optimistka
05.05.09,07:46
dobrý deň
klient dostal pokutu zo slov. obch. inšpekcie za nedostatky zistené pri kontrole - duálne zobrazovanie cien
pokuta je vo výške 400 eur
fakt je, že konateľ potvrdil nedostatky - na niektorých druhoch tovaru neboli ceny v oboch menách
odvolávať sa je podľa mňa zbytočné, môžeme však požiadať o úľavu z pokuty ? aký je tam postup, kto z vás má takúto skúsenosť a podelí sa...
elaurie
05.05.09,07:44
Podľa akého § bola uložená pokuta? A ešte by bolo vhodné napísať, že ako bola výška pokuty zdôvodnená v odôvodnení rozhodnutia o uložení pokuty...
Zita5
05.05.09,07:53
Podľa akého § bola uložená pokuta? A ešte by bolo vhodné napísať, že ako bola výška pokuty zdôvodnená v odôvodnení rozhodnutia o uložení pokuty...

Zadávateľka otázky jasne napísala , že klient priznal , že ceny neboli duálne zobrazené . Tak je to myslím dostatočne jasné každému .Teraz jej ide o to , či môže požiadať o zníženie výšky sankcie t.j. pokuty .

http://www.porada.sk/723379-post3.html
elaurie
05.05.09,08:00
Zadávateľka otázky jasne napísala , že klient priznal , že ceny neboli duálne zobrazené . Tak je to myslím dostatočne jasné každému .Teraz jej ide o to , či môže požiadať o zníženie výšky sankcie t.j. pokuty .

