mirco74
05.05.09,10:15
Prijemny den vsetkym,

rad by som sa s vami poradil v oblasti vyuzivania sukromneho motoroveho vozidla (MV) na sluzobne ucely:

Kedysi sa zamestnavatel (na SK len organizacna zlozka spolocnosti so sidlom v zahranici, takzvana "schrankova" firma s jednou kancelariou, kedze jej zamestnanci pracuju u klientov alebo doma) dohodol so zamestnancom ze bude ako dopravny prostriedok na prepravu ku svojim klientom pouzivat sukromne MV za co mu bude platit vsetky nahrady v zmysle zakona o cestovnych nahradach (teda naklady na PHM a tzv. "kilometrovne"). Tak ako sa dohodlo, tak sa aj stalo a fungovalo az kym sa zamestnavatel nerozhodol setrit (kvoli krize) a prisiel s navrhom ze zamestnancovi bude preplacat nahrady na dopravu len z miesta "schrankoveho" sidla firmy ku klientovi a nie ako doteraz z miesta bydliska zamestnanca. Na navrhu zamestnavatela nie je nic zle, pokial sa to nepremietne do praxe. Vzdialenost klienta a zamestnavatela je ca. 10 km a vzdialenost bydliska zamestnanca a sidla firmy je 30 km presne opacnym smerom, teda zamestnanec musi prejst svojim sukromnym vozidlom ca. 40 km aby sa dostal ku klientovi. Podla noveho modelu (navrhovaneho zamestnavatelom) vsak zamestnancovi z pouzivania vzniknu vyssie naklady len na PHM ako dostane od zamestnavatela nahradu (za PHM + kilometrovne za vzdialenost 10 km).

1) na nahradu akej vzdialenosti prejdenej sukromnym MV ma zamestnanec oficialne narok? zo sidla firmy klientovi, ci z miesta bydliska ku klientovi?
2) Moze zamestnanec odmietnut pouzivanie sukromneho MV na sluzobne ucely v takomto pripade?

Dakujem vsetkym za nazor a zelam prijemny den este

Mirco 74
Sabadka
05.05.09,08:28
Prijemny den vsetkym,

rad by som sa s vami poradil v oblasti vyuzivania sukromneho motoroveho vozidla (MV) na sluzobne ucely:

Kedysi sa zamestnavatel (na SK len organizacna zlozka spolocnosti so sidlom v zahranici, takzvana "schrankova" firma s jednou kancelariou, kedze jej zamestnanci pracuju u klientov alebo doma) dohodol so zamestnancom ze bude ako dopravny prostriedok na prepravu ku svojim klientom pouzivat sukromne MV za co mu bude platit vsetky nahrady v zmysle zakona o cestovnych nahradach (teda naklady na PHM a tzv. "kilometrovne"). Tak ako sa dohodlo, tak sa aj stalo a fungovalo az kym sa zamestnavatel nerozhodol setrit (kvoli krize) a prisiel s navrhom ze zamestnancovi bude preplacat nahrady na dopravu len z miesta "schrankoveho" sidla firmy ku klientovi a nie ako doteraz z miesta bydliska zamestnanca. Na navrhu zamestnavatela nie je nic zle, pokial sa to nepremietne do praxe. Vzdialenost klienta a zamestnavatela je ca. 10 km a vzdialenost bydliska zamestnanca a sidla firmy je 30 km presne opacnym smerom, teda zamestnanec musi prejst svojim sukromnym vozidlom ca. 40 km aby sa dostal ku klientovi. Podla noveho modelu (navrhovaneho zamestnavatelom) vsak zamestnancovi z pouzivania vzniknu vyssie naklady len na PHM ako dostane od zamestnavatela nahradu (za PHM + kilometrovne za vzdialenost 10 km).

1) na nahradu akej vzdialenosti prejdenej sukromnym MV ma zamestnanec oficialne narok? zo sidla firmy klientovi, ci z miesta bydliska ku klientovi?
2) Moze zamestnanec odmietnut pouzivanie sukromneho MV na sluzobne ucely v takomto pripade?

Dakujem vsetkym za nazor a zelam prijemny den este

Mirco 74
Podľa môjho názoru, to pôvodné preplácanie cestovného z miesta tvojho bydliska bola veľmi dobrá vôľa tvojej firmy a tvoja veľká výhoda.

To že sa firma rozhodla preplácať cestovné už len z miesta sídla firmy, je normálne, pretože cesta do práce a z práce je na tvoje triko,(pokiaľ ti zamestnávateľ neprispieva na cestovné náklady zo SF a pod.)

