rmozolik
04.05.09,12:54
Zdravim vsetkych odbornikov. Mam v PC fyzicky 2x HDD (250GB, 320GB), planujem uplny reinstall pocitaca s tym, ze budem mat len linux OS, pod ktorym mi bude bezat windows (vo virtualnom PC, v ramci linuxu). Neviem sa rozhodnut, ako rozdelit disky, na margo linuxu a windowsu, ktory bude niekedy pod nim bezat. Viete mi poradit, ako to najlepsie urobit, dat linux na ten menis, resp. vacsi hdd, co sa tyka systemu, alebo ako?Ako nadefinovat tie jednotlive adresare pre linux (/, boot, home,...)
Dakujem za rady, Riso.
mpca
05.05.09,08:05
ja by som ho osobne dal na ten 250GB,, v pripadne potreby mozes naklonovať cely disk na ten 320GB,,, opacne to nepojde...
a co sa tyka rozmiestnia a velkosti struktury adresarov to by som nechal na automatiku,,, ta si s tym lepsie poradi ako "obycajny" user...
Marcela
05.05.09,13:19
v podstate to mas jedno, ale ako napisal mpca tak lepsie na ten mensi (jednoduchsie zalohovanien na ten vetsi). rozdelenie nechaj ako si urobi linux distro a ohladom okien(win) tak tam si potom urcis velkost disku vo virtualnom stroji(kedze sa jedna o virtual tak aj disk bude "virtual" teda jeden subor). adresare si taktiez instalaci nadefunuje automaticky sama. otazne je ci budes chciet vyuzivat aj ten druhy disk naplno v linuxe. podla toho treba zvolit spravne naformatovanie tohoto druheho disku. jam mam disky tri ztoho jeden cisto na linux(ext3) a dva windowsove(ntfs) a teda dual boot. ono da sa z linuxu pristupovat aj na win disky, len je tam trosku problem s opravneniami, ale vsetko sa da nastavit.
11p3G
19.05.09,08:06
ja konkrétne rozdelujem disky pod linuxom iba manuálne.
Môj názor ako by som to ja urobil:
na 250 GB HDD by som dal system a rozdelil nasledovne

250 GB:
50 GB ako systemový oddiel, prípojný bod /
1,5 GB ako swap (závisí podľa RAM)
~198,5 GB ako druhý oddiel, prípojný bod /media/part2 (part2 - názov oddielu)

320 GB:
320 GB ako tretí oddiel na zálohy, prípojný bod /media/part3

z vlastnej skúsenosti by som formátoval na ReiserFS, EXT4 alebo EXT3
windows by som dal na part2 oddiel a na part3 jeho kópiu ako záloha
používam Linux Ubuntu-desktop a virtualne XP