http://www.porada.sk/723379-post3.html

Zita5, mne to je dostatočne jasné, s pokutami mám určité skúsenosti, i keď nie v tejto oblasti. Zadávateľka otázky sa domnieva, že odvolanie je zbytočné, to však záleží od toho, čo je uvedené v rozhodnutí o uložení pokuty. Napríklad ak v odôvodnení nie je uvedené, na základe čoho SOI dospela k výške pokuty 400 eur, tak je celé rozhodnutie zmätočné. Pýtala som sa preto, aby som zistila, či predsa len neexistuje dôvod na podanie odvolania...
optimistka
05.05.09,09:38
v rozhodnutí je odvolávka na porušenie ustanovení v § 14 ods.1 zákona č. 250/2007 o ochrane spotrebiteľa za nedodržanie povinnosti predávajúceho počas obdobia duálneho zobrazovania označiť predávané výrobky cenami zároveň v eruách aako aj informatívnej mene sk
konateľ výsledky kontroly nespochybnil a zistené nedostatky sa začali odstraňovať ešte počas kontroly
pokuta je uložená podľa ô 24 ods.1 zákona č. 250/2007 ..
po preskúmaní celej veci správny orgán je názoru, že skutkový stav bol náležite zistený a preukázaný a preto bolo rozhodnuté tak ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia, správny orgán uložil pokutu v zákonnej sadzbe s prihladnutím na zákonom stanovené medze a hľadiská pokutou primeranou ... a od uloženej pokuty sa očakáva nielen represívny ale aj preventívny účinok
toľko výcuc z rozhodnutia o pokute
dakujem
elaurie
05.05.09,15:00
Žiaľ nenašla som nikde možnosť úľavy alebo zníženia právoplatne uloženej pokuty SOI, preto si myslím, že stojí za zváženie, či neskúsiť podať odvolanie, ak ešte neuplynula lehota na jeho podanie. Ako dôvod odvolania môžte uviesť (ak sa tak Váš klient domnieva), že uložená pokuta je vysoká a že pri určení jej výšky sa neprihliadlo na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinnosti, spôsob, následky porušenia povinnosti alebo nejakú inú relevantnú skutočnosť... (pozri § 24 ods. 5 zákona č. 250/2007 Z. z.) a treba to náležite zdôvodniť. Inak na stránke SOI sú zverejnené právoplatné rozhodnutia o pokutách, takže by sa dalo porovnať s nejakým tam uverejneným obdobným prípadom (obdobným vzhľadom na všetky okolnosti), či výška pokuty v prípade Vášho klienta je príliš vysoká alebo nie... http://www.soi.sk/sk/Pravoplatne-rozhodnutia/Rozhodnutia-pri-prechode-na-euro/Prvostupnove.soi
Včas podané odvolanie má podľa Správneho poriadku odkladný účinok a odvolací orgán musí napadnuté rozhodnutie preskúmať v celom rozsahu (to znamená, že neposudzuje len dôvody uvedené v odvolaní, ale musí preskúmať či rozhodnutie a konanie, ktoré mu predchádzalo, nemá aj iné vady...)
adam
05.05.09,15:17
To je ale riadne mastná pokuta ! To namal tie cenovky na žiadnom tovare?
optimistka
05.05.09,15:24
predajné ceny neboli zobrazené v informatívnej mene SK u 6 druhov výrobkov a predajné ceny neboli zobrazené v hlavnej mene euro u 10 druhov výrobkov
podľa klienta sa jednalo o odlepené cenovky na drobnostiach, ako sú kábliky,baterky...
podotýkam jedná sa o maloobchod elektro s ročným obratom cca 12 mil. sk
adam
05.05.09,15:29
V našom okolí som nepostrehla za takéto porušenie tak vysokú pokutu. Ja som mala kontrolu asi trikrát, cenovky som mala všade, ale na niektorých som mala zlé vypočítanú jednotkovú cenu. Tiež za ich prítomnosti to predavačka opravila, ale bolo to bez pokuty. Chápala by som to, keby duálne cenovky celkom ignoroval, ale toto sa mi zdá tvrdé...
Maruška54
17.05.09,12:10
Prosím vás čo napísať do odvolania voči "Oznámenie o začatí správneho konania"? Moji známi majú obchod s textilom a bola u nich na kontrole SOI a hrozí im pokuta za to že nesplnili povinnosť upozorniť verejnosť na zákaz fajčenia. Do 8 dní môžu podať odvolanie. Ďakujem za rady.
optimistka
17.05.09,12:32
zakaz fajčenia je potrebné niekde vyvesiť v predajni textilu ?
Maruška54
17.05.09,12:34
podľa SOI áno
Maruška54
17.05.09,12:36
par. 7 ods. 1 písm. g zákona 377/2004
optimistka
17.05.09,12:46
keď čítam ten §, ten hovorí o tom kde všade je zakázané fajčiť
aké iné §§ citujú vo rozhodnutí o uložení pokuty okrem tohto § 7
Maruška54
17.05.09,12:48
ja mám pred sebou to oznámenie a podľa tohto paragrafu a par. 8 ods. 3 a 4 chcú uložiť pokutu
optimistka
17.05.09,13:28
v priestoroch, kde je zakázané fajčiť, je podnikateľ povinný na viditeľnom mieste upozorniť verejnosť na tento zákaz oznamom § 8 ods. 4 zákon 465/2005
§ 7 ods. 1 písm. g definuje priestory, kde je to zakázané
to som teraz vyhľadala v zbierke zákonov
priznám sa je to pre mňa novinka a určite ani jeden z mojich klientov to nemá vycapené
a odvolanie ? neviem, porušenie je jasné, ale s jedným z mojich klientov sme na základe rady z porady viď príspevky vyššie, podali odvolanie voči pokute za nedodržanie povinností duálneho zobrazovania, tiež jasné ako facka ale uvidíme, odvolanie má odkladný účinok
abel
17.05.09,14:11
V súvislosti s pokutami, ktoré spomínate, som našla toto http://www.cme.sk/sz/content/685-37210/Novela-zakona-c-3772004-z-z-o-ochrane-nefajciarov.html

len ma tak napadlo, chodievame cez obed do jednej útulnej kaviarničky na kávu, veľmi príjemnej, len mne ako nefajčiarke trochu vadí zafajčené prostredie. No najviac sa mi páči, že na jednom zo stolíkov je "ceduľka" s názvom NEFAJČIARSKY STôL. Samozrejme, že nie je žiadnym spôsobom oddelený od ostatných stolov, zafajčený vzduch sa nad ním vznáša rovnako ako nad tým o 50 cm ďalej. Litera zákona je však zrejme dodržaná :D
tetrisss
17.05.09,15:28
To myslite uplne vazne, ze mam v predajni textilu napisat, ze sa tam nesmie fajcit? Tak to by ma nenapadlo ani na 1.aprila!
Maruška54
17.05.09,15:30
ja som tiež čumela jak puk, ale mám to pred sebou čierne na bielom
tetrisss
17.05.09,15:57
Hehe, to uz ani slov nemam, v pondelok to tam hned nacapim, nahoda je blbec a zvysnych bohviekolko eur veru nemam.
optimistka
17.05.09,16:22
ja som hneď rozposlala mailom túto informáciu klientom, ktorých sa to týka
dakujem maruška
elaurie
18.05.09,08:55
Prosím vás čo napísať do odvolania voči "Oznámenie o začatí správneho konania"? Moji známi majú obchod s textilom a bola u nich na kontrole SOI a hrozí im pokuta za to že nesplnili povinnosť upozorniť verejnosť na zákaz fajčenia. Do 8 dní môžu podať odvolanie. Ďakujem za rady.