A odmietnutie používania súkromného MV je podľa mňa tiež reálne a možné, ale ako sa ku klientovi dostaneš? Autobusom?
mirco74
05.05.09,10:47
problem je vsak v tom, ze zamestnanci do sidla zametnavatela vobec nechodia, idu priamo z domu ku klientovi (kde maju miesto prace). Na sluzobnu cestu teda idu z miesta svojho bydliska. Ak by sme to vzali opacne ... klient by bol v susedstve bydliska zamestnanca, mal by uvadzat vo svojich vyuctovaniach "cestu" zo sidla firmy ku klientovi (30 km) a pritom to prejde po vlastnych za par minut?
Podla zamestnavatelom navrhovaneho modelu by sa mal vlastne zamestnanec dostavit do miesta jeho sidla a tam zacat sluzobnu cestu a v idealnom pripade sa aj do 8 hodin vratit (ak nechce robit nadcasy), co myslis? Navyse ako sa dostane zamestnanec klientovi? ...nemal by to riesit zamestnavatel - ako sa maju jeho zamestnanci dopravovat na sluzobnej ceste?
Sabadka
05.05.09,11:08
problem je vsak v tom, ze zamestnanci do sidla zametnavatela vobec nechodia, idu priamo z domu ku klientovi (kde maju miesto prace). Na sluzobnu cestu teda idu z miesta svojho bydliska. Ak by sme to vzali opacne ... klient by bol v susedstve bydliska zamestnanca, mal by uvadzat vo svojich vyuctovaniach "cestu" zo sidla firmy ku klientovi (30 km) a pritom to prejde po vlastnych za par minut?
Podla zamestnavatelom navrhovaneho modelu by sa mal vlastne zamestnanec dostavit do miesta jeho sidla a tam zacat sluzobnu cestu a v idealnom pripade sa aj do 8 hodin vratit (ak nechce robit nadcasy), co myslis? Navyse ako sa dostane zamestnanec klientovi? ...nemal by to riesit zamestnavatel - ako sa maju jeho zamestnanci dopravovat na sluzobnej ceste?
No samozrejme, že by to mal on riešiť, ale môže to poriešiť aj takým spôsobom, že ti povie, že ti bude hradiť cestovné náklady maximálne vo výške cestovného autobusom alebo inej hromadnej dopravy a potom čo? Budeš ešte viac stratoví ako si teraz. Najideálnejšie by bolo mať služobné auto, pretože keď ti aj preplatí náklady na tvoje súkromné MV ale nedajboh sa stane nejaká nehoda, škodu ti kto nahradí?
Chobot
05.05.09,20:11
problem je vsak v tom, ze zamestnanci do sidla zametnavatela vobec nechodia, idu priamo z domu ku klientovi (kde maju miesto prace). Na sluzobnu cestu teda idu z miesta svojho bydliska. Ak by sme to vzali opacne ... klient by bol v susedstve bydliska zamestnanca, mal by uvadzat vo svojich vyuctovaniach "cestu" zo sidla firmy ku klientovi (30 km) a pritom to prejde po vlastnych za par minut?
Podla zamestnavatelom navrhovaneho modelu by sa mal vlastne zamestnanec dostavit do miesta jeho sidla a tam zacat sluzobnu cestu a v idealnom pripade sa aj do 8 hodin vratit (ak nechce robit nadcasy), co myslis? Navyse ako sa dostane zamestnanec klientovi? ...nemal by to riesit zamestnavatel - ako sa maju jeho zamestnanci dopravovat na sluzobnej ceste?

Všetko je na dohode zam-ľa a zam-ca. Tvoj zamestnávateľ aj po tejto úprave dodržuje postupy v súlade s platnou legislatívou a nič neporušuje. Nikde nie je napísané, že začiatok prac. cesty musí byť v mieste bydlisku zamestnanca. Ani našim obchoďákom zamestnávateľ neprepláca cestu z domu do "kancelárie", ktorú majú v príslušnom meste, ale nechodia tam.

Môžeš odmietnuť používať vlastné auto, môže to skončiť aj tak, že ku klientom budeš chodiť medzimestským autobusom alebo vlakom.
mirco74
06.05.09,07:52
takze ak dobre chapem zamestnavatel neporusoval nic ani predtym a mohol si uplatnit naklady v plnej vyske ako danovo uznane, z prveho sposobu "vyuctovania" mal len vyssie naklady kvoli dlhsim trasam, ktore boli vyuctovane.

