pipula
04.05.09,16:17
Vie mi niekto poradiť, či sa dá použiť kameň zo stien búračky starého domu do základov, ako aj betón z chodníkov /podstienok/?:confused: Ak nie, tak aký kameň je vhodný do základov? Ďakujem.
kabatik
04.05.09,16:37
Kameň sa samozrejme použiť dá. Aj starý betón. Kameň musí byť čistý, zbavený hliny a starých omietok. Pred vložením do betónu ho navlhčite. Musí sa vkladať tak, aby bol obalený asi 10 cm vrstvou betónu, ktorá ho delí od ďalších kameňov a okraja základov. Ak toto pravidlo dodržíte tak môžete použiť toľko kameňov , koľko sa tam zmestí.
220870
04.05.09,16:52
Čo sa týka starého betónu tak jeho kvalita je otázna .Radšej nie.
kyblik
04.05.09,17:16
Suhlasim s kolegom do zakladu by som stary beton urcite nedal. A urcite by som tam nedal ani kamen zo stareho domu. Do stien starych domov sa pokial viem davali pieskovce a tie su slabe. Vedel by som ho pouzit do okapoveho chodnika okolo domu, prip. na okrasu v zahrade (chodnicky a pod.). Do zakladu sa dava tvrdy kamen. Mozno kde tu do zakladnej platne aj to len tie co sa nerozsypaju...
pipula
04.05.09,17:34
A nedá sa ten kameň použiť ani pod základovú dosku? Nakoľko dom bude v miernom svahu, tak by sme použili kameň ako výplň pod základovú dosku. Je to možné? :rolleyes:
kyblik
04.05.09,18:08
Ano, ak sa este nerozsypa... a ocistite ho od malty.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.05.09,18:25
Vie mi niekto poradiť, či sa dá použiť kameň zo stien búračky starého domu do základov, ako aj betón z chodníkov /podstienok/?:confused: Ak nie, tak aký kameň je vhodný do základov? Ďakujem.

Projektant alebo statik to dokonca môžu odobriť v technickej správe k PD (ak sa teda stavá na základe PD) alebo zápisom do stavebného denníka. Dokonca môžu prísť osobne aj na betonáž základov.
V niektorých PD v technickej správe, najmä pri stavbách v svahovitom teréne to je v technickej správe dokonca uvedené (povinnosť prizvania). Projektanti sa takto "zichrujú". V takom prípade pozvanie je dokonca aj v cene PD.
Vtedy posudzujú základovú škáru a môžu pritom odobriť aj kameň.


CIMOM
chandler
05.05.09,14:48
A nedá sa ten kameň použiť ani pod základovú dosku? Nakoľko dom bude v miernom svahu, tak by sme použili kameň ako výplň pod základovú dosku. Je to možné? :rolleyes:

pod zakladovu dosku sa pouzit da tam je len ako vypln... do zakladov by som ho nedaval.
seal79
06.05.09,07:31
Ja idem teraz betónovať základy a mám nachystanú kopu pieskovca zo starej stavby. Trochu ste ma vystrašili, že sa to namá používať do základov.
Prečo by sa podľa vás nemal používať? Výchádzam z toho, že tá stará stavba z ktorej ho mám bola z pieskovca a stála cca 100 rokov a ak by som ju nezbúral stála by ďalších x rokov. Základy pod ňou boli tiež z pieskovca a bola to zrejme aj iná váhova kategória (múry hrubé cca 1m), ako bungalov, ktorý idem stavať....
Ale možno rozmýšľam zle, tak mi prosím poraďte, budem vďačný.