Maruška54, niečo mi tu nesedí. Obávam sa, že proti "oznámeniu o začatí správneho konania" nie je možné podať odvolanie. Podľa § 53 Správneho poriadku sa odvolanie podáva voči rozhodnutiu. Navyše na podanie odvolania je lehota 15 dní, nie 8 dní (§ 54 ods. 2 Správneho poriadku). Predpokladám preto, že rozhodnutie ešte nebolo vydané a nejedná sa o odvolanie, ale Vaši známi asi majú podať vyjadrenie k "oznámeniu o začatí správneho konania"...
Pozerala som ten zákon č. 377/2004 Z. z. a do očí mi udrela jedna vec. Podľa ktorého konkrétneho § chce SOI uložiť pokutu za porušenie povinnosti podľa § 8 ods. 3 (v spojení s § 7 ods. 1 písm. g)? :confused: V § 10 tohto zákona, ktorý upravuje správne delikty mi totiž chýba skutková podstata, na základe ktorej by sa dala uložiť pokuta za takéto porušenie...

§ 10 zákona č. 377/2004 Z. z.
(1) ...pokutu...fyzickej osobe-podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá pri maloobchodnej činnosti predáva tabakové výrobky neoznačené na spotrebiteľskom balení varovnými označeniami podľa § 4.
(2) ...pokutu...,ktorá nerešpektuje zákaz alebo obmedzenie predaja tabakových výrobkov podľa § 6.
(3) ...pokutu..., ak sa konania podľa odsekov 1 a 2 dopustí výrobca, dovozca alebo distribútor tabakových výrobkov pri veľkoobchodnej činnosti smerujúcej k uvádzaniu týchto tabakových výrobkov do obehu.
(4) ...pokutu..., ak sa konania podľa odseku 2 dopustí výrobca alebo dovozca tabakových výrobkov pri maloobchodnej činnosti smerujúcej k uvádzaniu týchto tabakových výrobkov do obehu.
(5) ... pokutu..., ak výrobca tabakových výrobkov pri veľkoobchodnej činnosti poruší ustanovenie o prekročení obsahu škodlivých látok podľa § 5.
(6) Pokuty podľa tohto zákona možno uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď kontrolný orgán zistil porušenie povinností, najneskôr však do piatich rokov odo dňa, keď bola povinnosť porušená.
(7) Pri ukladaní pokút sa prihliada na závažnosť porušenia povinností, čas trvania a na vzniknuté alebo hroziace škodlivé následky na zdravie.
(8) Výnosy z pokút uložených Slovenskou obchodnou inšpekciou a Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky sú príjmom štátneho rozpočtu.
(9) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahujú sa na ukladanie pokút všeobecné predpisy o správnom konaní.