Dik

M.
Chobot
06.05.09,20:05
takze ak dobre chapem zamestnavatel neporusoval nic ani predtym a mohol si uplatnit naklady v plnej vyske ako danovo uznane, z prveho sposobu "vyuctovania" mal len vyssie naklady kvoli dlhsim trasam, ktore boli vyuctovane.

Dik

M.

Presne tak. Bolo v jeho kompetencii určiť miesto začiatku pracovnej cesty - či to bude miesto bydliska, alebo miesto sídla firmy.
freya10
18.10.09,15:38
Mam na Vas prozbu.. Viete mi niekto objasnit ako by mala vyzerat moja situacia podla spravnosti.

Pri podpisani zmluvy som sa so zamestanavtelom dohodla ze mi bude preplacat phm pri uceloch sluz ciest.
Za prvy mesiac som urobila skoro 500km a dostala smiesnych 50 E.

Ich vypocet zakladnej nahrady je 0,06E/ km a nie o,183E na km CO je jedna tretina!!
Oddovodnenie je ze nemam uplne nove auto ale 4 rocne. :confused:

Dalej udaj v TP o kombinovanej priemernej spotrebe je sice 4,9. Beriem Ale ine udaje tam nie su a moja skutocna spotreba je priemerna na palubnom pc je 6,5 v zime z dovodu kopcov a mesta.

Dalej zamestnavatel tvrdi ze mozem byt rada ze to je riesene takto lebo za oficialnych okolnoti by som musela platit dan.
Ok tak sa pytam je to 19%? lebo mne stale vyhadza ze som ukratena viacej ako o 19%.

Viete mi niekto povedat kde sa mylim alebo kde sa myli zamestanavtel?
Manual
18.10.09,15:56
Mam na Vas prozbu.. Viete mi niekto objasnit ako by mala vyzerat moja situacia podla spravnosti.

Pri podpisani zmluvy som sa so zamestanavtelom dohodla ze mi bude preplacat phm pri uceloch sluz ciest.
Za prvy mesiac som urobila skoro 500km a dostala smiesnych 50 E.

Ich vypocet zakladnej nahrady je 0,06E/ km a nie o,183E na km CO je jedna tretina!!
Oddovodnenie je ze nemam uplne nove auto ale 4 rocne. :confused:

Dalej udaj v TP o kombinovanej priemernej spotrebe je sice 4,9. Beriem Ale ine udaje tam nie su a moja skutocna spotreba je priemerna na palubnom pc je 6,5 v zime z dovodu kopcov a mesta.

Dalej zamestnavatel tvrdi ze mozem byt rada ze to je riesene takto lebo za oficialnych okolnoti by som musela platit dan.
Ok tak sa pytam je to 19%? lebo mne stale vyhadza ze som ukratena viacej ako o 19%.

Viete mi niekto povedat kde sa mylim alebo kde sa myli zamestanavtel?
Prečítaj si aj tu:http://www.porada.sk/t101980-pouzivanie-vlastneho-auta-na-firemne-ucely.html
A čo ti tvrdí zamestnávateľ, to vôbec nie je pravda. A ty máš smolu, že v TP je len jeden údaj, hoci skutočná spotreba je vyššia = existuje možnosť "prelitrovania" auta, ale to zasa nie je lacná záležitosť. Ale 50 € čo ti dal zamestnávateľ za 500 km je málo.
freya10
18.10.09,16:05
Na tej linke som sa nic nedozvedela. Aj keby mi spotrebu zvysil na 7 litrov nepomoze to vobec pretoze amortizacia je znizena na jednu tretinu.
Stale ma obera o polovicu na co mam narok. Prosim viem mi niekto odpovedat komplexnejsie a nie utrzkovite?
Manual
18.10.09,16:18
Na tej linke som sa nic nedozvedela. Aj keby mi spotrebu zvysil na 7 litrov nepomoze to vobec pretoze amortizacia je znizena na jednu tretinu.
Stale ma obera o polovicu na co mam narok. Prosim viem mi niekto odpovedat komplexnejsie a nie utrzkovite?
V tom linku je v podstate všetko čo sa teba týka. A prečítala si si trošku aj zákon o cestovných náhradách ? Predsa amortizácia vozidla nemá žiadny vplyv na výpočet cestovných náhrad. Prečítaj si trošku aj zákon, aby si vedela zamestnávateľovi argumentovať
freya10
18.10.09,16:33
hmmhmmmhmmm...
no stale nerozumiem. Zakladna nahrada nie je amortizacia? 0,183 sa koeficient ktory plati pre vsetky typy aut ci sa moze aj menit???

