emgecom
05.05.09,13:34
mozem pracovat u kamaratky ako zivnostnik, ktory bude predavat u nej v obchode? aku zivnostensku cinnost by som k tomu potreboval? dakujem

mam esce jednu otazocku.
mozem otvorit predajnu ked mam podanu ziadost na hygienu a esce nebola na obhliadke?
Onko
05.05.09,11:51
mozem pracovat u kamaratky ako zivnostnik, ktory bude predavat u nej v obchode? aku zivnostensku cinnost by som k tomu potreboval?

K prvej otázke:
By si predával v jej obchode jej tovar, ako jej zamestnanec? V takom prípade, ak mám dodržiavať kódex a radiť podľa zákona, tak nemôžeš, lebo podnikanie je činnosť na vlastné meno, vlastnú zodpovednosť, atď.
Ešte by si mohol mať živnosť na sprostredkovanie obchodu, ale by si sa musel predstavovať ako sprostredkovateľ, nie predavač :)
emgecom
05.05.09,11:57
takže ked ja budem mať živnosť na sprostredkovanie obchodu mozem tam v klude predavť jej tovar? samozrejme ze by sa to blokovalo na jej pokladnu
hanelie
05.05.09,12:38
práca, ktorá vykazuje znaky závislej činnosti môže byť vykonávaná len na základe pracovného pomeru resp iného obdobného právneho vzťahu -
ty ako SZČO nemôžeš fakturovať za predaj v obchode u iného SZČO
Lianka
05.05.09,13:04
§ 1, http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Onko
05.05.09,13:28
takže ked ja budem mať živnosť na sprostredkovanie obchodu mozem tam v klude predavť jej tovar? samozrejme ze by sa to blokovalo na jej pokladnu

V kľude určite nie, to bol viacmenej fór, štandardný predavač javí všetky známky závislej činnosti, a preto by mal byť normálnym zamestnancom v pracovnom pomere, ako uvádza Lianka. Ostatné by bolo obchádzanie tohto paragrafu.
emgecom
06.05.09,06:59
dalo by sa to spravit tak ze by som tam bol iba na dohodu? ake odvody by musela platit? aky pocet hodin mozem odpracovat rocne?
dakujem
hanelie
06.05.09,07:03
dohoda o pracovnej činnosti 10hod / týždenne / pravidelná rovnaká činnosť
dohoda o vykonaní práce 350 hod / ročne / vykonanie určitého diela
emgecom
06.05.09,07:21
ano standardni predavac javi znamky zavislej cinnosti ale co v tom pripade ak by som mal na starosti aj uctovnictvo a ten predaj by bol len taky doplnok to by sa nedalo na szco?

lebo mam znameho ktory pracuje v jednej firme a predava ich tovar a vzdy na fakture im uctuje za sprostredkovanie zivnosti

porade my ako sa to da spravit aby som tam mohol predavat a nemuseli sme medzi nami uzatvarat pracovnu zmluvu....nestacilo by to nejakou dohodou?
hanelie
06.05.09,07:31
ano standardni predavac javi znamky zavislej cinnosti ale co v tom pripade ak by som mal na starosti aj uctovnictvo a ten predaj by bol len taky doplnok to by sa nedalo na szco?
klasický predavač stojaci za pultom nemôže fakturovať


lebo mam znameho ktory pracuje v jednej firme a predava ich tovar a vzdy na fakture im uctuje za sprostredkovanie zivnosti
obchodný zástupca na vlastnom aute s vlastnými pomôckami napr telefón, notebook a p. - môže fakturovať za predaj výrobkov alebo tovarov inej firmy


porade my ako sa to da spravit aby som tam mohol predavat a nemuseli sme medzi nami uzatvarat pracovnu zmluvu....nestacilo by to nejakou dohodou?
môže byť dohoda o prac. činnosti /
Lianka
06.05.09,07:34
Aj vedenie uctovnictva by som povazovala za pravidelnu cinnost, nakolko uctovnictvo treba viest priebezne. Ci to nazves doplnkovou cinnostou alebo nie, ma to znaky zavislej cinnosti, nie je mozne to takto robit.

Ohladom dohod, vid. prispevok od hanelie. Z dohody sa plati zamestnavatel do SP 1,05% a z hrubej mzdy sa zamestnancovi strhava dan.
Dohody, vid. DEVIATA ČASŤ - DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU, http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html.
hanelie
06.05.09,07:45
Aj vedenie uctovnictva by som povazovala za pravidelnu cinnost, nakolko uctovnictvo treba viest priebezne. Ci to nazves doplnkovou cinnostou alebo nie, ma to znaky zavislej cinnosti, nie je mozne to takto robit.
ak spracováva účto externe vo svojich priestoroch môže fakturovať
ak učtuje pravidelne vo firme na firemnom pc účto sw je majetkom tej szčo - potom je to závislá práca
emgecom
06.05.09,07:46
to ma tak preco potom su firmy ktor robia uctovnictvo pre druhe firmy?

teraz to chapem tak ze ked budem stat za pultom pripadne obchadzat institucie a ponuk ich tovar tak by som jej to mohol vyfakturovat ako sprostredkovanie obchodu.