V každom prípade by som sa vo vyjadrení oprela aj o § 10 ods. 7, podľa ktorého sa pri ukladaní pokuty prihliada na závažnosť porušenia povinností, čas trvania a na vzniknuté alebo hroziace škodlivé následky na zdravie. Zdôraznila by som, že vzhľadom k tomu, že ide o obchod s textilom, kde sa vôbec nefajčí (možno sa dá oprieť o nejaké bezpečnostné predpisy),nie je nesplnenie predmetnej povinnosti závažné, škodlivé následky na zdraví nevznikli žiadne a taktiež hrozba nejakých škodlivých následkov na zdravie je iba teoretická... Tiež treba uviesť, že k porušeniu povinnosti nedošlo zámerne, ale z neznalosti a že Vaši známi neboli nikdy predtým na takýto nedostatok upozornení a nebola im predtým uložená za tento nedostatok pokuta. Toto sú skutočnosti, ktoré môžu mať váhu pri určení výšky pokuty (aby bola čo najnižšia), ak existuje nejaké ustanovenie, na základe ktorého možno takúto pokutu uložiť.
Možno by však bolo vhodné aj uviesť, že § 8 ods. 3 znie trochu zavádzajúco."Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré prevádzkujú zariadenia, v ktorých je zakázané fajčenie, sú povinní upozorniť verejnosť na zákaz fajčenia oznamom, ktorý musí byť umiestnený na viditeľnom mieste." Možno by nebolo od veci uviesť, že pod pojmom "zariadenia" si Vaši známi nevysvetlili aj "obchod", keďže v § 7 ods. 1 sa pojem "zariadenia" používa iba v spojení ako "stravovacie zariadenia", "predškolské zariadenia", "kultúrne zariadenia" a "športové zariadenia". Aj v samotnom § 7 ods. 1 písm. g) sa samostatne uvádza pojem "zariadenia" a pojem "obchody".
hanelie
18.05.09,09:51
citované zo zákona /btw: neznalosť zákona neospravedlňuje
Regulácia fajčenia na verejných miestach
1. Zákaz fajčenia na verejných letiskách.
2. Zákaz fajčenia vo všetkých dráhových vozidlách vnútroštátnej verejnej osobnej dopravy bez možnosti zriaďovania fajčiarskych vozňov.
3. Zákaz fajčenia v areáloch zdravotníckych zariadení
4. Zákaz fajčenia vo verejných budovách, v divadlách, kinách, v predajniach, na výstaviskách, múzeách a galériách.
5. Zákaz fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 % z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť umiestnený pri vstupe do zariadenia.

Na účely tohto zákona je zariadenie spoločného stravovania také zariadenie, ktoré poskytuje služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov a nápojov. Povinnosť sa nevzťahuje na bary, kde sa nevyrábajú, nepripravujú a nepodávajú pokrmy, respektíve jedlá.
6. Zákaz fajčenia v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo.
Informovanie verejnosti
1. V priestoroch, kde je zákaz fajčenia, musí byť na viditeľnom mieste umiestnený oznam s informáciou, kde a na akých kontrolných orgánoch je možné podať oznámenie o porušovaní tohto zákona.
Maruška54
18.05.09,12:32
elaurie, hanelie ďakujem
VladoaKatka
18.05.09,12:45
Ja som na základe Maruškinho príspevku pozerala a študovala novelu zákona o ochrane nefajčiarov a veru je to tak ako tu už bolo písané, že sa jedná - uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní -
a preto som spracovala pre svojich odberateľov upozornenie, ktoré im hodlám rozposlať:

Tu je aj spomínaný zákon č.387/2006 Z.z. o požiadavkach na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19512&FileName=06-z387&Rocnik=2006
abel
19.05.09,05:33
Takže úplne stačí napr. piktogram - samolepka?
abel
19.05.09,10:15
Citujem z Katkinho oznámenia:

... povinnosť fyzickým osobám podnikateľom a právnickým osobám umiestniť v priestoroch, kde je zákaz fajčenia na viditeľnom mieste trvalý oznam s informáciou, kde a na ktoré kontrolné orgány sa môžu sťažovatelia obrátiť, ak dochádza k porušovaniu zákona o ochrane nefajčiarov.

Ako zistím, ktoré kontrolné orgány to majú na starosť? Je to SOI alebo hygienik alebo odbor životného prostredia na MsÚ alebo...?
abel
19.05.09,11:30
Posúvam - nevie nikto poradiť? Už to hodnú chvíľu hľadám.
hanelie
19.05.09,13:14
RÚVZ, SOI, potom PZSR - napr. fajčenie na zástavkach - títo sú oprávnení dávať pokuty, potom to môže byť zamestnávateľ .......
zltalienka
20.05.09,09:44
RÚVZ
Akého úradu je to skratka?
Ďakujem.
VladoaKatka
20.05.09,09:50
Akého úradu je to skratka?
Ďakujem.
Regionálny Úrad Verejného Zdravotníctva
zltalienka
20.05.09,09:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
VladoaKatka
20.05.09,10:37
Citujem z Katkinho oznámenia:

... povinnosť fyzickým osobám podnikateľom a právnickým osobám umiestniť v priestoroch, kde je zákaz fajčenia na viditeľnom mieste trvalý oznam s informáciou, kde a na ktoré kontrolné orgány sa môžu sťažovatelia obrátiť, ak dochádza k porušovaniu zákona o ochrane nefajčiarov.

