Katarína Tóthová
04.05.09,13:32
Ahojte,
potrebujem radu

moja klientka sa stala platcom dph od 01.03. Z minulého roka má zásoby, ktoré sme si uplatnili v daňovom priznaní dph, teda máme nadmerný odpočet. Od 01.05. si zrušila živnosť, tým že manžel bude naďalej podnikať. Klientka predá manželovi zásoby. Ako sa dajú zásoby znížiť? Existujú nejaké odpisy, alebo tovar po záruke?
Pomôžte prosím:)Veľmi pekne ďakujem
Katarína Tóthová
04.05.09,12:16
nepomôže mi nikto?
Gabi03
04.05.09,12:22
Ahojte,
potrebujem radu

moja klientka sa stala platcom dph od 01.03. Z minulého roka má zásoby, ktoré sme si uplatnili v daňovom priznaní dph, teda máme nadmerný odpočet. Od 01.05. si zrušila živnosť, tým že manžel bude naďalej podnikať. Klientka predá manželovi zásoby. Ako sa dajú zásoby znížiť? Existujú nejaké odpisy, alebo tovar po záruke?
Pomôžte prosím:)Veľmi pekne ďakujem

1. mimotemy Po zadaní otázky nie je isté, že ti hneď niekto odpovie.

2. Kde sa majú znížiť zásoby? U manželky či manžela? Ak u manželky, tak je to klasický predaj - výdaj zo skladu.
3. Pojem alebo inštitúcia "odpisy tovaru" neexistuje.
4. Tovar po záruke áno. Napr. potraviny. :)

Aká je vlastne otázka? :)
JarkaL
04.05.09,12:48
Predpokladám, že chcete zásoby manaželky znížiť preto, aby nemusela manželovi vyfakturovať všetky zásoby a teda bol by tam vysoký odvod DPH, však? Tu je rada ťažká, nevieme o aké zásoby sa jedná. Je možné zaúčtovať časť zásob do spotreby v prípade tovaru po záruke alebo nejaký prirodzený úbytok, čo však musí byť riešené v smernici, do akej hodnoty to môže byť.
Katarína Tóthová
04.05.09,13:34
Prepáč Gabi, som začiatočník, Ide o potraviny, aby nemusela platiť vysoký odvod dph. Pekný deň
Katarína Tóthová
04.05.09,13:43
Jarka L, áno chceme znížiť zásoby manželky,presne ako píšeš. ide o potraviny.presne na toto som myslela aj ja, len som nevedela správne napísať otázku.sorry.kde by som našla tú smernicu?ďakujem
JarkaL
04.05.09,13:47
A manžel nie je platcom DPH? Potom by mal predsa nárok na odpočítanie DPH, takže síce Ty by si DPH odviedla a on by si ju nárokoval.
JarkaL
04.05.09,13:52
Smernicu si môžeš aj sama napísať, uvedie sa tam v akom prípade sa zásoby dajú do spotreby (vysypanie, rozbitie, nepredaný tovar po záruke) a ročne hodnota by mohla byť tak 0,5 % z obratu. Daniari by tieto smernice mali rešpektovať.
JarkaL
04.05.09,14:05
Tu sú nejaké smernice, aj o prirodzených úbytkovh zásob:
http://www.porada.sk/t257-p6-interna-smernica.html
Katarína Tóthová
05.05.09,06:37
Ďakujem Ti veľmi pekne. Veľmi mi to pomohlo.
JarkaL
05.05.09,06:55
Som rada.:)