Susan
18.07.05,09:58
Mili poradaci, mam nasledovnu otazku: PO platca DPH refakturuje naklady za poistenie auta druhej PO taktiez platca DPH (podla najomnej zmluvy) Musim k poistnemu uctovat DPH? Podla mojho nazoru ano, ale bola by som rada, keby ste pripojili svoj nazor. Dakujem.
Susan
18.07.05,09:18
Halo, halo, nikto mi nevie pomoct:-((((
zuzanar
18.07.05,09:23
Rada by som pomohla, ale nie som si istá. Keby som to ja robila, tak by som tam tú DPH vyfakturovala a odviedla. Nakoľko sú platcami DPH, myslím že tým nič nepokazia, a je to určite lepšie ako ju tam nedať.
Susan
18.07.05,09:37
Dakujem pekne zazanar za odpoved. Predpokladam, ze oslobodene od DPH su len tie spolocnosti, ktore priamo vykonavaju akekolvek poistovanie. Taketo oslobodenie sa na dalsie refakturovanie asi nevztahuje. No lepsie odviest DPH, ako doplacat pokuty!
anto
18.07.05,09:42
Ak ste prijali plnenie, ktoré je oslobodené od DPH, tak ho ďalej faktúrujete tiež bez DPH. DHP si môžeš uplatniť na prirážku k cene.
Susan
18.07.05,09:51
Ak ste prijali plnenie, ktoré je oslobodené od DPH, tak ho ďalej faktúrujete tiež bez DPH. DHP si môžeš uplatniť na prirážku k cene.
No a teraz uz zas nie som ista, ci DPH ano, alebo nie. Podobna debata tu bola aj ohladne postovneho, ktore vyuctujeme zakaznikom a tam bolo podobne vysvetlenie ako vyssie pisem. Teraz ako?
Evana
18.07.05,12:52
Ja by som to tiez fakturovala s DPH. Suhlasim s tym, ako pises, ze oslobodene by to bolo vtedy, ak by sa poistovacou cinnostou ta firma sama zaoberala.
durisovad
18.07.05,13:08
Poistovacie sluzby su bez DPH a teda aj preuctovanie, resp. refakturacia poistenia bude bez DPH. Postove sluzby su nie vsetky oslobodene-pozor.
liba2
18.07.05,13:52
Mili poradaci, mam nasledovnu otazku: PO platca DPH refakturuje naklady za poistenie auta druhej PO taktiez platca DPH (podla najomnej zmluvy) Musim k poistnemu uctovat DPH? Podla mojho nazoru ano, ale bola by som rada, keby ste pripojili svoj nazor. Dakujem.---------
A prečo došlo k refaktúrácii? Predalo sa vozidlo? Tak ísť do poisťovne a tam to usporiadať. Poisťovňa nám vráti a nový majiteľ zaplatí.
durisovad
18.07.05,14:02
Susan pise, ze ide o najomnu zmluvu, teda nie predaj auta. A s tym poistovna nema nic docinenia. Je to vec najomcu a prenajimatela. Auto (aspon tak som to pochopila) zostava v majetku povodneho vlastnika.
elizabet100
22.09.05,04:28
Poistovacie sluzby su bez DPH a teda aj preuctovanie, resp. refakturacia poistenia bude bez DPH. Postove sluzby su nie vsetky oslobodene-pozor.
Mám ten istý prípad. Takže do nedávam ani do tlačiva DPH?
elizabet100
22.09.05,09:46
Nikto nepomôže?
Jana Acsová
25.09.05,09:46
Podľa § 22 ZDPH je základom dane pri dodaní služby všetko, čo tvorí protihodnotu. Ak máte dohodnutý nájom vozidla, mám za to, že dohodnutá cena nájomného by mala zohľadňovať aj poistenie vozidla. Keby bola správne naformulovaná nájomná zmluva (a urobená kalkulácia ceny) nezapochyboval by nikto o správnosti fakturácie: t.j. s daňou.

V tomto prípade síce pochybujete, ale podľa môjho názoru do základu dane, tak ako je ustanovené v § 22 vchádzajú všetky náklady súvisiace so službou nájomného, teda aj poistené.

Pri fakturácii poistného (ak nie je zahrnuté v kalkulovanej cene) je potrebné sa odvolať na nájomnú zmluvu (možno je v nej zmienka a súvisiacich nákladoch) a jednoznačne doporučujem fakturovať s daňou.

V praxi sa často stáva, že sa do kalkulovanej ceny nájomného zabudnú zahrnúť súvisiace výdavky, ktorými sú okrem poistného napr. aj súvisiace dane a pod.

Neznamená to však, že to nie je súčasťou základu dane, t.j. protihodnoty, ktorú žiadame od odberateľa.
Jana Acsová
25.09.05,09:52
V texte faktúry doporučujem:

Fakturujem Vám súvisiace náklady s prenájmom motorového vozidla v zmysle nájomnej zmluvy zo dňa ... atď. (so všetkými náležitosťami podľa § 71 ods. 2 ZDPH).

V poznámke možno uviesť (ak je to potrebné), že sa jedná o poistenie predmetu prenájmu ... (pravdepodobne aj v zmluve je uvedené, že za poistenie zodpovedá prenajímateľ).
Jana Acsová
25.09.05,09:53
Poistovacie sluzby su bez DPH a teda aj preuctovanie, resp. refakturacia poistenia bude bez DPH. Postove sluzby su nie vsetky oslobodene-pozor.Tento postup bol podľa môjho názoru možný v obdobných vzťahoch len podľa právneho stavu platného pred vstupom SR do EÚ a aj to len v ojedinelých prípadoch a pri určitých typoch zmlúv.
drobcek26
02.07.08,14:31
ahoj, a teraz ked budeme mat daňovú kontrolu čo mam použiť na obhajobu, keď sme doteraz refakturovali poistenie bez DPH? Dík