V zakone som sa docitala ze mam narok na navysenie priemernej spotreby o 40 percent ak jazdim v meste. Mne sa vsak ani o tu spotrebu nejedna ako o zakladnu nahradu za km.
Nerozumiem tomu zakonu, prave preto pisem sem.
Manual
18.10.09,16:57
hmmhmmmhmmm...
no stale nerozumiem. Zakladna nahrada nie je amortizacia? Nie 0,183 sa koeficient ktory plati pre vsetky typy aut ci sa moze aj menit??? Ano mení sa zákonom

V zakone som sa docitala ze mam narok na navysenie priemernej spotreby o 40 percent ak jazdim v meste. Mne sa vsak ani o tu spotrebu nejedna ako o zakladnu nahradu za km.
Nerozumiem tomu zakonu, prave preto pisem sem.
kilometrovné sa skladá z 2 súm:
-základná náhrada = 0,183
-náhrada za spotrebované PHL

Ak stojí 1liter PHL 1,1€ tak náhrada za 1 km jazdy autom bude:
4,9litra x 1,1€ =5,39/100=0,054
0,183 + 0,054 = 0,237. Za 1 km by si mala dostať teda 0,237€ a za 500 km to je 118,5€.
Samozrejme musíš mať doklad o nákupe PHL a podľa toho počítať náhrady.
Ale daj si aj vyhľadávanie, táto téma je tu aspoň 150x preberaná.
A pokiaľ spomínaš amortizáciu, tak v takto spočítanej náhrade je započítaná aj amortizácia vozidla = to je v jej základnej náhrade 0,183€.
Nijak inak sa amortizácia pri výpočte nezohľadňuje. A viď aj text modrým
freya10
19.10.09,08:59
Ano tento vzpocet chapem. Vdaka.
Ale 0,183 E moze zamestnavatel znizit na jednu tretinu? a to na 0,06? a ako je to s tou danou?
grammatika
19.10.09,09:09
nemôže Ti znížiť náhradu z 0,183 € na nižšiu,, je to základná náhrada, na ktorú máš nárok podľa
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
Ako ti už napísali, túto sumu Ti musí vyplatiť a takisto náhradu za spotrebované PHM (podľa priložených bločkov za nákup phm-na základe ktorých sa určí cena za liter v čase jazdy)
To s tou daňou je niečo mimo...
Zamestnávateľ musí platiť daň z MV za toto vozidlo, ak je na Teba písané, možno o tom Ti niečo hovoril...ale aj tak to nemá žiaden vplyv na to, na čo máš nárok.
Chobot
19.10.09,09:10
Ano tento vzpocet chapem. Vdaka.
Ale 0,183 E moze zamestnavatel znizit na jednu tretinu? a to na 0,06? a ako je to s tou danou?

NEviem, akú daň mal zamestnávateľ na mysli, ale daň z príjmu by si neplatila tak či tak. Cest. náhrady sú nezdaniteľné. Jedine daň z MV prichádza do úvahy, ale to je povinnosť zamestnávateľa.
Manual
19.10.09,09:38
Ano tento vzpocet chapem. Vdaka.
Ale 0,183 E moze zamestnavatel znizit na jednu tretinu? a to na 0,06? a ako je to s tou danou?
Ak máš na mysli daň z MV, tak tú ako zamestnanec neplatíš. Tú zaplatí za za tvoje auto zamestnávateľ = alikôtnu časť, koľko mesiacov ho budeš pre zamestnávateľa využívať.
Žiadnu inú 19% daň ty neplatíš
Manual
19.10.09,09:48
Poznám prípady, že zamestnávateľ sa dohodne so zamestnancom, že mu dá len základnú náhradu 0,183€ a náhradu za použitie PHL nie. To je všetko vec dohody. Ale základná náhrada ti musí byť poskytnutá a krátená nemôže byť = tú dáva zákon.
A ak sa so zamestnávateľom nedohodneš, tak so svojim autom pre jeho potreby jazdiť nebudeš. To je BUĎ - ALEBO
freya10
19.10.09,15:48
:o
DAKUJEM VAM!!! potrebovala som si to najprv overit aby som sa sama neokaslala.
Este raz Vam vdaka

Pekny den