grammatika
04.05.09,12:55
Ahojte,
mohli by Ste mi prosím poradiť, práve mi došiel list z DU, kde preúčtovavajú preplatok na dani z príjmov za rok 2007 na úhradu nedoplatku z DPH (výška 0,6EUR). Takisto i za rok 2008 vo výške 2,39 EUR.
Tieto preplatky vznikli z dôvodu zrážok dane na bežnom účte.
Lenže ja som ešte minulý rok a aj predminulý preúčtovala tento preplatok do nákladov, keďže táto suma bola menšia ako 100 SK a DU by to firme nevrátil, tak mi to i povedala naša správkyňa. Po telefonáte s ňou, mi bolo povedané, že mám to "nejako" spraviť a preúčtovať s nedoplatkom DPH - aby sme mali rovnaké zostatky :).
Akým spôsobom by ste znížili 343 - uhrada DPH oproti čomu? Keďže 341 mám vyčistenú?
betka
05.05.09,05:38
Postupy účtovania v PU:

73
Účtová skupina 59 - Dane z príjmov a prevodové účty


(3) Na ťarchu účtu 595 - Dodatočné odvody dane z príjmov sa účtujú nevýznamné dodatočné vyrubenia dane z príjmov za predchádzajúce roky a v prospech tohto účtusa účtuje nevýznamný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341.

341xxx/595xxx -preplatok na dani rok 2007 0,6 €
341xxx/595xxx- preplatok na dani rok 2008 2,39 €

Pokec:
- zvyšuje sa mi pohľadávka voči DU z titulu preplatkov za minulé obdobia

DPH-účet aktívny i pasívny.

Analytika DPH:
- pohľadávka voči DU: MD 343xxx
- záväzok voči DU D: 343xxx

Doklad interný: výzva DU o kompenzácii daňových prepl. a nedoplatkov:
343xxx/341xxx
- znižuje sa mi pohľadávka voči DU z titulu preplatku
- znižuje sa mi závazok voči DU z titulu nedoplatku.

Neviem, ako Vám sedí DPH a jeho analytika, tu opať budete rozdiely účtovať do nákladov, a tým sa Vám to vykompentuje v rámci výsledovky-stav nula (ale to len v prípade, že Vám všetko na chlp sedí v DPH)
grammatika
05.05.09,05:48
Veľmi pekne ďakujem