Coosom
04.05.09,12:57
Vie mi prosím niekto poradiť, či musím poslať na DU oznámenie..
Som registrovaný na DÚ ako SZČO §6/1b, mám aj DIČ.
Chcem podnikať aj na základe §6/2a..
Aj jedno aj druhé je príjem z podnikania a z inej samostante zar. činnosti..

Musím Dú ohlásiť aj túto činnosť ?
Ak áno ako ?
Našiel som prihlášku, ale je tam ako druh DP: 05 - Daň z príjmov FO.. ale tma som sa registroval pred niekoľkými rokmi ako SZČO..

Alebo to znouv zaškrtnem a bude sa to líšiť len Predmetom činnosti ?
A čo dám tam ? Prijmi podľa §6/2a ?
Môžem to poslať aj poštou ?

Snáď neexistuje iné tlačivo :) Lebo iné som na ich stránke nenašiel..
Lianka
04.05.09,11:05
Po telefonickom rozhovore v podobnej zalezitosti mi spravkyna dane odporucila pisomne listom DU oznamit, ze budem mat aj prijmy z ineho ods. podla § 6. Tak som tak aj urobila. Tymto som povazovala registracnu povinnost za splnenu.
Zita5
04.05.09,11:26
Zákon o správe daní a poplatkov


(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je


a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

(9) Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona 6eb) sa predkladá správcovi dane na tlačive, ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo alebo colné riaditeľstvo po dohode s ministerstvom, alebo sa môže podať aj elektronickými prostriedkami podpísané elektronickým podpisom6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8. Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, ktorá podniká v zahraničí a ktorá sa registruje podľa osobitného zákona, 10b) pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvádza údaje požadované pri registrácii na registračnom tlačive, ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo po dohode s ministerstvom.

§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-3-2009-a.html#hore)
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.


Ak začínate prevádzkovať inú činnosť , ako už máte na DU registrovanú , tak je potrebné na stanovenom tlačive oznámi DU , že dňom xx xx xxxx začínate vykonávať činnosť xxxxxx.
Ak nie je tlačivo , treba napísať krátke oznámenie listom a zaslať to na príslušný daňový úrad resp. podať na podateľni a máte hneď aj potvrdenie o podaní oznámenia . Ako vidíte , zo znenia zákona nevyplatí sa to zanedbať .
Zita5
04.05.09,14:55
Ospravedlňujem sa , neuviedla som vyššie , ktorého paragrafu sa týka moja citácia , tak je to

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t105543-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-do-28-2-2009-a.html#hore)

Zákon o správe daní a poplatkov .