marijko
04.05.09,13:10
Dobry den. Je mozne pri nahadzovani banky do JU spocitat vsetky polozky osobnej spotreby pri SZCO a zadat ich ako jeden zaznam? Priklad. Mam mesacne cca 6 prijmov/vydajov z uctu ktore su spate so zivnosotu a cca 30 obratov sukromnych ... nezvysujucich/neznizujucich zaklad dane ... mozem ich teda spocitat a nahrat do ucta ako jednu sumarnu polozku?
Dakujem
Tweety
04.05.09,11:13
Dobry den. Je mozne pri nahadzovani banky do JU spocitat vsetky polozky osobnej spotreby pri SZCO a zadat ich ako jeden zaznam? Priklad. Mam mesacne cca 6 prijmov/vydajov z uctu ktore su spate so zivnosotu a cca 30 obratov sukromnych ... nezvysujucich/neznizujucich zaklad dane ... mozem ich teda spocitat a nahrat do ucta ako jednu sumarnu polozku?
Dakujem
NIe, mesačne to nie je možné. Účtovný prípad účtujeme vtedy, kedy nastal.
m.hladka
04.05.09,11:13
Myslím si, že by sa mala dodržiavať postupnosť výberov podľa dátumu. Ja by som to účtovala jednotlivo.
mekelek
07.07.09,18:03
Myslím si, že by sa mala dodržiavať postupnosť výberov podľa dátumu. Ja by som to účtovala jednotlivo.
Ak účtujem jednotlivo, každý doklad dám ako uzávierkový? (v Alfe)
Do teraz som spočítala sumy osobnej spotreby za celý rok a zaúčtovala som ako uzávierkový doklad. (bola hotovosť z pokladne, nie banka)
tuta
07.07.09,18:21
Účtuješ priebežne podľa toho kedy nastal účtovný prípad. Nejedná sa o uzávierkový doklad. Osobná spotreba je výdaj neovplyvňujúci základ dane.
DanielaSL
07.07.09,18:25
Ak účtujem jednotlivo, každý doklad dám ako uzávierkový? (v Alfe)
Do teraz som spočítala sumy osobnej spotreby za celý rok a zaúčtovala som ako uzávierkový doklad. (bola hotovosť z pokladne, nie banka)

Veď uzávierkové operácie robíš v Alfe na záver roka cez interné doklady. A osobná spotreba je výdavkový pokladničný doklad zaúčtovaný ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

ZÁVIERKA A UZÁVIERKOVÉ OPERÁCIE


UZATVORENIE ÚČTOVNÉHO OBDOBIA (mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/HTM/uzatvorenie.htm)

Peňažný denník sa uzatvára vždy k 31. decembru každého roka alebo k poslednému dňu ukončenia podnikateľskej činnosti pomocou ID – interných dokladov. Interné doklady upravujú príjmy a výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Takéto doklady sa na základe otázky, ktorú vám program ALFA ponúkne, vždy uložia ako uzávierková operácia.
http://www.porada.sk/mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/IMG/ikona-pozor.gif Pozor! Uzávierkové interné doklady sa vždy dopĺňajú za posledný zápis peňažného denníka!


Za posledný zápis peňažného denníka doplňte pomocou formulára Interný príjem – Nový alebo Interný výdavok – Nový uzávierkové účtovné operácie pre príjmy a výdavky nasledovne:

zvýšite príjmy v peňažnom denníku o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahŕňajú do daňových príjmov,
znížite príjmy v peňažnom denníku o sumy doteraz zaúčtované, ktoré sa nezahŕňajú do daňových príjmov,
zvýšite výdavky v peňažnom denníku o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahŕňajú do daňových výdavkov,
znížite výdavky v peňažnom denníku o sumy doteraz zaúčtované, ktoré sa nezahŕňajú do daňových výdavkov.
Pri posudzovaní, ktoré príjmy a výdavky sú daňovo uznateľné a ktoré nie, postupujte podľa zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Súčasťou základu dane je aj poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, bez ohľadu na to, kedy bol preddavok poskytnutý alebo prijatý (§ 17, ods. 12 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov). K takýmto preddavkom vám ponúkame aj príklad Zahrnutie prijatých (poskytnutých) preddavkov do daňových príjmov (výdavkov) (mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/HTM/priklad6.htm).
Zistite súhrnné sumy sledovaných stĺpcov peňažného denníka a súhrnné sumy jednotlivých analytických členení. Z hlavného menu programu vyberte Prehľady → Príjmy, Výdavky - textovo. Nechajte si vytlačiť zostavu na tlačiarni a uložte si ju k pripravovaným podkladom pre vytvorenie daňového priznania.
Zistite hospodársky výsledok (daňový základ). Vypočítate ho ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami spolu, s výnimkou príjmov oslobodených od dane a výdavkov, ktoré nie sú výdavkami vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Z hlavného menu programu vyberte Prehľady → Príjmy, Výdavky - textovo.
http://www.porada.sk/mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/IMG/ikona-pozor.gif Pozor! Ak už máte zapísané odpisy dlhodobého majetku v peňažnom denníku, vo formulári Daňová tabuľka (vyvoláte ho stlačením tlačidla Výpočet dane vo formulári Prehľad príjmov a výdavkov za zvolené obdobie) zrušte pole Odpisy DM, aby neboli v štatistike zahrnuté dvakrát.


