laur12
04.05.09,18:26
od 15.4.-14.5. som na dovolenke v zahranici (konkretne nemecko), potom som na neplatenom volne nadalej v zahranici. kedze sa mi potom bude hodit i 20 centov za den, zaujima ma, ci moje sucasne kiahne (od 28.4. dodnes) sa daju nejakym sposobom uznat na slovensku ako platena pn? mam iba slovensku poistvnu -vszp.

potrebujem k tomu nejake doklady od tunajsej osetrujucej lekarky?

dakujem za odpoved.
Chobot
04.05.09,20:59
od 15.4.-14.5. som na dovolenke v zahranici (konkretne nemecko), potom som na neplatenom volne nadalej v zahranici. kedze sa mi potom bude hodit i 20 centov za den, zaujima ma, ci moje sucasne kiahne (od 28.4. dodnes) sa daju nejakym sposobom uznat na slovensku ako platena pn? mam iba slovensku poistvnu -vszp.

potrebujem k tomu nejake doklady od tunajsej osetrujucej lekarky?

dakujem za odpoved.

Jednoznačne budeš potrebovať doklad o práceneschopnosti. Spýtaj sa v soc. poisťovni, kto vystavuje taký doklad v zahraničí. Je dosť možné, že ti ho bude musieť vystaviť nejaký náš lekár (možno tvoj obvoďák) na základe potvrdenia zo zahraničia.
laur12
05.05.09,03:55
velmi pekne dakujem za radu. jediny problem je so SP. poslala som im dopyt a odpovedia do 30 dni, co uz moze byt neskoro na nejake spätne rusenie dovolenky u zamestnavatela. poslala som otazku i svojej lekarke mailom, som zvedava, co odpovie.

nemate niekto osobnu skusenost s tymto problemom?
laur12
21.07.09,04:10
stanovisko SP bolo:

Peňažnou dávkou v prípade choroby je podľa právnych predpisov
Slovenskej republiky nemocenské. Poistenkyni vznikne nárok na nemocenské
za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok. Základným predpokladom vzniku nároku na nemocenské je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenského (t. j. ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti).
Na základe údajov uvedených vo Vašom podaní predpokladáme,
že ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (t. j. k 28. aprílu 2009)
ste boli nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
Osoba, ktorá sa zdržuje na území iného členského štátu Európskej únie,
(vo Vašom prípade na území Spolkovej republiky Nemecko), môže si uplatniť nárok peňažnú dávku v prípade choroby podľa právnych predpisov Slovenskej republiky prostredníctvom E formulárov. Uvedené formuláre na požiadanie osoby
vystaví a potvrdí príslušná inštitúcia nemocenského poistenia v*uvedenom členskom štáte Európskej únie (formuláre E 115, E 116 a*E 118). Na základe predmetných formulárov pobočka Sociálnej poisťovne posúdi, či uvedenej osobe vznikol nárok
na peňažnú dávku v prípade choroby podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
Chobot
21.07.09,07:27
stanovisko SP bolo:

Peňažnou dávkou v prípade choroby je podľa právnych predpisov
Slovenskej republiky nemocenské. Poistenkyni vznikne nárok na nemocenské
za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok. Základným predpokladom vzniku nároku na nemocenské je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenského (t. j. ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti).
Na základe údajov uvedených vo Vašom podaní predpokladáme,
že ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (t. j. k 28. aprílu 2009)
ste boli nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
Osoba, ktorá sa zdržuje na území iného členského štátu Európskej únie,
(vo Vašom prípade na území Spolkovej republiky Nemecko), môže si uplatniť nárok peňažnú dávku v prípade choroby podľa právnych predpisov Slovenskej republiky prostredníctvom E formulárov. Uvedené formuláre na požiadanie osoby
vystaví a potvrdí príslušná inštitúcia nemocenského poistenia v*uvedenom členskom štáte Európskej únie (formuláre E 115, E 116 a*E 118). Na základe predmetných formulárov pobočka Sociálnej poisťovne posúdi, či uvedenej osobe vznikol nárok
na peňažnú dávku v prípade choroby podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.

A vyplnila si tie formuláre? Daj potom vedieť, či ti to uznali.;)
brčko
21.07.09,07:56
len pripínam/odkopírujem názvy tých vyššie spomínaných formulárov zo stránok soc.poisťovne:

E 115 Žiadosť o peňažné dávky za pracovnú neschopnosť –NP
E 116 Lekárska správa o pracovnej neschopnosti (choroba, materstvo, pracovný úraz, choroba z povolania) - NP
E 117 Priznanie peňažných dávok v prípade materstva a pracovnej neschopnosti - NP
E 118 Oznámenie o neuznaní alebo o skončení práceneschopnosti – NP

zoznam je na stránkach soc.poisťovne v časti formuláre s názvom " Zoznam E-formulárov " (je v cca v polovici, teda ešte nižšie)
http://www.socpoist.sk/616/1567s


neviem či sa to dá vyfiltrovať? len ten jeden formulár, alebo snád pripnúť en súbor sem, možno sa bude niekomu hodiť.

no vzory formulárov okrem tých, čo sú tiež v týchto formulároch som zatial nikde nenašla.
laur12
07.10.09,16:44
vsetky formulare ma zahranicna lekarka k dispozicii, ale upozornila ma na to, ze ich vyplnenie moze byt drahsie ako suma, ktoru mi na slovensku vyplatia. kedze nemam ani len potuchu, kolko to moze byt, nemocenske za mna pocas rodicovskej dovolenky platil stat a ani netusim z akeho zakladu a na co mam narok, tak sa asi ani nepustim do toho.

dolezite pre mna zatial je, ze i tak by sa tohto nezucastnila moja slovenska lekarka, ktora sa vyjadrila odmietavo k svojej ucasti na spominanom procese. aj ked celkovo bola dost mylne informovana.

a este i to, ze zatial to nie je premlcane. cca 10 euro stoji vyplnenie 1 formulara, plus poplatok za dalsi stvrtrok, co je 10 euro.

tak zatial vaham, ale celkovo sa mi do toho nechce.