Dana7
04.05.09,14:35
Prosím o radu skúsenejších, lebo som sa ocitla v situácii, že musím robiť
vyúčtovanie za uživanie bytu, ale som úplný laik a niektoré pojmy sú pre mňa španielskou dedinou, tak používam len sedliacku logiku a neviem, či správne.
Potrebujem rozúčtovať služby na osobomesiace:
Napr.: pre jednoduchosť na príklade.
V bytovke sú 2 byty:
1 byt obýva celý rok 1 osoba
2 byt obýva 8 mesiacóv 1 osoba a 4 mesiace 3 osoby
Celkový počet osobomesiacov: /12 x 1/ +/ 8 x 1/ + /4 x 3/ =32
Celkový náklad na službu je napr. 1200,-- Sk.
Na 1 osobu to bude 1200 / 32 = 37,50 Sk
A na celý rok to mám rátať 37, 50 x 12 = 450 na prvý byt
37,50 x 8 + 37,50 x 12 = 750 na druhý byt

Alebo to má byť sprimerované, teda: 32 / 12 = 2,666 priemer osôb na rok
1200 : 2,666 450,11 - priemerný ročný náklad
Priemer osôb na prvom byte = 1, t.j. 450,11 x 1 = 450,-- / rozdiel zo zaokr./
Priemer osôb v druhom byte = /20/12=1,67/ 450,11*1,67 = 751,68

Ktorý postup je správny? Ako vidno rozdiely vznikajú len z priemerovania a zoakrúhľovania, ale nie som si istá, čo sa má objaviť vo vyúčtovaní?

Ďakujem


Ďakujem
Blankake
04.05.09,12:41
Správny počet osobomesiacov je 32, pri výpočte osobomesiacov sa nepoužíva priemer, preto sú to "osobomesiace" (presné vyjadrenie, koľko osôb bolo v koľkých mesiacoch)
sito
04.05.09,12:42
Osobomesiace:

1. byt 12x1 = 12
2. byt 8x1+4x3= 20
Dom spolu 32


Rozdelenie: 1 200: 32 = 37,5

1. byt 12x 37,5= 450
2. byt 20x 37,5= 750
Dom spolu 1 200
angels88
12.05.09,08:50
Ahoj.

Dokedy je treba odovzdať nájomníkom vyúčtovanie za predchadzajúci rok zo zákona.
peton
12.05.09,08:53
Do konca mája. A vlastníkom, nie nájomníkom.
Blankake
12.05.09,08:54
Ahoj.

Dokedy je treba odovzdať nájomníkom vyúčtovanie za predchadzajúci rok zo zákona.

Do 31.mája.
sito
12.05.09,09:12
Ide o to koho ste nájomníkom? Družstvo ako správca musí do 31.5. to je do konca mája nasledujúceho roka po roku za ktorý je ročné vyúčtovanie vlastníkom bytov odovzdať vyúčtovanie, ak ste nájomníkom družstva doručí aj Vám.

Ak ste nájomníkom vlastníka tak podľa dohody. Ak to nie je v zmluve uvedené, že Vám predloží vyúčtovanie, tak ho nikdy nemusíte vidieť je to vyučtovanie vlastníka.

Predpokladám, že ste nájomníkom družstva. No môžem sa mýliť.
Blankake
12.05.09,09:18
Ide o to koho ste nájomníkom? Družstvo ako správca musí do 31.5. to je do konca mája nasledujúceho roka po roku za ktorý je ročné vyúčtovanie vlastníkom bytov odovzdať vyúčtovanie, ak ste nájomníkom družstva doručí aj Vám.

Ak ste nájomníkom vlastníka tak podľa dohody. Ak to nie je v zmluve uvedené, že Vám predloží vyúčtovanie, tak ho nikdy nemusíte vidieť je to vyučtovanie vlastníka.