Uzavrite evidenciu pohľadávok a záväzkov, sociálny fond a ostatné pomocné evidencie.

Pomocou formulára Prechod do ďalšieho účtovného roku (mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/HTM/prechod.htm) preveďte:

konečné zostatky peňažných prostriedkov v pokladniciach a na bankových účtoch a prípadný zostatok priebežných položiek ako začiatočný zostatok do nasledujúceho roka,
konečný zostatok evidencie cenín a sociálneho fondu,
neuhradené pohľadávky a záväzky.

http://www.porada.sk/mk:@MSITStore:C:\ALFA\Alfa.chm::/IMG/ikona-pozor.gif Pozor! V programe ALFA je možné vykonať prechod do ďalšieho roka iba raz. Opakovaný prechod nie je možný, program všetky údaje ďalšieho účtovného roka vymaže a nahradí ich novým prechodom.
mekelek
03.08.09,13:00
Do teraz som účtovala osobnú spotrebu len v peňiazoch (výdaj z pokladne – VNZD). Teraz nastal prípad, že OS je spotreba tovaru zo skladu. Neviem, či uvažujem dobre, ale pre mňa je takto logické:
1, zaúčtujem výdaj tovaru zo skladu nákupnou cenou – znižujem stav zásob
2, o tú hodnotu znížim VOZD za tovar s DPH
3, zaúčtujem VNZD – osobnú spotrebu – (tiež s DPH???)


Ďalej : asi budem musieť podať DDP k DPH za II.Q (jedná sa o zabudnuté zaúčt. os.spotr.), lebo pri nákupe tovaru som uplatnila odpočet DPH.
Sabadka
03.08.09,17:06
Do teraz som účtovala osobnú spotrebu len v peňiazoch (výdaj z pokladne – VNZD). Teraz nastal prípad, že OS je spotreba tovaru zo skladu. Neviem, či uvažujem dobre, ale pre mňa je takto logické:
1, zaúčtujem výdaj tovaru zo skladu nákupnou cenou – znižujem stav zásob
2, o tú hodnotu znížim VOZD za tovar s DPH
3, zaúčtujem VNZD – osobnú spotrebu – (tiež s DPH???)


Ďalej : asi budem musieť podať DDP k DPH za II.Q (jedná sa o zabudnuté zaúčt. os.spotr.), lebo pri nákupe tovaru som uplatnila odpočet DPH.

Ja som OS zvykla účtovať znamienkom mínus na nákup tovaru a ako nepeňažnú operáciu, používam interný doklad.Je síce pravda, že to používam pri neplatcovi DPH, ale malo by to byť to isté aj u platcu. Je to jednoduchšie a výsledok ten istý, znížiš tým VOZD.
mekelek
03.08.09,19:45
V súvislosti s DPH, mám ešte pochybnosti. Najjednoduchšie by bolo zaúčtovať, ako riadny predaj POZD, keďže nejde o vysokú hodnotu a nebolo by treba robiť ani DDP.

Našla som staršie príspevky, tie ma inšpirovali, môže byť ?
ako účtovať DPH a osobná spotreba
veronikasad
03.08.09,19:47
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
mekelek
03.08.09,19:55
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Ďakujem, práve to som chcela v v predchádzajúcom príspevku.....či to ešte platí, aj po prechode na €, nakoľko je tam Sk....
....len som niečo pokazila pri pridaní linku:rolleyes:

Ešte raz ďakujeeeeem!