Lucia7
18.07.05,08:10
Pokúšala som sa cez vyhľadávanie nájsť nejaké informácie k môjmu problému ale v rýchlosti som v podstate nič konkrétne nenašla, preto zadávam novú tému.

Vyskytol sa mi takýto problém: leasing kamiónov zo zahraničia konkrétne z Rakúska a neviem sa pohnúť ani tam ani tam. Preto by som Vás chcela niekoho poprosiť, kto máte s takýmto niečím skúsenosti, o radu:
- čo všetko môžem pýtať a dostať od klienta k predmetným kamiónom
- ako postupovať pri určení OC, úrokov atď.
- čo s kurzovými rozdielmi? - výsledokovo?

Ešte podotýkam, že DPH-čka bude nárokovaná cez daňového poradcu v Rakúsku.
Dúfam, že som uviedla všetko potrebné, aby som Vás uviedla do môjho problému. Za akékoľvek rady vopred veľmi pekne ďakujem.
mudroš
19.07.05,11:27
Asi Vás sklamem. Slovenské postupy účtovania naozaj neriešia zahraničný lízing.

je možnosť, že Vám zahraničná lízingová spoločnosť vyčísli splátky tak, že bude zrejmé, aká časť solátky je splátka istiny a koľko sú účroky. potom to nie je problém a účtuje sa rovnako ako pri domácom.

Ak ale nebyde lízingová spoločnosť ochotná vyčísliť splátkový kalendár tak, aby sa dalo postupovať podľa slovenských predpisov, budete si musieť vypočítať výšku "nerealizovaných finančných nákladov" sami. Dal by som si to ale odobriť MF SR.
Lucia7
19.07.05,11:37
no už sa mi medzičasom podarilo niečo zistiť a to nasledovné: že pre zahraničný lízing platia u nájomcu tie isté pravidlá účtovania ako pri tuzemskom lízingu, len tam pribudnú kurzové rozdiely a zrážka 1% zabezpečenia dane na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Len sa teraz trošku musím zorientovať v tej leasingovej zmluve, lebo tam je uvedená len výška mesačnej splátky a suma dohodnutá medzi nákupcom a predajcom.... a nič viac, takže to ešte bude pre mňa asi odysea.
KEJKA
19.07.05,15:57
a treba sa jednoznačne zorientovať, či ide ozaj o leasing finančný, operatívny aebo možno aj o predaj na SPLATKY!
Lucia7
20.07.05,04:49
je to určite finančný leasing
KEJKA
20.07.05,04:58
tak ti nestačí len výška splátky. Ak nemáš rozloženie ako to je pri slov. lízingoch, tak aspoň v zmluve musí byť obstar. cena (istina) a uvedená úroková sadzba p.a., splátkový kalendár si potom dokážeš vygenerovať sama.
Lucia7
20.07.05,05:31
splátkový kalendár sa mi podarilo vygenerovať, lebo v zmluve je uvedená výška istiny a našla som tam i úrokovú sadzbu ale i tak som včera písala do lízingovky v Rakúsku, či by sa dalo poslať presný splátkový kalendár.
Okrem kurzových rozdielov však ešte musím počítať i so zrážkovou daňou na základe zmluvy o dvojitom zdanení a neviem ako to bude akceptovať lízingovka.