Ako zistím, ktoré kontrolné orgány to majú na starosť? Je to SOI alebo hygienik alebo odbor životného prostredia na MsÚ alebo...?
Elenka skôr som nemala čas, priložím zdroj mojich informácií.
Kontrolné orgány:
- Železničná polícia
- SOI
- RÚVZ
- PZ SR
abel
20.05.09,10:43
Katka, ďakujem, prišla som domov a tiež ma tam čakal Poradca - teda v knižnom vydaní ;). V našom meste je ale veľmi pružný výrobca samolepiek - musím ich pochváliť, aj reklamu by som im rada spravila. Ich predavačka ma poobede informovala, že samolepky - piktogramy budú cca o 16,30 a keď som sa prišla na ne spýtať, tak mi oznámila, že piktogramy síce sú, ale ak vydržím do dnes, budú samolepky-piktogramy aj s potrebným oznámením. No nie sú zlatí?
VladoaKatka
20.05.09,11:29
To je super, mohla by si aspoň mesto uviesť, s tým nespravíš reklamu. Určite to pomôže aj iným.
abel
20.05.09,12:48
Indície sú: Mesto ruží v Trnavskom kraji a názov firmy je desiate písmeno v gréckej abecede :D
Maruška54
27.05.09,15:57
Story pokračuje - známi dostali zo SOI list v ktorom im ukladajú pokutu 331 €, vyjadrenie ktoré sme poslali nepomohlo. Dnes som kúpila v predajni IPOS nálepku s označením zákazu fajčiť a predpísaným textom kde sa môže zákazník sťažovať.
TinkiDinki
11.06.09,09:47
Zaujímavé prečo tá ŠOI-ka nezačne s autobusovými zastávkami.Veď koľko ich je a ako sa na nich veselo fajčí.Ale ako to tí autodopravcovia vyriešia, aby im to hneď prví lepiči plagátov neprelepili. To sa budú na SK diať zázraky.Podľa mňa by malo byť súčasťou zákona aj zákaz prelepovania týchto oznanovv rátane ich zasprejovania, alebo poškodzovania.Poznámka:Škoda že som nemal vtedy foťák pri sebe,keď som videl ako prac.žel.polície pripaľoval rušňovodičovi cigu.Či to by som zase porušil iné zákony
anny
22.06.09,07:44
Reagujem na tému pokuta zo SOI, za nedodržanie "vycapenia" zákazu fajčenia v prevádzke /predajňa outletového oblečenia/. V deň kedy bola v mojej prevádzke vykonaná kontrola, kontrolóri /znudení a unavení a uzimení/ ani nevedeli ako sa to bude pokutovať. Tak dnes som dostala oznámenie o uložení pokuty /vôbec nebrali do úvahy moje odvolanie vraj je to subjektívne/. A nemá byť? Ani jedna prevádzka v okolí pokutu nedostala a tiež nemali tabuľky. Taká je spravodlivosť v našej krajine a takto pomáha vláda podnikateľom. V čase krízy dávať takéto nezmyselné pokuty. :mad::mad: Človeka prejde chuť na "podnikanie" . A ešte výška pokuty 331 eur. :mad::mad:
hanelie
22.06.09,08:06
určite sa odvolaj - apeluj na likvidačnú výšku - prihliadajúc na závažnosť priestupku , / prípadne spomeň i hospodárskú krízu, /
hanelie
22.06.09,08:09
anny
23.06.09,06:54
Hanelie, ďakujem za odpoveď. Uvažujem, že určite podám odvolanie až do Bratislavy. Len neviem, či sa v našom štáte dovolám pravdy a neviem, ako ďaleko to môže až zájsť. Keď mi z Blavy napíšu takisto, že uznávajú pokutu? Čo si myslím, že áno. Aký bude postup ďalej? To ma dajú na súd? Ako nejakého delikventa? Veď v "Rozhodnutí" o pokute mi uvádzajú skutočnosti ako keby som tým, že som tam nemala tú "ceduľu" zabila nikotínom najmenej 20 ľudí. "Aké to môže mať hroziace škodlivé následky, tým, že som tam tú tabuľu neumiestnila." Veď to je smiešne. Určite budem poraďákov informovať ako som dopadla.:mad::mad::mad:
hanelie
23.06.09,07:16
Aký bude postup ďalej? To ma dajú na súd?
najhorší scénar by bol ten, že pokutu budú vymáhať exekučne , ale za pokus to rozhodne stojí - odvolať sa,

