orson
13.07.04,20:38
Na rok 2003 som si ako zivnostnik zaplatil pausalnu dan. Pocas roka som dosiahol rozne druhy prijmov a uctovnicka mi pri jednom urcila, ze nepodlieha pausalnej dani = tak som podal k danemu roku 2003 este aj normalne danove priznanie, zaplatenu pausalnu dan som bral ako preddavok a doplatil rozdiel na dani. Pred niekolkymi dnami sme vsak zistili, ze aj "ten jeden konkretny prijem" pausalnej dani vyhovuje (uctovnicka si zle vysvetlila niektore pojmy) a cele normalne dan. priznanie som podaval zbytocne a vlastne mi vznikol aj preplatok na dani. AKO TERAZ POSTUPOVAT? Mozem poziadat dan. urad o vratenie preplatku a anulovanie klasickeho dan. priznania s tym, ze by platilo len povodne dan. priznanie k pausalnej dani? Za odpovede dakujem.
Jozef Mihál
14.07.04,04:36
Zaujímavý prípad, to som ešte nepočul, ale myslím, že určite máte nárok celé to vrátiť späť. Určite choďte na DÚ a vyriešte to tam.
Aňa
14.07.04,06:28
Súhlasím s p.Mihálom, najlepšia cesta je osobne navštíviť DU správkyňu dane, pod ktorú spadáte a tam si to doriešiť, aby aj ona bola v obraze keď bude Vaše daňové priznanie typovať do počítača.
Jozef Mihál
22.08.04,17:53
Tak ako Orson, ako to dopadlo ?
orson
11.11.04,18:37
Je mi jasne, ze pre fungovanie tohoto webu nie je dolezite len klast otazky, dozadovat sa poradenia a radit si, ale aj napisat "ako to dopadlo", ako v praxi prebehla aplikacia nejakeho postupu a skusenosti pri tom ziskane.

A preto sa za oneskorene dokoncenie ospravedlnujem!

Tak teda - najprv som telefonicky vysvetlil problem mojej danovacke (t.j. pracovnicke dan. uradu, pod ktoru spadam). Hned ako to bolo mozne som jej doniesol vypisane danove priznanie typu A (zivnost mam popri zamestnani a kedze som sa chcel vratit k pausalnej dani musel som este osobitne zdanit prijmy dosiahnute v klasickom zamestnani) a ziadost o anulovanie "zbytocneho" danoveho priznania typu B a vratenie danoveho preplatku. Jednanie pracovnicky bolo korektne, vysvetlenie akceptovala este mi aj osobne vypisala novy vypis z danoveho priznania pre soc. poistovnu, ktory som tam hned aj zaniesol. Po nejakom case mi pozadovany preplatok prisiel na ucet.
V pobocke socialnej poistovne tiez vsetko prebehlo hladko, aj ked pracovnicka pri prepazke asi moc nechapala, co jej to vlastne vysvetlujem. Jednoducho chytila moju zlozku, "vydrapila" odtial vypis prinaleziaci k zbytocne podanemu danovemu priznani typu B a vlozila tam vypis novy cim som sa aj z pohladu soc. poistovne vratil k stavu "za rok 2003 som zaplatil pausalnu dan". Tym sa este naviac vyriesil problem platenia odvodov v roku 2004. Ako som uz spomenul, zivnost mam popri zamestnani a ak by platilo klasicke danove priznanie typu B za rok 2003, musel by som v sucasnosti platit este aj dodatocne odvody, bez ohladu na to, ze uz ich platim na zaklade klasickeho zamestnaneckeho pomeru. V pripade pausalnej dane za rok 2003 mi tato dodatocna povinnost nevznikla!

Za rady a zaujem este raz dakujem.