supermario22
05.05.09,09:09
čafte poraďáci,

v našom SVB sme minulý rok rozhodli o investícii do pivničných okien. Bolo to odsúhlasené na schôdzi SVB nadpolovičnou väčšinou. Predseda na základe záverov z tejto schôdzi (v zmysle zákona) uzavrel s firmou zmluvu o výmene okien. V zmluve boli riadne dohodnuté termíny, sankcie atď. Problém však vznikol, keď firma si neplnila svoje záväzky a preto predseda podal trestné oznámenie na políciu v danej veci.
Na nasledujúcej schôdzi však jeden vlastník bytu povedal, že bude žiadať od predsedu náhradu škody (celkovo sa jedná o sumu cca.3.000€), pretože podľa neho je predseda zodpovedný za to s akou firmou uzavrel zmluvu a že on nesie zodpovednosť za to. V zmysle zákona je však predseda povinný riadiť sa závermi schôdze, prijatých nadpolovičnou väčšinou.
Kto má pravdu? Má nárok vlastník bytu žiadať od predsedu náhradu škody aj v prípade keď sa riadil závermi zo schôdze?
Na polícii je to zatiaľ otvorené.

ďakujem...:confused:
Mária27
05.05.09,07:40
Ak bola na schôdzi schválená aj firma, nemá byť prečo predseda zodpovedný. Ak ju vybral sám, treba pozrieť, či má na to právo, či niečo porušil. Vedeli všetci o zmluve s firmou a nevadilo im to do problémov?

Na trestné oznámenie to podľa mňa nie je. Je to záväzkový obchodný vzťah, zbytočne strácať s políciu čas.
najag
05.05.09,08:42
Podľa § 7c ods.(4) zákona 182/1993 Z.z predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí. Podľa §7b ods.(2) zákona 182/1993 Z.z, spoločenstvo uzatvára zmluvy v rozsahu svojej činnosti, najmä o dodávke plnení spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, o poistení domu alebo o prenájme podľa odseku 1.
Z tohto hľadiska je potrebné detailné posúdiť uzatvorenú zmluvu či obsahovala pri jej uzatvorení všetky právne náležitosti, ktoré mala mať a či v rámci jej uzatvorenia boli, alebo neboli porušené povinnosti, alebo prekročené právomoci zo strany štatutárneho organu.
Ak si firma nesplnila záväzky, ktoré jej vyplývali zo zmluvy a zmluva obsahuje pre tento prípad aj sankcie, tak nebude problém súdnou cestou vymáhať po firme splnenie zmluvných náležitosti.
supermario22
06.05.09,11:40
ďakujem, ja to vnímam rovnako. V zákone je jasne napísané "porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí". osobne si myslím, že nič z toho neporušil.
jedine za čo môže byť popoťahovaný je nekvalitne uzavretá zmluva. ale to asi nehrozí, lebo všetko je zmluvne zabezpečené (viem to lebo som tú zmluvu podpisoval ako zástupca predsedu SVB a člen rady).
na ujasnenie, trestné oznámenie na predsedu nikto nechce podať, iba jeden vlastník bytu (mimochodom bývalý predseda SVB) chce vymáhať škodu ud predsedu.
ďalšia vec je, že pokiaľ to nevybaví polícia, môže si fúkať práškový cukor do z..... :D
Halli
06.05.09,18:32
Nech sa ten ohrdnutý expredseda nad sebou zamyslí. Je to pomsta? Ak predseda konal na základe rozhodnutia na zhromaždení ako môže niesť zodpovednosť sám? Keby tu zmluvu podpísali aj všetci vlastníci, tak nezodpovedná firma nebude konať inak...Je to tak ako píše Mária. A ten "ex" nech je rád, že sa to nepotklo na ňom. Určite by nebol zárukou toho, že by to dopadlo lepšie.
Stanislav 1975
06.05.09,18:38
čafte poraďáci,