Predpokladám, že ste nájomníkom družstva. No môžem sa mýliť.
V profile má uvedené "predseda SVB", tak asi sú spoločenstvo ;)
sito
12.05.09,09:51
Máš pravdu Blankake, nepozrel som profil. Ale v tom prípade nemôže mať v dome nájomníkov, všetci sú vlastníci. Nájomníci môžu byť len u vlastníkov bytov a tým predseda SVB nemôže odovzdávať vyúčtovanie, len ak na príkaz vlastníka bytu.
Blankake
12.05.09,09:53
Máš pravdu Blankake, nepozrel som profil. Ale v tom prípade nemôže mať v dome nájomníkov, všetci sú vlastníci. Nájomníci môžu byť len u vlastníkov bytov a tým predseda SVB nemôže odovzdávať vyúčtovanie, len ak na príkaz vlastníka bytu.
Podľa mňa sa len zle vyjadril a myslel vlastníkov ;)
sito
12.05.09,10:02
Ja so reagoval na to čo bolo napísane, ale aj tak do 31. 5. No bol tu prípad, že 17.2. už mali v SVB rozdané. Teda skôr môže do 31. 5., musí.
jan baca
13.05.09,10:48
co ked mi nedaju vyuctovanie do 31.5. ? ako mam postupovat ?
sito
14.05.09,06:46
Písomne požiadaj toho kto Ti má dať vyúčtovanie, aby Ti poslal odpoveď, prečo nemáš ročné vyúčtovanie. Ak Ti dajú nejakú nezmyselnú odpoveď, alebo žiadnu. Musíš sa obrátiť na súd aby rozhodol o vydaní vyúčtovania.

Možno má predseda SVB, správca nejaké problémi s jeho vypracovaním.
angels88
14.05.09,13:42
Ahoj.

Ako ste pisali zle som sa vyjadril. Tyka sa to vyuctovania vlastnikom bytov a tak teraz makam aby som to stihol . Dakujem za odpovede , pre nových je toto stranka na nezaplatenie.
ZuzanaP
15.05.09,08:56
Bývame v byte 2 osoby, všetko rozúčtovanie sa robí na 2 osoby.1 osoba však chodí na týždňové turnusy, čiže je viac preč ako doma. Keď som bývala u rodičov a otec takto pracoval, dalo sa nahlásiť na jeden polrok 5 osôb a na jeden polrok 4 osoby. Dá sa to aj teraz? Sme vlastníci bytu a spravuje nás bytové družstvo.
veronikasad
15.05.09,09:00
Bývame v byte 2 osoby, všetko rozúčtovanie sa robí na 2 osoby.1 osoba však chodí na týždňové turnusy, čiže je viac preč ako doma. Keď som bývala u rodičov a otec takto pracoval, dalo sa nahlásiť na jeden polrok 5 osôb a na jeden polrok 4 osoby. Dá sa to aj teraz? Sme vlastníci bytu a spravuje nás bytové družstvo.
Máme tiež byt v správe byt.družstva. U nás to funguje tak, že v čase keď sa odpisuje stav vodomerov a meračov musí nájomník "obehať" všetkých nájomníkov vo vchode, aby mu podpísali nejaký súhlas, že v byte sa zdržiava menej osôb ako je prihlásených, a odniesť to na byt.družstvo
ZuzanaP
15.05.09,09:03
Máme tiež byt v správe byt.družstva. U nás to funguje tak, že v čase keď sa odpisuje stav vodomerov a meračov musí nájomník "obehať" všetkých nájomníkov vo vchode, aby mu podpísali nejaký súhlas, že v byte sa zdržiava menej osôb ako je prihlásených, a odniesť to na byt.družstvo

