FijO
04.05.09,19:52
Dobrý večer. Rád by som Vás požiadal o pomoc.

Pôvodná situácia:
Naša spoločnosť (Dodávateľ) - spoločnosť A dodáva výrobky do spoločnosti B (Odberateľ), ktorá má sídlo v ČR. Spoločnosť A dodáva výrobky do distribučného centra na Slovensku odkiaľ sú tieto výrobky distribuované po území ČR. Túto činnosť zabezpečuje spoločnosť C, ktorá je v zmluvnom vzťahu iba so spoločnosťou B. Zá túto službu distribúcie fakturuje spoločnosť B našej spoločnosti A tzv. logistický bonus a na to si zriadila slovenské IČ DPH. Na faktúrach spoločnosť C nefiguruje.

Faktúra na logistický bonus (služba distribúcie) obsahuje v položkách
Odberateľ služby: spoločnosť A
Dodávateľ služby: spoločnosť B so slovenskou IČ DPH

Nová situácia
Spoločnosť B odporučila spoločnosti A riešenie distribúcie prostredníctvom inej zmluvnej spoločnosti - spoločnosť D, ktorá ma sídlo na území ČR.

Systém distribúcie sa nemení, tovar sa bude distribuovať na území ČR. V zmluvnom vzťahu ostáva naďalej len spoločnosť A a spoločnosť B.
Mení sa akurát distribučné centrum.

Bude musieť spoločnosť B fakturovať s českou IČ DPH alebo môže ostať pri tej slovenskej IČ DPH ???

Ak by totiž fakturovala s českou IČ DPH, musela by naša spoločnosť žiadať DPH z ČR, čo je časovo veľmi náročné a viazalo by to zbytočne finančné prostriedky.

Vopred ďakujem za pomoc.
Iwett
10.06.09,17:40
Dobrý večer, nakupujeme tovar v Makre v Ostrave. Napr. dňa 25.05.09 nakúpime tovar zaplatíme aj s DPH, dňa 02.06.09 vrátime pôvodnú faktúru a oni nám vrátia dph a dajú vystavia novú faktúru už bez DPH, kde dátum vystavenia je 02.06.09 a dátum uskutočnenia zdan. plnenia je 25.05.09.
Hľadám tu už dve hodiny, niekde som tu čítala presný postup v tomto prípade a neviem ho tu nájsť. Prosím, poradí mi niekto, ako sa účtuje v JU takýto prípad? Ďakujem vopred.
Iwett
11.06.09,05:58
Dobrý večer, nakupujeme tovar v Makre v Ostrave. Napr. dňa 25.05.09 nakúpime tovar zaplatíme aj s DPH, dňa 02.06.09 vrátime pôvodnú faktúru a oni nám vrátia dph a dajú vystavia novú faktúru už bez DPH, kde dátum vystavenia je 02.06.09 a dátum uskutočnenia zdan. plnenia je 25.05.09.
Hľadám tu už dve hodiny, niekde som tu čítala presný postup v tomto prípade a neviem ho tu nájsť. Prosím, poradí mi niekto, ako sa účtuje v JU takýto prípad? Ďakujem vopred.
Prosím, neporadí mi niekto spôsob účtovania horeuvedeného? Má sa zaúčtovať ako VOZD pôvodná faktúra v celej sume a vrátenie dph na základe druhej faktúry ako príjem ?? Alebo sa zaúčtuje len druhá faktúra? A v ktorom mesiaci sa uplatní DPH? Alebo prosím poradiť len link, v ktorom sa o tom hovorilo, neviem ho nájsť.:mee:
koňo
17.06.09,12:58
Predpokladám, že ste SK platitelia DPH.
Je to neštandardný postup predávajúceho. Ja by som účtoval druhú faktúru, pretože ide o nadobudnutie z iného štátu, ktoré by malo byť bez českej dane, pretože kupuje platiteľ SR a prepravuje nákup do SR.
Jednoduché účto nepoznám, ale asi ide o priebežnú položku, ktorá sa vyrovná vrátením časti kúpnej ceny z ČR.
Iwett
17.06.09,13:16
Predpokladám, že ste SK platitelia DPH.
Je to neštandardný postup predávajúceho. Ja by som účtoval druhú faktúru, pretože ide o nadobudnutie z iného štátu, ktoré by malo byť bez českej dane, pretože kupuje platiteľ SR a prepravuje nákup do SR.
Jednoduché účto nepoznám, ale asi ide o priebežnú položku, ktorá sa vyrovná vrátením časti kúpnej ceny z ČR.
Ďakujem. Aj ja som doteraz účtovala len druhú faktúru, ale kdesi tu na porade som čítala postup, ktorý sa mi zdal správnejší... len ho neviem nájsť.