franco8
04.05.09,15:30
Chcel by som vas poprosit o radu, aka je najvhodnejsia dohoda, alebo postup po skonceni VS, tak aby som (ne)musel platit co najmensie odvody a poistenie? Mám momentalne pracu na dohodu o brigadnickej cinnosti studenta, no po skonceni VS si chcem dat este na take 2 mesiace pauzu, pocas ktorej chcem pracovat u toho isteho zamestnavatela akurat na inu dohodu. Podarilo sa mi zistit, ze ak by som sa zaregistroval na urade prace a vyska mzdy na dohodu o vykonani prace by neprekrocila polovicu minimalnej mzdy, stat by za mna platil poistne. Ako je to vsak v pripade ze by som tuto hranicu prekrocil? Musel by som platit okrem zdravotneho poistenia aj dalsie odvody?
veronikasad
04.05.09,13:33
Chcel by som vas poprosit o radu, aka je najvhodnejsia dohoda, alebo postup po skonceni VS, tak aby som (ne)musel platit co najmensie odvody a poistenie? Mám momentalne pracu na dohodu o brigadnickej cinnosti studenta, no po skonceni VS si chcem dat este na take 2 mesiace pauzu, pocas ktorej chcem pracovat u toho isteho zamestnavatela akurat na inu dohodu. Podarilo sa mi zistit, ze ak by som sa zaregistroval na urade prace a vyska mzdy na dohodu o vykonani prace by neprekrocila polovicu minimalnej mzdy, stat by za mna platil poistne. Ako je to vsak v pripade ze by som tuto hranicu prekrocil? Musel by som platit okrem zdravotneho poistenia aj dalsie odvody?
So zamestnávateľom môžeš uzatvoriť dohodu o vykonaní práce /max. 350 hod/ alebo dohodu o pracovnej činnosti /10 hod. týždenne/.
Ako evidovaný uchádzač o zamestnanie môžeš zarobiť nie 50 % min.mzdy, ale 65 % životného minima.
Tweety
04.05.09,13:35
, ale 65 % životného minima.

65 % zo sumy ŽM + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 116,30 + 15,35 + 0 = 131,65 €
veronikasad
04.05.09,13:49
Aj takto si vykladajú niektoré UP 65 % životného minima ...

http://www.porada.sk/1019472-post20.html
franco8
04.05.09,14:00
hm, a v prípade, že by som sa na úrade nezaevidoval, a zarobil povedzme 250eur, kolko z toho by sa mi odratalo na rozlicne odvody a poistenia?
a ak sa zaevidujem ako nezamestnaný k 1.6., výška mzdy sa mi bude posudzovať až za obdobie odkedy som zaevidovaný, alebo sa tam zahrnie aj mzda za predchádzajúci mesiac?
Tweety
04.05.09,14:02
hm, a v prípade, že by som sa na úrade nezaevidoval, a zarobil povedzme 250eur, kolko z toho by sa mi odratalo na rozlicne odvody a poistenia?
a ak sa zaevidujem ako nezamestnaný k 1.6., výška mzdy sa mi bude posudzovať až za obdobie odkedy som zaevidovaný, alebo sa tam zahrnie aj mzda za predchádzajúci mesiac? 1.Nič, odvody z dohôd odvádza len zamestnávateľ a aj to len do SP- G a ÚP. 2. Odmena bude posudzovaná od mesiaca,v ktorom budeš evidovaný.
veronikasad
04.05.09,14:05
hm, a v prípade, že by som sa na úrade nezaevidoval, a zarobil povedzme 250eur, kolko z toho by sa mi odratalo na rozlicne odvody a poistenia?
a ak sa zaevidujem ako nezamestnaný k 1.6., výška mzdy sa mi bude posudzovať až za obdobie odkedy som zaevidovaný, alebo sa tam zahrnie aj mzda za predchádzajúci mesiac?
Ak sa nezaeviduješ na UP, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ.

Ak ťa chce zamestnávatel zamestnať na pracovnú zmluvu, je to pre teba výhodnejšie ako na dohodu, aj keď budeš mať strhnutú odvody. Máš nárok za toto obdobie na stravné lístky, dovolenku, príp. nemocenské počas PN-ky, započítava sa ti to do obdobia dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti.
franco8
04.05.09,14:34
Ak sa nezaeviduješ na UP, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ.

Ak ťa chce zamestnávatel zamestnať na pracovnú zmluvu, je to pre teba výhodnejšie ako na dohodu, aj keď budeš mať strhnutú odvody. Máš nárok za toto obdobie na stravné lístky, dovolenku, príp. nemocenské počas PN-ky, započítava sa ti to do obdobia dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti.

No to áno :). Viem, že pracovná zmluva by bola najviac bez komplikácií, ale ešte si chcem na začiatku leta užiť nejaké voľno a popri tom zarobiť na základné prežitie.. a potom až naostro..