rema
19.05.04,09:31
Vykonávam dopravu osôb zo SR do Rakúska pre SR odberateľa platiteľa DPH.
Podľa § 46 sú tieto služby oslobodené od DPH. Je jedno či tieto služby uskutočním osobným , alebo nap.nákladným úžitkovým automobilom? Sú vždy oslobodené, t.j na faktúre účtujeme bez DPH? Musím sa registrovať v Rakúsku a tam zaplatiť daň, alebo je to oslobodené všade?
dracica
19.12.06,11:13
Ja som mala prepravu osob osobným autom zo SR do CR, preprava sa uskutocnila osobným autom ale konatel si rozsiril predmet cinnosti na OR, za auto by mala byt uhradena dan z motor. vozidiel...Oslobodena od dane je doprava osôb na území tuzemska ak ide o dopravu z tuzemska do zahranicia...čize tento úsek vyfakturujes bez dane v softwari by si mala najst presne clenenie DPH / pozeraj par. 46/. V Rakusku musis poziadat o registraciu a musis priznat a odviest dan prinaleziacu prejdenemu useku v tejto clenskej krajine
daniek
19.12.06,11:18
naša spoločnosť si takéto služby od prepravcu objednáva pravidelne - pracovné cesty ale ten nikde okrem sr na dph registrovaný nie je a vozí naších zamestnancov aj do rakúska. treba preštudovať rakúsky zákon o dph a podľa toho sa zariadiť viem že v čechách je to oslobodené a nie je potrebné registrovať sa takže záleží od konkrétnej krajiny.
dracica
19.12.06,12:36
no asi by som ho upozornila, že sa treba registrovat v Rakusku, ale nie je tvoja povinnost. Ina vec ma napadla predstav si ze robis prepravu zo SR do CR a spat
usek SR vyfakturujes bez dane, lebo je to oslobodene, s tym ze mas pravo odpocitat si dan na vstupe napr. tankovanie v SR. A co ak by si tankoval v CR ??
Ako si vypytas DPH na vstupe ??? hmmm???
jeso
24.06.09,11:29
[QUOTE=dracica;348235]no asi by som ho upozornila, že sa treba registrovat v Rakusku, ale nie je tvoja povinnost.


podnikatel so slovenským SK prepravuje osoby do rakúska,
vystavuje faktúru za prepravu slovenskému odberatelovi -tiež platcovi DPh, fa je bez DPH - §46 oslobodene, na faktúre je uvedené len transfer osob z SR do Rakúska - 360 EUR bez DPH, ak som správne čítala príspevky na slovensku je to oslobodené , a v rakúsku sa treba registrovať -našla som k tomu informáciu, že do obratu 22 000 Eur sa v Rakúsku nemusím registrovať
potvrdí mi to niekto?
jajko50
24.06.09,11:46
[QUOTE=dracica;348235]no asi by som ho upozornila, že sa treba registrovat v Rakusku, ale nie je tvoja povinnost.


podnikatel so slovenským SK prepravuje osoby do rakúska,
vystavuje faktúru za prepravu slovenskému odberatelovi -tiež platcovi DPh, fa je bez DPH - §46 oslobodene, na faktúre je uvedené len transfer osob z SR do Rakúska - 360 EUR bez DPH, ak som správne čítala príspevky na slovensku je to oslobodené , a v rakúsku sa treba registrovať -našla som k tomu informáciu, že do obratu 22 000 Eur sa v Rakúsku nemusím registrovať
potvrdí mi to niekto?


Vo všetkom máš pravdu, treba sa registrovať na finančnom úrade::::::

V Rakúsku sa platí 10% DPH ak sa vykonáva pravidelná alebo nepravidelná doprava.
Bližšie informácie na
:
Finanzamt Graz-Stadt
14-18 Hötzen dorfstrasse
A-8010 Graz
tel: (+43 0316)881 3611
fax:(+43 0316)881 3522

limit pre registráciu - presne si nepamätám ešte si to over.
jeso
25.06.09,13:13
toto som našla na stránke DR
Informácie o zdaňovaní prepravných služieb osôb v jednotlivých členských štátoch EÚ z pohľadu
DPH
Rakúsko
Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je
rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo
zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca
sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný
základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat
v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť
odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky
služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto
prípade nie je potrebné sa registrovať.

ak to správne chápem, tak do obratu 22 000 Eur /rok nemám žiadnu povinnosť s DPH v Rakúsku???
Zita5
05.12.11,09:22
toto som našla na stránke DR
Informácie o zdaňovaní prepravných služieb osôb v jednotlivých členských štátoch EÚ z pohľadu
DPH
Rakúsko
Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je
rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo
zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca
sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný
základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat
v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť
odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky
služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto
prípade nie je potrebné sa registrovať.

ak to správne chápem, tak do obratu 22 000 Eur /rok nemám žiadnu povinnosť s DPH v Rakúsku???

Prešla som snáď všetko , stále mi nie je jasný môj prípad :

Slovenský podnikateľ SZČO(podnikateľ "A"), neplatiteľ DPH vykonáva predmet činnosti - Nepravidelná osobná cestná doprava,vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 9 miest na sedenie .

Ak tento podnikateľ "A" má kapacitu vozidiel obsadenú a zrovna má objednávku na prepravu osôb(od SK firmy) , tak aby bol schopný vybaviť objednávku na prepravu , si objedná túto službu u podnikateľa SZČO,platiteľa DPH (podnikateľ "B") .
Trasa cesty je napr. Žilina - letisko SWECHAT , alebo opačne letisko SWECHAT-Žilina .

