kinimod
05.05.09,13:37
Ako SZČO mám v majetku firmy automobil, ktorý odpisujem - zatiaľ som odpísal v prvom účtovnom roku prvú štvrtinu. Teraz plynie druhý rok.

Zároveň som jediným spoločníkom, konateľom a štatut. orgánom vo svojej s. r. o. Automobil by som chcel dať do majetku firmy bez toho, aby mi vznikla nejaká finančná nevýhoda a znovuodpisovanie štyroch rokov znova.

Pokiaľ viem, pri kúpe auta na leasing sa tento majetok odpisuje len počas doby trvania leasingu. Tzn. pri najkratšej možnej dobe 2 roky (?) by som mohol ako SZČO predať svojej firme auto na leasing?

Dá sa to takto "okabátiť"? Budem vďačný za akýkoľvek nápad alebo radu.

Ďakujem.
kinimod
11.05.09,10:49
Nikto nič? :)
Lianka
11.05.09,11:03
Doba trvania najkratsieho mozneho leasingu je 36 mes. (3 roky). Odpis sa vypocitava mesacne.

V pripade kupy auta inym sposobom, a ak je nadobudacia cena vyssia ako 1 700 EUR (zmena od 1.3.2009), auto budete odpisovat 4 roky.

Ak Vam zalezi na 4-rocnom odpisovani v s. r. o., v tomto pripade prichadza do uvahy predaj auta s. r. o., u FO je vsak dohodnuta kupna cena zdanitelnym prijmom (pri predaji znizena o zostatkovu cenu auta podla uctovnictva).
kinimod
13.07.09,05:56
Ďakujem, síce trochu oneskorene, ale aj tak. Teraz je pre mňa tá situácia aktuálna a chcem spraviť nasledovné:

Auto má o 2 týždne presne rok (v mojom majetku živnostníka), prvý rok som si už odpísal a uplatnil v DP 2008. Zostávajú 3.

Takže ideálne by bolo pridať si u živnostníka do predmetu podnikania:
- finančný leasing
- predaj automobilov (ak to už nespadá pod tovar)

Následne vytvoriť jednoduchú leasingovú zmluvu na 3 roky (kedže 2 nie je možné) s vlastnou s. r. o. a auto na základe nej predať za ROVNAKÚ pôvodnú sumu ale zníženú o posledný odpis u živnostníka. Tam teda nevznikne žiadny zdaniteľný príjem a s. r. o. bude zároveň novým vlastníkom, držiteľom vozidla a 3 roky pekne doodpisuje vo forme leasingových splátok živnostníkovi bez akontácie, úrokov a pod.

ALEBO ešte otázka: nič z toho neurobím, proste auto prehlásim na s. r. o. a auto budem u živnostníka odpisovať zvyšné 3 roky podľa plánu. Techničák skryjem :) Je to pekne na hlavu, ale štát tak aj tak nepríde ani o halier, prižmúri mi nad tým oko daňovák? Bolo by to pre mňa násobne jednoduchšie.

Jediný dôvod tejto machinácie je výmena ŠPZ, potrebujem z istých dôvodov auto prehlásiť na mesto sídla firmy.

Vďaka za rady!