v našom SVB sme minulý rok rozhodli o investícii do pivničných okien. Bolo to odsúhlasené na schôdzi SVB nadpolovičnou väčšinou. Predseda na základe záverov z tejto schôdzi (v zmysle zákona) uzavrel s firmou zmluvu o výmene okien. V zmluve boli riadne dohodnuté termíny, sankcie atď. Problém však vznikol, keď firma si neplnila svoje záväzky a preto predseda podal trestné oznámenie na políciu v danej veci.
Na nasledujúcej schôdzi však jeden vlastník bytu povedal, že bude žiadať od predsedu náhradu škody (celkovo sa jedná o sumu cca.3.000€), pretože podľa neho je predseda zodpovedný za to s akou firmou uzavrel zmluvu a že on nesie zodpovednosť za to. V zmysle zákona je však predseda povinný riadiť sa závermi schôdze, prijatých nadpolovičnou väčšinou.
Kto má pravdu? Má nárok vlastník bytu žiadať od predsedu náhradu škody aj v prípade keď sa riadil závermi zo schôdze?
Na polícii je to zatiaľ otvorené.

ďakujem...:confused:
:eek::eek::eek::eek::eek:, TO snaď nieje pravda ani-ako može byť predseda zodpovedný za to, čo sa schválilo na schodzi??? Ten tvoj spoluvlastník, by si mal dať na hlavu včelín a pobuchať...
chudáčisko predseda...
Halli
06.05.09,18:45
:eek::eek::eek::eek::eek:, TO snaď nieje pravda ani-ako može byť predseda zodpovedný za to, čo sa schválilo na schodzi??? Ten tvoj spoluvlastník, by si mal dať na hlavu včelín a pobuchať...
chudáčisko predseda...

:D Stanko si sa spravodlivo rozhorčil... To si nevie ozaj veľa vlastníkov uvedomiť, čo to je viesť také SVB a každý len všetko ofrfle o nič sa nestara a keď sa čosi nepríjemné prihodí, hneď treba hľadať obeť-predsedu. Fakt mi ho je ľúto, lebo také niečo sa mi stať, tak neviem koľko nocí by som prespala. Uff :(
A v tejto blaznivej dobe sa to može stať hocikomu, keďže naša legislatíva je taká , aká je a navrch majú špekulanti a podvodníci...
Stanislav 1975
06.05.09,18:48
:D Stanko si sa spravodlivo rozhorčil... To si nevie ozaj veľa vlastníkov uvedomiť, čo to je viesť také SVB a každý len všetko ofrfle a keď sa čosi nepríjemné prihodí, hneď treba hľadať obeť-predsedu. Fakt mi ho je ľúto, lebo také niečo sa mi stať, tak neviem koľko nocí by som prespala. Uff :(
A v tejto blaznivej dobe sa to može stať hocikomu, keďže naša legislatíva je taká , aká je a navrch majú špekulanti a podvodníci...
Slávka, áno-rozčulil, lebo nenávidím z duše , keď niekto niekomu takto ide podrážať nohy, proste to nenávidím.:mad::mad::mad:
supermario22
15.05.09,05:12
presne tak ľudia, obúchať mu hlavu o stenu... ;)


Na trestné oznámenie to podľa mňa nie je. Je to záväzkový obchodný vzťah, zbytočne strácať s políciu čas.
a ako by si to riešila ty? vieš, na políciu už sme to dali, pretože potom niekto bude vyskakovať, že sme prešvihli nejakú dobu atď. ďalšia vec je, že pokiaľ je to nad 80,000,- Sk (?€) tak je to klasifikované ako trestný čin a rieši to kriminálka, nie obyčajní policajti. no ono to nie je malá suma.
ja len dúfam, že sa to vyrieši, pretože majiteľ firmy s nami komunikuje. len tvrdí, že je na tom nie veľmi finančne dobre. čo mu môžme veriť a nemusíme. ale sa aspoň nezahrabal ako krtko...:D
miriel
27.05.09,10:31
pripajam sa vlastnou skusenostou .. Som v podobnej situacii ako Vaš predseda nakolko som byvalý predseda SVB ,.. a mam na krku trestne oznamenie a hrozbu sadzby 3-10 rokov .
Tiež som len dala k uhrade čiastkovu fakturu za vykonanu pracu pri zateplovaní ...
Treba si zvažiť čo tým dosiahnete lebo aj v tomto pripade mi bolo povedane že kedže je to trestne stihanie nie je to o nahrade škody Takže ak mi to dokažu ja budem sedieť , susedovci budu mať zateplený barak aj ked nekvalitne ale na normalne riešenie nedostatkov formou reklamacie v ramci ZOD sa už nenajde nikto .. lebo ved "predsedovi sme to zratali ""... aj o tom je život