mimotemy : hrať sa na malého Pána Boha na zemi robí niektorým "idiotom" mimoriadné potešenie - platí pre tých, ktorí schvaľujú nezmyselné zákony a ešte nezmyselnejšie sankcie a pokuty
TinkiDinki
23.06.09,08:46
Najväčším paradoxom zákona o ochrane nefajčiarov je práve to že pokuty dostávajú aj nefajčiari. Teda neviem aký je podiel pri podnikateľoch majiteľoch obchodov. Či ich viac fajčí, alebo nefajčí. Ďalším takým zákonným nezmyslom je že pokutu dostanete aj keď sa vo Vašom obchode nikdy nefajčilo. Ďalej by Vás ako nefajčiara ani len nenapadlo takýto zákon si naštudovať. Apropo nie je predaj cigariet v rozpore so zákonom na ochranu spotrebiteľa. Veď podľa tohto zákona sú to NEBEZPEČNÉ VÝROBKY. Podľa zákona o nefajčení to na nich musí byť vyslovene uvedené. Niekto proste môže vyrábať a predávať rakovinu, tuberu a pod... A pokuty sa týkajú aj tých čo s týmto nechcú mať nič.
kovex
24.06.09,06:44
... povinnosť fyzickým osobám podnikateľom a právnickým osobám umiestniť v priestoroch, kde je zákaz fajčenia na viditeľnom mieste trvalý oznam s informáciou, kde a na ktoré kontrolné orgány sa môžu sťažovatelia obrátiť, ak dochádza k porušovaniu zákona o ochrane nefajčiarov.


Dobrý deň, prosím vás kde by som zistila adresy kontrolných orgánov kde sa môžu sťažovatelia obrátiť na porušenie zákona?

Ak viete niekto kto tie nálepky predáva, poprosím link, ďakujem. :)
Maruška54
24.06.09,06:56
... povinnosť fyzickým osobám podnikateľom a právnickým osobám umiestniť v priestoroch, kde je zákaz fajčenia na viditeľnom mieste trvalý oznam s informáciou, kde a na ktoré kontrolné orgány sa môžu sťažovatelia obrátiť, ak dochádza k porušovaniu zákona o ochrane nefajčiarov.


Dobrý deň, prosím vás kde by som zistila adresy kontrolných orgánov kde sa môžu sťažovatelia obrátiť na porušenie zákona?

Ak viete niekto kto tie nálepky predáva, poprosím link, ďakujem. :)
nálepky predáva ŠEVT alebo jeho zmluvné predajne, napr.IPOS
kovex
24.06.09,07:01
..........ďakujem Maruška, hľadam, hľadam, ale nemôžem sa dopátrať k tým nálepkam v ich ponuke .........
Maruška54
24.06.09,08:17
ja som išla do predajne IPOSU a zrovna ten deň ich dostali, ak hľadáš v e-shope možno ich nemajú ešte v ponuke
kovex
24.06.09,08:21
ja som išla do predajne IPOSU a zrovna ten deň ich dostali, ak hľadáš v e-shope možno ich nemajú ešte v ponuke


........hľadám na nete v e-shope, ale nemôžem sa dopátrať, u nás predajňa Iposu nie je a ani nikde nablízku .......

aj by som si to sama vyrobila, ale chýbajú mi tie adresky, niečo som našla na nete, no neviem či sú správne ........:(
Maruška54
24.06.09,08:31
tak prilep sem to tlačivo ja ti poviem či je to také isté
willma
24.06.09,13:34
V novelizácii zákona 87/2009 sú orgány ktorým sa to môže nahlásiť vymenované
Stelova
25.06.09,10:45
Dobrý deň,
prečítala som si celú tému a prosím o radu. Známa má kaderníctvo a požiadala ma, aby som jej vyrobila na PC oznam, ktorým sa zakazuje fajčiť v priestoroch prevádzky. Má kaderníctvo, ktoré má 3 miestnosti, v jednej oddychovej miestnosti sa fajčí. Prosím, ako má vyzerať taký oznam, čo má obsahovať? Zaujíma ma hlavne text, ktorý tam mám napísať, ktorý by mal obsahovať výňatok toho zákonu, ktorý presne neviem. Ak by bol niekto ochotný a napísal mi celý ten text tu uviesť, čo mám napísať.
Ďakujem vám za pomoc.
kovex
26.06.09,05:44
Dobrý deň, našla som na nete tento oznam, je umožnený na bezplatné sťahnutie, ak by niekto potreboval prilepujem odkaz:

http://www.protex.sk/dokumenty/Zakaz_fajcenia_vyveska.pdf

Pekný deň všetkým poraďákom
Stelova
26.06.09,09:50
Ďakujem pekne za oznam. Zaujímama ešte, či v tom oznámení majú byť vždy ústredné orgány v Bratislave, alebo orgány najbližšie k prevádzke. Kaderníctvo sa nachádza v Košiciach. Ak orgány v Košiciach, môžete mi to podľa tabuľky uviesť, aké orgány tu sú? Nikdy som sa takými orgánmi nemala tú "česť" byť v kontakte
kovex
29.06.09,05:39
Ďakujem pekne za oznam. Zaujímama ešte, či v tom oznámení majú byť vždy ústredné orgány v Bratislave, alebo orgány najbližšie k prevádzke. Kaderníctvo sa nachádza v Košiciach. Ak orgány v Košiciach, môžete mi to podľa tabuľky uviesť, aké orgány tu sú? Nikdy som sa takými orgánmi nemala tú "česť" byť v kontakte


Cez víkend som si všimala tieto oznámenia po predajniach a málokto to mal vyvesené, a ak niekto mal, tak iba s názvom úradu a vobec nebola adresa ani telef. číslo, takže si myslím, že je úplne jedno či tam tá adresa úradov je alebo nie. Dôležité je, aby ten oznam bol vyvesený ........

...... toľko môj postreh ...... pekný slniečkový deň želám všetkým ...........:)
TinkiDinki
01.07.09,09:10
Cez víkend som si všimala tieto oznámenia po predajniach a málokto to mal vyvesené, a ak niekto mal, tak iba s názvom úradu a vobec nebola adresa ani telef. číslo, takže si myslím, že je úplne jedno či tam tá adresa úradov je alebo nie. Dôležité je, aby ten oznam bol vyvesený ........

...... toľko môj postreh ...... pekný slniečkový deň želám všetkým ...........:)
(4) V priestoroch, kde je podľa § 7 zákaz fajčenia, musí byť na viditeľnom mieste umiestnený oznam s informáciou, kde a na ktorých kontrolných orgánoch, ktoré sú podľa § 9 povinné vykonávať kontrolu dodržiavania tohto zákona, je možné podať oznámenie o porušovaní tohto zákona.

Takže asi to jedno celkom nie je.
Zákon neukladá povinnosť najbližšie kde
Takže aj v Košiciach môže byť odkaz na Bratislavu.
V tom odkaze na tlačivo Protex je nad rámec telefón, ale asi tam chýba Inšpektorát práce.
Netreba pozerať do výkladov, ale do paragrafov.
Toľko môj postreh.
matulik1978
20.07.09,18:21
Ahojte všetci, u nás bola tiež takáto kontrola na nezmyselný zákon o fajčení, a kontrolóri zo SOI predavačke povedali, že pokuta za to tentoraz nebude, ale zápis spravili a povedali, že ak pri následnej kontrole oznam na predajni nebude, až v tedy bude sankcia. Po mesiaci prišiel list o začatí správneho konania, mali sme 5 dni na vyjadrenie, a po týždni prišlo rozhodnutie, že máme zaplaťiť 331 eur, lebo je to závažne porušenie zákona. Inak predajňa bola toho času už v likvidácii, bolo to 15.5.2009, a predajňa bola zlikvidovaná 30.6.2009.
Kontrola bola zameraná na dualne zobrazovanie cien a na ochranu spotrebiteľa zákon 250/2007, to bolo vytlačené na tom papieri a rukou dopísane že aj zákon 377/2004.
Neviem ako to bolo na iných kontrolovaných miestach, ale u nás to bolo tak, že záznam v inšpekčnej knihe nie je, ale je na linkovaných papieroch, je to úbohe.
MGY
04.08.09,10:59
(4) V priestoroch, kde je podľa § 7 zákaz fajčenia, musí byť na viditeľnom mieste umiestnený oznam s informáciou, kde a na ktorých kontrolných orgánoch, ktoré sú podľa § 9 povinné vykonávať kontrolu dodržiavania tohto zákona, je možné podať oznámenie o porušovaní tohto zákona.