Veronika, u nás domovník automaticky napíše počet osôb, keď som sa ho na to pýtala, tak nevedel a na bytové družstvo sa nemôžem dovolať, aby som si to overila.
veronikasad
15.05.09,09:06
Veronika, u nás domovník automaticky napíše počet osôb, keď som sa ho na to pýtala, tak nevedel a na bytové družstvo sa nemôžem dovolať, aby som si to overila.
to sa píše aj u nás, ale na rozúčtovanie to nestačí. Musíš mať súhlas ostatných nájomníkov. Dcéry mám v Bratislave, domov chodia málo, ale po nájomníkoch sa mi chodiť nechce, tak platím výťah a ostatné poplatky v plnej výške. Najviac ma to štve pri rozúčtovaní spotreby vody /rozdiel medzi bytovými vodomermi a domovým/
ZuzanaP
15.05.09,09:11
to sa píše aj u nás, ale na rozúčtovanie to nestačí. Musíš mať súhlas ostatných nájomníkov. Dcéry mám v Bratislave, domov chodia málo, ale po nájomníkoch sa mi chodiť nechce, tak platím výťah a ostatné poplatky v plnej výške. Najviac ma to štve pri rozúčtovaní spotreby vody /rozdiel medzi bytovými vodomermi a domovým/


súhlas ostatných nájomníkov? a to prečo? veď ja napr. neviem, koľko nahlásených osôb majú ostatní.
veronikasad
15.05.09,09:30
súhlas ostatných nájomníkov? a to prečo? veď ja napr. neviem, koľko nahlásených osôb majú ostatní.
Prečo je to tak, neviem - zatial som zníženie neuplatňovala. Možno je to v nejakých stanovách ...
ZuzanaP
15.05.09,09:31
Prečo je to tak, neviem - zatial som zníženie neuplatňovala. Možno je to v nejakých stanovách ...


Budem skúšať sa ďalej dovolať na bytové, asi majú dnes nejaké voľno...ďakujem ale za info
sito
15.05.09,10:02
Bývame v byte 2 osoby, všetko rozúčtovanie sa robí na 2 osoby.1 osoba však chodí na týždňové turnusy, čiže je viac preč ako doma. Keď som bývala u rodičov a otec takto pracoval, dalo sa nahlásiť na jeden polrok 5 osôb a na jeden polrok 4 osoby. Dá sa to aj teraz? Sme vlastníci bytu a spravuje nás bytové družstvo.

Záleží na tom kto ná väčšinu bytov vo vlastníctve družstvo, alebo individuálni vlastníci bytov. Ak družstvo, rozhodovať by sa malo podľa stanov a smerníc družstva. Ak vlastníci, tak podľa zmluvy o výkone správy.

Osobomesiace: U nás na konci roka pri odpise vody má zástupca vlastníkov hárok kde si nahlásime počet osôb bývajúcich v byte v jednotlivých mesiacoch. Príklad, váš príklad 1.,2.,mesiac 1 osoba 3. mesiac 2 osoby. to sa opakuje do konca roka. Na konci roka je výsledok 12 mesiacov 1 osoba, 4 mesiace 2 osoby, spolu 16 osobomesiacov. Nie 24 osobomesiacov za dve osoby bývajúce celý rok v dome.

Záleží na tom, čo je v stanovách, alebo v zmluve dohodnuté.
ZuzanaP
15.05.09,11:27
Záleží na tom kto ná väčšinu bytov vo vlastníctve družstvo, alebo individuálni vlastníci bytov. Ak družstvo, rozhodovať by sa malo podľa stanov a smerníc družstva. Ak vlastníci, tak podľa zmluvy o výkone správy.

Osobomesiace: U nás na konci roka pri odpise vody má zástupca vlastníkov hárok kde si nahlásime počet osôb bývajúcich v byte v jednotlivých mesiacoch. Príklad, váš príklad 1.,2.,mesiac 1 osoba 3. mesiac 2 osoby. to sa opakuje do konca roka. Na konci roka je výsledok 12 mesiacov 1 osoba, 4 mesiace 2 osoby, spolu 16 osobomesiacov. Nie 24 osobomesiacov za dve osoby bývajúce celý rok v dome.

Záleží na tom, čo je v stanovách, alebo v zmluve dohodnuté.

pozriem aj zmluvu, ďakujem