Nakoľko, doposiaľ som nemala skúsenosť s touto činnosťou , tak z naštudovaných príspevkov na Porade som prišla k nasledovnému :

Podnikateľ A zadá objednávku podikateľovi B. Prepravu uskutoční podnikateľ B , ktorú potom vyfakturuje podnikateľovi A s tým, že vo faktúre rozpíše osobitne
a) počet ubehnutých km a jednotkovú cenu za územie na Slovensku
b) počet ubehnutých km a jednotkovú cenu za územie v Rakúsku

Podľa Zákona o DPH preprava je oslobodená podľa tohto znenia

§ 46
Oslobodenie prepravných služieb od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)


(1) Oslobodená od dane je preprava tovaru na ostrovy a z ostrovov, ktoré tvoria autonómne oblasti Azory a Madeira, a preprava tovaru medzi týmito ostrovmi.

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu

a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

(3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.

------------------------------------------------------------------------
Nad čiarou mi je to všetko jasné .Nie je mi jednoznančne jasná časť Rakúskeho územia .V citovanom vyššie uvedenom príspevku je uvedené presne to , čo je uvedené v priloženom linku. V čom nemám jasno, je hrubo vyznačené v citácii.
Moja otázka :
a) v Rakusku sa podnikateľ "B" nemusí registrovať , až po dosiahnutí obratu 22 000 euro ročne (ktoré zisťujem podľa fakturácie len za fakturovanú prepravu cez územie Rakúska )?

b) alebo sa musí registrovať za platiteľa DPH v Rakúsku už od počiatku vykonávania tejto nepravidelnej prepravy osôb z SK na letisko SWECHAT a SWECHAT - SK ?
K podávaniu výkazu ......
Podľa §80 odst.1 písm.d) je podniateľ "B" povinný podať aj Súhrnný výkaz a môže štvrťročne, lebo jeho dodané služby nepresiahnu hranicu 100 000 euro (§80 odst.2 zákona o DPH)

Ďakujem vopred za každú odpoveď .
Zita5
06.12.11,09:12
Prosím Vás , nemá niekto skúsenosť s mojim prípadom ? Ďakujem .
Kristina27
06.12.11,09:23
Ja účtujem CK. Autobusy chodia do Viedne. FA za prepravu SR-Rakúsko-SR vystavujeme bez DPH, čo je podľa § 46 oslobodné od DPH. Túto odvolávku mám napísanú aj na fa. Tankujeme na SR, máš nárok na odpočet DPH. V Rakúsku platíš diaľnice formou GO-BOXu - dobíjaš si ako u nás. Sme prihlásený na finančnom úrade v Grazi, raz ročne podávame DP v Rakúsku, ide to z obratu uvedenej prepravy, 10%, platíme cca 300 eur ročne daň do Rakúska.
Zita5
06.12.11,09:27
Ja účtujem CK. Autobusy chodia do Viedne. FA za prepravu SR-Rakúsko-SR vystavujeme bez DPH, čo je podľa § 46 oslobodné od DPH. Túto odvolávku mám napísanú aj na fa. Tankujeme na SR, máš nárok na odpočet DPH. V Rakúsku platíš diaľnice formou GO-BOXu - dobíjaš si ako u nás. Sme prihlásený na finančnom úrade v Grazi, raz ročne podávame DP v Rakúsku, ide to z obratu uvedenej prepravy, 10%, platíme cca 300 eur ročne daň do Rakúska.

Ďakujem za odpoveď .U mňa sa jedná o drobného živnostníka (osobné MV )a práve mi nie je jasná registrácia. Či sa musí na finančnom úrade v AT registrovať od začiatku vykonávania činnosti , alebo až keď presiahne obrat 22 000 euro .
Kristina27
06.12.11,09:30
My ako CK určite presiahneme obrat 22 tis., automaticky nám už oni posielajú DP. Treba asi s tým úradom v Grazi komunikovať, oni sú tam zlatí, dokonca niektorí hovoria aj po slovensky.
Zita5
06.12.11,09:57
Našla som túto adresu , aj to na stránke cz ....tak budem komunikovať písomne, lebo potrebujem mať istotu .Prikladám aj pre poraďákov, ak sa ocitnú v situácii ako ja
4. Na koho se mají obchodníci obrátit, pokud se chtějí zaregistrovat k DPH? (Uveďte příslušný úřad, jeho adresu, telefonní a faxová čísla a e-mail) Pro identifikační čísla se musí obchodníci obrátit na daňový úřad v Grazu:
Finanzamt Graz Stadt
Referat fur auslandische Unternehmer
Conrad von Hotzendorfstr. 14-18
8018 Graz
Tel.: (+43) 3168810
fax.: (+43) 316810408
e-mail: post.068.fastmk@bmf.gv.at
Jessula
13.11.13,09:10
Viem, že je tu toho už vela, ale potrebovala by som si este niečo ujasnit...:

1. klient prepravuje osoby z tuzemska do wien, fakturuje slovenskej firme - DPH §46...oslobodené, ide alebo nejde do suhrnného výkazu?????

2. Klient prepravuje osoby z tumenska do wien a naopak, a fakturuje rakuskej spoločnosti...- §46...odlobodené, ide alebo nejde do suhrnného výkazu?? Registrovať sa v AT ak nepresiahnu obrat 22000 eur??

3. preprava osob zo SR do AT, fakturuje sa Spanielskej spoločnosti - oslobodene §46, ide do súhrnneho?? je tam nejaka povoinnost registracie??

Dakujem
tictac7
13.11.13,09:29
zadaj si 3 nové samostatné otázky
Kristina27
22.02.14,08:19
fa slovenskej firme - preprava SR-Viedeň-SR - určite nejde do súhrnného výkazu