slavonav
04.05.09,17:41
dobry den,

stavba trochu pokrocila a vyskytla sa dalsia vec s ktorou by som potreboval pomoct:

1. mam 2 podlazny dom, vraveli mi ze pokial planujem podlahove kurenie tak jednoznacne len na prizemie a hore dat radiatory - je to dobra volba, co keby chcem aj hore podlahovku a nie radiatory - stalo by sa daco, alebo je to mozne vyregulovat?

2. pri podlahovom kureni ma byt minimalne 5 cm polystyren + 7 cm poter. Ja by som dal 8 cm polystyren a 7 cm poter ... ma zmysel este rozmyslat o hrubsej vrstve polystyrenu? alebo tych 8 cm je dostatocnych? (dom nie je podpivniceny)


3. ako je to s 2 nadzemnym podlazim v pripade ze by tam sli radiatory - mam zelezobetonovy strop, na neho ide opet polystyren a poter? alebo len poter? majster vravel ze aj polystyren, ale mne to pride zbytocne ...

4. garaz sa dotyka s domom jednou stenou - na podlahy musi ist polystyren a poter - nestacil by iba poter? pripadne iba izolacia voci vlhkosti a priamo a nu davat dlazbu (dlazby myslim nejaku 3-4 cm hrubu, nie tie uplne tenke keramicke)? ide o to ze nechcem v nej zvysovat podlahu nakolko uz teraz je dost vysoko nad terenom

DAKUJEM
kyblik
04.05.09,17:44
1. nie je nijaky problem s podlahovkou na oboch poschodiach. Nevidim dovod na tie radiatory.

2. pod podlahovku na prizemi by som dal 5 cm polystyren a 7 cm poter a na poschodie by som dal 2 cm polystyren a 7 cm poter.

3. je pri mojom nazore este aktualna?

4. do garaze by som polystyren uz pod poter nedaval. Ta izolacia proti vlhkosti je na mieste.
Peter133
05.05.09,07:53
Podlahove vykurovanie ak dobre spravene je najlepsou volbou.
alus.tom
10.05.09,18:04
Mam podlahove kurenie na dome. Na prizemi je 5cm polystyren, 2cm polystyrenova doska, na ktoru ide hadica a 7cm poter. Hore mam 2cm polystyrenovej dosky a 7cm poter. Všade mam polozenu dlazbu.V zime na poschodi kurim minimalne.Je to super
slavonav
10.05.09,18:08
stale nemam jasno co dat, ci na poschodie podlahovku, alebo radiatory ... dalsia vec je ze osobne preferujem skor nejaku laminatovu plavajucu podlahu ako dlazbu ... a ta laminatka asi nie je taka vhodna na podlahovku - alebo je to v podstate jedno?
dalsia vec - co ked by som na poschodie nedaval podlahovku musia sa robyt potery - nestaci priamo davat lamiatovu podlahu resp. do kupelne dlazbu?
alus.tom
10.05.09,18:34
Takze poradit neviem, ale co radil kurenar : povedal, ze na podlahove kurenie moze ist plavaca, ale musi byt ma to vyrobena. Doma u rodicov mame plavacku na podlahovom a nevadi to. Zatial. Uz ju mame aj 3 roky.Ale na kazdej skatuli plavacky mas zobrazene, ci je vhodna na podlahove kurenie, dalej si dat pozor aku nosnost vydrzi a hlavne musi byt tenka asi 6mm. A neviem tie radiatory aby si nelutoval. A navrhol ti to aj kurenar, že mozu byt na poschodi radiatory?
Radiator mam dole v kupelni, ale ide z podlahovky, takze max. teplota vody je 40 stupnov. A v hornej kupelni mam radiator do zasuvky.Je nastenny. Ale je tam podlahove kurenie v oboch.
Nam nedoporucoval radiatory pretoze by bolo nakladne urobit nejake rozvody vody, pretoze do podlahovky ide max. okolo40 stupnov a do radiatora 80.
slavonav
10.05.09,18:52
povodne mam navrhnute radiatory, ale toho sa vobec nedrzim ... a co sa tyka rad "odbornikov" - kurenarov tak povecsine sa k tomu postavia stylom - "a to je jedno ved si povedzte mi vam to spravime" - jednoducho uzitocne rady z nich nedostanem.

ja som tiez nazoru aby bol v celom dome ujednoteny system kurenia - v tomto pripade podlahovka ... avsak co citam jedny to odsudzuju iny moc pochvaluju ... tak sam neviem ...

este by ma zaujimalo - som videl na podlahovku take termoventily ako na radiatory (vyvede sa na slimaku trubka na stenu a tam sa namontuje ten vetnil) - jednak je to ale dost draha zalezitost a jednak nastava otazka ci to pri tomto druhu vykurovania ma vyznam?
comodo
10.05.09,19:03
podlahovka je znama a dobra, ale nebojite sa orosovania okien ?
slavonav
10.05.09,19:05
...ale nebojite sa orosovania okien ?

toto pocujem prvy krat ...
AndrejG
10.05.09,19:09
toto pocujem prvy krat ...

To sa tyka len ludi, ktori maju podlahovku zle spravenu, to si nevsimaj.

p.s. Uplne zbytocne je davat 7cm poteru, radsej daj 4-5cm a pridaj tie zvysne cm do polystyrenu. Ja mam presne tolko betonu, 4-5cm a bez problemov.
comodo
10.05.09,19:12
toto pocujem prvy krat ...
No je fakt ze sa v zime okna trocha orosuju kazdemu. Ale ak je pod nimi radiator , tak pre okonom je vacia teplota a kondenzacia sa minimalizuje. Tak kde sa dava podlahovka , byva zvykom montovat kvoli orosovianiu okien podlahove konvektory ( do podlahy ) , ale ak nie su okna celkom po zem su i ine alternativy.
slavonav
10.05.09,19:15
To sa tyka len ludi, ktori maju podlahovku zle spravenu, to si nevsimaj.

co v tomto zmysle znamena mat zle spravenu podlahovku ...

ja mam teraz v izbe radiatory a v zime sa mi okna rosia jak dive, ale nejak ma to netrapi - pokial z toho nemozu vzniknut nejake ine problemy ako plesne alebo ja neviem co ....
Ferdosondo
10.05.09,19:44
Radiátory sa montujú na poschodie, kôli orosovaniu strešných okien. Umiestňujú sa práve pod okná, ktoré však musia byť správne namontované, aby ich mohol obtekať teplý vzduch z radiátora. Ak sú tam nie strešné okná, tak nie je dôvod dávať radiátory. Potom smelo daj podlahovku aj hore.
slavonav
10.05.09,19:49
nie su tam stresne okna, je to plnohodnotne 2. podlazie, budem robit pultovu strechu.

este som cital jeden nazor - mam mensiu izbu dajme tomu 12m2, dam tam postel, nosny stolik, velku skrinu a tym sa velka cast podlahy zakryje -> ze v tej izbe bude zima - budem vykurovat miesto pod postelov a skrinu ... je toto hlupost alebo z casti pravda? alebo je potrebne mat co najviac nabytku pri podlahovke na nozickach?
comodo
11.05.09,12:25
[quote=AndrejG;1039314]To sa tyka len ludi, ktori maju podlahovku zle spravenu, to si nevsimaj.
quote]

Co je to zle spravena podlahovka ???!!! Tecie , fuci , nehreje ?
AndrejG
11.05.09,13:05
[quote=AndrejG;1039314]To sa tyka len ludi, ktori maju podlahovku zle spravenu, to si nevsimaj.
quote]

Co je to zle spravena podlahovka ???!!! Tecie , fuci , nehreje ?

Zle nadimenzovana...A nerosi sa kazdemu. Ja som porusil snad vsetky zauzivane domnienky ludi a vsetko funguje ako ma. Mam 4m siroke okno, podlahovku vsade a dokonca drevene parkety(podla niekoho by to ani nemalo kurit cez ne). A preco tomu tak je? Okno je 3-sklo, 0.5-tka, podlahovka je pri okne na husto, teda este trochu predimenzovana a nadbytocnu vlhkost zoberie rekuperacia.

http://img25.imageshack.us/img25/2249/1624tgk.th.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=1624tgk.jpg)
alus.tom
11.05.09,15:39
Tak ze tie termoventily - to som este nepocula, ale daju sa namontovat ventily do rozvadzacej skrine a tam mozes regulovat teplotu v kazdej izbe.
Podlahove kurenie mam urobene od novembra minuleho roka a zo zaciatku sa okna rosili ale vjanuari to bolo minimalne. Musis vediet spravne vetrat, a okna mam drevene. Vazne som s tym velmi spokojna. Mala som velmi dobreho kurenara.
- Kurenie urobene pod skrinami - urcite urob. Bola by to hlupost neurobit ho tam. Co ak mabytok v buducnosti prestahujes? Ja mam kurenenie vsade, iba v komore prechadza jeden had a ten je zaizolovany, a pod schodami je iba spiatocny.