili? Ale zmluvu môžete zmeniť, na zmenu potrebujete v dome 9 hlasov.

Takže bývalý predseda samosprávy, ktorého činnosť vo vašom dome teraz vykonávaš Ty sa dožaduje vyradených stoličiek? A čo ostatné domy, tiež požadujú svoj podiel? Ak nie, tak máš pravdu, je to osobná pomsta bývalého predsedu. OSBD na Vás tlači, asi pod jeho vplyvom.

Bude to sranda, keď Vám bude chcieť OSBD nariadiť rozdeliť 3 stoly a 25 stoličiek medzi 6 domov rovným dielom, a ak ich účtovná hodnota je nulová!?

Závisť, aj to je vlastnosť ľudí.
Halli
05.05.09,18:05
Tak neviem či sa mám smiať, alebo plakať...keď už sa nevedia vlastníci dohodnúť, čo so starými stoličkami, ako sa dohodnú na podstatných a dôležitých veciach súvisiacich s chodom ekonomiky domu...:o
Nič by som im nedala a hotovo, chcela by som vidieť ako to dokážu vymôcť...bude bitka domov ? :D:D
Mária27
05.05.09,18:07
Veď im môžu nejaké polámané dať - ak nemajú, môžem poslať.
My máme v suteréne zasadačku a stoličky sme si tam ponosili tie, čo doma zavadzali. Ak niekto potrebuje, môže si zobrať ...
Halli
05.05.09,18:16
V Tescu mali vypredaj...také rybárske trojnožky za 0,33 € :D, keď obsedia na nich rybári na schôdzu by boli super. Môžu sa na nich vrtiť koľko chcú...fakt dobrá téma, čo všetko ma v tento pekný večer napadá po celodennom blázinci, aké veci som riešila :D:D
Mária27
05.05.09,18:20
Ešte sú dobré aj Pokuty.
sito
06.05.09,02:08
Ešte sú dobré aj pomerové merače. A ešte len budú dobré. Aj pravda!
sarita
06.05.09,08:47
Ja viem, že je to osobná pomsta, preto im tie stoličky nedám, lebo bývalý predseda behá po OSBD a tam sa dožaduje tých stoličiek, za mnou nepríde. Iné by bolo keby prišiel za mnou a normálne sa so mnou dohodol, ale takto, no uznajte, čo s Vami správí slovíčko "musíš", no just nemusíš. Ostatné domy na to kašlú a nič si nepýtajú.
No s tou samosprávou neviem ako by to bolo, bývajú u nás starší ľudia ale všetci ma podporujú a na všetkom sa dohodneme. Teraz ideme zatepľovať a celkom dobre sme dohodli.