Takže asi to jedno celkom nie je.
Zákon neukladá povinnosť najbližšie kde
Takže aj v Košiciach môže byť odkaz na Bratislavu.
V tom odkaze na tlačivo Protex je nad rámec telefón, ale asi tam chýba Inšpektorát práce.
Netreba pozerať do výkladov, ale do paragrafov.
Toľko môj postreh.
Orgány inšpekcie práce boli naozaj uvedené v §9 ods.1 písm. f) (zákona 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov) medzi kontrolnými orgánmi, novelou 87/2009 Z.z. však bolo toto písmeno nahradené textom "Železničná polícia". Preto na vzorovej výveske od Protexu nechýba Inšpektorát práce.
(Pozn.: Inšpektorát práce je síce oprávnený kontrolovať, ale nie povinný podľa §9 ods.1. zákona. A na výveske majú byť len kontrolné orgány povinné.)
Inak súhlasím s TinkiDinki-m, že je dobré čítať zákony a neveriť rôznym fámam a „ľudovým” výkladom. Ja mám skúsenosť že niekedy aj kontrolóri žiadajú veci nad rámec zákona. Je vhodné sa ich niekedy opýtať, že presne podľa ktorého paragrafu a ktorého zákona požadujú to čo požadujú. Pravda ak má niekto maslo na hlave, môže byť lepšie ak ich zbytočne nedráždi :)
Maruška54
16.09.09,06:14
Story pokračuje - známi dostali zo SOI list v ktorom im ukladajú pokutu 331 €, vyjadrenie ktoré sme poslali nepomohlo. Dnes som kúpila v predajni IPOS nálepku s označením zákazu fajčiť a predpísaným textom kde sa môže zákazník sťažovať.
Následne sme sa odvolali na Ústredný inšpektorát SOI ktorý po troch mesiac na odvolanie reagoval udelením pokuty v pôvodnej výške...aspoň že ju nezvýšili.
samok
28.09.09,14:20
pomohlo Vam poslat odvolanie?samok
anny
26.10.09,19:16
:mad::mad::mad: Všetkým, ktorí sa trápia s touto témou odkazujem /písala som príspevky skôr, hneď po kontrole zo SOI /. Dnes som dostala odpoveď z Bratislavy /na moje odvolanie/. "ODVOLÁVAŤ SA NEMÁ ZMYSEL!!!!!!!!" Takisto mi potvrdili, že SOI v Košiciach postupovala správne, moje odvolanie bolo čisto subjektívne a oni nevidia dôvod, prečo rozhodnutie o výške a udelení pokuty zmeniť. Vraj to má mať preventívny ale aj poučný účel. Kašľať na naše úrady. Človek sa pravdy nedovolá. 331 eur za to, že ste nemali nacapený papier, kde sa má volať v prípade, že sa v predajni fajčí????? Smiešné, smiešné a ešte raz trápne. Ľutujem, že som sa vôbec v tomto štáte pustila do podnikania a vôbec, že som neostala v zahraničí a vrátila sa do tejto džungle plnej byrokratov a jedincov, ktorí si hrabú do vlastných vrecák. Nás obyčajných ľudí postihujú,kde sa dá a oni hore si robia s nami čo chcú. :mad::mad::mad::mad:
jurajko
04.12.09,11:52
ahojte, chcem sa spýtať na daňovú uznatelnosť/neuznateľnosť danej pokuty.
Tiež sme dostali 331 EUR z dôvodu, kt. je tu rozoberaný..
Ďakujem
JarkaL
04.12.09,12:02
Pokuta nie je daňovým nákladom.
Zita5
04.12.09,12:17
Ja som na základe Maruškinho príspevku pozerala a študovala novelu zákona o ochrane nefajčiarov a veru je to tak ako tu už bolo písané, že sa jedná - uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní -
a preto som spracovala pre svojich odberateľov upozornenie, ktoré im hodlám rozposlať:

Tu je aj spomínaný zákon č.387/2006 Z.z. o požiadavkach na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19512&FileName=06-z387&Rocnik=2006

Tak toto som prehliadla. Je potrebné oznámenie vyvesiť aj predajni - Novinový stánok ?
Zita5
04.12.09,12:23
Tak toto som prehliadla. Je potrebné oznámenie vyvesiť aj predajni - Novinový stánok ?

Odpovedám si .......je potrebné .:)