edka29
05.05.09,17:15
Dobrý deň prajem. Chcem sa prosím opýtať,mám v škôlke dievčatko predškoláčku, ktoré bolo na psychologickom vyšetrení, kde jej odporučili odklad školskej dochádzky, matka však s tým nesúhlasí. Čo má robiť ja ako riaditeľka, pretože som ešte túto situáciu nemala. Mám s tým oboznámiť riaditeľku ZŠ a tá môže zvážiť jej nástup a nemusí ju prijať, alebo ak rodič nechce, aby zostala ešte rok v škôlke pretože to nepovažuje za potrebné, tak ju musia zobrať do ZŠ tak či tak? Ďakujem za odpoveď.
marige
05.05.09,19:16
Ahoj Edka, ja som zástupkyňa na ZŠ a tento rok sme mali ten istý prípad. Psych. poradňa neodporúča nástup do školy od septembra, no matka si to želá a trvá na tom. Naše rozhodnutie: do školy ju prijímame (Prečo? 1/ Lebo rodič si to želá. 2/ Rozhoduje o tom rodič - bohužiaľ.).
Ak môžeš ešte nejako ovplyvniť rodičov, prosím urob to! Dieťatku pomôže odklad, ale konečné rozhodnutie je na rodičoch.
Držím palce. Marige.:)
a_je_to
05.05.09,19:58
Tak táto otázka ma fakt "vzala", lebo pred 14 rokmi som bol v role tej matky. Syn nebol davový typ, ale veľká individualita a to sa skrátka "nenosilo". Trpel kolektívnymi aktivitami radšej si v kútiku niečo sám robil. Nosil si svoje elektrické obvody, kreslil si k nim schémy a nejako vydržal, kým som prišiel po neho. Učiteľky boli zúfalé. Prišla depistáž, tak sa to volalo a predškolská psychologička nedoporučila nástup do prvého ročníka, ale najprv na psychotesty. Po 3 hodinách nám oznámila, že trvá na svojich záveroch a doporučuje špeciálnu škôlku. Ja som trval na nástupe do školy, čo som aj presadil. Bál som sa potom, že prehrám, tak som sa mu venoval, aby mal výsledky. Už od 5 ročníka nastúpil do matematickej triedy. Na gymnáziu bol na matematických a fyzikálnych olympiádach a v SOČke z informatiky v celoslovenskom kole získal 2 miesto. Na fakultu elektroniky a informatiky ho vzali bez skúšok a úspešne študuje. Aj takúto podobu môžu mať závery psychológov. Ale aj tak im vďačím, že ma vtedy na jeho hendikep upozornili a naštartovali zvýšenú starostlivosť. Mnohí jeho úspešnejší spolužiaci zo škôlky dnes nemajú ani učňovku, nemal ich kto "trénovať".
Ak rodič trvá na nástupe, myslím, že ešte stále platí, že musia dieťa prijať do školy. Neboj sa to opýtať priamo tej psychologičky. Aj riaditeľka ZŠ by asi mala o tom vedieť. Ak mu však rodičia citlivo a kvalifikovane nepomôžu v začiatkoch, tak mu viac ublížia než pomôžu. Najviac záleží na tom, či aj dieťa, aj rodičia majú na prekonanie takej záťaže potenciál.
Stanislav 1975
05.05.09,20:04
Ja si tiež myslím, že psycholog nieje vševedko a može sa mýliť-preto by som sa určite neriadil len závermi psychologov, ale aj svojho zdravého, sedliackeho rozumu- ak vidím, že na to dieťa má, tak ho do školy dám...
marige
06.05.09,05:01
Netvrdím, že sa vždy treba riadiť psychológom, ale je fakt, že niektorí rodičia sú neobjektívni voči svojim deťom! Treba to všetko zvážiť a správne sa rozhodnúť, t. j. konečné rozhodnutie je na rodičovi.
edka29
06.05.09,13:44
Ďakujem za odpovede. Ešte si s matkou dieťaťa pohovorím a uvidíme spolu.
mjarka
07.05.09,22:19
Navrh na odklad PŠD môže predložiť aj materská škola - pozrite § 19 ods. 4 zák. 245/2008 Z.z.: "Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník."