ivodrno
04.05.09,18:13
Moj brat zije v zahranici,na slovensku uz nema trvali pobyt.Kupil nehnutelnost a chce ju dat do prenajmu.mna poprosil aby som sa o to postaral aj papierovo aj uradovo. Ako mam postupovat aby ma potom urady neposielali kade tade.Dakujem
Lianka
06.05.09,13:30
Ake urady?

Pokial je vlastnikom nehnutelnosti (pozemok, byt, nebytovy priestor?) a ma zaujem ju prenajat, urobi tak na zaklade najomnej zmluvy.

Len ta "poprosil", alebo aj pisomne splnomocnil? O co presne ta "poprosil"? Najst najomncu?
ivodrno
12.05.09,09:25
Najomna zmluva už je, čiže sa to už prenajíma.Ja len neviem ako sa to potom rieši s daňovým priznaním,ked tu nema trvali pobyt
Lianka
12.05.09,11:25
Co je predmetom najmu? (Byt, dom, 1 izba, pozemok, nebytovy priestor?)

Aj sa zaregistroval na DU ako prenajimatel a bolo mu pridelene DIC?
ivodrno
14.05.09,04:59
Predmetom najmu je nebytovy priestor,nemohol sa zaregistrovat ,lebo tu nebol 15 rokov.Je to trosku zlozitejsie,lebo cakame na registraciu z katastra a az potom by sa malo ist na DU.Ale asi len zo splnomocnenim
Lianka
14.05.09,08:02
Aku registraciu z katastra? On este nie je vlastnik? :eek:

Prenajal nieco, co mu nepatri? :confused:
ivodrno
15.05.09,08:26
X-predavajuci nehnutelnost
Y-kupujuci nehnutelnost
Z-najomca
Z plati X(pokial sa to nezaregistruje v KN), X peniaze da potom Y,aby mu ten objekt uz nieco aj zarabal.Zmluvy su ale normalne porobene u pravnika
Lianka
15.05.09,10:09
Uz je to trochu zrozumitelnejsie.

Vlastnik nebytoveho priestoru, ktory tento priestor prenajima, je povinny sa 30 do dni zaregistrovat na DU (§ 31,ods. 2, http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-3-2009-a.html#31). Danovy urad mu prideli DIC.

Prenajimatel je povinny do 31.3. po skonceni kalendarneho roka podat danove priznanie a zaplatit dan. Obcan, ktory na Slovensku nema trvaly pobyt alebo sa tu zdrziava menej ako 183 dni v roku, v danovom priznani uvedie len prijmy, ktore mal zo Slovenskej republiky.

Postup:
1. Pockas, kym kataster prevedie vlastnictvo nehnutelnosti na tvojho pribuzneho.
2. Podpis najomnej zmluvy s najomcom.
3. Do 30 dni registracia na Danovom urade.
4. Do 31.3.2010 podat danove priznanie, zaplatit dan.
ivodrno
17.05.09,17:11
Aha, tak je to teda takto .To som rad , lebo som sa zlakol ze s tym budu ine vybavovacky. Veľmi pekne dakujem a prajem pekny den.
ivodrno
17.05.09,17:14
:)
Aha, tak je to teda takto .To som rad , lebo som sa zlakol ze s tym budu ine vybavovacky. Veľmi pekne dakujem a prajem pekny den.:)
Lianka
18.05.09,13:29
Potom este povinnosti vlastnika voci spravcovi domu - ucast na schodzach, platenie poplatkov, poskytnutie sucinnosti atd.